Jump to content



Ποια εκδοση linux για λαπτοπ ;Αντε να ασχοληθουμε με κατι νεο


GoMaR

Recommended Posts

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply
εναν 160αρη 5400 στροφες δε θυμαμαι εταιριας.

νομιζω seagate?

θα το κανω το βραδυ γτ τωρα ηρθα δουλεια [..]

ΟΚ είχα μία κουλή ιδέα, μάλλον δεν ισχύει αλλά κάνε τα paste έτσι και αλλιώς. Έχεις δοκιμάσει να τρέξεις χωρίς 3D? Πριν κάνεις login πρέπει να σου βγάζει να επιλέξεις session, δοκίμασε το Cinnamon 2D.

Έχεις GDM εγκατεστημένο? Αν δεν ξέρεις δεν πειράζει θα το βρούμε:

Τρέξε:


$ echo $XDG_CURRENT_DESKTOP

και:


$ echo $GDMSESSION

[..] θα το κανω το βραδυ γτ τωρα ηρθα δουλεια [..]

Ακόμα δουλειά είσαι.. Δύσκολη δουλεία μου ακούγεται.. :p

Σημείωση: Όταν γράφω εντολές για να εκτελέσεις πρέπει να κάνεις: Ανοίγεις ένα Terminal (ή Console) [Ctrl+Alt+T στα Ubuntu] και εκτελείς την εντολή. Αν χρειάζεται να τις εκτελέσεις σαν χρήστης με δικαιώματα (root) τότε μπροστά από την εντολή βάζω το '#', αν όχι τότε χρησιμοποιώ το '$'. Προσοχή, μόνο το πρώτο '$' συμβολίζει κάτι τέτοιο. Τα υπόλοιπα στην εντολή δηλώνουν άλλα πραγματάκια, στην προκειμένη περίπτωση μεταβλητή bash.

Link to comment
Share on other sites

Τι τα θες και εσυ τα αντρικα OS... :p

Περα απο τον χαβαλε, ωραιο το free, αλλα αν εχεις θεμα θελει πολυ ψαξιμο σε φορουμ, αρθρα και και και. + οτι δεν εχει ορεξη ο καθενας μας να μαθει κωδικα !

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] κακώς δοκιμάζεις ubuntu (ή ubuntu based) σε παλιό laptop. Τα ubuntu εχουν αρχίσει και βαραίνουν επικίνδυνα. Κατ' εμέ δοκίμασε κατευθείαν debian με κάποιο ελαφρύ Desktop Env.

Από εκεί και πέρα, από την στιγμή που έχεις ήδη την εγκατάσταση, για να δοκιμάσεις άλλο DE δεν χρειάζεται να κάνεις format και να τα στήσεις όλα από την αρχή. Απλά θα κάνεις install το Desktop env που θέλεις, και στο login θα το διαλέξεις. Για να κάνεις εγκατάσταση για παράδειγμα το lxde, ανοίγεις ένα terminal και γραφεις

sudo apt-get install lxde

Βάζεις κωδικό, πατάς Yes, περιμένεις 5 λεπτά και είσαι έτοιμος!

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να αλλάξεις τα repositories βάζοντας τα καινούρια και apt-get dist-upgrade . Αλλά μπορεί να σου βγουν προβλήματα. Νομίζω το ubuntu έχει και αυτοματοποιημένο upgrade (?)

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα lxde με την εντολη..Μετα το login επελεξα LXDE αλλα απο οτι ειδα εχει 19.000 διαφορετικα sessions.

anyway

Γενικα το βλεπω να πηγαινει καλυτερα.

Αυτο που ΔΕΝ μπορω να βρω ειναι πως βαζω ελληνικα στο LXDE.

στο cinnamon το ειχα βρει..

[MENTION=4568]Inglor[/MENTION] τα εκανα αλλα δεν μου εδωσε κανενα αποτελεσμα :p μου τη δινει οταν δε καταλαβαινω..

Link to comment
Share on other sites

με κάποια επιφύλαξη το λέω αλλά νομίζω ότι υπάρχει κάποιο plugin (για keyboard layout θα λεει κάτι) που μπορείς να βάλεις στο panel και μετα απο τις ρυθμίσεις του μπορείς να επιλέξεις και τα ελληνικά και με ποιά πλήκτρα θα γίνεται η εναλλαγή.

λοιπόν μιας και το εψαξα:

πας κατω στο panel κανεις δεξι κλικ και επιλέγεις add/remove panel items

μετα θα σου βγαλει λογικα ενα παραθυρο με tabs που καποιο θα λεει panel applets

εκει θα ψάξεις καποιο να λέει keyboard layout handler

αν δεν ειναι στα loaded πατα το add και πρεπει να το βρείς στα διαθέσιμα

αφου το βαλεις αυτο και βγει η σημαιουλα κατω στο panel με δεξι κλικ πανω εκει μπορείς να προσθέσεις και βαλεις και ελληνικά και επιλέγεις και με ποιο πλήκτρο θα γίνεται η αλλαγή

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] και άλλαξέ την γλώσσα γρήγορα γιατί θα φέρω τον γατούλη να σε μπανάρει για greeklish :hehe:

Αν θες να δοκιμάσεις και το xfce, που είναι το άλλο ελαφρύ DE, τρέχεις

sudo apt-get install xfce4

Το xfce είναι λίγο πιο βαρύ, αλλά έχει περισσότερα πράγματα απ ότι θυμάμαι. Επίσης έχει και πολλά plugins που μπορείς να βάλεις μετά. Αν αποφασίσεις ότι ένα από τα 2 σε καλύπτει προτείνω να βάλεις ένα debian με το DE που σου άρεσε. :)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5110]qbiefox[/MENTION] συγνωμη κυριος..μου προτεινεις εκδοση χωρις ελληνικα και θα την πληρωσω απο πανω? Ουστ:p

Kazabuku εψαχνα σε φορουμ χθες και μεσα σε κατι κατεβατα απο οδηγιες ηταν και αυτα που λες.

Βεβαια χωρις αποτελεσμα.εχει το φλαγκ αλλα μονο την αμερικανικη και οχι επιλογη για προσθηκη η αλλαγη..τωρα γραφω απο κιν γιαυτο και τα ελληνικα.

Επισης δοκιμασα να ανοιξω το αρχειο autostart και να προσθεσω ενα command αλλα δεν ειμαι αφεντικο βλεπεις και ετσι τρωω πορτα.δοκιμασα και μεσω τερμιναλ 'sudo nano....' και παλι τπτ.

Αυτο που καταλαβα ειναι οτι το λειτουργικο ειναο για φυλακισμενους.

edit:

[MENTION=5110]qbiefox[/MENTION] ρε συ..δεν εχω ubuntu.linux mint εχω..αυτο δε βασιζεται στο debian?

επισης να υποθεσω το DE που λετε ειναι "desktop enviroment" σωστα ;

τωρα κατεβαζω το xfce μεσω τερμιναλ.Θα δω πως ειναι και αυτο.

αν δω οτι μου αρεσει.να κατεβασω linux mint xfce η lxde αντιστοιχα ;

Link to comment
Share on other sites

Kazabuku εψαχνα σε φορουμ χθες και μεσα σε κατι κατεβατα απο οδηγιες ηταν και αυτα που λες.

Βεβαια χωρις αποτελεσμα.εχει το φλαγκ αλλα μονο την αμερικανικη και οχι επιλογη για προσθηκη η αλλαγη..τωρα γραφω απο κιν γιαυτο και τα ελληνικα.

Επισης δοκιμασα να ανοιξω το αρχειο autostart και να προσθεσω ενα command αλλα δεν ειμαι αφεντικο βλεπεις και ετσι τρωω πορτα.δοκιμασα και μεσω τερμιναλ 'sudo nano....' και παλι τπτ.

Αυτο που καταλαβα ειναι οτι το λειτουργικο ειναο για φυλακισμενους.

Ε αφου έχεις βγαλει τη σημαιούλα πατας δεξί κλικ εκεί και έχει επιλογή "Keyboard Layout Handler Settings" πάνω πάνω.Οπότε βγαίνει καινούριο παράθυρο και στα keyboard layouts προσθέτεις τα ελληνικά και απο κάτω διαλέγεις με τι συνδυασμό πλήκτρων αλλάζει. Μην το παίρνεις με φόβο το λειτουργικό!Αν είχες λίγο παραπάνω υπομονή δεν θα είχες ασχοληθεί με terminal!

@qbiefox συγνωμη κυριος..μου προτεινεις εκδοση χωρις ελληνικα και θα την πληρωσω απο πανω? Ουστ:p

edit:

@qbiefox ρε συ..δεν εχω ubuntu.linux mint εχω..αυτο δε βασιζεται στο debian?

επισης να υποθεσω το DE που λετε ειναι "desktop enviroment" σωστα ;

τωρα κατεβαζω το xfce μεσω τερμιναλ.Θα δω πως ειναι και αυτο.

αν δω οτι μου αρεσει.να κατεβασω linux mint xfce η lxde αντιστοιχα ;

εδώ για να περάσεις την εκδοχή που έχει πρόσφατες ενημερώσεις σε ολα τα προγράμματα (εγω αυτή σου προτείνω με ότι Desktop Enviroment προτιμάς, lxde η xfce πιθανώς)

εδώ αν θές να κατεβάσεις την εκδοχή που ότι έχει είναι χιλιοδοκιμασμένο(παλιότερες εκδόσεις σε αρκετά προγράμματα )

το linux mint έχει και εκδοχές που βασίζονται σε ubuntu και αλλες που βασίζονται σε debian.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως το Mint είναι ubuntu based. Τώρα τελευταία βγήκε μια έκδοση debian-based. Κοίταξα την 1η σελίδα και όντως την debian-based λες ότι έβαλες. Sorry αν σε μπέρδεψα. Ουσιαστικά δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές, οπότε δεν υπάρχει σοβαρός λόγος να αλλάξεις λειτουργικό. Ο μόνος λόγος που προτείνω debian είναι επειδή στο ubuntu έχουν κάνει κάποιες αλχημείες τώρα τελευταία, με αποτέλεσμα να βαρύνει (+κάτι άλλα κομμουνιστικά λινουξάδικα)

Πάνε χρόνια από την τελευταία φορά που δοκίμασα lxde/xfce. Το κοίταξα χτες για την γλωσσα και τα μόνα που βρήκα ήταν μέσω terminal, να αλλάξεις κάποια αρχεία κλπ. Σίγουρα δεν ήταν τρόπος για αρχάριο πάντως. Πρέπει να καταλαβαίνεις τι κάνεις, γιατί αλλιώς θα βαρεθείς και θα τα παρατήσεις. Δοκίμασε xfce και τα ξαναλέμε :)

ΥΓ1 DE= Desktop Environment, δηλαδή, Gnome, xfce, lxde, mate, κλπ

ΥΓ2 Distro = linux distribtion, δηλαδή debian, ubuntu, mint, fedora, κλπ

ΥΓ3 package manager = χοντρικά ο installer των πακέτων. apt-get είναι σε οτιδήποτε έχει ως βάση το debian

ΥΓ4 sudo = run as admin (root), apt-get = τρέξε τον package manager, install = για να κάνεις εγκατάσταση, xfce4 = το πακέτο xfce4

Αντίστοιχα δηλάδή μπορείς να κάνεις sudo apt-get autoremove lxde για να απεγκαταστήσεις το lxde.

ΥΓ5 Το από πάνω με προσοχή :D

Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω να διαλέξεις μία διανομή και να μείνεις σε αυτή? Με έχεις λίγο μπερδέψει με το τι έχεις και τι δεν έχεις.

Επίσης επειδή υπάρχουν πολλά προβλήματα από ότι κατάλαβα μπορείς σε παρακαλώ να συζητάμε για ένα πράγμα κάθε φορα?

Πρόβλημα με ταχύτητα,

Πρόβλημα με ελληνικά,

κλπ..

Καλό είναι να κάνεις και paste τις εντολές που σου ζητάμε να εκτελείς για να έχουμε όσο περισσότερες πληροφορίες μπορούμε και εμείς που προσπαθούμε να σε βοηθήσουμε.

Φιλικά πάντα :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.