Jump to content



Ανωνυμία στο διαδίκτυο: Είναι πλέον επιστημονική φαντασία;


Recommended Posts

Αν είναι σοβαρότατη καταγγελία όπως λες θα μπορούσε να γίνει μέσω δικηγόρου στην αστυνομία. Αλλιώς τι τον κάνει να πιστεύει ότι το mail που θα στείλει σε αυτούς τους 400 αποδέκτες θα το διαβάσουν και θα κάνουν κάτι με τα στοιχεία που έχει μέσα; Δηλαδή αν φοβάται ο ίδιος να κάνει κάτι, γιατί να το κάνει ο Κώστας ή ο Γιώργος ή ο ΧΨ;

Αδιάφθορες μπορεί να μην είναι, αλλά αν είναι κάτι που θα κάνει μπαμ σίγουρα κάποια θα ενδιαφερθεί. Και δεν είναι ανάγκη να είναι πρωτοκλασσάτη. Και από μία τοπική ή κάποιο site (zougla, koutipandoras) να ξεκινήσεις θα πάρει το δρόμο του.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω και αυτό το δοκίμασες που προτάθηκε παραπάνω->

How to send email from the Linux command line - Simple Help

Αυτό που γράφεις είναι command line τρόπος να στέλνεις mail. Κάτι αντίστοιχο του thunderbird, outlook κλπ. Και πάλι θα χρειάζεσαι έναν smtp για να προωθήσει το mail σου.

Link to comment
Share on other sites

Ο κάθε πάροχος δίνει smtp δωρεάν αν είσαι πάνω στο δίκτυό τους χωρίς authentication

Πχ αν βρείς μια γραμμή otenet βάζεις για smtp mailgate.otenet.gr και στέλνεις e-mail. Απλά δεν ξέρω σε μαζική μεγάλη αποστολή τί γίνεται δεν το έχω δοκιμάσει. Τραβάω ήδη τα μαλλιά μου με αποστολή newsletter σε καινούργια Public ip.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν εταιρείες που στέλνουν μαζικά email για εσένα σε πολλούς αποδέκτες.. Και να μην χρησιμοποιήσεις κάτι τέτοιο (με ψεύτικα στοιχεία), τι θα κάνει ο φίλος σου με το θέμα των διευθύνσεων για να μην πάει σαν spam? Θα τους βάλει όλους σε BCC; Και στον receiver τί θα βάλει; Τον εαυτό του; Αλλιώς θα πάει ως spam, καρατσεκαρισμένο με πελάτισά μου που είχε φροντιστήριο και ήθελε να στέλνει μαζικά emails. Ας γραφτεί σε έναν mass email sender με ψεύτικα στοιχεία και άμα ζητήσουν αριθμό, αγοράζει ένα καρτοκινητό "αδήλωτο" έξω από τα village του Ρέντη.... Και το βάζει σε μη-smartphone εννοείται έτσι; Και μετά το πετάει στην θάλασσα μαζί με τη sim..

Έγινε επεξεργασία από savaspar
typo
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

να κανω μια ερωτηση να μην ανοιγω νεο θεμα

εχω καποιον που μου στελνει ενοχλητικα μηνυματα στο facebook αν πηγαινα στις αρχες θα μπορουσαν να τον εντοπισουν ακομα κι αν αυτος ειχε φτιαξει ενα πλαστο προφιλ και τα εκανε ολα μεσω μιας ταμπλετας απο το wifi μιας καφετεριας?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος apostatis έγραψε:

να κανω μια ερωτηση να μην ανοιγω νεο θεμα

εχω καποιον που μου στελνει ενοχλητικα μηνυματα στο facebook αν πηγαινα στις αρχες θα μπορουσαν να τον εντοπισουν ακομα κι αν αυτος ειχε φτιαξει ενα πλαστο προφιλ και τα εκανε ολα μεσω μιας ταμπλετας απο το wifi μιας καφετεριας?

 

Δοκίμασες να κάνεις μπλοκ ?

Link to comment
Share on other sites

Για να ασχοληθούν οι αρχές άμεσα θα πρέπει να έχει συντελεστεί αυτεπάγγελτο αδίκημα (πχ μηνύματα που περιλαμβάνουν παιδική πορνογραφία) ή να τίθεται θέμα ζωής ή θανάτου (απειλή αυτοκτονίας κλπ). Για όλες τις υπόλοιπες περιπτώσεις, όπως αυτή των ενοχλητικών μηνυμάτων, θα πρέπει πρώτα να κατατεθεί μήνυση, ώστε να πάρουν εντολή εισαγγελέα... Οπότε, μιας κι είναι «απλώς» ενοχλητικά μηνύματα καλύτερα είναι το μπλοκ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.