Jump to content



Επιτραπέζια οθόνη LCD με USB input(AIDA64,Goverlay κτλ.)


Recommended Posts

Σας ευχαριστώ για τα καλά λόγια, το κόλπο είναι το SensorPanel του Aida.

Κάνει παπάδες πραγματικά...

Αφού λοιπόν το φτιάξουμε όπως μας αρέσει το σέρνουμε στο δευτερεύον μονιτορ (το ΜΙΜΟ για μένα) και μένει εκεί μόνιμα.

Δηλαδή μετα απο restart ή shut down, με το που ανοίξει το Aida εμφανίζεται το πάνελ εκεί που το αφήσαμε.

Γιάννη με το δικό σου κόλπο δουλεύει το Aida?Κάνε μια δοκιμή αν σου είναι εύκολο για να δουμε αν όντως μπορεί κάποιος να κάνει κάτι αντίστοιχο με μένα αλλά με μειωμένο ενδεχομένως κόστος.

7΄ παλιό τάμπλετ μπορείς να βρείς και με πολύ λιγότερα απο 120€ που έδωσα εγώ νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα όταν μου είχε καεί η 16:9 32άρα και είχα αναγκαστεί να γυρίσω πίσω στην παλιά καλή μου 4:3 LG επειδή δεν ήξερα τι να κάνω όλα τα gadgets που στρίμωγνα στην δεξιά πλευρά την οθόνης, είχα δοκιμάσει το παρακάτω.

Το AIDA δεν το έχω, αλλά δεν βλέπω τον λόγο να μην δουλεύει παρόμοια. Μπορεί κάποια στιγμή να το δοκιμάσω και να ποστάρω σχετικά εδώ.

Πάντως ξεπερασμένα 7άρια ταμπλετάκια με κανένα WM8650 - ακόμα και με 4άρι Android αν και το 2.3 νομίζω ότι αρκεί - πρέπει να πωλούνται για καμιά 40αριά ευρώ στο eBay.

attachment.php?attachmentid=57674&d=1376426108

[attach]57674[/attach]

post-188-1416077615,4874_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με vnc το λειτουργείς;

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 4

Ναι. TightVNC που είναι ελεύθερο και σου δίνει και την δυνατότητα να στέλνεις στον viewer συγκεκριμένο κομμάτι της οθόνης σου. Μπορείς π.χ. αν έχεις φτιάξει μια οθόνη ανάλυσης 1600Χ960 να την χωρίσεις στα 4 και με 4 ταμπλετάκια ανάλυσης 800Χ480 να φτιάξεις ένα mini video wall. Άκυρο ως ιδέα, αλλά η δυνατότητα υπάρχει.

Και το ταμπλετάκι έχει τραγικά τεχνικά χαρακτηριστικά, δεν χρειάζεται με λίγα λόγια να πας να πάρεις κάτι καλό. Το συγκεκριμένο, αν το έβγαζα για πώληση πιθανόν θα έλεγα "Πωλείται photo frame" όχι android tablet. Τι εννοώ? WM8505 στα 350MHz(πιθανόν), Android 1.6, 128MB RAM. Αυτό πιθανόν επηρεάζει και την απόδοση της εικόνας που παίρνω (χαμηλό refresh) ενώ επιπλέον με περιορίζει στις επιλογές από VNC viewers για Android. 1-2 κρασάρουν και ας λένε ότι τρέχουν σε 1.6. Χρησιμοποιώ τον πλέον απλό διαθέσιμο για Android.

https://play.google.com/store/apps/details?id=android.androidVNC&hl=el

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα realvnc για αυτό δεν μπορούσα να το κάνω. Θα βάλω tight και θα δοκιμάσω με το Nexus 7... Thanx!

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 4

Να σημειώσω εδώ ότι χρησιμοποιώ το TightVNC 2.5.1. Νομίζω παλαιότερα ψαχνόμουν με τις εκδόσεις του και ίσως να μην μου καθόταν κάτι καλά με την 2.6. Αν και δεν θυμάμαι τι ακριβώς (πάει καιρός). Δεν έχω δοκιμάσει τις τελευταίες (μάλλον πρέπει!!!). Αν πάντως δυσκολευτείς με τις νεότερες, στην 2.5.1 κάνεις απλά το παρακάτω:

Για να ορίσεις ποιο κομμάτι της εικόνας σου θα στέλνεται στην οθόνη του Nexus θα πρέπει να πας και να ορίσεις μια επιπλέον πόρτα ως εξής και να συνδέεσαι εκεί.

attachment.php?attachmentid=57678&stc=1&d=1376559879

800X600 εδώ είναι η ανάλυση της οθόνης (εσύ λογικά θα βάλεις 1280Χ800), 1920+0 είναι οι συντεταγμένες της πάνω αριστερής γωνίας της δεύτερης οθόνης, ειδικότερα το πάνω αριστερά pixel της δεύτερης οθόνης.

[attach]57678[/attach]

post-188-1416077615,7639_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου άρεσε το θέμα αυτό, να προσθέσω και εγώ πως μπορείτε να χρησιμοποιήσετε οθόνες από παλιούς φορητούς ή netbook σαν δεύτερες οθόνες. Κυκλοφορούν στο ebay κάρτούλες, σαν αυτή, οπότε μπορούμε θεωρητικά να ανέβασουμε τις ίντσες από 7' σε κάτι (πολύ) παραπάνω και ίσως να ρίξουμε το κόστος στα 20-40 ευρώ, αναλόγως των δυνατοτήτων της κάρτας (υπάρχουν κάρτες με DVI, HDMI, Tuner κλπ).

Τροφή για σκέψη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτή απο e-bay αλλά ειναι μόνο 2,8" και απο HK με ότι αυτό συνεπάγετε.

LCDsysinfo for GOverlay USB 2.8" TFT LCD Module gamer gadget FPS Hype Smartie | eBay

$T2eC16J,!)8E9s4l6BMcBR3kc(ZsOw~~60_57.JPG

Την αγόρασα και περιμένω να μου την στείλει ο Κινέζος. Σε ευχαριστώ [MENTION=119]Samael[/MENTION]

Όταν έρθει θα σας πω εντυπώσεις, σε αυτά τα λεφτά είναι σούπερ η οθόνη!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Την αγόρασα και περιμένω να μου την στείλει ο Κινέζος. Σε ευχαριστώ [MENTION=119]Samael[/MENTION]

Όταν έρθει θα σας πω εντυπώσεις, σε αυτά τα λεφτά είναι σούπερ η οθόνη!

image.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άργησα λίγο ε; χαχαχαχα:computer:

Λοιπόν οι εντυπώσεις μου από την οθόνη:

Καταρχήν για να εκμεταλευτήτε πλήρως την οθόνη θα πρέπει να έχετε και την πλήρης έκδοση του Aida64. Δουλεύει και χωρίς αυτό,αλλά με περιορισμένες δυνατότητες. Εγώ δεν το είχα και το αγόρασα.

Θετικά:

Αρκετά καλή φωτεινότητα, καλές γωνίες θέασης, καλό συνοδευτικό πρόγραμμα (μπορείτε να ρυθμίσετε εσείς τι θα δείχνει και σε τι μέγεθος/χρώμα κτλ). Αν έχετε και το aida δείχνει και θερμοκρασίες κ.α καλούδια μέσω του aida.

Αρνητικά: Δεν δούλεψε με το usb καλώδιο που ήρθε μαζί, δούλεψε όμως με ένα άλλο usb που είχα από φορητό σκληρό δίσκο (Y-cable). Δεν βρήκα πως να βάλω φώτος, νομίζω δεν παίρνει. Αργεί μερικά δευτερόλεπτα στην ανανέωση. Για να ετοιμαστεί το μενού της οθόνης από το συνοδευόμενο πρόγραμμα θέλει αρκετή ώρα και αρκετές δοκιμές, δεν υπάρχει έτοιμο template.ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ AIDA64 για να δουλέψουν όλες οι λειτουργίες.Είναι λίγο μικρή σε μέγεθος, είναι στριμοχτά όλα,αν ήταν 1-2ίντσες μεγαλύτερη θα ήταν πολύ καλύτερα.

Αυτά τα λίγα για αρχή, σε μερικούς μήνες θα κάνω καλύτερο review... :tongue:

Όποιος θέλει να μάθει περισσότερα ας με ρωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κάτι που έμαθα πολύ πολύ αργότερα από ότι θα ήθελα και ίσως να βοηθήσει κάποιους

Στα Windows (τα 7 έστω) ο συνδυασμός Shift + Windows key + δεξί ή αριστερό βελάκι, αλλάζει οθόνη στην εφαρμογή που είναι στο προσκήνιο. Τι εννοώ; Αν έχουμε το παράθυρο του Chrome στην επιφάνεια εργασίας της 1ης οθόνης και πατήσουμε τον παραπάνω συνδυασμό αυτομάτως, αυτό θα μεταφερθεί στην επιφάνεια εργασίας της δεύτερης οθόνης. Ειδικότερα αν έχουμε maximized κάποιο παράθυρο στην πρώτη οθόνη που θέλουμε να βάλουμε στην δεύτερη, δεν χρειάζεται να το σύρουμε στην δεύτερη και να το κάνουμε εκεί maximized. Απλά πατάμε Alt+Win+δεξί βέλος(ή αριστερό βέλος).

τιποτα πιο καινουργιο? αυτο το ξερουμε απο το 2002 :dirol: (στο linux φυσικα, με ctrl+alt+ βελακια, γιατι με alt+win + βελακια εχει πολυ εντυπωσιακοτερα πραγματακια στις default ρυθμισεις του compiz )

πρωτοτυπησε παλι η m$ :rofl:

btw, σχετικα με το θεμα, η ολη υλοποιηση ειναι SUPER WOW! :T:

Σκεφτομαι για υλοποιηση κολλημενη πανω στο case

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τιποτα πιο καινουργιο? αυτο το ξερουμε απο το 2002 :dirol: (στο linux φυσικα, με ctrl+alt+ βελακια, γιατι με alt+win + βελακια εχει πολυ εντυπωσιακοτερα πραγματακια στις default ρυθμισεις του compiz )

πρωτοτυπησε παλι η m$ :rofl:

Και η Texas Instruments είχε γραφικό περιβάλλον από το 1975, τίποτα νεώτερο από το Linux? Πέρασε το 2%?

btw, σχετικα με το θεμα, η ολη υλοποιηση ειναι SUPER WOW! :T:

Σκεφτομαι για υλοποιηση κολλημενη πανω στο case

Περιμένουμε να δούμε το αποτέλεσμα (αν και όποτε το υλοποιήσεις) :)

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι για υλοποιηση κολλημενη πανω στο case

έχω κάνει με μια μικρότερη οθόνη τέτοια πατέντα... εκεί που είναι στο case η θέση για δισκέτα, αν μπορείς να το φας λίγο με μαχαίρι μπορείς να βάλεις άνετα οθόνη πάνω και είναι και πολύ όμορφο.

Το μόνο κακό ότι αν χαλάσει η οθόνη πρέπει κάπως να το καλύψεις μετά.

Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει με μια μικρότερη οθόνη τέτοια πατέντα... εκεί που είναι στο case η θέση για δισκέτα, αν μπορείς να το φας λίγο με μαχαίρι μπορείς να βάλεις άνετα οθόνη πάνω και είναι και πολύ όμορφο.

Το μόνο κακό ότι αν χαλάσει η οθόνη πρέπει κάπως να το καλύψεις μετά.

καλη θεση ακουγεται αλλα η οθονιτσα που μου περισσευει ειναι πολυ μεγαλυτερη...

σκεφτομαι η στο πλαι η στο πανω μερος του case...

τίποτα νεώτερο από το Linux? Πέρασε το 2%?

ναι, απ οσο ξερω τελευταια το χρησιμοποιει πολυς κοσμος και στο εγγυς μελλον θα ειναι μαλλον περισσοτεροι απο οσους εχουν υπολογιστες (το android ειναι κι αυτο μια διανομη linux)

Τωρα για νεοτερα... οι νεες διανομες προσπαθουν να υιοθετησουν ενα αντιπαθεστατο UI οπως το ιδιο συμβαινει με τα windows και ττο ios, απλα στο linux εχεις τουλαχιστο τη δυνατοτητα να το στειλεις απο κει που ρθε και να χρησιμοποιησεις οποιο UI θες, ενω στα windows η θα φας το metro στη μαπα ή θα παραμεινεις σε win7 (οχι πως ειναι κακη επιλογη βεβαια)

Link to comment
Share on other sites

ναι, απ οσο ξερω τελευταια το χρησιμοποιει πολυς κοσμος και στο εγγυς μελλον θα ειναι μαλλον περισσοτεροι απο οσους εχουν υπολογιστες (το android ειναι κι αυτο μια διανομη linux)

Τωρα για νεοτερα... οι νεες διανομες προσπαθουν να υιοθετησουν ενα αντιπαθεστατο UI οπως το ιδιο συμβαινει με τα windows και ττο ios, απλα στο linux εχεις τουλαχιστο τη δυνατοτητα να το στειλεις απο κει που ρθε και να χρησιμοποιησεις οποιο UI θες, ενω στα windows η θα φας το metro στη μαπα ή θα παραμεινεις σε win7 (οχι πως ειναι κακη επιλογη βεβαια)

Κοίτα δεν με ενδιαφέρει το linux vs windows, απλά δεν μου άρεσε το μπάσιμό σου στο thread. Μπορείς να σημειώσεις ότι γίνεται και στο linux χωρίς το υφάκι "Σιγά τώρα κάτι μας είπες".

Τίποτα άλλο.

Όσον αφορά το project σου το ερώτημα είναι που τοποθετείς το case του PC. Ανάλογα με το που βρίσκεσαι εσύ και το που βρίσκεται το case όταν κάθεσαι μπροστά στην οθόνη, θα πρότεινα να διαλέξεις ένα σημείο στο οποίο να είναι και πρακτικό. Αν και οπτικά μάλλον θα είναι καλύτερο πάνω και όχι στο πλάι.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα δεν με ενδιαφέρει το linux vs windows, απλά δεν μου άρεσε το μπάσιμό σου στο thread. Μπορείς να σημειώσεις ότι γίνεται και στο linux χωρίς το υφάκι "Σιγά τώρα κάτι μας είπες".

ουτε εμενα με ενδιαφερει, χρησιμοποιω εξ αλλου με την ιδια ευχαριστηση και τα δυο λειτουργικα.

Οταν παντως ακουω (η διαβαζω) για εφε γραφικων σε windows, δε μπορει να μη μου βγει αυτο το "υφακι" αφου οταν ειχαν πρωτοκυκλοφορησει τα vista με τα υποτειθεμενα εφε του aero εδειχνα στον κοσμο τη δυναμη του beryl (πριν γινει compiz) και φυσικα εμεναν αφωνοι, αλλα παρ ολα αυτα σε desktop χρηση δεν πολυπροχωρησε.

Δε κατηγορω βεβαια ουτε τους απλους χρηστες, ουτε 100% την επιθετικη μονοπωλιακη τακτικη της m$, το εχω ξεκαθαρισει πλεον αυτο...

Για ενα 50% φταινε οι ιδιες οι κοινοτητες...

Οπως και να χει τη μεγαλυτερη ευκαιρια του να κερδισει τον κοσμο την ειχε την εποχη των vista, και δεν κερδισε το μεριδιο που του αξιζε...

Όσον αφορά το project σου το ερώτημα είναι που τοποθετείς το case του PC. Ανάλογα με το που βρίσκεσαι εσύ και το που βρίσκεται το case όταν κάθεσαι μπροστά στην οθόνη, θα πρότεινα να διαλέξεις ένα σημείο στο οποίο να είναι και πρακτικό. Αν και οπτικά μάλλον θα είναι καλύτερο πάνω και όχι στο πλάι.
Θα δω οταν ερθει το case (ελπιζω αυτη τη βδομαδα), κι εγω απο πανω πιστευω ειναι καλυτερο, και οπτικα στο πλαι θα χανεται... Αν μαλλον ειναι πολυ μεγαλη η οθονη που εχω και το πιθανοτερο ειναι να παρω καποια ψηφιακη κορνιζα
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.