Jump to content



Στα σαγόνια της...σέγας!


Recommended Posts

Νσ πω και εγώ ενα μπράβο σε όλους για ένα πολύ καλό οδηγό ,

Αν πρόσθετα κάτι θα ήταν να έχουμε ενα σταθερό πάγκο- γραφείο -επιφάνεια , όσο και απλό να ακούγετε οι περισσότεροι δεν έχουν ενα σταθερό σημείο κάπου και κόβουν.Στην τελική έχουμε απο ταλαντώσεις μέχρι γλιστρήματα .

Link to comment
Share on other sites

να πω και εγώ συγχαρητήρια και "μπράβο" για την πολύ καλή παρουσιάση .

Κατά τα άλλα συμφωνώ με τον συμφορίτη PanosX ότι ένας πάγκος εργασίας είναι πάντα το απαραίτητο συμπλήρωμα .

Άλλο ένα Bonus για τη συγκεκριμένα σέγα της Bosch (πράσινη σειρά) η μη κατασκευή στην Κίνα ΄, αλλά "made in Hungary" , έλεος πια με την Κίνα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η γνωριμία μου με την σέγα μετρά μόλις ένα μήνα και αυτός ο οδηγός είναι αυτό που χρειαζόμουν για να κάνω ένα σωστό ξεκίνημα και να γλυτώσω τα πολλά λάθη. Ειδικά οι συμβουλές προστασίας μου έδειξαν ότι είχα εντελώς ακατάλληλα γάντια για αυτή την δουλειά!

Φυσικά το highlight είναι ο οδηγός ευθείας κοπής για τον οποίο έχω ξεκινήσει την διαδικασία εύρεσης υλικών ώστε να τον κατασκευάσω.

Συγχαρητήρια για την έξοχη δουλειά που έκανες. :worship:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=16333]citakis[/MENTION] ελπίζω να διαλέξεις σωστά γάντια τώρα, μην τρέχετε να αγοράζετε στα τυφλά γάντια εργασίας που βγάζουν τα καταστήματα σε προσφορά για να ξεστοκάρουν, καθώς ενδέχεται να είναι άχρηστα.

Όσον αφορά τον οδηγό πειραματίσου πρώτα με ένα σκέτο κομμάτι αλουμινίου, και αν δεν τα καταφέρεις εδώ είμαστε για τον DIY.:) Μπορείς να πιάσεις ένα κομμάτι με σφιγκτήρες και να κόψεις με οδηγό αυτό: http://www.thelab.gr/gallery3/var/albums/Modding-guides/Sta-sagonia-tis...segas/100_8251.jpg?m=1341954721

Χαίρομαι που βρήκες τον οδηγό χρήσιμο, καλά μαστορέματα!:T:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μια πολύ καλή λύση για όσους θέλουν να ξεκινήσουν με χαμηλό κόστος. Προσφορές - Δευτέρα, 30.12. - Παλμική σέγα PSTD 800 A1 - Lidl Hellas

Μπορείτε να πάρετε και ένα σετ λάμες αφού και αυτές δίνονται σε καλή τιμή Προσφορές - Δευτέρα, 30.12. - Σετ λάμες σέγας PSTZ 10 B2 - Lidl Hellas , βέβαια για να τα λέμε όλα, η αντίστοιχη τιμή για τους Ευρωπαίους Γερμανούς είναι ακόμα χαμηλότερη... PARKSIDE

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα. Έχω σέγα (αν και ακόμη πειραματίζομαι σε μερικά πράγματα λόγω μη συχνής χρήσης), και γνώριζα αρκετά από αυτά που γράφεις. Όμως για αυτά που δεν ήξερα (ακόμα και ένα να ήταν), θεωρώ ότι δεν πηγε χαμένος ο "κόπος" της ανάγνωσης όλου αυτού του άρθρου. Συγχαρητήρια λοιπόν, και σ' ευχαριστώ γι αυτά που μου έμαθες ...

Έγινε επεξεργασία από andyferraristi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 1 year later...
On 10/4/2018 at 10:10 ΜΜ, το μέλος dukepapas έγραψε:

Καλησπερα σας εχω φτιαξει ενα μικρο παγκο εργασιας απο ενα dexion πως θα μπορουσα να βαλω μια σεγα απο κατω προς τα πανω για να μπορω να κοβω ξύλα με ακρίβεια;

Ακρίβεια δεν υπάρχει γιατί η λάμα ταλαντώνεται. Μήπως να προσάρμοζες  δισκοπρίονο καλύτερα;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.