Jump to content
Sign in to follow this  
karmen1983

Fractal Design Define XL R2 Review - "Ο Σουηδικός γίγαντας"

Recommended Posts

πολύ ωραια παρουσίαση, συγχαρητήρια

το κουτι αξιοπρεπεστατο και πολυ ομορφο για μενα που ειμαι κατοχος του μικρου αδερφου του Σουηδου.

Αλλο ένα απιθανο review... αν και κατα την ταπεινη μου γνώμη το αδικησες λιγακι το κουτι!!

Πάλι πορτάκια και πατζούρια. Και δε τελειωσα ακόμα με τις πόρτες :p

@Μήτσο ευχαριστώ αλλά νομίζω ήταν τίμια βαθμολογία. Καμιά φορά πρέπει να τιμωρήσεις τη κακή μελέτη σε ένα κουτί και να μη μπαίνει σε διαδικασία ο reviewer ή ο χρήστης, να υποθέτει τι φταίει και δίνει κακές θερμοκρασίες το κουτί. Φυσικά δε τιμώρησα μόνο αυτό.

Ασε που νομίζω πως έχω δώσει και την πιο ψηλή βαθμολογία, που έχει πάρει στο net.

Πάλι πορτάκια και πατζούρια. Και δε τελειωσα ακόμα με τις πόρτες :p

@Μήτσο ευχαριστώ αλλά νομίζω ήταν τίμια βαθμολογία. Καμιά φορά πρέπει να τιμωρήσεις τη κακή μελέτη σε ένα κουτί και να μη μπαίνει σε διαδικασία ο reviewer ή ο χρήστης, να υποθέτει τι φταίει και δίνει κακές θερμοκρασίες το κουτί. Φυσικά δε τιμώρησα μόνο αυτό.

Ασε που νομίζω πως έχω δώσει και την πιο ψηλή βαθμολογία, που έχει πάρει στο net.

Εεεεεεεεεεετσι.... ΣΤΟ ΚΑΡΦΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!

Παντως δεν νομιζω οτι ειναι τυχαιο που σε κατι site τυπου 'MILLION-DOLLAR-PC' οι περισσοτερες κατασκευες (καλαισθητες) ειναι σε κουτια ΧΩΡΙΣ πορτακι!!!

Ευχαριστούμε για τη δοκιμή...νομίζω τα κουτιά της Fractal Design ξεχωρίζουν για τον σχεδιασμό/αισθητική τους και τον προσανατολισμό τους (ήσυχη λειτουργία για συστήματα με πολλούς δίσκους), καθώς και για τη καλή τιμή τους...

Μερικά σχόλια για τη δοκιμή

- το βίντεο ήταν αρκετά μεγάλο, να πω την αλήθεια μου φάνηκε κάπως φλύαρο ορισμένες στιγμές...ίσως θα μπορούσε να παίξει λίγο ακόμη "κόψιμο" και κάποια σημεία να συνοψιστούν συγκεντρωτικά.

- σε ορισμένα σημεία της παρουσίασης (στην αρχή) η θέση του φωτισμού και η δική σου ήταν τέτοια που έριχνε σκιά πάνω στο κουτί και δεν φαίνονταν οι λεπτομέρειες...ίσως αν διάλεγες ένα μικρότερο τραπέζι, ίσα-ίσα να χωράει τη περιστρεφόμενη βάση του κουτιού, θα ήταν καλύτερο και θα μπορούσε κι εσύ να στέκεσαι δίπλα στο κουτί κι όχι μπροστά του.

- Δεν κατάλαβα αυτό που είπες για τον εναλλακτικό προσανατολισμό του πάνω διαμερίσματος στέγασης των δίσκων, πως είναι άχρηστη η λειτουργία αυτή, επειδή δεν χωρούσαν καλώδια στο πίσω μέρος...

...μα με αυτόν τον εναλλακτικό προσανατολισμό τα καλώδια θα περνουσαν από τη μέσα πλευρά του κουτιού (της μητρικής, των καρτών pci κοκ), όχι από την πίσω, ανάμεσα στους σκληρούς και τον ανεμιστήρα

Αυτό που θα ήθελα να δώ εγώ σε κουτιά ειδικά που οι εξωτερικές θύρες τους βλέπουν προς τα πάνω, είναι πλαστικά, εύκαμπτα-μαλακά καλύμματα για τη σκόνη (όπως έχουν ορισμένα κινητά για τη προστασία της υποδοχής φόρτισης ή usb)

Edited by vgiozo

1) Για το βίντεο έχεις ένα δίκιο αλλά δεν ήμουν και στην καλύτερη δυνατή κατάσταση τη βδομάδα που γυρίστηκε. Οταν το είδα το αποτέλεσμα πλέον ήταν αργά και είχε ανέβει.

2) Ο χωρος είναι defacto απλά ίσως χρειαστώ επιπλέον softbox τα οποία εν καιρό (οικονομικά γαρ) θα έρθουν.

3) Η θέση που τοποθετείς τον δίσκο 3.5" στο cage είναι με προσανατολισμό απο τα κλιπς και προς τα πίσω. Αν πας να τον τοποθετήσεις ανάποδα, πάει σχεδόν όλος ο δίσκος με φορά απο τα κλιπς και προς τα πίσω, στη προσπάθεια να ευθυγραμμίσεις τις οπές όπου θα τον βιδώσεις. Σε τέτοια λοιπόν περίπτωση έχεις άλλα κολλήματα. Οπως το να μην κουμπώνει το συρτάρι :)

s0Hx94Y.jpg

aVzqgny.jpg

edit: Τώρα που το σκέφτομαι μισό να κάνω μία δοκιμή με τα Grommets των οπών και επιστρέφω

Edited by karmen1983

3) Η θέση που τοποθετείς τον δίσκο 3.5" στο cage είναι με προσανατολισμό απο τα κλιπς και προς τα πίσω. Αν πας να τον τοποθετήσεις ανάποδα, πάει σχεδόν όλος ο δίσκος με φορά απο τα κλιπς και προς τα πίσω, στη προσπάθεια να ευθυγραμμίσεις τις οπές όπου θα τον βιδώσεις. Σε τέτοια λοιπόν περίπτωση έχεις άλλα κολλήματα. Οπως το να μην κουμπώνει το συρτάρι

Συγγνώμη δεν κατάλαβα

Αυτό που ήθελα να σου πω είναι ότι αν βιδώσεις τον δίσκο στα σημεία που έχει λαστιχένια pads το συρτάρι, ο δίσκος δεν είναι συμμετρικά βιδωμένος επάνω στο συρτάρι, αλλά προεξέχει απο τη πίσω μεριά του συρταριού, όπως φαίνεται στη φωτογραφία πιο πάνω. Το αποτέλεσμα είναι να μην κουμπώνει όπως είδες.

Επειδή όμως κατέβηκε μία ιδέα βλέποντας την φωτογραφία και ήταν και κάτι που με την πρώτη ματιά μου ξέφυγε, μετατόπισα τα λαστιχάκια σε άλλες οπές στο συρτάρι.

Αριστερά το μετατοπισμένο, δεξιά η εργοστασιακή θέση των λαστίχων.

Και μετά απο αυτή την αλλαγή ναι κουμπώνει κανονικά. Υπάρχει ένας περιορισμός στο θέμα κάρτας μετά και δεν ξέρω κατά πόσο θα βελτιώσει το airflow αν σκεφτούμε ότι εκεί θα πάνε αρκετά καλώδια βέβαια. Πάντως γίνεται και μου ξέφυγε. Οπότε thanks Που με έβαλες στη πρίζα

ymEkQht.jpg

DcX00bT.jpg

Edited by karmen1983

γιατι με φαινεται πως οτι και να βαλεις μεσα του θα δειχνει παλι αδειο?

Kudos για το review αγαπητη.

personally, το βρισκω ενα ενδιαφερον κουτι για τα χρηματα του. ισως οι θερμοκρασιες που ειναι καπως υψηλες μπορει να μην βολεψουν καποιον που θελει ενα κουτι ωστε να benchαρει με δυο τρεις καρτες γραφικων. παντως ειναι ομορφο,χωραει τα παντα και αξιζει

αψογο το βιντεο και η παρουσιαση

Αυτό που ήθελα να σου πω είναι ότι αν βιδώσεις τον δίσκο στα σημεία που έχει λαστιχένια pads το συρτάρι, ο δίσκος δεν είναι συμμετρικά βιδωμένος επάνω στο συρτάρι, αλλά προεξέχει απο τη πίσω μεριά του συρταριού, όπως φαίνεται στη φωτογραφία πιο πάνω. Το αποτέλεσμα είναι να μην κουμπώνει όπως είδες.

Επειδή όμως κατέβηκε μία ιδέα βλέποντας την φωτογραφία και ήταν και κάτι που με την πρώτη ματιά μου ξέφυγε, μετατόπισα τα λαστιχάκια σε άλλες οπές στο συρτάρι.

Αριστερά το μετατοπισμένο, δεξιά η εργοστασιακή θέση των λαστίχων.

Και μετά απο αυτή την αλλαγή ναι κουμπώνει κανονικά. Υπάρχει ένας περιορισμός στο θέμα κάρτας μετά και δεν ξέρω κατά πόσο θα βελτιώσει το airflow αν σκεφτούμε ότι εκεί θα πάνε αρκετά καλώδια βέβαια. Πάντως γίνεται και μου ξέφυγε. Οπότε thanks Που με έβαλες στη πρίζα

ymEkQht.jpg

DcX00bT.jpg

Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση...

Πραγματικά θα ήταν πολύ χοντρό πάντως να της είχε ξεφύγει κάτι τέτοιο της Fractal...

...θα ήταν όπως εκείνα τα έπιπλα "για υπολογιστές" που δεν έχουν αρκετό χώρο για το κουτί, το πίσω μέρος είναι κλειστό και δείχνουν το κουτί κολλημένο πίσω ενώ δεν υπάρχει και τρύπα για καλώδια...σχεδιασμός με μηδαμινή λειτουργικότητα δλδ

Πάντως υπάρχουν κουτιά που λόγω πλάτους η κάθετη διάταξη των δίσκων στο εσωτερικό προκαλεί προβλήματα...όπως το δικο μου full tower Chieftec, όπου η απόσταση του δίσκου από το sidepanel είναι τόσο μικρή που χωράει μόνο βύσμα SATA και τροφοδοτίας σε διάταξη Γ...

Αν το τροφοδοτικό δλδ έχει βύσματα πλήρους μεγέθους και τα καλώδια SATA δεν είναι "κοφτά/κοντά" πρακτικά δεν χωράει, κι αν το βάλει κανείς, ασκείται συνεχώς πίεση από το πλαϊνό στο βύσμα του σκληρού...

Αβλεψίες παρατηρούνται δλδ

Το έχω παρατηρήσει πάντως...οι ευρύχωρες διαστάσεις, από ένα σημείο και πέρα δεν ευνοούν τις θερμοκρασίες στα κουτιά..

Edited by vgiozo

ωραιο κουτακι θα μπει στη λιστα μου πλησιαζει η ωρα να ξεφορτωθω το lian-li κλειδαρια για το πορτακι δεν παρεχεται να υποθεσω ε?

Δεν έχει κλειδαριά στην πόρτα.

Είναι το ίδιο με το πρώτο με τις διαφορές να υπάρχουν στις εμπρός θύρες usb(έχει 2 usb3), στον άνω πλάγιο ανεμιστήρα, στην πλάτη της cpu δεν βλέπω να έχει καπάκι για να κρύβει την τρύπα και στο μεταλλικό οριζόντιο χώρισμα του χώρου του τροφοδοτικού.

Edited by Artist_

Πολύ ωραίο το κουτί, και αν μπουν οι ανεμιστήρες που μπορεί να πάρει και με το σωστό προσανατολισμό οι θερμοκρασίες -όπως έδειξε και το πείραμα που έκανε η Αγάπη- θα βελτιωθούν πολύ.

Συνεπώς μιλάμε για ένα κουτί ζεστό, μόνο στο παραδιδόμενο "στήσιμό" του, οι δυνατότητές του είναι αρκετά καλύτερες!

Και από ότι φαίνεται με μια μεγαλύτερη και πιο αποδοτική ψύκτρα θα είναι σε θέση να λειτουργήσει και σε O/C χωρίς να παίρνει αυτιά!

Και φυσικά αν το "κολυμπήσουμε", ε τότε δεν έχει θέμα να κάνει ότι θέλουμε , διακριτικά και όμορφα!

Για το θέμα της θέσης των δίσκων σε γωνία 90 μοιρών , ως προς τους κάτω, μολονότι τελικά απ' ότι φάνηκε μπορεί να γίνει, δεν νομίζω ότι παρέχει κάποιο ουσιαστικό κέρδος.

Γιατί με γεμάτες όλες τις θέσεις δίσκων, το airflow -τουλάχιστον στην κεντρική περιοχή "πίσω " από τον ανεμιστήρα- σίγουρα θα είναι λίγο χειρότερο.

Γιατί ενώ και στις δύο τοποθετήσεις, τα διαθέσιμα ανοίγματα για την κυκλοφορία του αέρα είναι "ισότιμα", στην υπό γωνία τοποθέτηση, θα έχουμε και τα καλώδια στη μέση να χαλάνε την ροή αλλά και την αισθητική του κουτιού!

Το μόνο που πιστεύω ότι θα βελτίωνε την ροή του αέρα , η μάλλον για να το διατυπωσω καλύτερα , την συγκέντρωση του αέρα, είναι η υπό γωνία τοποθέτηση της πάνω θήκης, η οποία θα είναι μερικώς άδεια η ακόμα καλύτερα, να έχει μόνο SSD δίσκους, οπότε η διαθέσιμη διατομή για την διέλευση του αέρα θα είναι λίγο μεγαλύτερη και ο αέρας θα τείνει να συγκεντρωθεί και να κατευθυνθεί πιο άμεσα προς την κάρτα γραφικών.

Αν και αυτό -μάλλον- σημαίνει κάποια τροποποίηση του τρόπου στήριξης των δίσκων SSD, για να μην βρίσκουν τα βύσματα του δίσκου στην επιφάνεια του συρταριού και κάποια καλώδια πάλι στη μέση!

Έτσι το τελικό πρακτικό όφελος, μοιάζει λίγο!

Βεβαίως επειδή υπάρχουν αρκετές παράμετροι στο θέμα, μόνο το πείραμα θα δείξει αν υπάρχει , και πόσο είναι το πραγματικό όφελος.

Άρα θα προτιμούσα πολύ περισσότερο να έχει πρόβλεψη για τοποθέτηση ανεμιστήρων σε θέση pull στην προς το τροφοδοτικό πλευρά του HDD cage, λύση η οποία σίγουρα δημιουργεί μια εντονότερη ροή αέρα, παρά την δυνατότητα στροφής.

Αγάπη για μια φορά ακόμα, ψάχνομαι να βρω κάτι να πω, που να μην μοιάζει κοινότυπο!

Αλλά.... χωρίς επιτυχία, έτσι ένα απλό και ειλικρινές ευχαριστώ, ελπίζω να εκφράζει -έστω και σαν φτωχό "αντίτιμο"- αυτό που μας κάνεις να εισπράττουμε από την δουλειά σου!

:worship: :worship: :worship:

Όμορφη παρουσίαση και μπράβο σου Αγάπη :clap:

να αποσύρω το σχόλιο μου σχετικά με την διαρκεια και της φώτο,αναθεώρησα

Περαστικά για τους ανθρώπους που αγαπάς έντονη η κούραση σου

:)

Edited by sotoscorfu
λίγα λόγια και καλά

Περαστικά για τους ανθρώπους που αγαπάς έντονη η κούραση σου

:)

Ευχαριστώ πολύ Σωτήρη. Να είσαι καλά αγορίνα μου!

μπράβο ρε Αγάπη!! Το κουτάκι καλούτσικο αλλά περιμένω το 900D :D

Μπράβο για τις παρουσιάσεις σου. Επειδή δύο φίλοι αναφέρουν τη μεγάλη διάρκεια του video, νομίζω ότι θα ήταν καλύτερα να μην το αλλάξεις: ενώ για κάποιον που απλώς κοιτάει για να πληροφορηθεί γενικώς περί του κουτιού τα 35 λεπτά είναι μάλλον πολλά, για κάποιον που κοιτά να το αγοράσει ή το έχει ήδη είναι χρήσιμο να υπάρχουν με οπτικό υλικό όσο το δυνατόν περισσότερες λεπτομέρειες και δεν θα έχει πρόβλημα να το δει όσο πιο αναλυτικά γίνεται. JMHO

Το να φτιάχνεις διπλά video, short- και long version είναι μάλλον too much. Μπράβο και πάλι