Jump to content



Oculus Rift


Recommended Posts

8 hours ago, Χριστινα32 said:

Εχω ακουσει οτι το VR εκτος απο gaming μπορει να χρησιμοποιηθει και για να ξεπερασει καποιος φοβιες που εχει. Για παραδειγμα υψοφοβια ή φοβος καποιων εντομων και σε βαζουν να  περπατας πανω σε ουρανοξυστη η σε βαζουν να εισαι μεσα σε δωματιο με αραχνες ας πουμε. Το εχει δοκιμασει κανεις και αν ναι τι εμπειρια ειχατε;

εχει και άλλα όπως να δεις όλων των ειδών ταινίες κάποιες που ειναι 360 ή vr
Ακομα εχει εφαρμογή που μπαίνεις με άλλους σε δώματια και (πχ βλεπεις ταινία όπως σε κινηματογράφο - κανονικά καθισματα και γυρω βλέπεις αλλους virtual και μιλας μαζι τους )

εχει κάποια παιχνίδια ή demos που εχουν μέσα τους horor όχι όμως φτιαγμένα "ανά φοβία"
Ακόμα σε κάποια έχει να είσαι σε ακρη ουρανοξύστη να πέφτεις, να κινησε γρήγορα (roller coaster) κλπ αλλα πάντα στο πλαίσιο του εντυπωσιασμού

Link to comment
Share on other sites

Ειναι φοβερο που εχουν φτασει τα παιχνιδια με την τεχνολογια που υπαρχει. Το πιο ενδιαφερον ειναι που θα εχουμε φτασει σε 5-10 χρονια. Τα γραφικα των παιχνιδιων θα εχουν φτασει σε επιπεδο ταινιας και οι κοσμοι θα ειναι τεραστιοι. Πολυ ενδιαφερον.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 8/31/2017 at 9:46 AM, Χριστινα32 said:

Ειναι φοβερο που εχουν φτασει τα παιχνιδια με την τεχνολογια που υπαρχει. Το πιο ενδιαφερον ειναι που θα εχουμε φτασει σε 5-10 χρονια. Τα γραφικα των παιχνιδιων θα εχουν φτασει σε επιπεδο ταινιας και οι κοσμοι θα ειναι τεραστιοι. Πολυ ενδιαφερον.

Θα μπορούσε να είχει γραφτεί πριν 20 χρόνια και να ήταν πάλι επίκαιρο. Φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύει και το 2037 (αν δεν έχει εξαφανιστεί η ανθρωπότητα :P)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 months later...

Παιδια, εχοντας κανει προσφατα αναβαθμιση σε 980ti, σκεφτομουν για την αγορα του ριφτ, κυριως για racing simulators(αν και δεν αποκλειω τη χρηση αλλων παιχνιδιων). Αναρωτιομουν λοιπον, αν εχετε εμπειρια με τη συγκεκριμενη καρτα, η με την πολυ παραπλησια της 1070, για το ποσο super sampling να περιμενω να τρεχω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σόρι το είδα κάπως αργά, αλλά σε γενικές γραμμές θα τρέχεις AC μια χαρούλα, με κάποιες μειωμένες λεπτομέρειες, τίποτα τραγικό. ο Lylancor έτρεχε/τρέχει με αρκετά χειρότερη κάρτα, δε ξέρω αν άλλαξε ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Εγινε ευχαριστω πολυ, ακομα και αργοπορημενα :p Τα ειδα και στην πραξη βεβαια στο σπιτι του @Aris Teidis, με την δικη του 980ti και το oculus rift του, οπου εξαιτειας της πολυ καλης τεχνολογιας asw, ακομα και με frame drops, η εμπειρια ηταν απολυτως smooth και ξεκουραστη. Πληροφοριακα, στο assetto corsa, με το supersampling στο 1,5 σε hotlap τρεχει μονιμα με 90 fps, ενω σε αγωνα με 24 ai κυριως στην εκκινηση ειναι κλειδωμενο στα 45 με τις ιδιες ρυθμισεις, αλλα προσωπικα δεν το καταλαβα καν.

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικες μερες πηγα σπιτι του και το δοκιμασαμε αμεσως αφου τελειωσαμε με το στησιμο υπολογιστη και vr. Για αυτο δεν εχει προλαβει ακομα ουτε να μοιραστει τις εμπειριες του :p

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος SupernovaGR έγραψε:

Πριν μερικες μερες πηγα σπιτι του και το δοκιμασαμε αμεσως αφου τελειωσαμε με το στησιμο υπολογιστη και vr. Για αυτο δεν εχει προλαβει ακομα ουτε να μοιραστει τις εμπειριες του :p

Με έκαψες :hehe:

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
13 hours ago, ΛΑΜΠΡΟΣ said:

εκθεσιακο 250 ευρω στο πλαισιο...

στο The mall που ρωτησα ήταν χαλασμενο και παει για καταστροφη...
αλλα ακομα φαινεται στην αποθηκη τους. Δεν ξέρω στα υπολοιπα καταστήματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/19/2018 at 11:03 PM, ΛΑΜΠΡΟΣ said:

εκθεσιακο 250 ευρω στο πλαισιο...

μακρια

καλλυτερα μεταχειρισμενο απο αγγελια οπου το φοραγε ενας αμθρωπος παρα απο το πλαισιο εκθεσιακο που το χει προβαρει ολη η αθηνα

να μου το χαριζανε δεν παιρνα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συμβουλη

Μετά από έντονη εξάσκηση με vr-gun

Οι περισσότεροι εκπαιδευμένοι μου αντιμετωπίζουν ναυτια. Σε συζητήσεις που είχα με άλλα κέντρα εκπαιδεύσεις στο εξωτερικό που συνεργάζομαι, συνιστούν  τα εξής. 

1.Μην τα χρησιμοποιείται πάνω από 20 λεπτά συνεχόμενα. 

2.Καντε διαλείμματα 

3.Μην έχετε γεμάτο το στομάχι σας

4.Φατε πριν ένα κομμάτι τζιντζερ(σε μένα βοηθάει πάρα πολύ.) 

5.Προσπαθηστε το σώμα σας να κινείται και αυτό με το παιχνίδι. 

6.Μην εστιάζεται μόνο σε ένα μέρος συνεχεια

7.Αν φοράτε γυαλιά για κοντινή απόσταση πάρτε τους συμπληρωματικους φακούς, θα σας βοηθήσουν αρκετά. 

8.Ρυθμιστε τον ήχο σε εντασυ όχι πολύ δυνατή. 

 

Ελπίζω να βοήθησα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μας software που εμφανίζονται τρομοκράτες σε 360 μοίρες, να δεις κλάμα..... Εγώ αντέχω κανένα 10λεπτο σε φουλ motion. Μετά έχω ναυτία για 2-3 ώρες. 

Παιδιά παράληψη δική μου. Αν έχετε την οικονομική δυνατότητα αγοράστε 1 και 2 αισθητήρες ακόμα. Θα σας βοηθήσει και αυτό. 

Έγινε επεξεργασία από def
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, def said:

Στο δικό μας software που εμφανίζονται τρομοκράτες σε 360 μοίρες, να δεις κλάμα..... Εγώ αντέχω κανένα 10λεπτο σε φουλ motion. Μετά έχω ναυτία για 2-3 ώρες. 

Παιδιά παράληψη δική μου. Αν έχετε την οικονομική δυνατότητα αγοράστε 1 και 2 αισθητήρες ακόμα. Θα σας βοηθήσει και αυτό. 

Εγω που παίζω σε καρέκλα μονο sim racing (αντε να βαλω και λίγο Elite) δεν ξέρω αν κάνει κάτι ο 2ος αισθητήρας. Σε standing παιχνίδια και εφαρμογές πιστεύω ότι είναι must.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, beastie said:

Εγω που παίζω σε καρέκλα μονο sim racing (αντε να βαλω και λίγο Elite) δεν ξέρω αν κάνει κάτι ο 2ος αισθητήρας. Σε standing παιχνίδια και εφαρμογές πιστεύω ότι είναι must.

Θα συμφωνήσω απόλυτα σε αυτό που λες. Μιλάω για 360 μοίρες, και για προγράμματα που εκμεταλευονται μεγάλους χώρους και πολύ γρήγορο motion. Δηλαδή το πρόγραμμα που δουλεύω είναι κάτι σαν sim-flight Instructor. Δηλαδή  είμαι στον υπολογιστή και εμφανιζω εγώ όπου θέλω του τρομοκράτες σε θέαση 360 μοίρες, για να αξιολογήσω τα αντανακλαστικα τους. 

Έγινε επεξεργασία από def
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.