Jump to content



Oculus Rift


Recommended Posts

πριν 8 ώρες, το μέλος beastie έγραψε:

εξαρταται με τι το συγκρίνεις Αν το συγκρινεις με 3 μονιτορ απο 400 ευρω το κάθε ενα... σου βγαινει πιο φθηνό !!!
 

Ναι αλλα στα τρια μονιτορ παιζεις τα παντα ενω το rift ειναι μονο για οτι εχει κοκπιτ και μετα πισω στην οθονη σου. 

Στην ουσια λοιπον δινεις 700 ευρω για ενα αξεσουαρ στο assetto corsa project cars star citizen οοοοταν βγει κλπ. 

Εγω θα τα δωσω αλλα καταλαβαινω απολυτα καποιον που λεει το αντιθετο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος GFFermari έγραψε:

Με τα Oculus Rift κ HTC Vive δε μπορείς να παίξεις πχ ARMA 3? Ή είναι εφικτό αλλά δε βολεύει?

 

**Μπορεί στο επόμενο FIFA να μπορείς να βλέπεις από τα μάτια του Hunter...:P

Μπορεις να παιξεις αν εχει υποστηριξη αλλα υπαρχει ενα προβλημα, η κινηση του κεφαλιου ειναι συνδεδεμενη με το στοχο του ποντικιου. Στο bf4 πχ που ειχα δει ο τυπος δεν μπορουσε να κεντραρει με τιποτα γιατι η παραμικρη κινηση κουνουσε το στοχο αν πεις τωρα οτι κλεινεις το headtracking και κουνιεσαι μονο με το ποντικι εχεις το θεμα του 3d που σου βαζει το στοχο στην επιφανεια της οθονης ενω αυτο που σημαδευεις ειναι στο βαθος οποτε πρεπει να κλεισεις το ενα ματι για τα φερεις στο ιδιο επιπεδο και να σημαδεψεις. 

 

Μεχρι στιγμης δλδ τα παιχνιδια που παιζουμε δεν το αξιοποιουν σωστα τωρα αν στο μελλον οι developers ασχοληθουν περισσοτερο μενει να το δουμε. Εγω παντως αμφιβαλω οτι θα υπαρξει σωστη υποστηριξη σε τιτλους εκτος απο racing flight sims, απο μονα τους τα παιχνιδια εχουν πολλα προβληματα λογο πορτ, το τι θα κανουν οι εταιριες με τα παιχνιδια θα εξαρτηθει απο το τι θα γινει στις κονσολες, αν πιασει το vr εκει και μπορουν να το παιξουν αξιοπρεπως γτ μην ξεχναμε οτι θελει 90fps για να μην κανεις εμμετο τοτε μπορεις να ελπιζεις αν οχι σιγα μην κατσει η activision πχ να βγαλει αλλη εκδοση για pc και vr για το cod π.χ να κανει το optimization που χρειαζεται κλπ. 

Ενα πραγμα σαν το 3d vision της nvidia που κανεις δεν καθοταν να ασχοληθει... εβαζε απλα μια υποστηριξη και το οως ηταν ουτε που τον ενοιαζε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή το vr ειναι υποδεέστερο απο αυτο που πρέπει για καλη εμπειρία, imo.
Σε κανα δυο χρόνια που οι υψηλομεσαίες κάρτες θα σηκώνουν 4k ,και θα γίνει 4k το vr και θα ειναι σε ιση η χαμηλότερη τιμή το εκάστοτε rift ,τοτε θα είμαστε κομπλέ .
Τώρα είμαστε σε φάση pentium και nvidia gt.
Νομίζουμε οτι σπέρνουν τα μηχανήματα ,τα χρυσοπληρωνουμε ,αλλα σε πολυ λιγο καιρό θα ειναι μουσειακό είδος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, fatalara said:

Ναι αλλα στα τρια μονιτορ παιζεις τα παντα ενω το rift ειναι μονο για οτι εχει κοκπιτ και μετα πισω στην οθονη σου. 

Στην ουσια λοιπον δινεις 700 ευρω για ενα αξεσουαρ στο assetto corsa project cars star citizen οοοοταν βγει κλπ. 

Εγω θα τα δωσω αλλα καταλαβαινω απολυτα καποιον που λεει το αντιθετο.

Ξεχασες το Iracing.  :):)

Ναι εγώ μιλάω για τέτοια setups οπου μπορείς να εχεις σωστή συγκριση μεταξύ Surround Gaming και VR.
Ετσι και αλλιώς FIFA κλπ είναι μία χαρά και με ένα monitor (στο sim racing  to 1 monitor δεν είναι αρκετό)


 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λες και φτιάχτηκε για driving/racing αυτό το πράμα.. Δεν ξέρω πόση επιτυχιά θα έχει στα υπόλοιπα είδη παιχνιδιών, πάντως για simracing/driving είναι τρέλα!!

 

Έχω κάνει αρκετούς online αγώνες από το καλοκαίρι που το πήρα (μέχρι και 2ωρο συνεχόμενο) και το καταευχαριστιέμαι. Δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναπαίξω σε monitor(s) racing game. Χαλάλι το 700ρι.

 

Sorry για την έλλειψη ingame ήχου, ξέχασα να αλλάξω πηγή εγγραφής.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
3 hours ago, fatalara said:

800 ευρω με παραγγελεια στο πλαισιο.

@akis_z80 με τρωει το χερι μου να πατησω τη σκανδαλη... να το κανω;

εε εξαρτάται πόσο AC παίζεις, γιατί όλα τα άλλα experiences είναι για λίγη ώρα το καθένα, άντε να το δείξεις και στους φίλους σου και αυτό ήταν.

Το πολύ πολύ να παίξεις και eve valkyrie και lucky's tale, αλλά και πάλι πόσο να είναι αυτά 10-20 ώρες;

 

Για pcars/iracing/ac αξίζει, δεν το συζητάμε. Ιδίως εσύ που έχεις και nvidia 1080 θα μπορείς να παίζεις με post process effects +supersampling σε multiplayer server χωρίς πρόβλημα (που σημαίνει ότι θα έχεις πάρα πολύ καλή εικόνα).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε και τα:

 

Dirt Rally

Elite Dangerous

 

και αν είσαι fan των flight sims:

 

DCS World

IL-2: Cliffs of Dover.

 

Φανταστικές εμπειρίες όλα τα παραπάνω :)

 

Έγινε επεξεργασία από Stelios F.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

+1 τα Flight sim, και να προσθέσω σε αυτά και το War Thunder που έχει και arcade online μάχες αλλά στο sim επίπεδο κρύβεται το IL-2 από κάτω.

 

Σκεφτείτε και το εξής, με τα 800 ή όσα ευρώ δώσεις για Rift/Vive, παίρνεις και το πιο ρεαλιστικό και adaptable rig ταυτόχρονα (πέρα από καρέκλα και τιμόνι/HOTAS). Γιατί ειδικά σε παιχνίδια όπως το DCS World που τα cockpit είναι 3D και interactive δε θα τους πάρει πολύ να μπορείς να απλώνεις το χέρι σου και να πατάς κουμπιά και να γυρνάς knobs στο εικονικό cockpit. Αργότερα πιστεύω ακόμα και σε αυτοκίνητα μπορεί να δούμε κάτι τέτοιο αν και εκεί τα περισσότερα είναι πάνω στο τιμόνι. Και παραθέτω:

 

DSC05811.jpg

 

Το μόνο μειωνέκτημα του 1ου είναι οτι μπορεί να δυσκολεύεσαι να διαβάσεις κάποια όργανα αν έχουν μικρούς χαρακτήρες.

 

ΥΓ. Το Google Earth VR από μόνο του γαμάει... πολλοί μπορεί να δίναν τα λεφτά μόνο για αυτό. Για ΑΑΑ παιχνίδια είναι λίγο νωρίς, αλλά αυτή τη φορά είναι εδώ για να μείνει το VR.

Έγινε επεξεργασία από Lylankor
Link to comment
Share on other sites

On 11/30/2016 at 1:40 PM, fatalara said:

800 ευρω με παραγγελεια στο πλαισιο.

@akis_z80 με τρωει το χερι μου να πατησω τη σκανδαλη... να το κανω;

710 απο αμαζον.uk με τα μεταφορικα...εχω κανα 3μηνο βασανιζομαι να το παρω η οχι...!

Έγινε επεξεργασία από Mr.Nekra
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Stelios F. said:

Αν ξεπεράσεις το αρχικό σοκ θα είσαι εντάξει ;)

Εχω κανει main monitor μια 40ρα fhd στους 60-70 ποντους εδω και 3 μηνες για να μπω στο κλιμα XD ειναι πολυ χειροτερα?!

Link to comment
Share on other sites

710 απο αμαζον.uk με τα μεταφορικα...εχω κανα 3μηνο βασανιζομαι να το παρω η οχι...!


Στο black Friday, το είχε 499€ στο public , στην Ελλάδα φυσικά. Αν το είχες όντως σκοπό έπρεπε να το τσιμπήσεις.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος liakjim έγραψε:

 


Στο black Friday, το είχε 499€ στο public , στην Ελλάδα φυσικά. Αν το είχες όντως σκοπό έπρεπε να το τσιμπήσεις.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

399 ηταν τελικα... μου το ειπε ατομο που δουλευει public και αρρωστησα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.