Jump to content

Corsair Obsidian 750D review - "Η επόμενη κίνηση στη σκακιέρα..."

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ όλους πολύ πολύ παιδιά. :T:

Για όσους τους τρώει η τσέπη τους, το TheLab.gr συνιστά να ξυστούν :hehe:

Για τους 2 κυρίους απο πάνω μου. Δε μπορώ να πω τίποτα όπως δεν είπα τίποτα και για το 750D. Απλά θα σας πω ότι κάποιες φράσεις στο πρόλογο δεν είναι τυχαίες. Υπομονή με τη Corsair :)

• Replies 84
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

που πρεπει να επικοινωνήσω,για το ανταπτορακι του 2χ120 ψυγείου κατω.?

Posted Images

Αγάπη strikes again :) !

Σοβαρό και λιτό look (στα όρια του βαρετού), εξού και το moto για τα παιχνίδια του ανταγωνισμού.

Χαλάει πολύ τη μοστρά στη συγκεκριμένη σειρά η τοποθέτηση οποιασδήποτε 5.25 συσκευής μπροστά οπότε είναι must have ενα bezelaki με slot για loading των DVD/BlueRay, θα μου πείτε δέν πολυπαίζουν πιά αλλά τουλάχιστον να γλυτώναμε τα stealth mods αν και όταν.

:T: well done, τη βαθμολογία την ανανέωσες (θα την...) μετά το email; Πετάνε κουτιά σε ρυθμό πολυβόλου και τους ξεφεύγουν λεπτομέρειες (grommets πίσω, μαξιλαράκι στις βίδες κλπ). Κρίμα γιατί είναι καλό κουτί.

Άλλο ένα εξαιρετικό review. Δεν ξέρω αν είναι μια παρενέργεια της έλλειψης video αλλά μου έδωσε την ιδέα πως λόγω αυτού και των λεπτομερέστατων φωτογραφιών ήταν ένα επίπεδο πιο πάνω από το γραπτό κομμάτι, προηγούμενων παρουσιάσεων. Μπορεί να είναι placebo :p

Μια παρατήρηση: Με δεδομένο το update από την Corsair, δε θα έπρεπε το 1ο μειονέκτημα να διαγραφεί ή, ακόμα καλύτερα, να διαγραμμιστεί ώστε να φαίνεται και η αλλαγή;

2 ερωτήματα karmen

1) Έχεις ακούσει τίποτα για bezel 5.25 ως extra feature ? γιατί η εμφάνιση μπροστά χαλάει αν βάλεις κάτι εκεί.

2) video review δεν θα ανεβάσεις ?

ΥΓ: Εδώ πότε βλέπεις να έρχεται ?

Μια παρατήρηση: Με δεδομένο το update από την Corsair, δε θα έπρεπε το 1ο μειονέκτημα να διαγραφεί ή, ακόμα καλύτερα, να διαγραμμιστεί ώστε να φαίνεται και η αλλαγή;

Για κάποιο λόγο αυτό δε το είδα. Με έχει πειράξει ο καθαρός αέρας εδώ πέρα :hehe:

Λοιπόν έχει γίνει προσθήκη στο τέλος η οποία αναθεωρεί μεγάλο σημείο του κειμένου και της δομής του review. Αν αρχίσω, θα πρέπει να το ξαναγράψω και το θέμα είναι ότι καλό είναι να φανεί ότι λάβανε υπόψιν τους το θέμα και το λύσανε. Οπότε θεωρώ λογικό, το λάθος τους να μείνει στο review όπως και η λύση που δώσανε :)

edit: Ακυροοοο εννοείς το μειονέκτημα απο τη λίστα στο τέλος. Οκ got it :p και fixed LOL

2 ερωτήματα karmen

1) Έχεις ακούσει τίποτα για bezel 5.25 ως extra feature ? γιατί η εμφάνιση μπροστά χαλάει αν βάλεις κάτι εκεί.

2) video review δεν θα ανεβάσεις ?

ΥΓ: Εδώ πότε βλέπεις να έρχεται ?

Και επειδή με σαμποτάρει ο μοντεράτορας που πέρασε απο εδώ ας τα ξαναπώ :p

Βασίλη δε νομίζω για το 1 αλλά είναι η προσωπική μου άποψη

Για το 2 όπως ανέφερα είμαι εκτός Αθηνών και είναι και ο λόγος που ανέβηκε με φώτο αυτό το review. Αν υπάρξει χρόνος - αν και με 6 κουτιά να περιμένουν δύσκολο- θα κάνω ένα βίντεο ναι

Για το τελευταίο περίμενε να στοκάρει η Ευρώπη πρώτα :)

Edited by karmen1983

Βασίλη δε νομίζω για το 1 αλλά είναι η προσωπική μου άποψη

Για το 2 όπως ανέφερα είμαι εκτός Αθηνών και είναι και ο λόγος που ανέβηκε με φώτο αυτό το review. Αν υπάρξει χρόνος - αν και με 6 κουτιά να περιμένουν δύσκολο- θα κάνω ένα βίντεο ναι

Για το τελευταίο περίμενε να στοκάρει η Ευρώπη πρώτα :)

Ok! Θα σου πω και εγώ πως μας έχεις καλομάθει με τα video και ελπίζω να μην το αδικήσεις το συγκεκριμένο. Όπως και να το κάνουμε άλλο γραπτός λόγος-φωτό και άλλο εικόνα.

Τι μας κάνεις ρε συ Αγάπη; Άψογο το review αλλά εμένα το πρόβλημά μου είναι άλλο:

Να αλλάξω το c70; Οκ υποκειμενικο είναι αλλά μπήκα σε δίλημμα γαμώτο...

To σημερινό προϊόν είναι η επόμενη κίνηση της εταιρίας στην αγορά των κουτιών υπολογιστών και μία κίνηση που δείχνει σιγά-σιγά να ολοκληρώνει τη νέα σειρά Obsidian. Αν και διατηρώ τις επιφυλάξεις μου, καθώς κάτι μου λέει ότι τα νέα κουτιά από τη Corsair, μόλις ξεκίνησαν να βγαίνουν στην αγορά.

[...]

Μετά από αρκετές εβδομάδες σιωπής -λόγω του άγραφου νόμου ανάμεσα σε reviewers και εταιρίες- μπορώ να σας πω ότι ούτε το μικρό 900D είναι, αλλά ούτε η τιμή του είναι 200+ δολάρια. Το κουτί -όπως θα δούμε και στη συνέχεια- σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να χαρακτηριστεί μικρό 900D. Οι διαφορές είναι τεράστιες, τόσο σε χώρους, όσο και στη τιμή. Αυτό που θα μπορούσε να πει κάποιος είναι, ότι το 750D είναι ένα μεγάλο 350D.

Σας ευχαριστώ όλους πολύ πολύ παιδιά. :T:

Για τους 2 κυρίους απο πάνω μου. Δε μπορώ να πω τίποτα όπως δεν είπα τίποτα και για το 750D. Απλά θα σας πω ότι κάποιες φράσεις στο πρόλογο δεν είναι τυχαίες. Υπομονή με τη Corsair :)

Δεν έχω ιδιαίτερο μεράκι με τα κουτιά, και σπάνια συμμετέχω στα θέματά τους...

Αυτό, αν και η πρώτη εντύπωση που σου δίνει είναι "ασχημούλικο", φαίνεται πολύ πρακτικό και χωρίς υπερβολές σε δυνατότητες ή κόστος. Και το πλαϊνό πλέξι, παρότι δε με ελκύει αισθητικά, φαίνεται καλοφτιαγμένο, χωρίς να αποδυναμώνει πολύ το κουτί.

Ας κάνουμε λίγη υπομονή - για αρκετούς λόγους, απ' ότι κατάλαβα- ο πιο προφανής ότι δεν είναι ακόμα ιδιαίτερα διαθέσιμο.

Κατά τα άλλα, μάλλον είμαι ο μόνος που τον ενοχλούν οι θέσεις δίσκων με προσανατολισμό κάθετα στο κουτί?

Τι μας κάνεις ρε συ Αγάπη; Άψογο το review αλλά εμένα το πρόβλημά μου είναι άλλο:

Να αλλάξω το c70; Οκ υποκειμενικο είναι αλλά μπήκα σε δίλημμα γαμώτο...

:p

Η παραγγελια εγινε σημερα. Θα στηθει υδροψυξη με alphacool ut60 360 με 3x yate loon 2200rpm push, xspc ex240 με 4x bitfenix spectre pro push/pull, apogee drive 2 + mcp 355 και bitspower pom multi reservoir 80. Compression fittings και τον αγαπημενο μου 19mm σωληνα. Το μονο που μενει ειναι να δουμε ποτε θα ερθει, λογικα 2 βδομαδες.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

κάτι μου λέει ότι εδώ είσαι σε περίεργο όριο. Ενημέρωσε αν χώρεσε και με ποια mobo

Συμφωνα με overclock.net εχω 88mm headroom στο πανω ψυγειο. Μητρικη θα ειναι η Asrock Z87M OC Formula. Και ξεχασα να μπω οτι θα μπει και Watercool Heatkiller 79x0 στην καρτα γραφικων. Θα φτιαξω νεο νημα οταν μου ερθουν και τα στησω

Μπορεί το headroom να το έχεις. Το πόσο θα είναι εξαρτάται απο τη μητρική

http://www.thelab.gr/gallery3/var/albums/reviews/reviews-photos/Corsair-Obsidian-750D/IMG_0279.jpg?m=1379781235

Από εκεί και πέρα παίρνεις υπόψιν σου ΚΑΙ το 8pin καλώδιο που καμιά φορά ενώ υπάρχει το headroom δεν αφήνει το καλώδιο για την εγκατάσταση.

Μπορεί το headroom να το έχεις. Το πόσο θα είναι εξαρτάται απο τη μητρική

http://www.thelab.gr/gallery3/var/albums/reviews/reviews-photos/Corsair-Obsidian-750D/IMG_0279.jpg?m=1379781235

Από εκεί και πέρα παίρνεις υπόψιν σου ΚΑΙ το 8pin καλώδιο που καμιά φορά ενώ υπάρχει το headroom δεν αφήνει το καλώδιο για την εγκατάσταση.

Τοτε παω για ghetto καλωδιο!

http://cdn4.wccftech.com/wp-content/uploads/2013/05/Z87M-OC-Formula1.jpg

Μπορεί να μην έχεις καν πρόβλημα. Ενημέρωσε απλά αν θέλεις για να μείνει και εδώ στη περίπτωση που κάποιος ψάχνεται μελλοντικά

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=b1X1ur2-LFg]Corsair Obsidian 750D Review - YouTube[/ame]

Στο παραπάνω video review φαίνεται μια αστοχία όσον αφορά το ορθογώνιο τμήμα που καλύπτει τα fans (δεν κουμπώνει από την αριστερή πλευρά) :wassat:. Γνωρίζουμε κάτι περισσότερο ?