Jump to content



Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ #2 (photolab 2)


Recommended Posts

1) Στόχος η "οπτική" ικανοποίηση και όχι ο ρεαλισμός.

Είναι αυτό το πραγματάκι που αποκαλούνε fine art.

Ρεαλιστικά επίσης μπορούσε και άνετα να είναι short exposures το όλο θέμα ( με την χρήση exposure stacking ).

Έχω και μακράς έκθεσης την θάλασσα, πιο smooth από την photoshop σου, αλλά σαν σύνολο η φωτογραφία μου άρεσε περισσότερο με τις "γραμμές" τις "άγριας" θάλασσας.

 

2) Σαν πιο φωτεινός ο ουρανός λογικό να σου τραβάει πρώτα αυτός το μάτι, με το φωτεινό κομμάτι όμως του milky way να είναι κάτω δεξιά ( ξεκινώντας από το κέντρο με τα νεφελώματα ) δίπλα στο ναυάγιο, τουλάχιστον εμένα και 2-3 άλλων σε site με photos τους οδηγεί ( δρα σαν leading line ) στο ναυάγιο σκανάροντας τον ουρανό

Θα μπορούσα να αντιστάθμιζα την "προσοχή" κάνοντας πιο φωτεινό το ναυάγιο, αλλά δεν μου άρεσε γιατί φαινόταν πάρα πολύ fake.

 

On 9/4/2016 at 10:42 AM, GoMaR said:

Ακολουθει καλοπροαιρετη κριτικη.

Το να κανεις συνθεση φωτογραφιων,δεν ειναι κακο και ουτε μειωνει την φωτογραφια.Εντασσεται στη δημιουργια του φωτογραφου.Αλλα εδω δε νοειται να εχεις βγαλει (αν και πρεπει να ειναι φωτογραφια απο ιντερνετ) τον ουρανο με τουλαχιστον 20-30 δευτερα ληψη και η θαλασσα απλα ενα "κλικ" ωστε να μη φαινεται θολη.

 

Και συνηθως στις συνθεσεις προσεχουμε τον τροπο για να μη ξεφυγουμε απο το θεμα μας.
Σαν θεατης πρωτα τραβηξε το ματι μου ο ουρανος και μετα το καραβι που θελω να πιστευω αυτο ηταν και το θεμα σου.

 

Οσο για την θαλασσα κατι τετοιο εννοω.

6mUrAAb.jpg


Στα πολυ γρηγορα γιατι δεν ειχε και αρκετη πληροφορια η φωτο.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

αν αυτό το θεωρείς fine art τότε η θες πολυ διάβασμα η δε ξέρεις τι σημαίνει.

σόρρυ Βασίλη αλλα το έργο σου παρουσιάζει μια wanna be ρεαλιστική φωτογραφία με σοβαρά λάθη στην οπτική.λάθος παρουσίαση του θέματος και λάθος σύνθεση.

η ξέφυγε τελείως από τον ρεαλισμό η μη το κάνεις.σωστό να δοκιμάζεις Αλλά οι καλύτεροι κριτές είναι οι θεατές.

στην συγκεκριμένη δε θα έλεγα ότι είναι "άποψη" και όταν δε περνάς αυτό που έχεις σκεφτεί η έχεις στο μυαλό σου, κάτι έχεις κάνει λάθος.

στα λέω καλοπροαίρετα γιατί τα ίδια εχω γευτεί και γεύομαι γιατί απο την κριτική γινόμαστε καλυτεροι.

το αν θα ακούσεις την γνώμη μου, το ξέρεις εσυ.Αλλά αν κρίνω από την απάντηση κριτική δε δέχεσαι.

 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δείς, υπάρχει το γνωμικό "η άποψη είναι σαν..." όλοι και όλες έχουν από μια.

 

Στην φωτογραφία προτιμώ να δίνω σημασία στους κριτές του 1x προσωπικά.

 

Μιας και θες κουβέντα, πες μου σε παρακαλώ τι composition έχω χρησιμοποιήσει και πού είναι το λάθος σε αυτό ;)

Link to comment
Share on other sites

σου εξήγησα παραπάνω αλλα πρέπει να καταλάβεις ότι τέχνη και παρωπίδες δε πάνε μαζί δυστυχώς.διαλέγεις ποιος δρόμος σου ταιριάζει αλλα μην απορρίπτεις τους άλλους απόλυτα.

την κριτική την έκανα με καλό σκοπό και έχοντας ελευθερία λόγου.Την στιγμή που ανεβάζεις κάτι δημόσια να είσαι έτοιμος να δεχτείς και κριτική.

Τώρα, αν θα την δεχτείς, όπως ειπα και πριν ειναι δικο σου θέμα..

 

υ.γ αυτο με το 1χ δε το κατάλαβα.

 

 

edit: οκ είδα τι είναι το 1χ.

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

1χι ρε.

 

https://1x.com/

 

Εκει που το λεβελ ειναι too damn high. Κατι σαν το 500χ πριν γινει mainstreamια.

 

 

@billpeppas

Εχεις υλικό εκεί ? Στειλε λινκ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απλά οι απόψεις μας και τα γούστα μας είναι άκρο σε άκρο.

Εσύ τρελλαίνεσαι με μια photo του Χ εγω "αηδιάζω" με αυτή.

 

Λες για προβλήματα στη σύνθεση κλπ, αλλά στην 'φτιαγμένη' version που έβαλες έχεις απλά κάνει long exposure water movement simulation.

Αλλαγή στο framing, κλπ γιοκ.

 

Τελικά σου φταίει το νερό που δεν συμβαδίζει με long expo ή όλα ?

 

Σε ρώτησα για το composition σαν καδράρισμα, γιατί τυπικά αυτή είναι η έννοια, το καδράρισμα και η "τοποθέτηση" των σημείων ενδιαφέροντως στο κάδρο καθώς και η επιλογή του τι κρατάς μέσα και τι όχι.

Ποιοί είναι οι κανόνες αυτού και ποιοί όχι είναι ευρέως διαθέσιμο υλικό ( υπάρχουν τόσα βιβλία που αναλύουν τους περισσότερους "κανόνες" composition ).

Δεν σταματάει η σύνθεση στο πασίγνωστο "Rule of Thirds".

 

 

37 minutes ago, GoMaR said:

σου εξήγησα παραπάνω αλλα πρέπει να καταλάβεις ότι τέχνη και παρωπίδες δε πάνε μαζί δυστυχώς.διαλέγεις ποιος δρόμος σου ταιριάζει αλλα μην απορρίπτεις τους άλλους απόλυτα.

την κριτική την έκανα με καλό σκοπό και έχοντας ελευθερία λόγου.Την στιγμή που ανεβάζεις κάτι δημόσια να είσαι έτοιμος να δεχτείς και κριτική.

Τώρα, αν θα την δεχτείς, όπως ειπα και πριν ειναι δικο σου θέμα..

 

υ.γ αυτο με το 1χ δε το κατάλαβα.

 

 

edit: οκ είδα τι είναι το 1χ.

 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι από αυτούς που λένε ότι οι κανόνες είναι για να σπάνε.αρκεί να ξέρεις πότε και πώς.Στο εχω ξανα πει και παλιότερα.Σου είπα πριν.με το composition έχασες το θεμα σου.Όχι το κάδρο σου.

Link to comment
Share on other sites

composition εννοώ με την σύνθεση φωτογραφιών.ειναι δυο διαφορετικές σε διαφορετικούς τόνους και έκθεση.δε την κάνει fine art ούτε ρεαλιστική.πόσες φορές να το πω;

 

Link to comment
Share on other sites

http://www.flickr.com/gomar_4/

Δυστυχώς Βασίλη δεν έχω τον ίδιο χρόνο με παλιά μιας και η δουλειά μου απασχολεί χρόνο πλέον.

 

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.