Jump to content



Samsung Galaxy Note III - Time for the next Note


UltraB

Recommended Posts

Τσιμπούσια "ο Τίγρης"

People buying the unlocked Galaxy Note 3 in regions such as Europe or North America will not be able to use a SIM card from another region in it, meaning they will have to pay exorbitant roaming fees if they travel outside the region.

DvHCJKw.jpg

Seriously, Samsung? Sorry, roamers, but the new Galaxy Note 3 is region-locked — Tech News and Analysis

Και η επίσημη απάντηση της Samsung (μεταφρασμένη από Γερμανικά με το Google Translate)

SIM card usage in current Samsung products

Some current Samsung products are now provided with a local SIM card lock. This means that devices purchased in the European Union, with SIM cards of mobile operators from Germany and from the European Union and the European Economic Area (the "European region") work as usual.

Users of these Samsung devices can continue to use these together with their SIM card of a mobile operator from the European region via roaming service to appropriate roaming charges to their wireless service provider around the world. If purchased in the European Union and not yet been put into use to be activated for the first time abroad, users can unlock their device for the region free from local Samsung service partners.

The regional SIM card lock only affects the following Samsung models that are produced from the end of July 2013, and provided with a corresponding sticker:

Samsung GALAXY S III, II, GALAXY Note, GALAXY S4, S4 GALAXY mini and the GALAXY Note 3

Devices that have been delivered by Samsung and are in camps or even at retail are not affected.

Specifically, there is a functionality of the devices with SIM cards of mobile operators from the following countries:

Countries of the European Economic Area (EEA):

Austria, Belgium, Bulgaria, Cyprus, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Greece, Hungary, Iceland, Ireland, Italy, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Malta, Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Romania , Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden, UK, Switzerland, Croatia

- Non-EU/EEA:

Albania, Andorra, Belarus, Bosnia and Herzegovina, Macedonia, Moldova, Monaco, Montenegro, San Marino, Serbia, Vatican City

Link to comment
Share on other sites

Τι φρούτο είναι πάλι αυτό? Δεν έχουν καταλάβει πια ότι το region lock είναι ανοησία? Επιπλέον, δεν καταλαβαίνω τι προσπαθούν να πετύχουν.

Δέχονται πιέσεις από τους providers.

Link to comment
Share on other sites

Δέχονται πιέσεις από τους providers.

Δυστυχως σωστο.

Τα νηματα τα κινουν οι carriers στην Αμερικη.

Αλλιως δεν θα υπηρχε ακομα η γνωστη μηλο-εταιρια στον χαρτη.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=51]jax7480[/MENTION] όταν σου έρθει, πες μας άμα έχει το αυτοκόλλητο.

Επίσης, οι κάτοχοι S4 που το πήραν το καλοκαίρι, είχατε το αυτοκόλλητο πάνω; EDIT: όσοι το πήρατε από Αύγουστο και μετά (η ανακοίνωση λέει ότι το έχουν συσκευές που φτιάχτηκαν από τέλος Ιουλίου 2013)

Έγινε επεξεργασία από Chosen
Link to comment
Share on other sites

Ναι, τα περασμένα Χριστούγεννα που πήγα San Francisco με το Note 2, έβαλα ΑΤ&Τ καρτούλα "pay as you go" και είχα κινητό/interwebs για 2 βδομάδες με κόστος $15.

Αν ξαναπάω του χρόνου με το Note 3 θα παίζω μόνο με το roaming της Ιρλανδικής (Ευρωπαϊκής) κάρτας SIM μου (=$$$).

(Λύση: δεν παίρνω το Note 3 αν δεν βάλει μυαλό η Samsung)

Link to comment
Share on other sites

Δέχονται πιέσεις από τους providers.

Μα το λογικό είναι και να ελαττωθούν και οι πωλήσεις των "κλειδωμένων" συσκευών και να μην υπάρξουν επιπλέον έσοδα στους παρόχους εξαιτίας αυτού. - εξάλλου λένε ότι εάν ενεργοποιηθεί με SIM της περιοχής κλειδώματος, μπορείς να πας στο service και να στο ξεκλειδώσουν μόνιμα (άρα καμιά διαφορά, αλλά έχεις απασχολήσει το προσωπικό σου και έχεις ταλαιπωρήσει τον πελάτη!)

Link to comment
Share on other sites

Όταν αγόρασα το note 8, ο πωλητής δεν ήξερε αν είναι κλειδωμένο και μου είπε ότι αν είναι ξεκλειδώνει μετά από ένα μήνα με χρέωση £15

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε...

730-albums185-picture15985.jpg

[MENTION=129]Chosen[/MENTION]

Έχει το αυτοκόλλητο που είπες για χρήση μόνο στη Ευρώπη εκτός από:

Αλβανία, Ανδόρα, Βοσνία-Ερζεγοβίνη, FYROM, Μονακό, Μαυροβούνιο, Σαν Μαρίνο, Σερβία, Βατικανό.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εννοεις Ευρωπη + αυτες τις χωρες;

Δεν είπα Ευρωπαϊκή Ένωση, είπα Ευρώπη (ήπειρος), εκτός από τις παραπάνω χώρες.

Μερικές πρώτες εντυπώσεις:

1) Στο χέρι το αισθάνεσαι το ίδιο, από άποψης μεγέθους, με το προηγούμενο. Τη διαφορά την κάνει το βάρος (μικρότερο) και το grip (καλύτερο στο 3). Το αλουμίνιο μπροστά με το look δέρμα πίσω το κάνουν να δείχνει πιο premium από το 2, όχι όμως σαν άλλα τηλέφωνα που έχω ποιάσει στα χέρια μου.

2) Πολύ γρήγορο ακόμα και στα ζόρια σε σχέση με το 2.

3) Πολύ καλύτερο το Wi-Fi σε σχέση με το δυάρι. Το νέο έχει και 4G κάτι που το δυάρι μου δεν είχε.

4) Επιτέλους στο Android 4.3 (4.2.2 δεν πήρε το Note 2 οπότε δεν ξέρω αν ισχύει από τότε) έχουν φτιάξει το mail client για τον Exchange και μπορείς να βλέπεις όλο το tree του Inbox σου. Άσχετο με το τηλέφωνο απλά το χάρηκα πολύ.

5) Δοκίμασα και τη φωτό αλλά η μπαταρία έπεσε κάτω από 30% και δεν κάνει upload στο dropbox. Αύριο η φωτό της προβλήτας του Όσλο.

6) Έπαιξα λίγο και με το στυλό. Έξυπνο το γεγονός πως κουμπώνει και από τις δύο πλευρές πάνω στο τηλέφωνο (εννοώ δεν χρειάζεται να κοιτάξεις πως ταιριάζει το pen δεξιά-αριστερά, όχι πως έχει δύο θέσεις για το pen).

Γενικά επειδή είμαι στη δουλειά δεν έχω ακόμα αρκετό χρόνο. Από αύριο το απόγευμα που θα έχει κάνει πλήρη φόρτιση θα δω και όλα τα υπόλοιπα.

Όσοι θέλετε να δω κάτι στο τηλέφωνο, το ζητάτε εδώ και σας ενημερώνω όσο σύντομα μπορώ.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.