Jump to content


Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ #2 (photolab 2)


Recommended Posts

Πολυ δρομο εχουμε να διαβουμε μεχρι εκει..

Υποθετω ηθελες να κρατησεις το φως πως επεφτε στο τοιχο εε?

Δοκιμαζεις μια ενα crop με το κατω δεξια σημειο των 1/3 στο δεξι αυτι του συνοδηγου.

(εστω οτι υπηρχε...θα καταλαβεις οταν το κανεις:p)

..αντε το εκανα εγω..(το upload βαριoμoυν)

attachment.php?attachmentid=60001&stc=1&d=1388844498

Y.Γ

Επειδη συνηθως παιζεις με bw, το δοκιμασες και δε σου εβγαινε?

[attach]60001[/attach]

post-699-1416078024,6554_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλή μέρα και σήμερα...:happy:

11740155725_1e0cba600f_c.jpg

P1260252 by Ir4klis, on Flickr

μια λυση για να αποφυγεις αυτες τις μαυρες σκιες οταν ο φωτισμος δεν ειναι κ ο καλυτερος οταν εισαι σε εξωτερικο χωρο ειναι να χρησιμοποιησεις το φλας της μηχανης
Link to comment
Share on other sites

μια λυση για να αποφυγεις αυτες τις μαυρες σκιες οταν ο φωτισμος δεν ειναι κ ο καλυτερος οταν εισαι σε εξωτερικο χωρο ειναι να χρησιμοποιησεις το φλας της μηχανης

Αυτό δεν το κατάλαβα! ! ! !

Το φλας αυτό πόσο μεγάλο θα είναι !!!!

Αν εννοείς το fill in flash νομίζω ότι δεν κάνει για εδώ !!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλό το crop.

Ναι ήθελα τα φώτα, δεν είχα πολλά περιθώρια ελιγμών για να φτιάξω καλύτερα το κάδρο μου γιατί αυτό ήταν μια μάντρα και είχα χώσει τον φακό σε ένα άνοιγμα που έκαναν τα κάγκελα.

Νομίζω σε BW θα έχανε αρκετά, γενίκα κρατάω το χρώμα όταν έχει κάτι να μου δώσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλό το crop.

Ναι ήθελα τα φώτα, δεν είχα πολλά περιθώρια ελιγμών για να φτιάξω καλύτερα το κάδρο μου γιατί αυτό ήταν μια μάντρα και είχα χώσει τον φακό σε ένα άνοιγμα που έκαναν τα κάγκελα.

Νομίζω σε BW θα έχανε αρκετά, γενίκα κρατάω το χρώμα όταν έχει κάτι να μου δώσει.

Η αληθεια ειναι οτι στο BW δεν εχεις αυτο το λαχανι να σε κεντρισει...αλλα οκ..

(επειδη λιγες ειναι οι εγχρωμες σου, φανταστηκα οτι θα σε δυσκολεψε.)

attachment.php?attachmentid=60002&stc=1&d=1388845833

[attach]60002[/attach]

post-699-1416078024,7108_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το κατάλαβα! ! ! !

Το φλας αυτό πόσο μεγάλο θα είναι !!!!

Αν εννοείς το fill in flash νομίζω ότι δεν κάνει για εδώ !!!!

κανει δε κανει δεν υπαρχει αλλη λυση οταν βλεπεις μια μαυρη σκια μπροστα σου κ ουτε το photoshop δε το παλευει ευκολα αυτο αν ειναι και μαυρο εντελως μερικες φωρες μπορει να συμβει ο φωτισμος σε εξωτερικους χωρους δεν ειναι παντα ο καλυτερος..
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είναι λύση αυτό που πρότεινες για την απο πάνω φωτογραφία. Πέρα ότι είναι τεράστιες οι αποστάσεις έχεις και ένα ήλιο κατακούτελα παλίκαρε!

Εκτός αν αντί φλας χρησιμοποιήσεις έναν δευτερο ήλιο αν είναι διαθέσιμος σε καμιά φωτογραφική τσάντα.:D

Εκτός των άλλων εμένα μου αρέσουν οι απο πάνω σκιές :happy:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά! Βάλε φλας σε κάτασπρο χιονισμένο τοπίο, που υποθέτω (απουσίας EXIF) ότι θέλει τουλάχιστον f/8 με 1/500 ISO100 και άμα φωτίσει τίποτα (είναι και το 1/500 στη μέση) έλα να μου πεις.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

Eγω οτι είδα τραβηξα, με την ΤΖ5(κομπακτ 7αετίας). Το φιλλ ιν φλας είναι αστείο έτσι??:happy:

Γιατί δεν ανεβαζεις και 500px εχεις πολυ ωραία πραγματα!

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είναι λύση αυτό που πρότεινες για την απο πάνω φωτογραφία. Πέρα ότι είναι τεράστιες οι αποστάσεις έχεις και ένα ήλιο κατακούτελα παλίκαρε!

Εκτός αν αντί φλας χρησιμοποιήσεις έναν δευτερο ήλιο αν είναι διαθέσιμος σε καμιά φωτογραφική τσάντα.:D

Εκτός των άλλων εμένα μου αρέσουν οι απο πάνω σκιές :happy:

Αυτό ακριβώς είχα κατά νου !

Απλά το έθεσα λίγο πιο έμμεσα! :)

Ένα ήλιο "τσέπης" αλλά εκεί στη τσάντα και στα "πτητικά" του θα έχουμε κάποια δυσκολία! :dance3:

BTW Αν υπήρχε αυτή η φανταστική φωτιστική πηγή , δεν νομίζω ότι θα ενοχλούσε τόσο καθοριστικά ο κόντρα ήλιος, θα ήταν σαν ένα ακόμα ασκεπές (χωρίς defuser) softbox, έστω και με "λάθος" προσανατολισμό.

Δεν ξέρω , τι λέτε και εσείς;

Αλλά για τις σκιές = +111

Eγω οτι είδα τραβηξα, με την ΤΖ5(κομπακτ 7αετίας). Το φιλλ ιν φλας είναι αστείο έτσι??:happy:

Ε ναι!

'Έτσι όπως το καταλαβαίνω το θέμα, ο μόνος τρόπος να παρθεί αυτή η φώτο και να έχει λιγότερο πυκνές σκιές , είναι να "φωτιστεί " με λιγότερο"σκληρό" φως!

Και επειδή εδώ δεν παίζει με την καμία , τεχνητό φως (εξόν και έχουμε κάνα μίνι πυρηνικό παραμάσχαλα! :) ), θέλει υπομονή και χρόνο, να σκάσει η κατάλληλη νέφωση στον ουρανό (αραιή ομοιόμορφη και υψηλή νέφωση) η οποία θα παίξει το ρόλο του defuser (softbox) απαλύνοντας το φως και κάνοντας πιο ευρεία την "πηγή" του.

Αλλά για να προσγειωθούμε τώρα, αυτά απαιτούν πολύ χρόνο , εξοπλισμό και τύχη, ε εδώ η τύχη δεν έκατσε και όλα τα άλλα φαντάζομαι να μην ήταν διαθέσιμα! :)

Link to comment
Share on other sites

κανει δε κανει δεν υπαρχει αλλη λυση οταν βλεπεις μια μαυρη σκια μπροστα σου κ ουτε το photoshop δε το παλευει ευκολα αυτο αν ειναι και μαυρο εντελως μερικες φωρες μπορει να συμβει ο φωτισμος σε εξωτερικους χωρους δεν ειναι παντα ο καλυτερος..

Να σου πω μαζί σου είμαι κι εγώ! :)

Το μόνο κακό είναι ότι η φυσική του πράγματος (παραμένοντας στα πλαίσια του εφικτού) είναι απαγορευτική!

Ιδιαίτερα σε τοπία όπως αυτό.

Αλλά ακόμα και σε πιο ευνοϊκά "τοπία" κι εκεί υπάρχουν πολλοί περιορισμοί, και θα πρέπει να πάρεις πολλά πράγματα υπόψιν, κάποιες φορές ακόμα και η τοποθέτηση του φωτισμού "μολύνει" την εικόνα!

Ας πούμε αυτό που σου πρότεινε αστειευόμενος ο @NTG, το έχω δει να γίνεται σε σπηλαιοφωτογράφιση, όπου τα φλας τα κρατούσαν οι σπηλαιολόγοι διεσπαρμένοι στην "αίθουσα", όπου μοιραία, έγιναν μέρος του "σκηνικού" !

Άρα η λύση είναι η Υπομονή και Επιμονή που αποτελεί ένα από τα κύρια προαπαιτούμενα του φωτογράφου και ιδιαίτερα αυτού που ασχολείται με "μεγάλα τοπία"!

Συμπάθαμε αν "ακούγομαι σαν πολύ έμπειρος", -δεν είμαι- αλλά όσο και να έχει, τον έχω τον "πυροβολισμό" μου! :)

Link to comment
Share on other sites

Aν ειχες καλυτερη μηχανη και κανενα cpl θα εμοιαζε ετσι :p

attachment.php?attachmentid=60005&stc=1&d=1388851904

Eπι του ελαφρως πιο σοβαρου δε γινεται να φωτισθει βουνοπλαγια μερα.Ακομα το μακρινο της αποστασης να λυναμε ειναι κομματακι δυσκολο να καλυφθει στην εκταση που επιασε η καμερα...Χωρια του οτι ειναι μερα χωρις ιδιαιτερη συννεφια.

Ενα συγχρονο αισθητηρα made by sony και problem solved.Και με μια μια συγχρονη canon δλδ κατι καλυτερο γινοταν)

(πωωω..παλι στα παλια κατρακυλησα ..ουτε μια εικονα δεν εχω αφησει απειραχτη..:fie: )

[attach]60005[/attach]

post-699-1416078024,889_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το έχω δει να γίνεται σε σπηλαιοφωτογράφιση, όπου τα φλας τα κρατούσαν οι σπηλαιολόγοι διεσπαρμένοι στην "αίθουσα", όπου μοιραία, έγιναν μέρος του "σκηνικού" !
:hehe::hehe: θα ηθελα να το δω αυτο..
Link to comment
Share on other sites

μια λυση για να αποφυγεις αυτες τις μαυρες σκιες οταν ο φωτισμος δεν ειναι κ ο καλυτερος οταν εισαι σε εξωτερικο χωρο ειναι να χρησιμοποιησεις το φλας της μηχανης

LOL.τι λες ανθρωπε μου;

[MENTION=9931]soulclaimer[/MENTION] στο χιόνι πάντα να βάζεις +0.7 η +1 αντιστάθμιση στη μηχανή.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

κανει δε κανει δεν υπαρχει αλλη λυση οταν βλεπεις μια μαυρη σκια μπροστα σου κ ουτε το photoshop δε το παλευει ευκολα αυτο αν ειναι και μαυρο εντελως μερικες φωρες μπορει να συμβει ο φωτισμος σε εξωτερικους χωρους δεν ειναι παντα ο καλυτερος..

Θεωρώ ότι απλά κάνεις πλάκα ε?

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

LOL.τι λες ανθρωπε μου;

[MENTION=9931]soulclaimer[/MENTION] στο χιόνι πάντα να βάζεις +0.7 η +1 αντιστάθμιση στη μηχανή.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

κ πες οτι σου φερνω εγω ενα θεμα που τα μισα ειναι ασπρα κ τα αλλα μισα ειχουν μαυρες σκιες εκει τι κανεις? (το εχω απορια)
Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφος δε θα ρωταγε ετσι αλλα θα σου απαντησω για να μη φανει οτι εχω ορεξη να σε τρολαρω.

Για τοπια με εντονες φωτιστικες αντιθεσεις η λυση ειναι hdr.αλλιως προσωπικα ΔΕΝ τραβαω αν δε με τραβαει το τοπιο.αν πρεπει να τραβηξω ,τοτε Hdr. Η απλα ασπρομαυρη.αλλα σε παρακαλω σκεψου πριν μιλησεις την επομενη φορα.με αυτα που λες αρχιζω να πιστευω πως η 7D δεν εχει ανοιχτει απο το κουτι της.

edit: τωρα που ξαναβλεπω τη φωτογραφια , αυτες οι μαυρες σκιες ειναι που ομροφαινουν το τοπιο.Οποτε δε θα εκανα τπτ στη παρουσα φαση :)

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.