Jump to content



Recommended Posts

πριν 9 ώρες, το μέλος zyx έγραψε:

24/7

c15 247.jpg

 

Σχετικά καλό , νούμερο για 24/7

Δέν ξέρω με τί ρυθμίσεις και σε τί ταχύτητα τρέχεις τις μνήμες σου , ίσως χάνεις από εκεί.

 

Βέβαια πρόσεξα ότι το core 2 , είναι .... χχμμμ .... λίγο αδύναμο.

 

Οπως και νά'χει είναι σβέλτο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

3600 cl14 14 15 14 περιμενω να βγει το 1.0.0.4 και σε μας να δουμε. καλα δεν εχω ασχοληθει και τοσο με το συστημα για το καλυτερο αποτελεσμα το πρωι πχ που ηταν κρυο το νερακι και ετρεξα ενα multi πηρα 20 ποντους ακομα μετα τους ξαναεχασα στα επομενα trys

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος zyx έγραψε:

3600 cl14 14 15 14 περιμενω να βγει το 1.0.0.4 και σε μας να δουμε. καλα δεν εχω ασχοληθει και τοσο με το συστημα για το καλυτερο αποτελεσμα το πρωι πχ που ηταν κρυο το νερακι και ετρεξα ενα multi πηρα 20 ποντους ακομα μετα τους ξαναεχασα στα επομενα trys

 

Πώς έχει κλοκάρει ?

Μέσω utility ? (πχ ryzen master) ή μέσω bios ?

 

Ρίξε μιά ματιά και στο ccx tool του shamino

https://www.dropbox.com/s/eh69lsrtxxp5gum/PCCX.rar?dl=0

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, TASOS said:

 

Πώς έχει κλοκάρει ?

Μέσω utility ? (πχ ryzen master) ή μέσω bios ?

 

Ρίξε μιά ματιά και στο ccx tool του shamino

https://www.dropbox.com/s/eh69lsrtxxp5gum/PCCX.rar?dl=0

 

Μέσω bios μόνο δεν έχω κανένα πρόγραμμα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος zyx έγραψε:

Μέσω bios μόνο δεν έχω κανένα πρόγραμμα 

 

Καλημέρα

 

Θα προτείνω να δοκιμάσεις και μέσω utility , γιατί πλέον αυτή η γενιά ryzen έχει κάποιες ιδιαιτερότητες και πιθανόν να βολευτείς καλύτερα στο fine tuning.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
  • 11 months later...
14 minutes ago, zyx said:

@gdp77 ναι αλλά το παραπάνω ρεύμα το δέχεται idle ? σε load είναι πολύ κάτω. Τζάμπα δίνεις τόσο ρεύμα δεν έχει κανένα κέρδος σε gaming χάνεις κιόλας αν το cpu boostαρι πιο ψηλά. 

 

Όχι. Σε idle πέφτει και 0.xxxxx. Σε full load πάει όσο του δίνω (+κάτι ψηλά λόγω LLC που δεν έχω ασχοληθεί ακόμα).

Τσάμπα δίνω τόσο ρεύμα???? Εδώ το νέτ είναι γεμάτο από κόσμο που δίνει 1.4+ για 4.2ΓΗz all core. Το ρεύμα που δίνω είναι πολύ χαμηλό σύμφωνα με τα όσα διαβάζω. Τώρα μάλιστα αρχίζω και το ρίχνω για να δω μέχρι πού είμαι stable. 

 

Ξέρω ότι σίγουρα ότι με 1.29 δεν είμαι stable 4.4GHz all core. Μετά το έφτασα 1.325 που μάλλον είμαι stable. Τώρα κατεβαίνω από τα 1.325 για να βρω το ελάχιστο που χρειάζεται.

21 minutes ago, zyx said:

δεν έχει κανένα κέρδος σε gaming χάνεις κιόλας αν το cpu boostαρι πιο ψηλά. 

Όχι δεν χάνω. Σε όλα τα benches single core ή multi, είμαι πιο ψηλά με το all core 4.4 GHz. Στο δε warzone πήρα και παραπάνω καρέ. (δες και εδώ)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@gdp77 οταν το εχεις να μπουσταρει μονο του ( που αυτο προτεινεται για τους ryzen) to cpu σε low workload  φτανει μεχρι 1.5v που ειναι safe. οταν ομως θα τρεξεις cinebench πχ το cpu δεχεται κατω απο 1.2 για heavy workloads. για τις επιδοσεις που λες κερδος εχεις μονο σε bench τυπου cinebench γιατι το cpu σου πχ μπορει να πηγαινει 4.5 single core με το boost. ο 3800χ που ειχα με 1.262 πηγαινε 4350 μετα ηθελε πολυ ρευμα με pbo ομως single πηγαινε 4550 πιστευεις οτι ειχε καμια τυχη το all core ο/c σε single thread bench-gaming?

Έγινε επεξεργασία από zyx
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.