Jump to content



Game of Thrones - Spoilers μέχρι τρέχον επεισόδιο


Recommended Posts

8 hours ago, Staxtis said:

Δεν βλέπω σχόλια απο next eps τα βλέπω με φίλους κάθε τρίτη μαζευόμαστε σε εμένα αρα δεν ανοίγω τίπτοα :D:D

 

7 hours ago, beastie said:

το είδα το πρωί το 8x04 αλλά δεν ξέρω εδώ από πότε μπορούμε να θεωρούμε το επεισόδιο σαν τρέχων.

 

Άπαξ και παιχτεί το επεισόδιο, μην περιμένετε ό,τι γράφεται εδώ να είσαι σε spoiler tags. Ό,τι λέει κι ο τίτλος...

 

12 hours ago, beastie said:

Η σειρά έχει χτισει τους χαρακτήρες και δεν βασίζεται στις μάχες μόνο.

 

Ναι, και ξοδεύει τα τελευταία επεισόδια για να τους κατεδαφίσει, μην τυχόν και μπορούμε να τους αναγνωρίσουμε στο τέλος. Κι όχι επειδή διέγραψαν μια τροχιά και άλλαξαν στην πορεία (όπως συνέβη σε πολλούς χαρακτήρες σε προηγούμενες σεζόν), απλώς επειδή συμπεριφέρονται αλλοπρόσαλλα, για να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για "ανατροπές".

 

12 hours ago, beastie said:

Ανατροπές υπάρχουν και στρατηγικά λάθη υπάρχουν αλλά αυτό δεν σημαίνει προχειρότητα παραγωγής απαραίτητα...

 

Όχι απαραίτητα, αλλά στην προκείμενη περίπτωση φοβάμαι ότι σημαίνει ακριβώς αυτό. Έχουν και στα σκαριά 3 spin-off, οπότε πρέπει να μείνουν ερωτήματα αναπάντητα και γεγονότα ανεξήγητα. ?

 

Άντε, δείτε τώρα και το τελευταίο, για να μπορώ να το χλευάσω ελεύθερα. Η μισή χαρά αυτή είναι. ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

5 minutes ago, acct said:

 

 

Άπαξ και παιχτεί το επεισόδιο, μην περιμένετε ό,τι γράφεται εδώ να είσαι σε spoiler tags. Ό,τι λέει κι ο τίτλος...

 

 

Ναι, και ξοδεύει τα τελευταία επεισόδια για να τους κατεδαφίσει, μην τυχόν και μπορούμε να τους αναγνωρίσουμε στο τέλος. Κι όχι επειδή διέγραψαν μια τροχιά και άλλαξαν στην πορεία (όπως συνέβη σε πολλούς χαρακτήρες σε προηγούμενες σεζόν), απλώς επειδή συμπεριφέρονται αλλοπρόσαλλα, για να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για "ανατροπές".

 

 

Όχι απαραίτητα, αλλά στην προκείμενη περίπτωση φοβάμαι ότι σημαίνει ακριβώς αυτό. Έχουν και στα σκαριά 3 spin-off, οπότε πρέπει να μείνουν ερωτήματα αναπάντητα και γεγονότα ανεξήγητα. ?

 

Άντε, δείτε τώρα και το τελευταίο, για να μπορώ να το χλευάσω ελεύθερα. Η μισή χαρά αυτή είναι. ?

Δεν είπα να μην πέσουν spoil εχω αλλωστε το νού μου αν δω πως κάτι παίζει απλά skipparw-κλείνω το tab..Μπαίνω με δικό μου ρίσκο:D
Τι να πούμε??οτι θα είναι μια μετριότητα γιατι η μάχη τελείωσε(κακήν κακώς) και θα είναι περι ανέμων και υδάτων για το τι θα γίνει με την σερσει?
Αυριο βράδυ εγω το βλέπω:D

2 πράγαματα σκέφτομαι-.
1.Να ήθελαν να επενδύσουν πολύ λίγα λεφτά-ώρες στον τελευταίο κύκλο μιας και ξέρουν οτι τελειώσει και θέλανε να ανεβάσουν το profit
2.Επειδή έπαιζαν παρα πολλά με του hackers που κλέβανε επεισόδια ΕΛΠΙΖΩ να κάνουν μια εξυπνάδα σαν τις τελυταίες συναυλίες τον ΠΥΞ ΛΑΞ και είτε να βγάλουν και αλλα επεισόδια στο τέλος είτε να πούνε οτι θα γίνει μια mini season η οτι θα δώσουν ακόμα 1-2 τέλη.
3.Αν το κλείσουν έτσι είναι για ΜΥΝΗΣΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

Είδα το επεισόδιο της Κυριακής, χθες με τη γυναίκα.

Προσωπικά μου άρεσε πολύ, είχε όλα αυτά τα στοιχεία που έκαναν γνωστή τη σειρά.

H μάχη του Winterfell από την άλλη μου άφησε αναμεικτα συναισθήματα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ως άλλο Lost εξελίσσεται το GoT. Δεν είμαι αντίθετος στο να γίνονται πράγματα για λόγους σοκ/εντυπωσιασμού, θα έλεγα ότι είναι και επιβεβλημένο.

Το πρόβλημα είναι ότι ανατρέπουν χωρίς εξήγηση τους κανόνες και τους χαρακτήρες που έχουν χτίσει όλες τις προηγούμενες σαιζόν. Δεν είναι τυχαίο που στο imdb το 4ο είχε μία μονάδα χαμηλότερη βαθμολογία από το 3ο (και όλη τη γκρίνια που το συνόδευε).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν είμαι φαν, αν και έχω δει όλα νομίζω τα επεισόδια, αλλά σαν ψυχρός παρατηρητής η γνώμη μου είναι ότι η τελευταία σεζόν είναι σημαντικά κατώτερη των προσδοκιών. Δεν θέλω καν να αναφερθώ σε σεναριακές τρύπες ή χαζομάρες διότι δεν έχουν τέλος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μου άρεσε παραπάνω το 4ο από το 3ο.

Πέρα από την πουσυσλέιβ αδερφή τον Τσώνη ..και κλασσικές ακυρίλες (πχ τελευταία σκηνή. Μπορούσε η Cersei να ρίξει μία ομοβροντία με τα  BFG βέλη και να τους φάει όλους. Μαζί και το δράκο)

Έγινε επεξεργασία από acct
τσκ τσκ
Link to comment
Share on other sites

Η κούπα των Starbucks δεν ήταν τυχαία ?:



zbtvhq9xjnw21.jpg

vilmqc58zmw21.jpg

 

Και μερικά λόγια από τους συγγραφείς:



lyd4mno3knw21.jpg

 

Δυστυχώς δεν συμφωνούν όλοι με το καλλιτεχνικό όραμα των συγγραφέων:



TVqInJQ.png

 

Τουλάχιστον ο Jon ήξερε τί έκανε:



klyvnaz9cnw21.jpg

  • Like 1
  • Haha 6
Link to comment
Share on other sites

Το νέο έμβλημα των Ταργκάρυδων:

Spoiler

vy9hbjdu7mw21.png

 

Το νόημα του στροβίλου του NK:

Spoiler

8pgrvdgq6tw21.jpg

 

Η πραγματική δύναμη της Σέρσης:

Spoiler

 

z4jdaizibmw21.png

 

Bonus - η αυθόρμητη γνώμη του "Νόου-νάθινγκ" για το τέλος της σειράς:

Spoiler

 

 

Και της θειας του:

Spoiler

 

 

I'm loving it! ?

vchirgjs2nw21.jpg

 

Α, και κάτι ακόμη. Εσείς που δεν το βλέπετε στη NOVA, πείτε τα αλλιώς! ?

Έγινε επεξεργασία από acct
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/7/2019 at 9:56 AM, minast said:

Ως άλλο Lost εξελίσσεται το GoT. Δεν είμαι αντίθετος στο να γίνονται πράγματα για λόγους σοκ/εντυπωσιασμού, θα έλεγα ότι είναι και επιβεβλημένο.

Το πρόβλημα είναι ότι ανατρέπουν χωρίς εξήγηση τους κανόνες και τους χαρακτήρες που έχουν χτίσει όλες τις προηγούμενες σαιζόν. Δεν είναι τυχαίο που στο imdb το 4ο είχε μία μονάδα χαμηλότερη βαθμολογία από το 3ο (και όλη τη γκρίνια που το συνόδευε).

Εγω πιστευω πως ο λόγος είναι επειδή πέθανε ο δράκος και γενικά φαίνονται αδύναμοι οι "καλο" σε σχέση με την βρώμα...Συγνώμη Σέρσει.
Επειδή δεν τους αρεσε η εξέλιξη εν πάση περιπτώση...

23 hours ago, l2phile said:

Πάντως μου άρεσε παραπάνω το 4ο από το 3ο.

Πέρα από την πουσυσλέιβ αδερφή τον Τσώνη ..και κλασσικές ακυρίλες (πχ τελευταία σκηνή. Μπορούσε η Cersei να ρίξει μία ομοβροντία με τα  BFG βέλη και να τους φάει όλους. Μαζί και το δράκο)

Και εμένα μου άρεσε ΠΟΛΥ περισσότερο σαν επεισόδιο...!

BTW κάτι που άκουσα οτι παίζει και το συζητήσαμε και με 2 φίλους μόλις τελείωσε το επεισόδιο ειναι οτι αν είδατε στο trailer του επομένου ακούστηκε δράκος και ο γκρειτζοι κοιτάει πάνω με φόβο-'εκπληξη...ΠΑΙΖΕΙ να είναι ΑΛΛΟι δράκοι και οχι της κοπέλας μου(συγνώμη της καλήση ενοουσα :D )..Και να είναι απο τότε που έφυγαν-χάσανε του δράκους παλια και φώναζε η καλήση "Where are my dragons"
ΣΚΕΨΗ είναι οχι κάποιο spoil Που διάβασα-ξέρω.!

Δεν θα μπορούσα να μην βάλω και αυτά...
 

59819613_2736215476449896_5244331153485201408_n.jpg

59812057_287042072239499_8682465942950641664_n.jpg

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
  • Like 3
  • Agree 1
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

@minast
1.Δεν εμφανίζεται αυτό που έβαλες.
2.Μην βάζεις leaks:(( και τρώμε spoil:/
3.Κάτι που μου είπε ενας φίλος(στα βιβλία έγινε αλλα εδω δεν το δείξανε)euron Greyjoy πριν πάει να βρει τη σέρσει έκανε βόλτες στη Βαλυρια και βρήκε ένα κέρατο που υποτίθεται ότι κοντρολάρει όλους τους δράκους αλλα δεν νομίζω να το δείχνει στη σειρά γιατί αν όντως το είχε βρει δεν θα σκότωνε τον δράκο της καλισι αλλά θα το έβγαζε και θα τον έκανε δικό του..WHO KNOWS???
Εγω ελπίζω να είναι δράκοι απο την πλευρά της καλίσι!!! LOVE YOU BAE:D

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Staxtis said:

3.Κάτι που μου είπε ενας φίλος(στα βιβλία έγινε αλλα εδω δεν το δείξανε)euron Greyjoy πριν πάει να βρει τη σέρσει έκανε βόλτες στη Βαλυρια και βρήκε ένα κέρατο που υποτίθεται ότι κοντρολάρει όλους τους δράκους αλλα δεν νομίζω να το δείχνει στη σειρά γιατί αν όντως το είχε βρει δεν θα σκότωνε τον δράκο της καλισι αλλά θα το έβγαζε και θα τον έκανε δικό του..WHO KNOWS???

 

Στα βιβλία που έχουν κυκλοφορήσει μέχρι σήμερα, το κέρας δεν έχει χρησιμοποιηθεί ποτέ κατά δράκων. Δεν είναι καν σίγουρο ότι το βρήκε στη Valyria () Όμως,  ο Euron το είχε χρησιμοποιήσει για να πείσει τους συμπατριώτες του να τον επιλέξουν ως αρχηγό τους, ισχυριζόμενος ότι μπορεί να ελέγξει δράκους (εκείνοι δεν ήξεραν καν ακόμη για τους δράκους της Daenerys).

 

Είχε βάλει έναν υποτακτικό του να το φυσήξει, ο οποίος τελικά κατέρρευσε και πέθανε με τα σωθικά του καμμένα. Υποτίθεται ότι κάθε θνητός που το χρησιμοποιεί θα έχει την ίδια μοίρα.

Quote

Sharp as a swordthrust, the sound of a horn split the air.

 

Bright and baneful was its voice, a shivering hot scream that made a man’s bones seem to thrum within him. The cry lingered in the damp sea air:

 

aaaaRREEEEeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee.

 

All eyes turned toward the sound. It was one of Euron’s mongrels winding the call, a monstrous man with a shaved head. Rings of gold and jade and jet glistened on his arms, and on his broad chest was tattooed some bird of prey, talons dripping blood.

 

aaaaRRREEEEeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee.

 

The horn he blew was shiny black and twisted, and taller than a man as he held it with both hands. It was bound about with bands of red gold and dark steel, incised with ancient Valyrian glyphs that seemed to glow redly as the sound swelled.

aaaaaaaRRREEEEEEEEEEEEeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee.

 

It was a terrible sound, a wail of pain and fury that seemed to burn the ears. Aeron Damphair covered his, and prayed for the Drowned God to raise a mighty wave and smash the horn to silence, yet still the shriek went on and on. It is the horn of hell, he wanted to scream, though no man would have heard him. The cheeks of the tattooed man were so puffed out they looked about to burst, and the muscles in his chest twitched in a way that it made it seem as if the bird were about to rip free of his flesh and take wing. And now the glyphs were burning brightly, every line and letter shimmering with white fire. On and on and on the sound went, echoing amongst the howling hills behind them and across the waters of Nagga’s Cradle to ring against the mountains of Great Wyk, on and on and on until it filled the whole wet world.

 

“That horn you heard I found amongst the smoking ruins that were Valyria, where no man has dared to walk but me. You heard its call, and felt its power. It is a dragon horn, bound with bands of red gold and Valyrian steel graven with enchantments. The dragonlords of old sounded such horns, before the Doom devoured them. With this horn, ironmen, I can bind dragons to my will.”

 

Το κέρας το έχει δώσει στον αδερφό του, Victarion, ο οποίος το παίρνει μαζί του στην Meereen, όπου του διαβάζουν και τις επιγραφές και μαθαίνουμε λίγη περισσότερη από την ιστορία του.

 

Δε νομίζω ότι θα δούμε τίποτα από αυτά στη σειρά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.