Jump to content


Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ #2 (photolab 2)


Recommended Posts

πολύ δε μωβίζει;

Ηταν οταν επεφτε ο ηλιος οπου ειχε αρκετη συννεφια και εκεινη την στιγμη ειχε μια γκριζομπλε αποχρωση ο ουρανος. Δοκιμασα να πειραματιστω και με το white balance αλλα δεν μου αρεσε και τοσο ο πιο "ζεστος" τονος και ειπα να την κρατησω περιπου σε αυτο που εβγαλε η μηχανη οσον αφορα αυτο το κομματι.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτες προσπάθειες για κάτι κοντινό. Μόνο resize η φωτογραφία

φακός minolta 50mm σε reverse πάνω στην 60D

f αν θυμάμαι καλά το παράχεσα και είναι 16

img-6027-10889.jpg

Link to comment
Share on other sites

11978397145_f7d33333db_c.jpg

Dark side by jasonbam, on Flickr

Ενώ σαν εκτέλεση και γενικά την βρίσκω εξαιρετική το μάτι με τρομάζει και μου χαλάει την αρμονία. Είναι γουρλωμένο σαν να βάλω κωλόχερο στον Ιάσονα φάση. Το ξέρω πως το ήθελες να είναι έτσι απλα κάνω τον devils advocate. Και η γωνία είναι ΤΕΛΕΙΑ και τονίζει εξαιρετικά την βλεφαρίδα

Αν κάνεις το ίδιο με κλειστά μάτια και εν ανάγκη και χωρίς καπνό (που το δέχομαι πως δίνει κάτι φυσικά), με ίδιο κάδρο νομίζω θα είναι πολύ ωραίο επίσης.

Link to comment
Share on other sites

Και εκεί που περίμενα να ανοίξει το μαγαζί....

το μάτι μου έπεσε σε κάτι λιγούστρα πολύγαλα (τα ?) ....

και έμεινα....

Δεν ήξερα καν ότι ανθίζουν!

dsc-1141-ps-large-10893.jpg

dsc-1140-large-10892.jpg

dsc-1138-ps-large-10891.jpg

dsc-1132-ps-large-10890.jpg

Οι φωτό και φυσικά είναι από το κινητό, με ότι σημαίνει αυτό :o

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!!!!

Η ένταση που αποτυπώθηκε στην δεύτερη φώτο , είναι χειροπιαστή! ! !

Απλά respect ! ! ! :T:

Σε ευχαριστώ αλλά δεν ξέρω πια από τις 2 να βάλω στα 500px κτλπ..

Μου αρέσουν και οι 2 αλλα μου φαίνεται η πρώτη κάνει μόνο για εκεί πέρα..

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω, η πρώτη είναι μια όμορφη φώτο (πάντα για το θέμα μιλάω και όχι για το τεχνικό κομμάτι ), έχει -αυτό που θά έλεγα- κρατήσει μετέωρη τη στροφή της προσοχής στο φακό.

Αλλά στη δεύτερη υπάρχει κάτι σπάνιο, που κατά κανόνα το βρίσκεις σε φωτογραφίες παιδιών, την απόλυτη προσήλωση!

Έχεις κρατήσει μια στιγμή που ΟΛΟΣ ο κόσμος του, είναι αυτή η εικόνα που πάει να πιάσει.

Η Δυναμική της εικόνας είναι απίστευτη!

Από το δεξιό του χέρι , που τα δαχτυλάκια του αναδεύονται, στο αριστερό που το 'πιασες πάνω στην κίνησή του προς το στόχο που κοιτάει με τόση προσήλωση! ! !

Ειλικρινά θα πρέπει να αισθάνεσαι τυχερός που είχες την εύνοια να απαθανατίσεις κάτι τέτοιο!

Εγώ πάντως σαν θεατής ... συγκινήθηκα! ! !

:)

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω, η πρώτη είναι μια όμορφη φώτο (πάντα για το θέμα μιλάω και όχι για το τεχνικό κομμάτι ), έχει -αυτό που θά έλεγα- κρατήσει μετέωρη τη στροφή της προσοχής στο φακό.

Αλλά στη δεύτερη υπάρχει κάτι σπάνιο, που κατά κανόνα το βρίσκεις σε φωτογραφίες παιδιών, την απόλυτη προσήλωση!

Έχεις κρατήσει μια στιγμή που ΟΛΟΣ ο κόσμος του, είναι αυτή η εικόνα που πάει να πιάσει.

Η Δυναμική της εικόνας είναι απίστευτη!

Από το δεξιό του χέρι , που τα δαχτυλάκια του αναδεύονται, στο αριστερό που το 'πιασες πάνω στην κίνησή του προς το στόχο που κοιτάει με τόση προσήλωση! ! !

Ειλικρινά θα πρέπει να αισθάνεσαι τυχερός που είχες την εύνοια να απαθανατίσεις κάτι τέτοιο!

Εγώ πάντως σαν θεατής ... συγκινήθηκα! ! !

:)

Το διαβάζω και έχω ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτία :hehe:

Έβαλα την δεύτερη πριν το Comment λέω κάτι θα ξέρει παραπάνω..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.