Jump to content



Oculus Rift


Recommended Posts

11 hours ago, Mr.Nekra said:

Νομιζω απο τα μαλλια βαλε βγαλε προκυπτει το λερωμα,anyway,το asw να υποθεσω το εχεις στο auto στο debug tool?Η αληθεια ειναι οτι παιζει στο 1,5 με κλειστο το pp σε full grid αλλα δεν παιρνω ορκο γιατι δε κοιταω μονιμα τα stats,στο 2.0 ειναι παντως super κριμα που δεν φτανει η 1070 :D

Δεν ακουμπάει τα μαλλιά μου με τον τρόπο που το βάζω (όχι δεν είμαι καραφλός :P)

Tο debug tool δεν το έχω ανοίξει ποτές.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας, εχω αγοράσει το oculus rift και αυριο περιμένω και τα touch controls. Καμία γνώμη για το τι να δοκιμάσω?

επισης ηθελα να ρωτησω αξίζει να αλλάξω την 980 Ti μου με την 1080? Θα εχω καλύτερη εικόνα στο oculus?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ababapanos said:

Καλησπέρα σας, εχω αγοράσει το oculus rift και αυριο περιμένω και τα touch controls. Καμία γνώμη για το τι να δοκιμάσω?

επισης ηθελα να ρωτησω αξίζει να αλλάξω την 980 Ti μου με την 1080? Θα εχω καλύτερη εικόνα στο oculus?

Καλά έκανες και άλλαξες. Το rift είναι αχόρταγο (ή για να το πω καλύτερα, αρκετά από τα παιχνίδια είναι unoptimized).

 

Αυτά που θα γράψω παρακάτω παίζονται χωρίς oculus touch και δεν ξέρω κατά πόσο το υποστηρίζουν. Για παιχνίδια που εκμεταλλεύονται το touch δεν έχω ιδέα, αν ξέρει κάποιος άλλος ας γράψει..

 

Για eye candy θα πρότεινα Project cars, Subnautica, Adr1ft, Kismet (που δεν είναι παιχνίδι, αλλά αξίζει για τη φάση).

Συνεχίζοντας τα racing, Dirt rally επίσης το βρίσκω must, Assetto Corsa αν θες να πας σε πιο simulation καταστάσεις.

Προσοχή στο Redout. Είναι τύπου Wipeout f-zero αν τα θυμάσαι και είναι το μόνο game που μου προκαλεί ζαλάδα μετά από 10 λεπτά.

 

Να μην ξεχάσω το Chronos που είναι action rpg. Έχει τσουχτερή τιμή (40ε). Λένε τα καλύτερα αλλά δεν το έχω πάρει ακόμα, περιμένω τις εκπτώσεις :D

 

Επίσης ό,τι βρεις δωρεάν το κατεβάζεις για δοκιμή. Πχ Nvidia vr funhouse, oculus dreamdeck, lost, henry, sketchfab, the night cafe κλπ.

Σε demo δες το NewRetroArcade: Neon Demo και το Nolimits 2 Rollecr Coaster Simulation.

 

Καλύτερα ξεκίνα από τα δωρεάν παιχνίδια / experiences και μετά ασχολήσου με full games.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση.  το Asseto corsa το εχεις δοκιμασει σε rift?  αν ναι  πια εκδοση να κατεβασω? στο steam παντως δεν δειχνει οτι υποστηριζει το oculus....

 

Ακομα ψαχνω εναν καλο VR media player και να βρω βιντεακια σε 360 VR  υψηλης αναλύσης αν ειναι δυνατον και 4Κ ,  για το experiance, εχω δει διαφορα πχ horror στο youtube αλλα χαμηλής αναλυσης 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, ababapanos said:

Ευχαριστω για την απαντηση.  το Asseto corsa το εχεις δοκιμασει σε rift?  αν ναι  πια εκδοση να κατεβασω? στο steam παντως δεν δειχνει οτι υποστηριζει το oculus....

 

Ακομα ψαχνω εναν καλο VR media player και να βρω βιντεακια σε 360 VR  υψηλης αναλύσης αν ειναι δυνατον και 4Κ ,  για το experiance, εχω δει διαφορα πχ horror στο youtube αλλα χαμηλής αναλυσης 

Στο AC έχω περάσει το 90% της χρήσης του rift. Δεκάδες σέσιονς από 20 λεπτά μέχρι 3 ώρες συνεχόμενα. Έτυχε να γράψω μερικά με shadowplay καθώς έπαιζα (1, 2  3).

Horror δε βλέπω, τα εμφράγματα καραδοκούν.. ΑΑΑΑ επίσης οπωσδήποτε δες το Big Screen που είναι virtual desktop.

Έγινε επεξεργασία από akis_z80
Link to comment
Share on other sites

Προσφατα ειχα μια πρωτη επαφη με τη συσκευη.Τρομερο immersion σε static games-simulation-shooter-driving καμια ζαλαδα.Η αναλυση ειναι για τα πανηγυρια ομως αλλα επειδη ακριβως υπαρχει αυτο το immersion "περναει" στα δευτερευοντα.Ο φιλος ειχε μαλιστα και τα touch controls.Δε  εντυπωσιαστικα ουτε απογοητευτικα.Επισης να ξερετε οσοι φορατε μεγαλα γυαλια με κοκκαλινο trendy σκελετο χ) θα δυσκολευτειτε λιγο στο mounting.Κατα τα αλλα πολυ καλο immersion και εγω ειδικα με ελαχιστη αμβλυωπια δε αντιμετωπισα κανενα προβλημα σε οποιαδηποτε focus range οπως και το περιμενα με βασει τα ιατρικα documents που ειχα διαβασει πιο πριν.

Στο δια ταυτα πιστευω οτι σε 1-2 χρονια θα αρχισει να γινεται mainstream σα τεχνολογια.Στη παρουσα φαση αξιζει αλλα οχι στην τιμη που πωλειται για μενα επρεπε να ναι αυστηρα κοντα στα 300-400 ευρω μαζι με τα controllers.

Θελω να δοκιμασω και HTC Vive γιατι με τα positioning sensors-mounted camera πρεπει να υπερτερει ακομα περισσοτερο σε immersion 

Επισης αποφυγεται τα moving high fps games οπως αυτο με το roller coaster τρενακι ακομα η τεχνολογια εχει θεματα με 5-10 λεπτα gaming παιρνετε 1ωρας πονοκεφαλο δωρο λες και καπνισες αφιλτρο με 12 νικοτινη μετα απο 10 χρονια ακαπνος :D ,πραγμα που με κανει να πιστευω θα αργησει τουλαχιστον μια 5ετια να δουμε κανενα DooM VR playable μακαρι να διαψευστω

Έγινε επεξεργασία από Helly
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστεύω οτι η ανάλυση ειναι ικανοποιητικη για την ωρα. Δεν ειναι τρομερή , αλλα δεν ειναι και χαλια οπως ακουω που λενε μερικοι. Άλλωστε εχει ιδη βγει το πρωτο VR headset 4K οποτε δεν ειμαστε πολυ μακρια απο το να εχουμε και καλη αναλυση...   Εμένα αυτο που με χαλάει περισσότερο ειναι τα μαυρα περιθώρια που υπάρχουν στις ακρες δεξια και αριστερα απο τα ματια, που σου δινει την αίσθηση οτι και αν παίζεις  οτι φοράς   παντα στο κεφάλι μια μασκα καταδύσεων , αν το αυξήσουν αυτο και η εικονα καταλαμβάνει ολο το οπτικο πεδιο , τοτε το immersion θα απογειωθεί...

 

Έγινε επεξεργασία από ababapanos
Link to comment
Share on other sites

Μολις παρελαβα τα touch , και εχω παθει την πλακα μου. Νιώθεις πραγματικά οτι εισαι μεσα στον εικονικό κοσμο , και εχεις τα χερια σου κανονικα  που μπορεις να αλληλεπιδρασεις με το περιβαλον κλπ...

Δοκιμασα μονο το αρχικο demo που εχει , μεσα σε ενα εργαστηριο που εχεις 3D εκτυπωτη και φτιάχνεις διάφορα και πραγματικά δουλευει παρα πολυ καλα , δεν το περιμενα.... ξεχνάς τα πάντα χαμηλή ανάλυση , μαύρα περιθώρια κλπ δεν σε νοιαζουν πια...

 

Δεν ξερω πως θα δειχνει μεσα στα παιχνιδια , αλλα πιστεύω πως το oculus rift χωρίς τα touch ειναι στην ουσια μισο προιον και δεν θα έπρεπε να πωλείται καν χωρίς  αυτά .

Έγινε επεξεργασία από ababapanos
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ababapanos said:

Δεν ξερω πως θα δειχνει μεσα στα παιχνιδια , αλλα πιστεύω πως το oculus rift χωρίς τα touch ειναι στην ουσια μισο προιον και δεν θα έπρεπε να πωλείται καν χωρίς  αυτά .

Εκτός και αν το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι να παίζεις Assetto Corsa ;D

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος liakjim έγραψε:

To cyber sex μάλλον δεν απέχει πολύ....

Εχω βρει τρελα gadget γιαυτο καταλαθος απο like φιλου. Δεν ξερω αν ειναι επιτρεπεται να τα βαλω εδω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

http://www.theverge.com/2017/2/1/14442212/facebook-oculus-zenimax-vr-lawsuit-verdict-palmer-luckey

 

Quote

Oculus has been ordered to pay half a billion dollars in a lawsuit with games company ZeniMax. [...] Polygon writes that the $500 million award is composed of $200 million for NDA violation, plus $50 million for copyright infringement, a $50 million award against both Oculus and co-founder Palmer Luckey for false designation, and $150 million against former CEO Brendan Iribe for false designation.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Παρότι το θέμα έχει ατονήσει λίγο (πιθανόν λόγω και της τιμής του Rift), τα πρόσφατα νέα έχουν κάποιο ενδιαφέρον:

Από τη μία έπεσε σημαντικά η τιμή του Rift μαζί με τους Controllers στα $399:

https://www.theverge.com/2017/7/10/15943984/oculus-rift-touch-summer-sale-price-cut-vr-bundle

 

Από την άλλη, η Oculus ετοιμάζει το επόμενο headset για να γεφυρώσει το (τεχνικό και οικονομικό) χάσμα μεταξύ Gear VR και Rift:

https://arstechnica.com/gaming/2017/07/oculus-next-step-a-200-untracked-wireless-headset-for-next-year/

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
24 minutes ago, fatalara said:

Γιατι εχει δυο αισθητηρες πλεον? Λογο των controller?

https://www.caseking.de/oculus-rift-virtual-reality-headset-touch-motion-controller-paar-gavr-033.html

 

Ανεξάρτητα από τα χειριστήρια, έτσι κι αλλιώς θέλει τουλάχιστον 2 αισθητήρες για αποτελεσματικό tracking, ακόμη και σε 180 μοίρες (μισό ημισφαίριο). Για 360 μοίρες έχουν το "πειραματικό" στήσιμο με 2 αντιδιαμετρικά τοποθετημένους αισθητήρες, αλλά προτείνουν εξαρχής 3.

Quote

* If you're only using 2 sensors, try to put your sensors 3-6.5 feet (1-2 meters) in front of where you’ll be wearing your headset.
* If you're using 3 sensors, try to put your front 2 sensors 3-9 feet (1.2.7 meters) in front of where you'll be wearing your headset. Then put your rear sensor straight back from one of your front sensors, and no more than 14 feet (4.3 meters) away from the farthest front sensor.

 

* When you set up your Oculus Rift, we recommend putting your sensors in front of where you’ll be wearing your headset. But you can choose to try our experimental 2-sensor 360 setup. To learn more about this setup, view our guide.

* Note: The 2-sensor 360 setup may not work with your PC computer or play area.

 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, fatalara said:

Γιατι εχει δυο αισθητηρες πλεον? Λογο των controller?

https://www.caseking.de/oculus-rift-virtual-reality-headset-touch-motion-controller-paar-gavr-033.html

Ισχύει η παραπάνω απάντηση. Για το πώς παίρνεις δύο, ο ένας είναι μαζί με το Rift και ο άλλος μαζί με τα χειριστήρια, απλά τα παίρνεις όλα στο ίδιο πακέτο.

Link to comment
Share on other sites

Μισο...

Το θελω για το assetto corsa, πρεπει να στησω και τα δυο? Γιατι εγω βλεπω πως ολοι εχουν εναν αισθητηρα πανω στο γραφειο μπροστα τους. Υπαρχει και δευτερος πισω σε αλλο σημειο αλλα VIVE φαση?

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, fatalara said:

Μισο...

Το θελω για το assetto corsa, πρεπει να στησω και τα δυο? Γιατι εγω βλεπω πως ολοι εχουν εναν αισθητηρα πανω στο γραφειο μπροστα τους. Υπαρχει και δευτερος πισω σε αλλο σημειο αλλα VIVE φαση?

Δύο είναι καλύτεροι από έναν, αλλά για τυπικές εγκαταστάσεις και ο ένας κάνει αρκετά καλή δουλειά.

Δες τη σύγκριση που κάνει κάποιος εδώ:

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει οτι το VR εκτος απο gaming μπορει να χρησιμοποιηθει και για να ξεπερασει καποιος φοβιες που εχει. Για παραδειγμα υψοφοβια ή φοβος καποιων εντομων και σε βαζουν να  περπατας πανω σε ουρανοξυστη η σε βαζουν να εισαι μεσα σε δωματιο με αραχνες ας πουμε. Το εχει δοκιμασει κανεις και αν ναι τι εμπειρια ειχατε;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.