Jump to content


Τα πάντα για το Origin (προσφορές, hints & tips κ.λ.π.)


Recommended Posts

πριν 4 ώρες, το μέλος Proteas έγραψε:

https://www.origin.com/irl/en-us/store/origin-access

Join today for € 0.99 your first month, then € 3.99/month.

Γράφει πουθενά αν το σταματήσεις αν συνεχίζει μετέπειτα να είναι στα 3.99€, πχ κάτι όπως έγινε με το Humble Bundle Monthly τώρα που το άλλαξαν;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
πριν 4 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Τι βαζω στις προσφορες @DEADLAZARUS υπαρχει κοσμος που δεν βλεπει τα θεματα σε αυτην την ενοτητα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
UqWwPEPT4T3U5XSG55RbzG-1200-80.jpg
WWW.PCGAMER.COM

It's dull, but at least there's no mistaking what it is.

Φοβερή αλλαγή. Καλά που είδα την είδηση, διότι είχα ξεχάσει πως έχω το origin στο pc μου...

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σήμερα συνέβη το απίθανο. 

Σύντομο χρονικό:

Μπαίνω χθες στο Origin. Είπα να παίξω ΦΙΦΑ μετά από μήνες. Νοέμβριος ήταν...

Βλέπω, τελευταία φορά που παίξατε , 2 Φεβρουαρίου 2021

Λέω τι λέει αυτό ρε. Μπαίνω να δω το γίνεται, μου λέει πως τα saves δεν συγχρονιστηκαν με τα local saves, πάτησα όμως να συγχρονιστούν, μιας και έχει συμβεί κι άλλες φορές. 

Βλέπω κάτι τουρκικά. Το προφίλ μου σβησμένο. Ένα μήνυμα κάτω δεξιά που έλεγε πως έχω φάει ban... 

Δυστυχώς το έχω tied στο hotmail το οριτζιν ,στο οποίο μπαίνω σπάνια. 

Μπαίνω και βλέπω πως 28 Ιανουαρίου, είχα λάβει μήνυμα πως έχω φάει ban από το fifa, επειδή έχω χρησιμοποιήσει hack σε online game. 2 Φεβρουαρίου μήνυμα ότι ο τάδε έχει συνδεθεί. What the hell? Καμία ειδοποίηση ότι υπάρχει σύνδεση από άλλο pc prior to this . Λέω οκκκκ... Ας τους στείλω support ticket. Αλλάζω κωδικούς κλπ. Τους στέλνω ticket. . . Το λάθος μου εξαρχής ήταν που δεν μπήκα με τα λοκαλ σειβς μου, αλλά που να φανταστώ... Πλέον δεν είχα αποδείξεις ότι έπαιξα  Νοέμβριο τελευταία φορά . . Μόνο κάτι setting files που ταίριαζαν με την τελευταία τροποποίηση στα settings και είχαν την ημερομηνία που είχα παίξει τελευταία φορά (τους το έστειλα ).

Με τρομερή έκπληξη, έλαβα ένα e mail τους σήμερα, με το οποίο μου γνωστοποίησαν πως έχω παραβεί τους όρους τους (?) και είναι λέει αναγκασμένοι να τερματίσουν το λογαριασμό μου της ΕΑ δια παντός . Η σύγχυση μου , απερίγραπτη. Δεν είναι ότι έπαιζα και τίποτα πλην του fifa, αλλά ffs ρε φίλε... Έστειλα νέο τικετ ζητώντας εξηγήσεις και επισημαίνοντας πως οτιδήποτε μπορεί να αποδείξει ότι δεν εμπλεκομαι με το hacking, είναι στη διάθεση τους. 

Φανταστικό support ea. Αντάξιο του ονόματος σου.

 

 

Η απάντησή τους 

Spoiler

image.png

Με λίγα λόγια, από την επικεφαλίδα τους με αποκαλούν FRAUD. ΠΟΙΟΙ? Οι κύριοι της ΕΑ. :hehe: 

  • Like 2
  • Sad 1
  • Wow 3
Link to comment
Share on other sites

Μικρό update, η ΕΑ το μόνο που έκανε είναι να μου στείλει δύο email ότι "το κοιτάζει". 

Τι κοιτάζει ήθελα να ήξερα, είναι ηλίου φαεινότερο ότι έχει γίνει login από το υπερπέραν, δηλαδή WTH ρε ΕΑ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Spirosssss έγραψε:

Καλή τύχη. Για το εξής απλό να μου αφαιρέσουν από το library ένα διπλό παιχνίδι (ή κάτι παραπλήσιο δεν θυμάμαι) πέρασα τα πάνδεινα (και πάναργα)

Κατάλαβα... Εδώ μιλάμε πως ήθελα να αγοράσω το Unravel II που έπαιζε στα 5€ και δεν έχω account για να το κάνω (και δε πρόκειται να κάνω καινούριο). 

Είναι απαράδεκτοι. Υποψιάζομαι πως το Ban το έκαναν πρωτού δουν το σχετικό Case που άνοιξα για το χακαρισμένο Fifa. Μου έχουν κλείσει στο μεταξύ το Case του banned account και κράτησαν αυτό του Fifa. Είχα duplicate, έγραψαν, αλλά είναι δύο διαφορετικά cases ουσιαστικά. Είναι άχρηστοι λίγο ή μου φαίνεται; 

  • Like 2
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος panoc έγραψε:

Γιδια ειναι... ο μονος λογος που εχω ακομα το origin στον υπολογιστη ειναι γιατι εχω μαζεψει κλειδια για EA Access μεχρι το Μάιο του 2028... :p

Έκανα ενα θρεντ στο φορουμ τους , και μου το μάρκαραν σαν Spam :hehe: :rofl: 

Το γίδια, είναι τιμητικό θα έλεγα.

  • Like 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Έκανα ενα θρεντ στο φορουμ τους , και μου το μάρκαραν σαν Spam :hehe: :rofl: 

Το γίδια, είναι τιμητικό θα έλεγα.

Έκανα report το ίδιο μου το thread και το ξε-flaggαραν. Είναι φυντάνια. Βλέπω στο μεταξύ ένα σωρό παρόμοιες καταστάσεις , τυποποιημένες απαντήσεις και στο τέλος όταν τους τα χώνει ο κόσμος γιατί το όλο πράγμα κάνει έναν κύκλο (ανοίξτε case - κάντε εκείνο και το άλλο )  και τελικά τα μαρκάρουν όλα ως SOLVED ενώ κανένα δεν έχει λυθεί. 

Δεν προβλέπω να παίρνω πίσω το account μου. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μην ασχολησε καν, και επισης μη νομιζεις οτι το moderation γινεται απο καποιον της ΕΑ, ακομα και αυτοι που λενε support ειναι παιδακια που κανουν τη πλακα τους.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος panoc έγραψε:

μην ασχολησε καν, και επισης μη νομιζεις οτι το moderation γινεται απο καποιον της ΕΑ, ακομα και αυτοι που λενε support ειναι παιδακια που κανουν τη πλακα τους.

Δηλαδή, διακοσμητικά τα Forum τους. 

Όμως, πως ακριβώς θα γίνει να μην ασχοληθώ; Έχω αγοράσει πράγματα σε αυτό το account, ακόμη κι αν είχα να κάνω login 3 μήνες όμως, το account αυτό banιαρίστηκε out of nowhere, ενώ δέχθηκε και hacking. Επίσης είναι απορίας άξιο το πόσα πολλά accounts έπαθαν το ίδιο πράγμα.

 

Εννοείται πως η ΕΑ έχει φάει μαύρο. Φανταστείτε να έπαιζα και τίποτα BF εκεί πέρα. 

Και το αστείο είναι πως σκεφτόμουν να πουλήσω το account μου , αλλά από ότι θυμάμαι, κάτι τέτοιο, απαγορεύεται, σωστά; Τώρα πήρα τα @@ μου και ηρέμησα :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με τα πολλά, έχω γράψει παντού για το θέμα. Twitter, reddit, στα φορουμ τους. 

Γενικά, διαπιστώνω πως έχουν πάθει κάτι παρόμοιο πολλοί (όπως ξαναείπα) και μάλλον υπάρχει ένας κοινός παρονομαστής. Όταν κάποιος συνδεέται από αλλού, δεν υπάρχει κανένα email από την ΕΑ για προειδοποίηση. Όλοι ΔΕΝ είχαν το 2factor authenticator, το οποίο δεν ήξερα καν ότι υπάρχει (πχ, EGS, Uplay κλπ , είχαν κάνει prompt για να το χρησιμοποιήσω από την στιγμή που ήταν διαθέσιμο, η ΕΑ , ποτέ - δεν πέρασε καν απ'το μυαλό μου). 

Όσοι δεν το έχετε ενεργό, πηγαίνετε στα settings του accounts σας και στο privacy για να το ενεργοποιήσετε, μην το αμελήσετε ,γιατί παίζουν χακαρίσματα σχετικά με το Apex, BF και γενικά οτιδήποτε έχει online.

Edit: Μου απάντησαν στο twitter και με παρότρυναν να τους στείλω πριβέ μήνυμα. Έχω την απορία αν θα απαντήσουν σε αυτό, μιας και δεν μπορώ να φανταστώ πόσοι είναι αυτοί που θα τους στέλνουν ανά πάσα στιγμή

Edit 2: Έστειλα, οι απαντήσεις ψιλοτυποποιημένες αλλά real, μια από τα ίδια, να περιμένω, έχουν φόρτο, αυτή τη φορά όμως έλαβα mail για direct επικοινωνία και όχι μέσω των γελοίων φορμών που έχουν

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Update: 

 

Έλαβα σήμερα mail μετά από τα 3 cases που άνοιξα (1 εκ των οποίων ήταν με το live chat τους και μάλλον that did the trick).

 

Spoiler

image.png

Τα λινκ είναι συντομεύσεις, ουσιαστικά από ότι είδα ήταν συγκεκριμένα link για την περίπτωσή μου τα οποία ξεκλείδωσαν το account μου. 

Εν τέλει, μπήκα και Fifa και δουλεύει και το online, δηλαδή ουσιαστικά κατάλαβαν την μακακία τους. 

Ωστόσο το pass μου ήταν διαφορετικό σε αυτούς. Way different. 

Είμαι 100% σίγουρος ότι πρόκειται για δικό τους security hole μιας και αρκετοί έχουν αναφέρει ότι τους έχουν χακάρει, έκλεβαν FUT Coins μπροστά στα μάτια τους και η ΕΑ σφυρίζει αδιάφορα, κατηγορώντας τον κοσμάκη, δεν μπορεί όλοι να είχαν κωδικούς "123456" ξέρω γω. 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 17/2/2021 at 4:18 ΜΜ, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Update: 

 

Έλαβα σήμερα mail μετά από τα 3 cases που άνοιξα (1 εκ των οποίων ήταν με το live chat τους και μάλλον that did the trick).

 

  Reveal hidden contents

image.png

Τα λινκ είναι συντομεύσεις, ουσιαστικά από ότι είδα ήταν συγκεκριμένα link για την περίπτωσή μου τα οποία ξεκλείδωσαν το account μου. 

Εν τέλει, μπήκα και Fifa και δουλεύει και το online, δηλαδή ουσιαστικά κατάλαβαν την μακακία τους. 

Ωστόσο το pass μου ήταν διαφορετικό σε αυτούς. Way different. 

Είμαι 100% σίγουρος ότι πρόκειται για δικό τους security hole μιας και αρκετοί έχουν αναφέρει ότι τους έχουν χακάρει, έκλεβαν FUT Coins μπροστά στα μάτια τους και η ΕΑ σφυρίζει αδιάφορα, κατηγορώντας τον κοσμάκη, δεν μπορεί όλοι να είχαν κωδικούς "123456" ξέρω γω. 

Ετοιμάσου για round 2:hehe:..

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζω FUT. Ο αδαής που με χάκαρε δεν το ήξερε προφανώς και από τα νεύρα του άρχισε να χακάρει απλά στα online seasons :hehe:

Δεν έχω FUT Coins και τέτοια γιατί το FUT είναι ότι πιο P2W υπάρχει στο Fifa και κλασικά ο κόσμος το αγοράζει αποκλειστικά για αυτό το πράγμα.

Έχει κόσμο με εκατομμύρια coins, δεν ξέρω τι "εργατοώρες" χρειάζεται για να τα αποκτήσεις, αλλά αν δεις πόσο κοστίζουν τα 50Κ coins ας πούμε, θα καταλάβεις τι εννοώ :p 

 

Σε περίπτωση που με κάποιο μαγικό τρόπο κάνουν bypass τον κωδικό μου αυτή τη φορά (ο οποίος είναι παραπάνω από πολυσύνθετος), θα είναι και η τελευταία που θα ασχοληθώ μαζί με τους τύπους. Επικίνδυνοι, το λιγότερο

 

 

ΥΓ: Μπήκα και έχει 4.2GB Update το Fifa. Ξέρεις ε, το 95% των update αντί να διορθώσει ένα κάρο bugs που υπάρχουν, αλλάζει πράγματα στο FUT. I can't imagine why...

 

ΥΓ2: Πιστεύεις πως η ΕΑ θα παραδεχτεί ποτέ κενά ασφαλείας; Αποδιοπομπαίος τράγος ο "employee", να φύγει η ρετσινιά από πάνω τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.