Jump to content



Oculus Rift


Recommended Posts

11 minutes ago, fatalara said:

2015: Ο κοσμος περιμενει πως και πως τις ανακοινωσεις των εταιριων για ημερομηνιες κυκλοφοριας και τιμων των δυο μαγικων συσκευων.

 

2016: Αρχες του ετους και οι ανακοινωσεις γινωνται, συνοδευονται απο προπαραγγελειες και το hype εκτοξευεται στα υψη. Τα πρωτα κομματια φτανουν στα χερια των reviewers που κανουν τη δουλεια τους και σπρωχνουν την νεα τεχνολογια.

 

2017:  Οι πρωτοι τιτλοι ερχονται και αρχιζουν τα παρατραγουδα... το κυριο προβλημα εντοπιζεται στο 3D που δεν ειναι οπως ηταν στα demo. Ξυπνουν μνημες απο το περασμα της τεχνολογιας 3D πριν μερικα χρονια, ζαλαδες κεφαλαλγιες εμμετοι. Γινεται επαναληψη του σκηνικου γτ κανενας developer δεν θα ασχοληθει με αυτο οσο πρεπει οπως δεν το εκανε και για το 3D. Οι γρινια κλιμακωνεται οι πωλησεις πεφτουν και το ολο θεμα δειχνει να ξεφουσκωνει.

 

2018: Η Υποστηριξη εχει αρχισει να παιρνει την κατιουσα οι developer με τα ηδη buggarismena games δεν θελουν να βαλουν αλλο πονοκεφαλο στο κεφαλι τους και αφηνουν στην ακρη το ολο θεμα αφου ετσι και αλλιως δεν πουλαει. Το hype θα παει πλεον στις 4κ οθονες των 30+ ιντσων που με τις τοτε καρτες γραφικων η του επομενου χρονου θα ειναι εφικτο το gaming σε ικανοποιητικα επιπεδα fps. 

 

 

DIADOSTAI TO PRHN TO KATAIBASOYN!!!!!!!!!!!!!

 

 

 

 

Σαν να τα έγραψε 90άχρονος οπισθοδρομικός που δεν ξέρει ορθογραφία.

Τι να διαδώσεις πριν το κατεβάσουν? ΛΟΛ

 

@liakjim Αναμένεται μάλλον μέσα Ιουλίου εκτός απροόπτου. DK2 δοκίμασες η CV1? Δεν υπάρχει CV2 μόνο ένα Citroen :p

7351035citroen-2cv-5.jpg

Έγινε επεξεργασία από Stelios F.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άσχετος.

Παιδιά για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω. Ήταν ένας τύπος, τον ρώτησα , είχε φασαρία, ένα 2 συγκράτησα στο τέλος. Υποθέτω λοιπόν το DK2. Δεν είμαι και σίγουρος.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Stelios F. έγραψε:

Σαν να τα έγραψε 90άχρονος οπισθοδρομικός που δεν ξέρει ορθογραφία.

Τι να διαδώσεις πριν το κατεβάσουν? ΛΟΛ

 

@liakjim Αναμένεται μάλλον μέσα Ιουλίου εκτός απροόπτου. DK2 δοκίμασες η CV1? Δεν υπάρχει CV2 μόνο ένα Citroen :p

7351035citroen-2cv-5.jpg

Ακριβως αυτο ηταν το πνευμα του ποστ... ψεκασμενοι προφητειες και τα σχετικα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ότι κλειδώνει, ξεκλειδώνει:

http://arstechnica.com/?p=888319

 

Για όσους δεν παρακολουθούν την ιστορία: H Oculus προσπάθησε να εμποδίσει εφαρμογή που παρέκαμπτε τον έλεγχο ύπαρξης Rift, η οποία επέτρεπε σε χρήστες με HTC Vive να τρέχουν Rift-exclusive παιχνίδια.

Πώς το έκανε? Έβαλε το DRM των παιχνιδιών να ελέγχει όχι μόνο το εάν το παιχνίδι είναι νόμιμο, αλλά και εάν έχεις Rift συνδεδεμένο στο μηχάνημα. Το αποτέλεσμα ήταν η επόμενη έκδοση της εφαρμογής να παρακάμπτει εντελώς το DRM, ανοίγοντας το δρόμο σε πιθανή παράνομη αντιγραφή των παιχνιδιών. Με τις υγείες τους.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
1 hour ago, akis_z80 said:

8 Ιανουαρίου το preorder και τώρα ήρθε μήνημα "Order has been processed"...

Ελπίζω σε κάνα 2 βδομάδες να έχω το ριφττττττ  :D

 

@Stelios F.

Ωραίος ρε συ, να οργανωσουμε μια μερα να μαζευτουμε ολοι σπιτι σου να το δοκιμασουμε!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Stelios F. said:

Ωραίος ρε συ, να οργανωσουμε μια μερα να μαζευτουμε ολοι σπιτι σου να το δοκιμασουμε!

Oι Αθηναίοι στο δικό σου σπίτι οι βόρειοι στο δικό μου. 15 ευρώ είσοδος. :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα την κυριακή ειχα την ευκαιρία να κάνω μια δοκιμη με το rift και συγκεκριμένα σε τίτλο racing (iracing.com).
Ηταν με μία nvidia 970 που ειναι η βάση για το rift.

Παρα μα πάρα πολυ εντυπωσιακό το να τρέχεις με αυτό. Αλλη αίσθηση του χώρου, ταχύτητας αποστάσεων κλπ. Και μιλάω για διαφορά σε σχέση με Surround gaming (3 οθόνες)... Αν το συγκρινεις με μία οθόνη τότε μιλάμε μέρα με νύκτα.
Τα γραφικά ειχαν περισσοτερο κοκκο από όσο περίμενα αλλά διορθώθηκε με ρύθμιση στο αύξηση στο density, όπως και ένα είδωλο στο φωτισμό σε νύχτα ήταν του παιχνιδιού και όχι του rift.
Για την "ναυτια" το δοκιμάσαμε μαζι 6 άτομα διαφορετικών ηλικιών/ορασης κλπ. 2 ειχαν θέμα μεγάλο ενώ οι υπόλοιποι όχι. Προσωπικά στους 2 πρώτους γύρους ειχα ένα πιάσιμο στο στομάχι σε γρήγορες στροφές που κανονικά εχεις μεγάλη και απότομη μετατόπιση βάρους. Το φαινομενο όπου τα μάτια ζουν διαφορετικές αισθήσεις από ότι το σώμα... Μετά το συνήθισα αρκετά και δεν με ενοχλούσε.
Αυτό που μου έλειπε/ενόχλησε είναι το ότι δεν έβλεπα τίποτα από το περιβάλλον μου (τα κουμπιά στο τιμόνι/ πληκτρολόγιο/ button box/ race dash )...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδες ψωνισε κανεις?750 κατοσταρικα το ριφτ απο αμαζον,να ψωνισω?Εδω που μενω ειναι μαλλον αδυνατο να το δοκιμασω...καμια 20ρια χρονια περιμενουμε για vr και με την διαδοση που εχει βλεπω με την ορεξη να μενουμε παλι :D !

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, κι εγώ ολη μου τη ζωή περιμένω ,αλλα ειναι ακριβό .
κάνω την καρδιά μου πέτρα και περιμένω next gen που θα ειναι και καλύτερο ,ακόμα ειναι λίγο beta η φάση,και σιγά σιγά ευελπιστώ να πέσουν οι τιμές

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, das said:

Φίλε μου, κι εγώ ολη μου τη ζωή περιμένω ,αλλα ειναι ακριβό .
κάνω την καρδιά μου πέτρα και περιμένω next gen που θα ειναι και καλύτερο ,ακόμα ειναι λίγο beta η φάση,και σιγά σιγά ευελπιστώ να πέσουν οι τιμές

Δεν εχω προβλημα να δωσω τα παρα πολλα ειναι η αληθεια χρηματα που ζηταει αρκει να αξιζει...απο ελληνικες πηγες το φιντμπακ ειναι ελαχιστο οποτε ειμαι διαστακτικος...αλλη αξια εχουν 700 εδω αλλη καπου στη βορεια ευρωπη!Αλλα ειμαι με το χερι στη σκανδαλη! :-)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εννοώ ακριβό, ακριβό σε σχέση με αυτό που ειναι.
Άλλωστε η τιμή που είχε ανακοινωθεί αρχικά για το ριφτ ήταν γύρω στα 400€ ,και όλοι τρελαθηκαμε και αρχίσαμε να λέμε στα φόρουμ πόσο φτηνό ειναι, και οτι περιμέναμε πιο ακριβό.
Και τσουουπ, στο ταβάνι η τιμή

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, das said:

Αυτο εννοώ ακριβό, ακριβό σε σχέση με αυτό που ειναι.
Άλλωστε η τιμή που είχε ανακοινωθεί αρχικά για το ριφτ ήταν γύρω στα 400€ ,και όλοι τρελαθηκαμε και αρχίσαμε να λέμε στα φόρουμ πόσο φτηνό ειναι, και οτι περιμέναμε πιο ακριβό.
Και τσουουπ, στο ταβάνι η τιμή

Το γκαντεμιάσατε :)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω η τιμη ειναι κατι υποκειμενικο,το θεμα ειναι αν τα 700 πιανουν τοπο η ειναι μια τελειως γκιμικ εμπειρια που μετα απο λιγες χρησεις θα παει στο ραφι οπως τα 3d γυαλια της τηλεορασης μου!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.