Jump to content



Επιτραπέζια οθόνη LCD με USB input(AIDA64,Goverlay κτλ.)


Recommended Posts

Βρήκα αυτή απο e-bay αλλά ειναι μόνο 2,8" και απο HK με ότι αυτό συνεπάγετε.

LCDsysinfo for GOverlay USB 2.8" TFT LCD Module gamer gadget FPS Hype Smartie | eBay

$T2eC16J,!)8E9s4l6BMcBR3kc(ZsOw~~60_57.JPG

Ο σκοπός ειναι να δείχνει στοιχέια όπως Θερμοκρασίες-Συχνότητες-Μνήμη-Ώρα-Upload/Download κτλ.

To ιδανικό θα ήταν ~4" και απο Ευρώπη, any ideas?

Link to comment
Share on other sites

Nομίζω ότι και κάμποσες digital photo frames κάνουν αυτήν την δουλειά. Για ψάξε το και έτσι.

π.χ. [ame]http://www.amazon.com/Samsung-SPF-85H-Digital-UbiSync-Internal/dp/B001E25LSO[/ame]

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόοοον, παρέλαβα σήμερα απο Αμαζόνιο!

[ame]http://www.amazon.co.uk/Mimo-UM-720S-USB-Powered-Monitor-Screen/dp/B002U0K7HY/ref=sr_1_1?s=computers&ie=UTF8&qid=1375713063&sr=1-1&keywords=MIMO[/ame]

Καλές οι πρώτες εντυπώσεις,

+ :

Καλή φωτεινότητα.

Καλή ανάλυση.

Καλές γωνίες θέασης.

Εύκολο σετάρισμα.

Made in Korea!

Τα - :

Καλούτσικη ποιότητα πλαστικών (τρίζει ο βραχίονας αλλά δεν έχεις και κανένα λόγο να παίζεις μαζί του).

Δεν έχει anti-reflective επίστρωση(αντισταθμίζεται το κακό απο την καλή φωτεινότητα).

Στο PC του γραφείου που την έβαλα κάνει κάτι παλαβομάρες, lag κωλυματάκια και τέτοια. Δε ξέρω αν φταίνε τα καμιά 15αριά USB που έχω πάνω ή τα 2 monitor, θα σας πω αν κάνει τα ίδια και στο σπίτι.

Μετά την εγκατάσταση των οδηγών τη βλέπει σαν ανεξάρτητη οθόνη και μπορείς να κάνεις extended desktop ή mirroring κάποιου άλλου monitor.

Φώτοους:

Σημείωση, το "πλέγμα" και ο "κόκκος" είναι πλασματικά και φαίνονται έτσι μόνο στις φωτό.

Στην πραγματικότητα δε παρατηρείς κάτι με το μάτι.

20130805-145945-hdr-8850.jpg

20130805-150026-hdr-8849.jpg

20130805-150303-hdr-8848.jpg

20130805-150222-hdr-8851.jpg

20130805-155411-hdr-8846.jpg

20130805-155541-hdr-8845.jpg

20130805-160344-hdr-8844.jpg

20130805-160352-hdr-8843.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tην κότσαρα και στο PC του σπιτιού, εδώ δουλεύουν όλα άψογα μη το ματιάσω! :D

Ορίστε και ένα πρώτο σετάρισμα του AIDA, θα παίξω και άλλο με fonts-sizes-colors μέχρι να βρω αυτό που με ικανοποιεί απόλυτα.

Για την ώρα τουμπανιασμένη σε portrait. :p

mimo-8860.jpg

Kαι μια με χαμηλό φωτισμό:

dscf2980-8861.jpg

Έγινε επεξεργασία από Samael
Link to comment
Share on other sites

Breaking news κύριοι! :jump:

Μου πήρε 2,5 ώρες να το φέρω στα μέτρα μου και θα κάνω και άλλες μικροεπεμβάσεις στο μέλλον.

To template το κατέβασα έτοιμο γιατί θες καμιά μέρα να το φτιάξεις, το weather widget είναι αυτό.

Χαλάλι το χρήμα και το χρόνο, its damn sexy! :inlove:

Idle:

idle-8863.png

Full Load:

full-8862.png

Πραγματική φωτό:

dscf2986-8864.jpg

Ας το μεταφέρει κάποιος στα Multimedia plx.

[MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION]

Τροφή για σκέψη!

SS Fortress FT03 (virus_59 Edition) van virus_59 | Hardware.Info Nederland

Link to comment
Share on other sites

Η ονείρωξη του γκατζετακια...

Τι σε έκανε να διαλέξεις αυτή την οθονη αντι για αυτήν που πρότεινε ο κοπρίτης π.χ. ;

Αυτο που λες με το template...

Αυτο που βλέπουμε ειναι κάτι εντελώς έτοιμο,η ασχοληθηκες με το.οτιδήποτε;

Enlighten me,γιατί μου αρεσει πολυ αυτο που βλέπω :D

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά! Χίλια μπράβο. Αναρωτιέμαι αν γίνεται η ίδια δουλειά με Android Tablet αντί για οθόνη...

Χρησιμοποιώ εδώ και μήνες ένα απλό tablet ως δεύτερη οθονίτσα με VNC. Και βέβαια όποτε δεν μου χρειάζεται κάθεται όμορφα και ωραία ως photo frame αλλάζοντας φωτογραφίες μέσα από ένα φάκελο που έχω ορίσει έχοντας και ένα widget σε μια γωνία να δείχνει θερμοκρασίες/καιρό/ώρα.

Και δεν χρειάζεται να πάρεις και κάτι ακριβό. Κάποιο tablet με ξεπερασμένα specs ή/και που του έχει χαλάσει η μπαταρία και το πουλάει κάποιος τζάμπα το βουτάς και απλά το έχεις μόνιμα στην πρίζα.

Link to comment
Share on other sites

Yanni,έτσι που λες όμως,γίνεται να δείχνει κάτι διαφορετικό από την οθόνη;

Δουλεύει όντως δλδ σα δεύτερη οθόνη,η δείχνει μέρος της υπάρχουσας οθόνης;

Φτιάχνω μια εικονική δεύτερη οθόνη στο PC ανάλυσης π.χ. 800Χ600 (2 κλικ στα windows) και μετά μέσω του TightVNC κανονίζω ώστε στο tablet να φαίνεται ΜΟΝΟ ότι εμφανίζεται στην δεύτερη αυτή - εικονική - οθόνη. Όταν θα ξεκινήσω δηλαδή τον VNC viewer στο tablet αυτομάτως θα δω ότι θα έβλεπα εκεί με την χρήση ενός δεύτερου monitor. Τώρα επειδή μιλάμε για VNC 1-2 μειονεκτήματα τα έχει (χαμηλό refresh - δεν ενδείκνυται για video playback π.χ.), αλλά αν θέλεις απλά να έχεις κάποιο gadget εκεί ή για παράδειγμα το παράθυρο του hw monitor, είναι παραπάνω από ικανοποιητικό το αποτέλεσμα.

Μόλις σβήσεις τον H/Y το tablet ελευθερώνεται και το κάνεις ότι άλλο θέλεις. Android είναι 1000 χρήσεις έχει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάνε το εξής

Δεξί κλικ στο desktop > detect πάνω δεξιά> ( θα σου βγάλει "another display not detected") το επιλέγεις με κλικ>(από κάτω στο multiple displays) "Try to connect..." > μαυρίζει την οθονίτσα πάνω και την σημειώνει ως "2" > apply > στο Multiple displays και πάλι "Extend these displays"> Apply > Keep changes. Πάτα Print screen και κάνε το paste στο paint.

Link to comment
Share on other sites

Η ονείρωξη του γκατζετακια...

Τι σε έκανε να διαλέξεις αυτή την οθονη αντι για αυτήν που πρότεινε ο κοπρίτης π.χ. ;

Αυτο που λες με το template...

Αυτο που βλέπουμε ειναι κάτι εντελώς έτοιμο,η ασχοληθηκες με το.οτιδήποτε;

Enlighten me,γιατί μου αρεσει πολυ αυτο που βλέπω :D

Kαι αυτη του Κοπρίτη μια χαρά είναι, απλά δεν την έδινε κατευθείαν το Αμαζον αλλά ενα συνεργαζόμενο μαγαζί και έτσι δε μου κόβαν το ΦΠΑ.

Το template μπορείς να το βρείς εδώ μαζι με πολλά άλλα και να κάνεις το customization σου.

Share your SensorPanel - Hardware monitoring - AIDA64 Discussion Forum

Εγω πάτησα σε ένα έτοιμο και έκανα το δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που έμαθα πολύ πολύ αργότερα από ότι θα ήθελα και ίσως να βοηθήσει κάποιους

Στα Windows (τα 7 έστω) ο συνδυασμός Shift + Windows key + δεξί ή αριστερό βελάκι, αλλάζει οθόνη στην εφαρμογή που είναι στο προσκήνιο. Τι εννοώ; Αν έχουμε το παράθυρο του Chrome στην επιφάνεια εργασίας της 1ης οθόνης και πατήσουμε τον παραπάνω συνδυασμό αυτομάτως, αυτό θα μεταφερθεί στην επιφάνεια εργασίας της δεύτερης οθόνης. Ειδικότερα αν έχουμε maximized κάποιο παράθυρο στην πρώτη οθόνη που θέλουμε να βάλουμε στην δεύτερη, δεν χρειάζεται να το σύρουμε στην δεύτερη και να το κάνουμε εκεί maximized. Απλά πατάμε Alt+Win+δεξί βέλος(ή αριστερό βέλος).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.