Jump to content

Corsair Obsidian 900D review - "Long live the King..."

Recommended Posts

Ολίγον τι off topic αλλά μιας και μιλάτε για CaseLabs, ασύλληπτη σκηνοθεσία και εξαιρετικό στήσιμο(αν και με χάλασε η πρόσοψη) αλλά με αστρονομικό κόστος (και ο ίδιος ντρέπεται μάλλον να πει πόσο πήγε το μαλλί)!

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=jVPehMaHgM8]Project N.V. - A watercooling adventure - YouTube[/ame]

Μπράβο στη κοπέλα μας για ένα ακόμα λεπτομερέστατο review! :T:

Κάτοχος 800D και γω και πιστεύω οτι η Corsair κάνει λάθος που πασάρει το 900 για αντικαταστάτη.

Το κουτί ειναι τόσο μεγάλο που είναι αλλη κατηγορία imo, συμπλήρωμα στην γκάμα της θα έπρεπε να το έχει και να μην αποσύρει το 800.

Με 2-3 παρεμβάσεις το 800αρι θα μπορούσε να γίνει πολύ καλύτερο απο το υφιστάμενο, και ας πουλούσαν και το 900 για Super Tower πχ.

• Replies 177
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

@karmen1983: Συγχαρητήρια για ένα ακόμα εξαιρετικό Review. Δεν γράφω πλέον συχνά στο Lab, αλλά διαβάζω καθημερινά και τα Reviews στα κουτιά (που είναι προσωπικό μου φετίχ) πιστεύω πως έχουν σιγά σιγά

Posted Images

Ολίγον τι off topic αλλά μιας και μιλάτε για CaseLabs, ασύλληπτη σκηνοθεσία και εξαιρετικό στήσιμο(αν και με χάλασε η πρόσοψη) αλλά με αστρονομικό κόστος (και ο ίδιος ντρέπεται μάλλον να πει πόσο πήγε το μαλλί)!

Το ότι έδωσε πολλά λεφτά φαίνεται. Δεν μπορούσε να δώσει κάτι ακόμα να πάρει 2 backplates για τις κάρτες; Εκεί τον έπιασε γυφτιά;

Παιδιά να επαναφέρω λίγο τη συζήτηση καθώς δέχτηκα ένα πμ.

Λεπόν για την αφαίρεση της οροφής ΔΕΝ θέλει τράβηγμα απο την αρχή.

Αυτό που αναφέρεται στο Site της Corsair δεν ισχύει στο κουτί:

The complete top cover comes off in one piece; however you must remove the side panels first. Once the side panels are released (via the push buttons on the rear of the case), and removed, the top panel will slide off toward the windowed side panel side of the case. See the picture below which shows the direction to slide the top cover.

topcover.jpg

With some 900Ds it may have a very snug fit, and if it feels difficult to slide off, then you may just tap it from the rear side panel side with a hammer or screwdriver handle to get a bit more leverage, but if you use a tool you will want to cover the surface with a cloth so you do not scratch the case.

Μη πιάσετε ΟΥΤΕ κατσαβίδια, ΟΥΤΕ σφυριά. (δε ξέρω αν έχω νεότερο revision του κουτιού αλλά τα πράγματα είναι πολύ απλά)

Στο βίντεο στο σημείο που θα σας πάει το λινκ φαίνεται πόσο απλό είναι. Απλά απο το εσωτερικό πρέπει να πιέσετε στο σημείο που σας δείχνω (σε ΕΝΑ σημείο θέλει πίεση και όχι σε όλα)

z90oyWO.png

Αν το ήξερα ότι είναι τέτοια ιστορία θα έμενα περισσότερο σε αυτό το σημείο του κουτιού

Edited by karmen1983

Karmen1983, συγχαρητηρια -για μια ακομη φορα- για το εξαιρετικο review, και ελπιζω να μην ειχες τελικα θεματα με την μεση σου....!!!!!

μια παρατηρηση, μονο.. λες στο review οτι το 900D παρουσιαζεται ως αντικαταστατης του 800D.

τοτε, γιατι στα charts των μετρησεων που παραθετεις, δεν περιλαμβανεις και το 800D?

Edited by cabdik
Karmen1983, συγχαρητηρια -για μια ακομη φορα- για το εξαιρετικο review, και ελπιζω να μην ειχες τελικα θεματα με την μεση σου....!!!!!

μια παρατηρηση, μονο.. λες στο review οτι το 900D παρουσιαζεται ως αντικαταστατης του 800D.

τοτε, γιατι στα charts των μετρησεων που παραθετεις, δεν περιλαμβανεις και το 800D?

Για το πρώτο άστο καλύτερα δε μπορώ να πάρω τα πόδια μου δύο μέρες.

Επι της ερώτησης τώρα. Μακάρι να μου το είχαν στείλει για review και να μη το αγόραζα.

Ετσι θα είχα κάνει μετρήσεις και θα έμπαινε στα charts που λες.

Αλλά όταν βγήκε το 800D εγώ δεν ήμουν reviewer. Το έχει κάνει ο Διονύσης εδώ

http://www.thelab.gr/cases-reviews/to-mayro-diamanti-corsair-obsidian-800-d-75991.html

Και από ότι καταλαβαίνεις σύγκριση temps δεν είναι δυνατή.

Ούτε επίσης να λύσω το δικό μου για να δώσω μία μέτρηση. :)

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

βρε σεις χαλαρώστε με τα πμ :hehe:

Εχω δεχτεί 5 προς το παρόν και όλοι καταλάβατε ότι αγόρασα το 900D για να σας το παρουσιάσω :hehe: Άτιμο κουνητό και η συντομία του λόγου.:suicide:

Λεπόν επαναδιατυπώνω

Το 800D δε το έκανα εγώ review (το 800άρι αγόρασα και είμαι και κάτοχος του) και δε μπορούν οι μετρήσεις ανάμεσα σε διαφορετικό hardware να είναι συγκρίσιμες με αυτές του 900D :)

Θα συμφωνησω με τους απο πανω.εχει χαθει πλεον το νοημα του μεγεθους.πολυ καλο το review οπως παντα,πολυ καλο το κουτι αλλα εχει χαθει το νοημα.

εκτος και εαν η Αγαπη αρχισει σιγα σιγα να μπαινει σε σκεψεις να αλλαξει παλι κουτι και να χρησιμοποιησει αυτο σαν βαση που δεν το νομιζω.

Ωραια παρουσιαση, μπραβο! Περιμενω παρουσιαση απο την Karmen του Phanteks Enthoo Primo που κατα τη γνωμη μου ειναι καλυτερο απο το 900d και σε πολυ πιο λογικη τιμη.

Για το πρώτο άστο καλύτερα δε μπορώ να πάρω τα πόδια μου δύο μέρες.

Επι της ερώτησης τώρα. Μακάρι να μου το είχαν στείλει για review και να μη το αγόραζα.

Ετσι θα είχα κάνει μετρήσεις και θα έμπαινε στα charts που λες.

Αλλά όταν βγήκε το 800D εγώ δεν ήμουν reviewer. Το έχει κάνει ο Διονύσης εδώ

http://www.thelab.gr/cases-reviews/to-mayro-diamanti-corsair-obsidian-800-d-75991.html

Και από ότι καταλαβαίνεις σύγκριση temps δεν είναι δυνατή.

Ούτε επίσης να λύσω το δικό μου για να δώσω μία μέτρηση. :)

οχι βεβαια να κατσεις να λυσεις το δικο σου...... προς θεου!!!

απλα νομιζα οτι το ειχες τεσταρει οταν το πηρες..!! never mind...!!

Για το λινκ που δίνεις αν δεις καλύτερα σου λέει στα χαρακτηριστικά 25κιλά με συσκευασία κάτι που δε παίζει (~21-22 κοντά ειναι το 900D)

όπως και οι 5 θέσεις 5.25" που λέει ενώ στη φώτο φαίνονται 3. Μετά αναφέρει 4 hot swap + 2 εσωτερικές 3,5"

μήπως είναι τα χαρακτηριστικά του 800D?. Επίσης όλως τυχαίως οι διαστάσεις που δίνουν είναι ίδιες με το 800D.

Αρα κάτι κάπου έχει χαθεί στη μετάφραση. Οπότε ακόμα δεν ξέρουμε τις πραγματικές διαστάσεις για να τις αποκαλούμε λογικές.

Οτι θα είναι πιο μικρό απο το 900D είναι το μόνο σίγουρο.

Edited by Alexopus6
Για το λινκ που δίνεις αν δεις καλύτερα σου λέει στα χαρακτηριστικά 25κιλά με συσκευασία κάτι που δε παίζει (~21-22 κοντά ειναι το 900D)

όπως και οι 5 θέσεις 5.25" που λέει ενώ στη φώτο φαίνονται 3. Μετά αναφέρει 4 hot swap + 2 εσωτερικές 3,5"

μήπως είναι τα χαρακτηριστικά του 800D?. Επίσης όλως τυχαίως οι διαστάσεις που δίνουν είναι ίδιες με το 800D.

Αρα κάτι κάπου έχει χαθεί στη μετάφραση. Οπότε ακόμα δεν ξέρουμε τις πραγματικές διαστάσεις για να τις αποκαλούμε λογικές.

Οτι θα είναι πιο μικρό απο το 900D είναι το μόνο σίγουρο.

Οι διαστάσεις και εμένα μου έκαναν εντύπωση αλλά δεν το έψαξα περισσότερο. Βρήκα άλλο 750D... or what Category 4 Super Typhoon Utor blew in!

Βλέπω 3 5.25 στην πρόσοψη και τα γνωστά cage για 6 δίσκους (αν και θα προτιμούσα το σύστημα που έχει το 900D)

YΓ: Επειδή πλέον είμαστε εντελώς off topic να γινει ένα ξεχωριστό θέμα για το 750D ?

Αυτό το μαύρο κουτί στη φωτό δεν μπορεί να αναπνεύσει - όσο καλό και να είναι ένα κουτί, όταν το χώνεις κάτω από το γραφείο και του μπλοκάρεις τις 3 έδρες, το *@*@ς. Εκτός αν θες ζεστούλα στα πόδια το χειμώνα.

Αυτό το μαύρο κουτί στη φωτό δεν μπορεί να αναπνεύσει - όσο καλό και να είναι ένα κουτί, όταν το χώνεις κάτω από το γραφείο και του μπλοκάρεις τις 3 έδρες, το *@*@ς. Εκτός αν θες ζεστούλα στα πόδια το χειμώνα.

Κάτι για το κουτάκι ίσως;; Πώς σου φάνηκε;;

Το review σου άρεσε;; Τίποτα;;

Κάτι για το κουτάκι ίσως;; Πώς σου φάνηκε;;

Το review σου άρεσε;; Τίποτα;;

Δεν το διάβασα το άρθρο ούτε είδα το video - διάβασα τα σχόλια των χρηστών - ξέρω βέβαια ότι η karmen είναι εγγύηση σε παρουσίαση κουτιού από παλαιότερες παρουσιάσεις.

Τώρα όσο αφορά το προϊόν αυτό καθέ αυτό, προσωπικά βολεύομαι και με κουτί των 50. Τέτοια τρελά νούμερα για κουτί θεωρώ ότι είναι πεταμένα λεφτά. Σκέψου να έπαιρνες φεραρι που σε 3-4 χρόνια θα ήταν σχεδόν για πέταμα... βέβαια δεν αποτρέπω τους ενθούσιαστς - απλά μαρτυράω το τέλος του έργου. Τα νερά και τα κουτιά είναι μια φάση που περνάει γρήγορα - είναι η φύση της τέτοια.

Ποιος έχει μία ώρα να δει βιντεοπαρουσίαση κουτιού? Από αυτή την άποψη θα συμβούλευα την karmen να φτιάχνει μικρότερα video.

Ποιος έχει μία ώρα να δει βιντεοπαρουσίαση κουτιού? Από αυτή την άποψη θα συμβούλευα την karmen να φτιάχνει μικρότερα video.

Γιατι απαξιωνεις την προσπαθεια ενος reviewer (και ειδικα μια τετοιου επιπεδου προσπαθεια)

και κρινεις αποκλειστικα με τα δικα σου δεδομενα?

Οσο αφορα τη διαρκεια, ηθελημενα ή αθελα σου παραβλεπεις:

οσους ενδεχομενως ενδιαφερονται να το αγορασουν,

οσους απλα θελουν να το δουν αναλυτικα

μιας και δεν εχουν τη δυνατοτητα να το αγορασουν στα τυφλα ή να το δουν δια ζωσης

αλλα και ολους τους αλλους χομπιστες/enthusiast/χρηστες που ενδιαφερονται για κουτια αυτης της κατηγοριας

γιατι δεν θα τα θεωρουν αναλωσιμα με μεγαλη απαξιωση

αλλα αντιθετως απο τα λιγα εξαρτηματα στο χωρο των pc parts που βγαζουν μια,δυο και τρεις αλλαγες πλατφορμας χαλαρα....

Καταπληκτικό το review και τρομερά αναλυτικό. Αυτό που θα ήθελα δω στις παρουσίασεις case είναι στο τέλος ο επίλογος και τα γενικά σχόλια στο βίντεο να γίνονται με τα parts στο κουτί, αφού έτσι και αλλιώς το σετάρεις, για να φανεί και η οπτική με τα κομμάτια σε λειτουργία και γενικά γεμάτο.