Jump to content


Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ #2 (photolab 2)


Recommended Posts

Μiα ραντομιά. Που δεν είναι και τόσο ραντομια αν σκεφτείς πως έρχεται Πάσχα..... :hmm:

1/800 | ƒ/2.8 | ISO1600 | 50 mm

11852941403_d3c8692df4_c.jpg

IMG_7794 by Ir4klis, on Flickr

Έγινε επεξεργασία από soulclaimer
typos
Link to comment
Share on other sites

Προτιμω τη προχειρατζα γιατι εχει exif στην εικονα..και δεν ειναι απο FB.(υποθετω οτι ειναι απο FB η αλλη)

(τι σκ_τα το χρησιμοποιειται για upload??)

Το fb το χρησιμοποιώ γιατί είναι κάτι στο οποίο ούτως ή άλλως κάνω upload, και είναι ένας σύντομος τρόπος για autoresize και κατάλληλο για χώσιμο σε forum.

Αλλιώς δεν παίζει να κάνω resize extra save για να ανεβάζω σε forum, θα έχωνα την full jpeg :p

Link to comment
Share on other sites

Το fb το χρησιμοποιώ γιατί είναι κάτι στο οποίο ούτως ή άλλως κάνω upload, και είναι ένας σύντομος τρόπος για autoresize και κατάλληλο για χώσιμο σε forum.

Αλλιώς δεν παίζει να κάνω resize extra save για να ανεβάζω σε forum, θα έχωνα την full jpeg :p

Εσύ που αφιέρωνες ώρες και ώρες για να σφίξεις τα subtimings και να βελτιώσεις το performance product -και δεν ξέρω αν το κάνεις ακόμα-, αφήνεις τώρα την τύχη της δουλειάς σου στη συμπίεση του FB; Δεν είναι κάπως οξύμωρο; Την προηγούμενη φορά σε ρώτησα αν είδες την οθόνη της μηχανής μετά τη λήψη και είπες όχι, δεν αφιέρωσες ούτε 10 δεύτερα να βγάλεις μια πιο σωστή φωτογραφία. Αν σε ενδιαφέρει και για κάτι παραπάνω από hobby, μήπως πρέπει να το πάρεις λίγο πιο ζεστά και να δίνεις μια παραπάνω προσοχή;

Link to comment
Share on other sites

σιγα το δυσκολο...

κανε ενα action να το κανεις με ενα κλικ..

Ποσο πιο χαλια εικονα θες να παρουσιασεις και χρησιμοποιεις το ΦΒ?

Δεν θέλω το χάος στους φακέλους μου, ήδη γίνεται μπιπ χωρίς πολλά πολλά, αν είναι να φιλοξενεί και διάφορα JPEG sizes & qualities ζήτω που καήκαμε :D

Link to comment
Share on other sites

Εσύ που αφιέρωνες ώρες και ώρες για να σφίξεις τα subtimings και να βελτιώσεις το performance product -και δεν ξέρω αν το κάνεις ακόμα-, αφήνεις τώρα την τύχη της δουλειάς σου στη συμπίεση του FB; Δεν είναι κάπως οξύμωρο; Την προηγούμενη φορά σε ρώτησα αν είδες την οθόνη της μηχανής μετά τη λήψη και είπες όχι, δεν αφιέρωσες ούτε 10 δεύτερα να βγάλεις μια πιο σωστή φωτογραφία. Αν σε ενδιαφέρει και για κάτι παραπάνω από hobby, μήπως πρέπει να το πάρεις λίγο πιο ζεστά και να δίνεις μια παραπάνω προσοχή;

Με ξέρεις, αλλά όχι πολύ καλά.

timings, subtimings κλπ έσφιγγα στα top end products, αντίστοιχα για να πάρω πολύ ζεστά την φωτογραφία θα πρέπει να είμαι σε κάποιο μέρος που να μου κάνει το ίδιο κλίκ με ένα πολύ καλό CPU/GPU.

Σίγουρα κάποιες φορές αυτή η σκέψη μου και τακτική μου ( ή καλύτερα συνήθεια ) μου κοστίζει κάποιες photos που μπορούσανε να είναι καλές [ π.χ. αυτή με το σήμα της Mercedes ], αλλά έτσι είμαι.

Όταν βρίσκομαι ας πούμε στο Grand Canyon το ψειρίζω το θέμα όπως ψειρίζω το hw, όταν είμαι στην μονή της Σταμάτας όμως δεν μου κάνει ψυχολογικά να το ψειρίσω :p

Τις photos για quality viewing τις βάζω στο 500px

Στα forum c/p από fb, γιατί ο καθένας έχει τα δικά του limits ( αρκετά έχουνε τρελλούς κανόνες λες και είμαστε σε εποχές PSTN... max width or height 500 pixel, άλλος max 300kb!, κλπ ), και λόγο χρόνου και λόγο βαρεμάρας δεν παίζει να ετοιμάσω 3-4-5 versions της ίδιας εικόνας για να μπεί "τέλεια" παντού, οπότε... you know the drill :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.