Jump to content


Αγορά μηχανικού keyboard απόψεις και Rosewill vs Corsair


crmaris

Recommended Posts

Πάντως 120-140€ για backlit μηχανικό πληκτρολόγιο δεν είναι πολλά, ειδικά όταν πας σε rosewill ου γενικά έχουν καλή φήμη για την ποιότητά τους.

Άμα έρθουν και με blue σφυρίξτε μου ... θα πάρω και εγώ ένα αν και πλέον επειδή όλα τα keyboards έχουν backlit θα ήθελα και ένα χωρίς :p

Link to comment
Share on other sites

προς τους expert. Έμαθα ότι το Ducky DK-9008 Shine II Mechanical Keyboard είναι το best. Αληθεύει αυτό; Επίσης από που μπορώ να το αγοράσω στην Ευρώπη (μόνο Ebay το βρήκα αλλά με τρελά μεταφορικά).

Επίσης περιμένω σε λίγο και ένα 9100 με Blue switches :jump1:

Link to comment
Share on other sites

Best σε τι? Ευρώπη δεν θα το βρείς, εκτός απο τον qtan (Ducky 9008 Shine 2 Mechanical Keyboard Orange LED Version with Cherry MX Switches, Keyboard WOW ) .Η ducky πάντως χρησιμοποιεί τα καλύτερα led.

Αν δεν σε πολυενδιαφέρει το backlit κοίτα για πληκτρολόγιο χωρίς έτσι ώστε να γλιτώσεις καποια $$.

Ό,τι πάρεις απο ducky,filco,leopold,rosewill,cm (έρχεται και το xt σιγά σιγά CM Storm QuickFire XT - Cooler Master ) μια χαρά ευχαριστημένος θα μείνεις.

Link to comment
Share on other sites

Με FedEx/UPS στέλνει Ελλάδα οπότε άλλα 70-80€ στο τελωνείο για agent fees (χώρια το φόρο) εκτός και αν το στείλει με EMS

Δεν έχω αγοράσει ποτέ απο qtan, έχουν αγοράσει όμως παιδιά απο εδώ και στέλνει με ems αν του το ζητήσεις με μια παραπάνω χρεωση νομίζω στα μεταφορικα.

OEM Discussion (Originally iOne Discussion) - The Good And The Bad?

Ducky Shine II 9008/9087 - Made in Taiwan. High quality backlit boards, one of the best backlit mechanical keyboards.

Η ducky πάντως χρησιμοποιεί τα καλύτερα led.

Αν δεν το βιάζεσαι θα σου έλεγα να περιμένεις να δούμε και το xt σε τι τιμή θα έρθει η εδώ ελλάδα ή στο CM Storm - Peripherals - Cooler Master Europe Store

Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρέπεται να πω κι εγώ μια άποψη επί του θέματος.

-Το Κ90 (reds) ήταν το πρώτο μου μηχανικό πληκτρολόγιο και η αλλαγή από ένα microsoft σε αυτό ήταν κάτι παραπάνω από συγκλονιστική! Απίστευτη εμπειρία gaming ΑΛΛΑ σε σχετικά σύντομο χρονικό διάστημα με προβλημάτιζε ιδιαίτερα στο γράψιμο... Μαζί με εμένα βέβαια προβληματίστηκαν και οι γυναίκες της ζωής μου για τον θόρυβο που προκαλούσα τα βράδια είτε παίζοντας είτε γράφοντας οπότε...

-Αγόρασα ένα Κ360 να προσπαθήσω να κάνω τη δουλειά μου αθόρυβα αλλά εις μάτην... νομίζω απλά δεν υπάρχει επιστροφή από ένα μηχανικό...

-τότε προμηθεύομαι ένα duckyI(browns) και έπαθα ζημιά όσον αφορά την εμπειρία στο γράψιμο! Δεν είναι τυχαίο που η αποδοτικότητα μου ανέβηκε αισθητά σε αυτό το θέμα! ΑΛΛΑ όσον αφορά στο gaming επέστρεφα πάντα στο Κ90 γιατί η αίσθηση ήταν απλά υπέροχη με αυτό! ( τις ώρες που μου επιτρεπόταν βέβαια...)

-Προέκυψε από ένα φίλο κι ένα Κ70(reds) που μου ήρθε οδικώς από Ολλανδία αλλά είναι όντως απλά ένα πιο μικρό Κ90 όπως λέει και ο φίλος crmaris. (Το anodized version βέβαια είναι για μένα τουλάχιστον οπτικά το πιο όμορφο πληκτρολόγιο που έχω παίξει στα χέρια μου...)

-Πήρε και φίλος το storm trigger (blacks) στη γνωστή προσφορά και το κράτησα για καμιά βδομάδα αλλά ενώ στο gaming ήταν ικανοποιητικό στο γράψιμο προτιμούσα το Κ360 ( υπερβάλλω το ξέρω...)

Τελικά νομίζω ότι έχει να κάνει με το τι θέλει από το πληκτρολόγιό του ο καθένας...

Εγώ ( χωρίς να έχω δοκιμάσει blue ή ότι άλλο switch έχω ακούσει ότι υπάρχει...(pink - clear) νομίζω αποφάσισα ότι μπορώ να συμβιβαστώ στο gaming με τους brown και να μείνω με ένα τέτοιο πληκτρολόγιο αλλά προς το παρόν επιλέγω browns για typing και reds για gaming προφανώς χρησιμοποιοώντας 2 πληκτρολόγια με ότι συνεπάγεται αυτό.

Θα ήθελα να μπορούσα να έχω ένα Κ70 με browns ( καθαρά για προσωπικούς λόγους εμφάνισης όπως προείπα) αλλά πολύ φοβάμαι ότι η αγορά μηχανικού πληκτρολογίου ακόμα πάσχει στη χώρα μας με αποτέλεσμα να πρέπει να καταβάλεις διόλου ευκαταφρόνητα ποσά για να έχεις ιδία άποψη...

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε λίγο βγαίνει ducky shine3. Εγω έχω το 2 τώρα και είμαι κομπλε, μόλις όμως είδα το κ95 με αλουμίνιο και έτσι έχω πάθει κάτι... δεν ξέρω πως να το πω. Ξέχασα να σου πω για τον qiunan tanq. Το παλικάρι ειναι μια χαρα και η σελίδα του ειναι αυτή http://www.vendio.com/stores/E-sports-Gaming-equipments/category/ducky/catId=3993006. Πάντως με οτι και να το στείλει ειναι στην τύχη αν θα περάσεις τελωνείο η όχι, εμένα ήρθε και τις δυο φορές με FedEx και δεν πλήρωσα τπτ.

Link to comment
Share on other sites

με FedEx και δεν το σταματήσαν για να πάρει την προμήθεια του ο εξωτερικός agent. Περίεργο! Πολύ τυχερός είσαι.

Παίδες από εμφάνιση μου αρέσουν και μένα τα Corsair και θα ήθελα να δοκιμάσω ένα K95 με Browns. Αλλά δεν ξέρω πότε θα έρθει κατά εδώ και το πιο σημαντικό πόσο θα έχει.

Αυτό με το ducky 3 δεν το ήξερα! Αναμονή τότε και γιαυτό.

Link to comment
Share on other sites

προς τους expert. Έμαθα ότι το Ducky DK-9008 Shine II Mechanical Keyboard είναι το best. Αληθεύει αυτό; Επίσης από που μπορώ να το αγοράσω στην Ευρώπη (μόνο Ebay το βρήκα αλλά με τρελά μεταφορικά).

Επίσης περιμένω σε λίγο και ένα 9100 με Blue switches :jump1:

Ducky Shine 2 θα βρείς στο UK:

TheCoolingShop.com - PC Cooling Fans, CPU Coolers and Watercooling

Υποθέτω θα φέρουν και τα Shine 3 όταν αυτά γίνουν διαθέσιμα.

Link to comment
Share on other sites

χάρις σε μερικούς πολύ καλούς φίλους αναμένω ένα CM Quickfire XT με browns. Εννοείται ότι θα του κάνω ένα mini review όπως έκανα και με το Rosewill.

Επίσης το 9200 το βολεύτικα πάρα πολύ αλλά βρήκα μια αδυναμία του, που μου τη σπάει αρκετά. Ο φωτισμός LED σβύνει με κάθε επανεκίννηση του PC. Δηλαδή το πληκτρολόγιο δε θυμάται το επίπεδο και τις ρυθμίσεις του φωτισμού. Μεγάλο μειονέκτημα γιατί κάθε φορά πρέπει να τον ξαναρυθμίζω.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το 9200 το βολεύτικα πάρα πολύ αλλά βρήκα μια αδυναμία του, που μου τη σπάει αρκετά. Ο φωτισμός LED σβύνει με κάθε επανεκίννηση του PC. Δηλαδή το πληκτρολόγιο δε θυμάται το επίπεδο και τις ρυθμίσεις του φωτισμού. Μεγάλο μειονέκτημα γιατί κάθε φορά πρέπει να τον ξαναρυθμίζω.

Ναι μεγα σφάλμα αυτό και σε τετοια κατηγορία τιμής αλλά νομίζω άπειροελάχιστα έχουν μνήμη :/

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.