Jump to content



Προβλημα με Galaxy S4


leonidastra86

Recommended Posts

Και τι θα γινει αν το κανω?

Αν ειναι προβλημα hardware θα μπορω να ξαναγυρισω στο αρχικο ρουτ?

Γιατι βρηκα τροπο να ρουταρω με Motochopper χωρις τη φαση του download mode αλλα αν κατι παει στραβα την συνουσιασα...

Link to comment
Share on other sites

Να πω οτι δε βρισκω πως ενεργοποιω το debugging...

εντιτ: πρεπει να πατησεις 7 φορες (μετρημενες) στο build number για να ανοιξει η επιλογη. ΕΛΕΟΣ?

2ο εντιτ για να μη γεμιζω ποστ: δεν μπαινει στον φακελο androidsdk. Προφανως εχει αλλο ονομα...

Έγινε επεξεργασία από leonidastra86
Link to comment
Share on other sites

Το android sdk είναι εγκατεστημένο στον υπολογιστή σου?

Πως θα ανοίξει το φάκελο?

Επειδή απ' όσο καταλαβαίνω δεν έχεις ιδιαίτερη εμπειρία στο android,

κάθε τέτοια διαδικασία απο αυτές που αναφέρονται, περιέχει και την πιθανότητα hard/soft brick της συσκευής σου.

Δεν θέλω να σε "φοβίσω", αλλά το τελευταίο που θέλω να δώ είναι κάτι όπως

"έκανα ότι μου είπατε και το κινητό πλέον δεν ανοίγει" or something...

Μεγάλη προσοχή στα βήματα σου.

Έγινε επεξεργασία από alexisgt
Link to comment
Share on other sites

Προσεχω πολυ γιαυτο και δε το χαλασα ακομα χαχα

Φυσικα και ειμαι τελειως ασχετος με τα αντροιντ. Γιαυτο ρωταω συνεχεια.

Το θεμα ειναι,ξαναρωτω,αν ειναι προβλημα hardware τι κανουμε. Θα εχω αποτελεσμα απο τα παραπανω ή θα τα κανω και δε θα μπορω να τα γυρισω πισω?

εντιτ: το κουμπι χαμηλωματος της εντασης δε λειτουργει ουτε σε safe mode ουτε κανονικα. Για να μην εχουμε παρεξηγησεις το λεω.

εντιτ 2: για ο,τι και να παθει το κινητο μου απο τις συμβουλες σας δε προκειται φυσικα να κατηγορησω κανεναν,ειναι δικια μου ευθυνη καθαρα το τι κανω στη συσκευη μου.

Έγινε επεξεργασία από leonidastra86
Link to comment
Share on other sites

Διάγνωση μέσω υπολογιστή απομακρυσμένα, δε μπορεί να γίνει.

Να διευκρινίσω κάτι γιατί όπως έχει διατυπωθεί, πιθανόν δεν έχω καταλάβει κάτι σωστά?

Σε safe mode, το volume button λειτουργεί κανονικά ή απλά το μόνο που μπορείς να κάνεις στο κινητό,

είναι να μπείς σε safe mode όπου εκεί και πάλι δε λειτουργεί το volume button?

Έγινε επεξεργασία από alexisgt
Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν ναί.

Είχα καταλάβει το αντίστροφο. Sorry.

Το εστειλα και μετα απο 4 μερες μου το στελνουν πισω με τη δικαιολογια οτι μπηκε καποια στιγμη νερο στο κινητο και εχει αλοιωθει το χρωμα των εξαρτηματων του κινητου.

Σου έχουν επισυνάψει φωτογραφίες με τους δείκτες υγρασίας και να φαίνεται οτι έχουν αλλοιωθεί?

(Δεν ξέρω αν αυτό εννοείς ως εξαρτημάτων του κινητού)

Αν όχι, πως επικαλούνται υγρασία κτλ?

Link to comment
Share on other sites

ναι,επισυναψαν φωτογραφιες αλλα δε φαινονται ζημιες μεγαλες. Δες το 1ο ποστ.

Εγω που το ανοιξα το κινητο ο ενας δεικτης υγρασιας ειναι αλλοιομενος,οι αλλοι οχι. Ειναι μονο ο δεικτης κατω απο την υποδοχη jack για τα ακουστικα. Προφανως απο κει μπηκε υγρασια.

Link to comment
Share on other sites

ναι,επισυναψαν φωτογραφιες αλλα δε φαινονται ζημιες μεγαλες. Δες το 1ο ποστ.

Εγω που το ανοιξα το κινητο ο ενας δεικτης υγρασιας ειναι αλλοιομενος,οι αλλοι οχι. Ειναι μονο ο δεικτης κατω απο την υποδοχη jack για τα ακουστικα. Προφανως απο κει μπηκε υγρασια.

Δεν υπάρχει μπήκε λίγο υγρασία. Από την στιγμή που έχει υγρασία, είσαι εκτός εγγύησης. Κανένα εξουσιοδοτημένο service δεν πρόκειται να στο φτιάξει.-

Εγώ στην θέση σου θα έκανα τα πάντα για να φλασάρω το κινητό. Αν γίνεται χωρίς το vol down κάντο. Αν όχι, δώσε κάποια λίγα χρήματα και φτιάξε το (είτε ανταλλακτικά μέσω ebay, είτε σε κατάστημα επισκευής κινητών).

Αν δεν κάνεις κάτι από αυτά, όσες φορές και να ανοίξεις το κινητό, όσοι τεχνικοί και αν το δούνε για να σου πουν αν έχει υγρασία ή όχι, δουλειά δεν κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Με το φλασαρισμα θα διορθωθει το προβλημα ακομα και αν οφειλεται σε hardware?

Αλλα ακομα και ετσι να ειναι,ζητησα πολλες φορες τη βοηθεια απο δω γιατι δε ξερω πως γινεται. Ειναι το ιδιο πραγμα το φλασαρισμα με το ρουτ? Ποιο λογισμικο να περασω? Το παλιο ή το πιο καινουριο? Με ποιο προγραμμα-odin ή motochopper?

Αν στραβωσει και δεν ανοιγει καν το κινητο μετα πως επιστρεφω στην αρχικη κατασταση χωρις να μπαινει σε download mode?

H διαδικασια με τo android sdk τι ειναι?

Δε πηγα στα εξουσιοδοτημενα service,πηγα σε πανω απο 6 διαφορετικα μαγαζια και μου λενε ολοι να το στειλω στην samsung.

Δε ξερω τι προβλημα εχει το κινητο,πως θα παραγγειλω ανταλλακτικα απο το ebay και θα το φτιαξω μονος μου?

Link to comment
Share on other sites

Προβλημα hardware δεν φτιαχνεται με software. Αν δεν το φλασάρεις δεν μπορείς να σιγουρευτείς ότι είναι πρόβλημα hardware. Για αυτό εδώ και 2 βδομάδες σου λέμε όλοι να το φλασάρεις. Προσωπικά έχω αναστήσει κινητό που ούτε καν αναβε, με φλασάρισμα stock rom.

Από εκεί και πέρα, σου έχουν πει που να κοιτάξεις. Σου έχουν δώσει και λινκ. Η διαδικασία είναι μεγάλη, και για αυτό υπάρχουν κατάλληλα guides online. Διαβασε το thread από την αρχή. Αν δεν ξέρεις ούτε τα βασικά, πρέπει να διαβάσεις για να τα μάθεις. Δεν γίνεται να κάνεις ποδήλατο άμα δεν ξέρεις τι είναι ο τροχός. Δεν είναι παίξε γέλασε το flash. Άμα κάνεις πατάτα, παίρνεις το κινητό στο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι θες οι μεθοδοι που ειχαν αναφερθει για φλασαρισμα ειχαν προυποθεση να μπαινει το κινητο σε download mode κατι που στη περιπτωση μου δεν γινεται.

Θα δοκιμασω να το βαλω σε download mode μεσω windows και να περασω το στοκ ρομ. Θα ψαξω στο ιντερνετ το πως.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι θες οι μεθοδοι που ειχαν αναφερθει για φλασαρισμα ειχαν προυποθεση να μπαινει το κινητο σε download mode κατι που στη περιπτωση μου δεν γινεται.

Θα δοκιμασω να το βαλω σε download mode μεσω windows και να περασω το στοκ ρομ. Θα ψαξω στο ιντερνετ το πως.

Στην προηγούμενη σελίδα αν δεν κάνω λάθος σου έχουν πεις πως θα μπεις σε download mode χωρίς το volume down. Από εκεί και πέρα, έψαξα 2 λεπτά, και βρήκα τα εξής: (είναι για την quad core έκδοση του S4, πρόσεξε τι έχεις εσύ!)

[iNDEX][i9500/i9505] All Things ROOT/RECOVERY/ROMS {MEGA-THREAD} - xda-developers -> Όλα τα guides/roms/tools για το s4 μαζεμένα

[TOOL][WINDOWS][1.2.8] Galaxy S4 Toolkit - xda-developers -> tool Νο1 για φλασάρισμα

[Tool]i9505 Quick Flasher - xda-developers -> tool No2 για φλασάρισμα

Και τα 2 tools απ ότι κατάλαβα δεν χρειάζονται το volume down. Απλά στο ξαναλέω: Μάθε πρώτα τι κάνεις, μην το κάνεις στην τύχη! Μετά θα brick-άρεις το κινητό και θα μας ζητάς και τα ρέστα.

πηρα πριν 2 μηνες το κινητο αυτο και πριν κανα 2 βδομαδες, οταν πηγα να κανω restart, μου εβγαλε μηνυμα οτι προσπαθω να εγκαταστησω λογισμικο που δεν ειναι επισημο και ισως ειναι επικυνδινο. Αν θελω να συνεχισω να πατησω vol up, αν οχι vol down. Και σταματαει εκει. Δε προχωραει με τιποτα.

Αυτό που λες εδώ, νομίζω είναι η διαδικασία που μπαίνει σε download mode. Πώς γίνεται αυτό χωρίς να δουλεύει το volume down δεν ξέρω... Δεν μπορώ να σε βοηθήσω χωρίς να έχω το κινητό στα χέρια μου. Διάβασε και κατάλαβε τι γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο ειπα μεχρι χθες. Την ειδα τη μεθοδο και ειχα σκοπο να τη δοκιμασω σημερα.

Το "θα δω στο ιντερνετ πως" πηγαινε στο πως θα περασω τη στοκ ρομ.

Το download mode ειναι ενα βημα μετα απο εκει που κολαει το κινητο.

Θα δω τα λινκς σου. Εχω ψαξει και πολλα πραγματα μονος μου τις τελευταιες βδομαδες αλλα δε δοκιμαζω επιτοπου οτι βρω,θελω λιγο να τα φιλτραρω.

Τα ρεστα δε τα ζηταω απο κανεναν,το ανεφερα και παραπανω. Αν χαλασει φταιω εγω που το χαλασα,οχι αυτος που με βοηθαει να βρω μια λυση. Οποτε μην αγχωνεσαι.:book:

Link to comment
Share on other sites

Το 1ο εργαλειο λειτουργουν ολα εκτος απτο να μπει σε download mode.

Αυτο που προτειναι ο φιλος χθες μεσω cmd δε λειτουργει.

Το 2ο εργαλειο που μου εδωσες λειτουργει μεν αλλα δεν εχω ιδεα τι πρεπει να κανω και δε λεει στο ποστ οδηγιες ή τουλαχιστον δεν τις καταλαβαινω εγω. Τι θελω να φλασαρω? Ρομ? Κερνελ? Και με τι?

Link to comment
Share on other sites

Οκ,συμφωνω. Το αφηνω ετσι καλυτερα.

Υπαρχει καποιος που να ξερει και να θελει να ασχοληθει ή που να ξερει καποιο μαγαζι στη Θεσσαλονικη που ισως μπορεσει να το φτιαξει?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το σκεφτηκα αλλα εχουν το ΙΜΕΙ στη Γερμανια και θα δουν αμεσως οτι ηταν κινητο εκτος εγγυησης. Επισης δε ξερω ουτε πως αλλαζουν ουτε που τις βρισκεις.

Στην Ελλαδα θα γινοταν φανταζομαι αυτο που λες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.