Jump to content



Αντιμετώπιση Virus, Spyware, Adware, Dialers, Trojans κλπ [Ver 2.2]


Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Snips

Aν το router/modem σου έχει και hardware firewall βρίσκετε σκόπιμο να βάζουμε και ένα software?

Εγώ βάζω software firewall για το outbound protection. Όταν θέλει ένα software δηλαδή σώνει και καλά να μπει στον Internet ενώ εγώ δεν θέλω.

Link to comment
Share on other sites

@Jpavly

Προσπαθω εδω και μερες να στησω το Firewall της Sygate..και οταν κανω ρεσταρτ (αφου εγκατασταθει και μου το ζητησει)...καθε φορα που ξεκιναν τα Windows...μου πεταει οτι το Apllication πρεπει να τερματηστει...:eek:

Το κατεβαζω απο εδω ...

Φταιει η εκδοση?

Link to comment
Share on other sites

Το Sygate έχει πλέον αγοραστεί από την μισητή Symantec εδώ και 1.5 χρόνο. Κι εμένα δεν μπορεί να εγκατασταθεί σε κάποια συστήματα.. Δεν έχω βρει κάποια λύση, γιατί δεν αξίζει να ασχοληθείς καθώς και το firewall είναι πλεόν παλιό και μη-ενημερωμένο για τόσο καιρό..

Κρίμα και ήταν το καλύτερο... :bye:

Link to comment
Share on other sites

Τo Ashampoo είναι σχετικά ελαφρύ, περίπου 10-15ΜΒ.

Όμως:

1) Το βρήκα λίγο δύσκολο στο χειρισμό του, μια που πρέπει να του δίνεις μόνος τα ports που θα χρησιμοποιεί το κάθε πρόγραμμα.

2) Δεν το είδα ιδιαίτερα σταθερό. Μου πάγωσε 2-3 φορές.

3) ’νοιξα το iTunes και τον WM Player δοκιμαστικά. Και τα 2 μπήκαν στο Internet άνετα χωρίς το παραμικρό prompt. Οπότε δεν έχουμε αυτόματο OutBound protection.

Θα το τεστάρω εκτενέστερα και σε άλλο μηχάνημα να δω όλες τις ρυθμίσεις του, αν και δεν νομίζω ότι αξίζει να ασχοληθώ παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχήν 2 Antivirus στο ίδιο μηχάνημα ειναι ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ!!!! Aστε που ΜΟΝΟΝ το 1 από τα 2 θα μπορεί να κάνει REAL TIME SCAN μιά και το άλλο θα πρέπει να ειναι απενεργοποιημένο.

1 και ΚΑΛΟ αρκεί.

Αν μάλιστα εκτός του software FIREWALL εχεις και το FIREWALL του ROUTER σου ενεργοποιημένο είσαι Ο.Κ.

Link to comment
Share on other sites

Να τι γράφει στα Αγγλικά βέβαια ένας BETA TESTER της ΚΑΣΠΕΡΣΚΥ για το αν συμφέρει να έχεις 2 Antivirus σε 1 μηχάνημα :

Two AV's on the same pc is a really bad idea for 99.5% of users, you really need to know your stuff to make it work without conflicts, use the online scanners instead as second opinion's, for example these:

Panda Activescan

Trend Micro Housecall

Kaspersky Webscanner

BitDefender

Trend-Micro Java

Aυτή είναι και η καλλίτερη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη γιά το ψιλοάσχετο αλλά σε 3 υπολογιστές φίλων συμβαίνει ξαφνικά να μην λειτουργεί στο πληκτρολόγιο η εναλλαγή αγγλικών-ελληνικών με Alt+Shift και ούτε caps lock δουλεύει, ούτε το γράμμα "τ"...

Σας θυμίζει κάποιο virus ή κάτι άλλο που δεν πάει το μυαλό μου;;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Αρχική απάντηση από XTCgr

το ewido απλά στέλνει τα Ad-Aware & Spybot:S&D για μπάνιο

απο antivirus AVG&Nod32

Καλό το βρήκα, αλλά όχι πλήρες. Η αλήθεια είναι ότι κανένα από τα γνωστά antispyware δεν μπορεί να πιάσει τα πάντα. Για max security έχουμε και τα 3 αναγκαστικά :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από XTCgr [Σήμερα, στις 16:54]

το ewido απλά στέλνει τα Ad-Aware & Spybot:S&D για μπάνιο

απο antivirus AVG&Nod32

Mαζί όμως στέλνει για "ΜΠΑΝΙΟ" και όσα κρακ πιθανόν να φυλάς στον δίσκο σου.

Τα διαγράφει ΟΡΙΣΤΙΚΑ αν δεν προσέξεις.

Προσοχή λοιπον με το EWIDO.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από AnonymousJ [27-09-2006 15:44]

Mαζί όμως στέλνει για "ΜΠΑΝΙΟ" και όσα κρακ πιθανόν να φυλάς στον δίσκο σου.

Τα διαγράφει ΟΡΙΣΤΙΚΑ αν δεν προσέξεις.

Προσοχή λοιπον με το EWIDO.

Όντως παίδες προσοχή με το ewido γιατί αν και καλό δεν λέω, βρίσκει μερικά crack και διάφορα άλλα αρχεία που τα παίρνει ως high risk απειλες΄για το Pc και αν πατήσεις να πας παρακάτω και δεν δεις πρώτα τις επιλογες (delete, quarantine ktl ktl) Μπορει να εχεις μεγάλα προβλήματα. Π.χ εμένα μου είχε βρει το ewido ένα αρχειο .dll ενως προγράμματος που είχα. κάνω και εγώ ως έξυπνος apply all actions μετα το scan Και αρχίσε μετα όλο το σύστημα να crashαρει, να μου πετάει τα αειμνηστα παράθυρα "το σύστημα σας εχει ανανήψει απο ενα σοβαρο πρόβλημα" και "η εφαρμογή ταδε.exe αντιμετώπισε σφαλμα" και αναγκαστηκα εκανα format for one more time....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από $George Vasil$

- Ewido has now been bought by Grisoft, owners of AVG

ewido anti-spyware 4.0@AVG Anti-Spyware 7.5????

To εχει βαλλει κανενας?

:woot:

http://www.ewido.net/en/download/

Λες? για να δούμε...κατεβαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδιά, καλά κάνουν αυτά και τα σβήνουν.

Το θέμα είναι να μην αφήνουμε ΠΟΤΕ όλα τα Antivirus, Antispyware και οτιδήποτε άλλο cleaning software να κάνει τη δουλειά του αυτόματα :T:

Πάντα κοιτάμε και κρίνουμε εμείς τι θα γίνει delete. ;)

Αρχική απάντηση από $George Vasil$

- Ewido has now been bought by Grisoft, owners of AVG

ewido anti-spyware 4.0@AVG Anti-Spyware 7.5????

To εχει βαλλει κανενας?

:woot:

http://www.ewido.net/en/download/

Δεν το δοκίμασα, αλλά ή που θα γίνει πολύ καλύτερο, ή πολύ βαρύ και άχρηστο :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 09:36]

Ναι ρε παιδιά, καλά κάνουν αυτά και τα σβήνουν.

Το θέμα είναι να μην αφήνουμε ΠΟΤΕ όλα τα Antivirus, Antispyware και οτιδήποτε άλλο cleaning software να κάνει τη δουλειά του αυτόματα :T:

Πάντα κοιτάμε και κρίνουμε εμείς τι θα γίνει delete. ;)

Δεν το δοκίμασα, αλλά ή που θα γίνει πολύ καλύτερο, ή πολύ βαρύ και άχρηστο :p

Δοκιμασα λιγο το trial..

Το μονο που αλλαξε ειναι το ονομα...:p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.