Jump to content



Τα πάντα για το Origin (προσφορές, hints & tips κ.λ.π.)


Recommended Posts

Ρε παιδιά δεν μπορώ να συνδεθώ στο origin, αν μπορεί κάποιος ας δει λίγο μηπως ειναι γενικά το κακό και τζάμπα αγχώνομαι...

κομπλε ειναι ειμαι συνδεμενος...

Origin Server Status

Link to comment
Share on other sites

Συνδρομητική υπηρεσία ίσως να είχε νόημα για τους καινούργιους τίτλους, αλλά δεν βλέπω το λόγο για παλαιότερους που ίσως και να έχεις ήδη στην βιβλιοθήκη σου.

Επίσης όταν θα είσαι offline τί θα ισχύει; Θα μπορείς να τα τρέξεις τα παιχνίδια ή όχι; γιατί αν το δεις πονηρά πληρώνεις μόνο τον πρώτο μήνα, κατεβάζεις τα πάντα και τα τρέχεις μέχρι όποτε θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω πάντα για τα ελληνικά δεδομένα και απλώς αναρωτήθηκα πως θα το διαχειριστούν όταν για διάφορους λόγους μπορεί να τύχει ένα διάστημα χωρίς να έχεις πρόσβαση.

Αυτοί που είναι hardcore gamers φυσικά και έχουν αδιάλειπτη πρόσβαση ίντερνετ όπως επίσης και μια μεγάλη βιβλιοθήκη.

Αυτοί που δεν καίγονται παίζοντας πιθανόν και να μην τους ενδιαφέρει κάν μια τέτοια συνδρομητική υπηρεσία.

 

Κουβέντα να γίνεται όταν οι μισοί PC users στην Ελλάδα κατεβάζουν από τον θείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως είμαι έτοιμος να απαλλαγώ από το θείο με αντάλλαγμα λογικές τιμές σε παρεχόμενες υπηρεσίες. Ήδη, τα win10 είναι αυθεντικά, το office το αγόρασα για 4 χρόνια, η βιβλιοθήκη μου στο steam έχει πολλά καλά παιχνίδια, για μουσική έχω το spotify ή/και το apple music και ταινίες θα προσπαθήσω να εντάξω το netflix στην καθημερινότητά μου. Καλή η σκοτεινή πλευρά, αλλά σε κάποια φάση πρέπει να μάθουμε να δίνουμε τα του καίσαρως το καίσαρι. Δεν εννοώ βέβαια να πληρώνω 30 € τη ταινία ή το άλμπουμ, αλλά με μια λογική μηνιαία συνδρομή την οποία όποτε δε τη χρειάζομαι την σταματάω νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος για κάποιον να κατεβάζει σπασμένα παιχνίδια.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Σωστοτατος.. Με το spotify ειδικα δεν υπαρχει κανενας λογος να κατεβαζεις μουσικη. Ακομα και η free εκδοση του εχει απειρη μουσικη. Και free και νομιμος! Το θεμα αλλαζει για τους χαιφιντελαδες βεβαια που θελουν παντα τη μεγιστη ποιοτητα αλλα αυτοι συνηθως εχουν επενδυσει κι ενα σκασμο λεφτα για μηχανηματα οποτε το να παρουν και 20-30 βινυλια η cds το χρονο ειναι μικρο εξοδο! Τωρα οσον αφορα τα παιχνιδια οσο συνεχιζουν να κοστιζουν 50-60αρια η πειρατεια θα συνεχισει να υπαρχει. Ειναι τεραστιο το ποσο να χρειαζεσαι 600 ευρω το χρονο για 10 τιτλους η 300-400 αν ψωνιζεις και απο κλειδαδικα. Καποια στιγμη νομιζω θα ακολουθησουν το δρομο του κινηματογραφου και της μουσικης και θα τιμολογησουν ανθρωπινα..

Link to comment
Share on other sites

Η βιβλιοθήκη μου στο steam έχει περίπου 300 παιχνίδια που πολλά από αυτά δεν τα έχω τρέξει ποτέ (Steam sales καρότα :p ) όπως έχω και κάποια στο GoG/Origin/Uplay/Desura.

Προσωπικά παιχνίδια που αγοράζω είναι μετά από ένα μεγάλο χρονικά διάστημα από την κυκλοφορία και σε προσφορά. Άσε που θα έχουν λυθεί και τα περισσότερα προβλήματα (bugs) έτσι μισοτελειωμένα που τα βγάζουν εδώ και αρκετό καιρό για να κάνουν αρπαχτές. Μια χαρά το χαίρομαι το DA:Inquisition ένα χρόνο μετά την κυκλοφορία σε καλή τιμή και με όλα τα extra/dlc.

Έχω τόσο μεγάλο backlog που μπορώ να περιμένω και δεν τρελαίνομαι μόλις βγεί κάτι καινούργιο γιατί είναι ψυχαγωγία και όχι ανάγκη.

Όμως όσες προσπάθειες αξίζουν να τις στηρίξεις πρέπει να το κάνουμε(βλέπε Witcher 3) διαφορετικά να μην παραπονιόμαστε για αρπακολατζίδικες δουλειές (βλέπε πρόσφατο Batman)

Για μουσική το ίδιο.

Για TV shows/Movies δεν είχαμε μέχρι τώρα πολλές επιλογές οπότε η εξάπλωση του netflix είναι καλοδεχούμενη.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο καιρό αν θυμάστε είχα γράψει πως δεν μπορούσα να συνδεθώ στο Origin...

Έπεσα θύμα hacker με mail yvhr306xopbkfo@gmail.com και user 

ntqu863VSQhdls.

Το πρόβλημα είναι πως άλλαξε τα στοιχεία και την ερώτηση ασφαλείας και ενώ κατάφερα να ανακτήσω τον κωδικό δεν μπορώ να αλλάξω ούτε το user name βασικά τίποτα. Η απάντηση του origin είναι πως τέτοια βοήθεια γίνετε μόνο τηλεφωνικά με Καναδά από ότι κατάλαβα... Δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω, αν γνωρίζει κάποιος ας βοηθήσει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια μπορει να κανει καποιος πιο λιανα το θεμα με τη συνδρομη του Origin γιατι αμφιβαλλω αν εχω καταλαβει σωστα... Πληρωνοντας τα 4 ευρω το μηνα εχεις προσβαση στο να κατεβασεις τα παιχνιδια που ειναι μεσα στην προσφορα, οκ μεχρι εδω. Για ποσο ομως; Απαξ και τα κατεβασεις δηλαδη ειναι δικο σου σαν να το εχεις αγορασει ας πουμε; Η τον επομενο μηνα πληρωνεις παλι 4 ευρω γι αυτο το παιχνιδι αν θες να συνεχιζεις να παιζεις; Βλεπω οτι στα παιχνιδια της προσφορας γραφει "3,99/mo or 29,99 incl. VAT" (hardline πχ). Βοηθατε γιατι μπερδευτηκα ωρε!

Link to comment
Share on other sites

Ουτε αυτοι πρεπει να ξερουν.. Κι εγω εδω και μια βδομαδα προσπαθω να αγορασω κατι και δεν μπορω. Ουτε με πιστωτικη απευθειας, ουτε με paypal με την πιστωτικη, ουτε μεσω balance του paypal.. Εχω επικοινωνησει 3-4 φορες μαζι τους με live chat και ρωτησα αν ειναι μπλοκαρισμενοι οι ελληνικοι λογαριασμοι λογω cc αλλα απαντησαν οχι..

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το Fifa 16, αλλά λίγο χύμα η συννενόηση. Δεν πέρναγε απευθείας η κάρτα(moneysafe). Με paypal μέσω της κάρτας το δέχτηκε. Εν τω μεταξύ μίλησα πρώτα με Origin και έλεγαν ότι είναι θέμα τράπεζας. Μίλησα με moneysafe και μου έλεγαν ότι δεν έγινε κάποια συνναλαγή και να ακυρώθηκε. Μάλλον το origin έχει το θέμα απ'όσο βλέπω και από τα σχόλιά σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.