Jump to content



Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ #2 (photolab 2)


Recommended Posts

  • 3 weeks later...
19 hours ago, giorgos2187 said:

 

 

1QYVfI6.jpg

 

 

 

 

 

10αρι nd ή λιγότερο? Λιγο προσοχή στους χρόνους θέλει γενικά (κάνε 2-3 δοκιμές με +/- 5 sec) και ενα καλό καθάρισμα ο αισθητήρας σου! (ή λίγο spot removal στο post) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και όμως.. δεν υπάρχει καν nd!!!! Ήταν τυχαίο το οτι είχα και τη μηχανή μαζί! Εντελώς κλειστό διάφραγμα (f/22) και τράβηγμα με τη μηχανή ούτε καν σε τρίποδο, αλλά πάνω σε μια πετρούλα και σταθεροποιηση με το χέρι. 2-3 sec ήταν οι χρόνοι! Και δεν είναι σποτς, είναι σταγονιτσες νερού! Ο af-p 18-55 της nikon τα έχει τα θεματακια του όταν τραβάς με πολύ κλειστό διάφραγμα απ' ότι εχω διαβάσει. 

Link to comment
Share on other sites

Και όμως.. δεν υπάρχει καν nd!!!! Ήταν τυχαίο το οτι είχα και τη μηχανή μαζί! Εντελώς κλειστό διάφραγμα (f/22) και τράβηγμα με τη μηχανή ούτε καν σε τρίποδο, αλλά πάνω σε μια πετρούλα και σταθεροποιηση με το χέρι. 2-3 sec ήταν οι χρόνοι! Και δεν είναι σποτς, είναι σταγονιτσες νερού! Ο af-p 18-55 της nikon τα έχει τα θεματακια του όταν τραβάς με πολύ κλειστό διάφραγμα απ' ότι εχω διαβάσει. 
Ναι οκ, ανοιξα full screen και φαίνεται ότι είναι χωρίς τρίποδο γιατι έχει βγει κούνημα αλλά στο thumbnail δεν φαίνεται σχεδον.

Δεν είναι θέμα του συγκεκριμένου φακού, Difraction βγάζουν όλοι όταν κλείσεις διάφραγμα περίπου από f13 αν το ψαχνεις να το βρεις και από f16 και πάνω γίνεται πολύ εμφανές...

Τα spots είσαι τυχερός αφού δεν είναι μπιχλα στον αισθητήρα αλλά όπως και να χει είναι θέμα δευτερολέπτων να φύγουν.

Nd πάρε, έχει φαση για να παίζεις με τα νερά και τα σύννεφα!!

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος and64 έγραψε:

Nd πάρε, έχει φαση για να παίζεις με τα νερά και τα σύννεφα

 

 

Εχω παρει απο gearbest ενα σετ που εχει μπολικα φιλτρακια. Εχει και φιλτρα που ειναι μισα μισα για να σκουραίνουν το μισο καδρο (δεν ξερω πως λεγονται) αλλα και nd σε διαφορα νουμερα. Ειναι φτηνα, πλαστικα και οταν τα χρησιμοποιω το αποτελεσμα δεν μ αρεσει καθολου. Ωραιο ειναι να παιζεις με τους χρονους, δε λεω, αλλα το οπτικο αποτελεσμα ειναι ψιλομαπα. Πολλα flares και τα χρωματα ξεπλυμενα. Απο την αλλη, το να δωσω λεφτα για ενα επωνυμο φιλτρο μαλλον θα μου κοστισει πιο πολυ απ οτι κοστιζει ο ιδιος ο φακος! Και στο post processing εχω μαυρα μεσανυχτα ακομα. Αλλα που θα παει, θα μαθω!

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, giorgos2187 said:

 

 

Εχω παρει απο gearbest ενα σετ που εχει μπολικα φιλτρακια. Εχει και φιλτρα που ειναι μισα μισα για να σκουραίνουν το μισο καδρο (δεν ξερω πως λεγονται) αλλα και nd σε διαφορα νουμερα. Ειναι φτηνα, πλαστικα και οταν τα χρησιμοποιω το αποτελεσμα δεν μ αρεσει καθολου. Ωραιο ειναι να παιζεις με τους χρονους, δε λεω, αλλα το οπτικο αποτελεσμα ειναι ψιλομαπα. Πολλα flares και τα χρωματα ξεπλυμενα. Απο την αλλη, το να δωσω λεφτα για ενα επωνυμο φιλτρο μαλλον θα μου κοστισει πιο πολυ απ οτι κοστιζει ο ιδιος ο φακος! Και στο post processing εχω μαυρα μεσανυχτα ακομα. Αλλα που θα παει, θα μαθω!

 

Graduated nd ειναι αυτά που λες, οκ σχετικά χρήσιμα αλλά το αποτέλεσμα που δίνουν (να ισορροπήσεις ουσιαστικά την έκθεση ανάμεσα στον φωτεινό ουρανό και το σκοτεινό έδαφος) μπορείς να το πάρει και με post processing στο 80% των περιπτώσεων.

Εννοείται οτι θέλει ενα ποιοτικό φίλτρο αλλιώς θα σου χαλάσει πάρα πολύ την ποιότητα και δεν έχει νόημα! 

 

Το post πάντως είναι απαραίτητο και τελικά αναπόφευκτο για να έχεις ένα σωστό τελικό αποτέλεσμα, ειδικά εφόσον τραβάς raw (που θα "πρέπει", δεν έχεις λόγο να βγάζεις μονο jpeg απο τη στιγμή που θα εξοικειωθείς με τη μηχανή)

 

Το nd, πάντα παρέα με σωστό τρίποδο, μπορεί αν σου δώσει όμως αποτέλεσμα που δεν μπορείς να το πάρεις με post processing. 

Δυο χαρακτηριστικά παραδείγματα που δούλεψε εξαιρετικά σε μένα:

23859771183_a750069bca.jpg

22623459663_052c75e07b.jpg

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ωραιες. Και τεχνικα, αλλα και απο αποψη συνθεσης. Ειδικα η δευτερη.... Εννοειται οτι τραβαω σε raw. Και εννοειται οτι το post processing χρειαζεται. Ειναι ισως και πανω απο τη μιση δουλεια. Απλως ειναι τοσα πολλα που πρεπει (και θελω) να μαθω, και τοση πολλη η εξοικειωση που χρειαζεται που με το χρονο που μπορω να διαθεσω, μπαινω στο νοημα πολυ πολυ αργα. Αλλα το προσπαθω! Για τα graduated ναι, εχεις δικιο. Ακριβως ετσι λεγεται και μεσα σε διαφορα προγραμματα που υπαρχει. Photoshop καο ligjtroom χρησιμοποιεις; Η και κατι αλλο;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, giorgos2187 said:

Παρα πολυ ωραιες. Και τεχνικα, αλλα και απο αποψη συνθεσης. Ειδικα η δευτερη.... Εννοειται οτι τραβαω σε raw. Και εννοειται οτι το post processing χρειαζεται. Ειναι ισως και πανω απο τη μιση δουλεια. Απλως ειναι τοσα πολλα που πρεπει (και θελω) να μαθω, και τοση πολλη η εξοικειωση που χρειαζεται που με το χρονο που μπορω να διαθεσω, μπαινω στο νοημα πολυ πολυ αργα. Αλλα το προσπαθω! Για τα graduated ναι, εχεις δικιο. Ακριβως ετσι λεγεται και μεσα σε διαφορα προγραμματα που υπαρχει. Photoshop καο ligjtroom χρησιμοποιεις; Η και κατι αλλο;;;

 

Nα σαι καλά! Εννοείται ο χρόνος και η τριβή είναι το πιο βασικό κομμάτι, μονο έτσι θα μάθεις! Και γω δεν τις έβγαλα την πρώτη μερα αυτές, πέρα απο το ότι πήγα 3-4 φορές στο κάθε σημείο για να καταφέρω να βρω και τη σωστή στιγμή απο καιρό κλπ

 

Χρησιμοποιώ lightroom κατα 90% και photoshop μονο αν θέλω να κάνω κάτι πιο "βαρύ" περα από τα βασικά που κάνει το lightroom, σπάνια γενικά

 

Keep on shooting :)

Έγινε επεξεργασία από and64
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω αντιθετα οσο ημουν εν ενεργεια φωτογραφος, ποτε δε πηρα ND και προτιμουσα να διαλεγω καταλληλη ωρα για Long exposure...Ημουν και δεν ημουν σε φαση να αγορασω, απο την αλλη ελεγα ειμαι κατα της φτιαχτης.  Διαλεξε πιο φυσικο τροπο Ιασονα.


Μετα απο πολλα χρονια, εχω καταληξει πως δυο πραγματα(βασικοτερα) πρεπει να κυνηγαει ενας φωτογραφος τοπιου. Την καταλληλη ωρα και τη διαφορετικη γωνια- ματια απο εναν "τουριστα"
Αυτα τα δυο ειναι τα απο τα πιο βασικα για να διαφοροποιηθει απο τις "κοινες" φωτογραφιες.

Επισης, εννοειται πως μια φωτογραφια τοπιου πρεπει να περασει απο τα σταδια επεξεργασιας.(photoshop user only ? Αλλα αρκει να ξερεις τι θελεις να κανεις. Και οχι γιατι ετσι
 

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγω αντιθετα οσο ημουν εν ενεργεια φωτογραφος, ποτε δε πηρα ND και προτιμουσα να διαλεγω καταλληλη ωρα για Long exposure...Ημουν και δεν ημουν σε φαση να αγορασω, απο την αλλη ελεγα ειμαι κατα της φτιαχτης.  Διαλεξε πιο φυσικο τροπο Ιασονα.

Μετα απο πολλα χρονια, εχω καταληξει πως δυο πραγματα(βασικοτερα) πρεπει να κυνηγαει ενας φωτογραφος τοπιου. Την καταλληλη ωρα και τη διαφορετικη γωνια- ματια απο εναν "τουριστα"
Αυτα τα δυο ειναι τα απο τα πιο βασικα για να διαφοροποιηθει απο τις "κοινες" φωτογραφιες.
Επισης, εννοειται πως μια φωτογραφια τοπιου πρεπει να περασει απο τα σταδια επεξεργασιας.(photoshop user only [emoji14] )  Αλλα αρκει να ξερεις τι θελεις να κανεις. Και οχι γιατι ετσι
 
Μπορείς άνετα να κάνεις και τα 2 νομίζω, στη Μεθώνη πχ παρότι ο ήλιος έδυε, χωρίς nd δεν έπαιρνα με τπτ 65 sec έκθεση για να γράψουν τα νερά και κυρίως τα σύννεφα. Αν το έκανα με κλειστό διάφραγμα θα ήταν για πέταμα η φωτο προφανώς (και πάλι δεν θα Είχα πάρει αυτόν τον χρόνο)
Αν όμως δεν είχε τόσα σύννεφα πιθανότατα και 15-20 sec θα έδιναν το ίδιο αποτέλεσμα στη θάλασσα

Εννοείται βεβαια ο καθένας έχει τη δική του ματιά και εσένα να μην σου αρέσει αυτό το εφέ καθόλου, αλλά είναι κάτι που μπορεί κανείς να δοκιμάσει σχετικά εύκολα έστω έτσι για τον πειραματισμό

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.