Jump to content


Προβλημα με Galaxy S4


leonidastra86

Recommended Posts

Επεσε νερο σε ηλεκτρονικό κύκλωμα. Δεν ειναι κατι ελαφρυ/μικρο. Και δεν νομιζω να λέει καπου waterproof η εστω splashproof.

Και σε μοντερνο κινητό των 50€ αν πέσει νερο θα χαλάσει...

Sent from my Galaxy S4, using Tapatalk...

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα ενα κινητο που το ειχα απο το 1995 το ειχα ριξει κατω χιλιαδες φορες του ειχα ριξει βυσσιναδα μια φορα ειχε βραχει στη βροχη και γενικως το μονο που δε του εκανα ηταν να το βαλω κατω και να το πατησω και συνεχισε να λειτουργει ακομα και σημερα μετα απο τοσα χρονια με αλλη μπαταρια.... αυτες ηταν συσκευες...

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα ενα κινητο που το ειχα απο το 1995 το ειχα ριξει κατω χιλιαδες φορες του ειχα ριξει βυσσιναδα μια φορα ειχε βραχει στη βροχη και γενικως το μονο που δε του εκανα ηταν να το βαλω κατω και να το πατησω και συνεχισε να λειτουργει ακομα και σημερα μετα απο τοσα χρονια με αλλη μπαταρια.... αυτες ηταν συσκευες...

Post επιπεδου.... καφενειου.

Αυτες ηταν συκευες ναι, με SAR 500, με 3 κιλα μπαταρια των 200mah, και με οθονες μιση ιντσα black&white.

Kαι οι τετραγωνες τηλεορασεις ηταν τζαματες, και οι Σκαραβαιοι ζουνε και ειναι στο δρομο ακομα, αααααα και τα σαπουνια παλια καλυτερα τα φτιαχνανε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αμα δσν δουλεύει το vol down, σε download mode δεν θα μπει ποτε, εκτος και αν εχεις ενα micro usb jtag...

Αν εισαι κοντα γλυφαδα, και εχεις λαπτοπ μπορουμε να βρεθούμε ενα βραδάκι να το κάνουμε (το φλασαρισμα εννοω...)

Sent from my Galaxy S4, using Tapatalk...

Δυστυχως

α)μενω Γερμανια

β)μαλλον ειναι χαλασμενο το κουμπι γιατι οταν προσπαθησα να μπω σε download mode δε τα καταφερα.

γ)δεν εχω micro usb jtag

Το σερβις συμφωνω και εγω οτι ειναι απαραδεκτο γιατι τουλαχιστον το κουμπι θα μπορουσαν να μου το φτιαξουν.

Αυτοι το ανοιξαν και με το που ειδαν την αλοιωση στα χρωματα των μεταλλικων τμηματων το εστειλαν πισω.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως

α)μενω Γερμανια

β)μαλλον ειναι χαλασμενο το κουμπι γιατι οταν προσπαθησα να μπω σε download mode δε τα καταφερα.

γ)δεν εχω micro usb jtag

Το σερβις συμφωνω και εγω οτι ειναι απαραδεκτο γιατι τουλαχιστον το κουμπι θα μπορουσαν να μου το φτιαξουν.

Αυτοι το ανοιξαν και με το που ειδαν την αλοιωση στα χρωματα των μεταλλικων τμηματων το εστειλαν πισω.

επειδή έχω περάσει απο σερβις, απλά να σου πώ ότι όχι μόνο δεν έχει δικαίωμα να κάνει κάτι, αλλά 99 στις 100 φορές που κάποιος τεχνικός απο καλοσύνη αποφάσιζε να βοηθήσει, κατέληγε να έχει προβλήματα στην δουλεία του. Βλέπεις μόλις κάτι έφτιαχνε, έτρεχε ο πελάτης να φωνάξει παντού ότι ενώ εσείς μου λέτε ότι έχει υγρασία ο άλλος δικός σας τεχνικός το πήρε και το έφτιαξε.

Μάθανε με τα χρόνια οι τεχνικοί και προσέχουν τις δουλειές τους. Γιατί και ο πελάτης την δουλειά του θέλει να κάνει, όπως το λές και εσύ, και πραγματικά δεν τον νοιάζει αν δημιουργήσει προβλήματα στον όποιο τεχνικό πίσω απο τον παγκο. Δεν τον ξέρει και απο εχθές.

Υπάρχουν καταστήματα (αν είσαι Αμβούργο μπορώ να σου πώ που να πάς), μικρά που θα σου φτιάξουν το κουμπί, ή και ακόμα καλύτερα θα βάλουν την πλακέτα για κάποια ώρα σε πισίνα με ισοπροπυλική αλκοόλη η οποία δημιουργεί κραδασμούς και σπάει τα όποια άλλατα υπάρχουν.

Καλή τύχη, και μην τα βάζεις με τους τεχνικούς επειδή έκαναν την δουλειά τους μέχρι εκεί που τους επιτρέπουν. Βάλτα μαζί τους αν σου κάνουν κάποια ζημιά, αν έχουν κακούς τρόπους, είναι βρομιάρηδες, σου εμφανίζουν ζημιές που δεν υπάρχουν απλά για να στα αρπάξουν.

Link to comment
Share on other sites

Ριξε καθαρο οινοπνευμα και πιεζε το μήπως καθαρίσει, αν και εχει περάσει καιρός και μάλλον σάπισε...συμβαίνει αυτο με νερά, πόσο μάλλον βρόχινα.

Άμα δε βρεις κανένα να στο κάνει εκεί όταν ξανα'ρθεις Θεσσαλονίκη πες μου..

Link to comment
Share on other sites

Επεσε νερο σε ηλεκτρονικό κύκλωμα. Δεν ειναι κατι ελαφρυ/μικρο. Και δεν νομιζω να λέει καπου waterproof η εστω splashproof.

Και σε μοντερνο κινητό των 50€ αν πέσει νερο θα χαλάσει...

Sent from my Galaxy S4, using Tapatalk...

Δεν είναι έτσι Γιάννη . Ένα απλό ορινκ περιμετρικά της οθόνης όπως έχει η Apple πχ θα απέτρεπε τέτοιου είδους βλάβες.

Ένα Samsung που είχα στο παρελθόν χάλασε επειδή μίλησα ανοιχτή ακρόαση σκυμμένος μέσα σε μηχανοστάσιο και ο ιδρώτας μου έσταζε στο κινητό. Δεκάδες φορές το 3GS το υπέστη αυτό χωρίς να πάθει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

επειδή έχω περάσει απο σερβις, απλά να σου πώ ότι όχι μόνο δεν έχει δικαίωμα να κάνει κάτι, αλλά 99 στις 100 φορές που κάποιος τεχνικός απο καλοσύνη αποφάσιζε να βοηθήσει, κατέληγε να έχει προβλήματα στην δουλεία του. Βλέπεις μόλις κάτι έφτιαχνε, έτρεχε ο πελάτης να φωνάξει παντού ότι ενώ εσείς μου λέτε ότι έχει υγρασία ο άλλος δικός σας τεχνικός το πήρε και το έφτιαξε.

Μάθανε με τα χρόνια οι τεχνικοί και προσέχουν τις δουλειές τους. Γιατί και ο πελάτης την δουλειά του θέλει να κάνει, όπως το λές και εσύ, και πραγματικά δεν τον νοιάζει αν δημιουργήσει προβλήματα στον όποιο τεχνικό πίσω απο τον παγκο. Δεν τον ξέρει και απο εχθές.

Υπάρχουν καταστήματα (αν είσαι Αμβούργο μπορώ να σου πώ που να πάς), μικρά που θα σου φτιάξουν το κουμπί, ή και ακόμα καλύτερα θα βάλουν την πλακέτα για κάποια ώρα σε πισίνα με ισοπροπυλική αλκοόλη η οποία δημιουργεί κραδασμούς και σπάει τα όποια άλλατα υπάρχουν.

Καλή τύχη, και μην τα βάζεις με τους τεχνικούς επειδή έκαναν την δουλειά τους μέχρι εκεί που τους επιτρέπουν. Βάλτα μαζί τους αν σου κάνουν κάποια ζημιά, αν έχουν κακούς τρόπους, είναι βρομιάρηδες, σου εμφανίζουν ζημιές που δεν υπάρχουν απλά για να στα αρπάξουν.

Θα μπορουσαν να με ρωτησουν οι τεχνικοι αν θελω να διορθωσουν οτι διορθωνει με δικη μου ευθυνη και να τους το δωσω γραπτα για να ειναι καλυμενοι. Πιστευω λυσεις υπαρχουν αν θες να βοηθησεις. Δεν εχει σημασια ομως.

Μενω Εσσεν,καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι Γιάννη . Ένα απλό ορινκ περιμετρικά της οθόνης όπως έχει η Apple πχ θα απέτρεπε τέτοιου είδους βλάβες.

Ένα Samsung που είχα στο παρελθόν χάλασε επειδή μίλησα ανοιχτή ακρόαση σκυμμένος μέσα σε μηχανοστάσιο και ο ιδρώτας μου έσταζε στο κινητό. Δεκάδες φορές το 3GS το υπέστη αυτό χωρίς να πάθει τίποτα.

To 3gs το ειχε αυτο. Τα επομενα το εχουν? Δεν ξερω καθως δεν ειχα κανενα αλλα στο 3gs φαινοταν με το ματι. Απο το 4 και μετα δεν εχω δει κατι τετοιο...

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα σε ενα μαγαζι ασχετο και τους λεω οτι δε λειτουργει το κουμπι.

Λεει αν εχει εγγυηση στειλτο στη σαμσουνγκ.

Λεω το στορυ,το ανοιγει,το κοιταει,λεει "δεν εχει μπει νερο ρε φιλε εδω"

Λεω ετσι μου ειπαν και γιαυτο το εφερα εδω.

Λεει φερτο αυριο να του αλλαξω κουμπι.

Εγω αποψε θα προσπαθησω να επαναφερω τη ρομ και αυριο θα το παω να δουμε τι θα γινει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για Γερμανία, αλλά εδώ στην Ιρλανδία έχει κάτι τσακάλια σε μαγαζάκια που με 30-50 ευρώ φτιάχνουν τα πάντα. Αν το κινητό μου ήταν εκτός εγγύησης για οποιονδήποτε λόγο, θα το πήγαινα σε κάποιο από αυτά και θα καθόμουν εκεί μέχρι να μου κάνουν τουλάχιστον την διάγνωση.

Link to comment
Share on other sites

Το ξαναπηγα στο μαγαζι που το ειχα παει χθες και μου λεει οτι σε 2 βδομαδες θα ανοιξουν τα κουτια που τους ηρθαν σημερα με τα ανταλλακτικα και να το παω στη σαμσουνγκ!!!

Δε τη παλευουν. Δε ξερω τι να κανω τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Στο αεροδρομιο του Ντυσελντορφ ειχε τεχνικους της σαμσουνγκ το Σ/Κ που μας περασε και πηγα για μια 2η γνωμη. Και αυτοι ειπαν οτι δεν εχει πεσει νερο αρκετο για να προκαλεσει ζημια (οι δεικτες ειναι μια χαρα) και οτι εχει παει λιγο στις πανω ακρες. Μου προτειναν να το στειλω σε αλλο σερβις, στο Βερολινο. Υποψιαζονται οτι εχει κολησει το volume down και απο κει πηγαζουν ολα τα προβληματα του κινητου.

Εγω σκεφτομαι να το παω πρωτα σε καποιον τεχνικο εδω κοντα μπας και γλιτωσω την αποστολη παλι σε αλλη πολη και αν δεν θα το στειλω εκει...

Ελπιζω μονο να βγει ακρη συντομα γιατι δε τη παλευω με τις ολικες διαγραφες καθε τρεις και λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απιστευτο το γεγονος οτι ακομα δε βρηκα τεχνικο να το δει.

Εδω που ειμαι κλεισαν τα μισα μαγαζια για καλοκαιρι και τα αλλα μισα για μονιμα.

Στη παραδιπλα πολη μου λενε αν επεσε νερο δε γινεται τιποτα.Μη το φερεις καν.

Εστειλα μαιλ στη σαμσουνγκ και ρωταω την γνωμη τους,να το πεταξω στα σκουπιδια δλδ?

Ανοιξα να δω τι γινεται μεσα και δε δειχνει ναχει διαβρωθει τιποτα αλλα απο την αλλη δεν ειμαι και τεχνικος.

Το κουμπι εντασης δε δειχνει να εχει προβλημα.

Ιδεες?:dirol:

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον σε safe mode λειτουργεί κανονικά, πιθανόν δεν είναι θέμα hardware.

Μιας και δεν έχουμε λοιπόν διαθέσιμο το volume για να μπείς σε download mode, γιατί δεν το κάνεις μέσω adb shell..?

(Φαντάζομαι γίνεται, google it to find out how)

Στη συνέχεια Flash stock latest rom μέσω ODIN και οπωσδήποτε full wipe.

Φαντάζομαι δεν είσαι root, γιατί αν είσαι υπάρχει και software τρόπος για να μπείς σε download/recovery mode.

Έγινε επεξεργασία από alexisgt
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον σε safe mode λειτουργεί κανονικά, πιθανόν δεν είναι θέμα hardware.

Μιας και δεν έχουμε λοιπόν διαθέσιμο το volume για να μπείς σε download mode, γιατί δεν το κάνεις μέσω adb shell..?

(Φαντάζομαι γίνεται, google it to find out how)

Στη συνέχεια Flash stock latest rom μέσω ODIN και οπωσδήποτε full wipe.

Φαντάζομαι δεν είσαι root, γιατί αν είσαι υπάρχει και software τρόπος για να μπείς σε download/recovery mode.

Αν πω οτι καταλαβα εστω και τα μισα,ψεματα θα πω...

Updates η συσκευη κανει κανονικα. Εχω δηλαδη το πιο προσφατο λογισμικο της Samsung. Αυτο ειναι το παραδοξο κιολας μιας και στα updates κανει επανεκινηση το κινητο και δε κολαει στην εγκατασταση. Μετα την εγκατασταση,οταν παει να ανοιξει παλι κανονικα βγαζει το μηνυμα :

Warning

A custom OS can cause critical problems in phone and installed applications.

If you want to download a custom OS, press the volume up key,

Otherwise, press the volume down key to cancel.

Δεν εχω πειραξει ποτε το λογισμικο του κινητου.

Προσπαθησα με Odin μια φορα βαλω το πιο προσφατο λογισμικο αλλα μου λεει οτι το φοραω ηδη και εβγαλε fail.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να δοκιμάσεις το παρακάτω χωρίς να κάνεις recovery, απλά για να δείς αν δουλεύει το κουμπί ή όχι

Turn off. Hold volume down button and power on. If it boots to a White screen that says fastboot, your volume buttons work. Doublecheck by pressing vol up or down to move up and down the menu. Do not PRESS power. Pull battery out to turn off.

If vol buttons work, problem is software. If not its hardware

or

galaxy s 4

(push and hold the volume up and volume down

button at the same time while you push and hold the

power button. Keep holding the whole volume button

in until it gets into recovery. You will see the splash

screen then recovery should come up)

or boot from windows

Enable debugging on your phone (Menu>Settings>Applications>Development>)

With phone on, plug USB into computer and phone

open cmd then

cd/

cd androidsdk

cd tools

adb devices (to make sure its connected)

adb reboot download

εάν τελικά δεν δουλεύει το κουμπί και ούτε μέσο windows μπορέσεις να μπεις σε download mode τότε θα πρέπει να κάνεις root την συσκευή αναγκαστικά.

Έγινε επεξεργασία από DarkRaven
Link to comment
Share on other sites

Enable debugging on your phone (Menu>Settings>Applications>Development>)

With phone on, plug USB into computer and phone

open cmd then

cd/

cd androidsdk

cd tools

adb devices (to make sure its connected)

adb reboot download

πρέπει να κάνεις enable το debugging απο το κινητό σου.

Πας Menu - Settings - Applications - Development

Μετα συνδεσε το στον υπολογιστή σου και ανοιξε μια γραμμη εντολών και περασε τις παρακατω εντολες

cd/

cd androidsdk

cd tools

adb devices (to make sure its connected)

adb reboot download

προσωπικά δεν το εχω δοκιμάσει αλλα υποτίθεται δουλεύει

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.