Jump to content


Aliexpress.com γνώμες;


Recommended Posts

Μια χαρα ειναι το aliexpress. Εχω παραγγειλει πραγματα αξιας 300 ευρω περιπου τους τελευταιους 4 μηνες. Οι πωλητες ειναι ευγενεστατοι και κοιτανε να σε εξυπηρετησουν με τον καλυτερο τροπο.

 

Μαλιστα στην τελευταια, παραγγειλα 6 ip καμερες απλες. Το εστειλε με China Post Registered (δικα τους εξοδα) και παρελαβα ταχιστα

 

Για την ωρα κοιταω πρωτα εκει κ μετα ebay...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
15 hours ago, arel said:

παραλαβή ελαττωματικού motherboard κινητού από aliexpress, υπάρχει χρονικός περιορισμός για dispute του προϊόντος ;

Ναι υπάρχει, όσο γρηγορότερα δράσης τόσο αυξάνεις και τις πιθανότητες σου, γενικά μιλώντας όμως πρέπει να είσαι στο buyer protection μέσα ή μέχρι 15 μέρες (με επιφύλαξη μπορεί να άλλαξε) μετά από την λήξη του. 

Σε περίπτωση που ο πωλητής επεκτείνει το buyer protection DOA πιάνεται ημερολογιακά από την ημέρα που το παρέλαβες, διαφορετικά το κόστος επιστροφής επιβαρύνεται από εσένα. 

Επίσης καλό είναι όταν αγοράζουμε κάτι από Aliexpress να δούμε αν υπάρχει το προϊόν που θέλουμε με free returns (υπάρχει επιλογή στα φίλτρα), η εξυπηρέτηση σε αυτή την περίπτωση αυτή χωρίς υπερβολή είναι εφάμιλλη με το Amazon μιας και το return το διαχειρίζεται το Aliexpress και όχι το seller (με δωρεάν φυσικά τα μεταφορικά επιστροφής).

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δεν ξέρω αν υπάρχει νεώτερο θέμα για το Ali.

 

Επειδή λέω να δοκιμάσω μια πρώτη αγορά, ήθελα να ρωτήσω αν θα προχωρούσατε την παρακάτω αγορά ή αν βλέπετε κάτι το απαγορευτικό. Δεν ξέρω κατά πόσο επίσης το "HUION Official Store" είναι όντως κάτι που μπορώ να το εμπιστευτώ και δεν μπορεί να το βάλει όποιος γουστάρει στο μαγαζί του.

 

 

Για πείτε. Για την πληρωμή θα χρησιμοποιηθεί προπληρωμένη Εθνικής.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ προτιμώ το aliexpress σε σχέση με το ebay. Οι τελευταίες μου αγορές από Κίνα είναι από εκεί. Πρόκειται για το "store" λιανικής του alibaba που είναι για χονδρική. Σαφώς υπάρχει και προστασία. Σε μια μόνο περίπτωση που άργησε υπερβολικά το "σκατουλάκι" που είχα παραγγείλει, αποζημιώθηκα και μετά από 1 μήνα ήρθε και το πακέτο. 100% προτεινόμενο από εμένα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, yanni said:

Δεν ξέρω αν υπάρχει νεώτερο θέμα για το Ali.

 

Επειδή λέω να δοκιμάσω μια πρώτη αγορά, ήθελα να ρωτήσω αν θα προχωρούσατε την παρακάτω αγορά ή αν βλέπετε κάτι το απαγορευτικό. Δεν ξέρω κατά πόσο επίσης το "HUION Official Store" είναι όντως κάτι που μπορώ να το εμπιστευτώ και δεν μπορεί να το βάλει όποιος γουστάρει στο μαγαζί του.

 

 

Για πείτε. Για την πληρωμή θα χρησιμοποιηθεί προπληρωμένη Εθνικής.

Ότι είναι registered ή από Ευρώπη χτύπα το άφοβα. Τα μόνα "κακά" σημάδια που έχει δείξει το aliexpress τους τελευταίους μήνες είναι μόνο στα untracked δέματα όπου σε δουλεύει άσχημα.

Έχει αρκετούς μήνες που το Aliexpress ξεκίνησε (για ένα μεγάλο αριθμό προϊόντων που είναι fulfilled από το aliexpress) την υπηρεσία "Free returns" όπως το amazon αλλά δυστυχώς η Ελλάδα δεν είναι μέσα στις χώρες με το Free returns (United States, Canada, Australia, the United Kingdom, France, Spain, Germany, Russia, South Korea, Saudi Arabia, UAE, Italy, the Netherlands, Poland, Brazil, and Israel).

Ακούω τα καλύτερα για την υπηρεσία αυτή (την έχω δοκιμάσει επίσης) αλλά από την στιγμή που δεν μπορούμε στην Ελλάδα να την χρησιμοποιήσουμε δεν έχει για εμάς νόημα. 
 1809243112_(1).png.55ffe69ea207abeb342e8f2cb7a51052.png

 

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

Ότι είναι registered ή από Ευρώπη χτύπα το άφοβα.

Το registered που φαίνεται;

 

Μία ώρα πριν, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

fulfilled από το aliexpress

Πως το βλέπουμε αυτό;

 

Πάντως η επιλογή για αποστολή από Ευρώπη(Γερμανία), στην συγκεκριμένη περίπτωση έστω, έχει ακριβά μεταφορικά. Πάνω από 13€. Από Κίνα είναι λίγο πάνω από 2€.

Link to comment
Share on other sites

Άφοβα Γιάννη. Η μόνη περίπτωση να χάσεις τα χρήματά σου είναι από τη δική μου εμπειρία να ξεχαστείς και να αφήσεις να περάσει καιρός. Ακόμη κι έτσι πάντως έχω πάρει χρήματα πίσω μέσω του bot που έχουν.

Έχε υπόψη σου ότι οι καθυστερήσεις από Κίνα είναι τεράστιες,

Δεν εννοώ μεγάλες,

εννοώ τεράστιες

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/23/2021 at 9:01 PM, yanni said:

Το registered που φαίνεται;

Είναι αυτές που γράφουν ότι υπάρχουν "Tracking information" 
image.png.19efb5391eeeb8345193b80784d2fd76.png

 

On 2/23/2021 at 9:01 PM, yanni said:

Πως το βλέπουμε αυτό;

Ακόμα δεν φαίνεται, φαίνεται μόνο στα "επαγγελματικά" account (αυτοί που κάνουν dropshipping και κάνουν από έναν τζίρο και πάνω). 
Τα περισσότερα που χρησιμοποιούν την μέθοδο αποστολής "Aliexpress Standard Shipping" / "Aliexpress Express Shipping" πάντως είναι fullfilled from Aliexpress.

 

On 2/23/2021 at 9:01 PM, yanni said:

Πάντως η επιλογή για αποστολή από Ευρώπη(Γερμανία), στην συγκεκριμένη περίπτωση έστω, έχει ακριβά μεταφορικά. Πάνω από 13€. Από Κίνα είναι λίγο πάνω από 2€.

Από ευρωπαϊκές αποθήκες πρώτα θα κοιτάς Poland/Czech republic και μετά τις υπόλοιπες. Αυτές οι δύο έχουν τα πιο φθηνά μεταφορικά στις περισσότερες περιπτώσεις για Ελλάδα. Κάποιες φορές συμφέρει από Ευρώπη (πχ σε κινητά / laptop /power tools etc επειδή δεν μπαίνουν τελωνείο) κάποιες φορές όχι όμως, είτε λόγω μεταφορικών είτε λόγω φουσκωμένης τιμής.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Kai η Γαλλία έχει κάποιες φορές φθηνά και πολύ γρήγορα μεταφορικά. Έχω πάρει μερικά ντρόουν με για παράδειγμα 4 ευρώ μεταφορικά παραπάνω από Κίνα, και ήρθε σε 15 μέρες, ενώ διαφημίζει 7 μέρες!

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, schumifer said:

Kai η Γαλλία έχει κάποιες φορές φθηνά και πολύ γρήγορα μεταφορικά. Έχω πάρει μερικά ντρόουν με για παράδειγμα 4 ευρώ μεταφορικά παραπάνω από Κίνα, και ήρθε σε 15 μέρες, ενώ διαφημίζει 7 μέρες!


Εξαρτάται από προμηθευτή σε προμηθευτή και η αλήθεια είναι ότι πολλές φορές μπορείς να βρεις μαργαριτάρια.

Ειδικά σε Events αξίζει πολύ να πάρεις κινητά / drones / Laptop και γενικά πιο ακριβά πράγματα , από Aliexpress-Ευρώπη, γιατί πραγματικά οι τιμές πέφτουν περισσότερο και σε συνδυασμό με τα κουπόνια που μοιράζει το Aliexpress. Πχ πήρα Poco f2 pro στα 280 ευρώ όταν κίνα έπαιζε 340 (πχ banggood με κουπόνι) και Ελλάδα 390. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Νομίζω πως όχι αλλά μπορείς να επικοινωνήσεις με το το μποτ τους που σε κατευθύνει εύκολα σε αντιπρόσωπο. Συνήθως βοηθάνε, αλλά λόγω κορόνα έχουν πολύ ευρείες περιόδους και αποστολής και παραλαβής

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.