Jump to content



Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ #2 (photolab 2)


Recommended Posts

Η φωτογραφία είχε τραβηχτεί στα μαθήματα φωτογραφίας όταν είχα ξεκινήσει και πειραματιζόμασταν

https://www.dropbox.com/s/j3vnekz0clyadcy/DSC_0342.NEF

Έγινε επεξεργασία από ts0gl1s
Link to comment
Share on other sites

ρε τον απατεωνα τι εκανε..([MENTION=324]billpeppas[/MENTION])

Το ειχα φανταστει ..οτι καπως ετσι θα το εκανες..aλλα το παλεψες και με το χειροτερο τροπο..:p

Tωρα εχω δυο εκδοσεις και εγω.

Μονο που "παιζομαι" στη γη αν πρεπει να την κανω φωτεινη μιας και θα μοιαζει πιο λογικο (περισσοτερο δλδ..μιας και δεν εχει λογικη αυτη η φωτογραφια) ή σκοτεινη ωστε απλα να πεφτει το ματι στον ουρανο και να μην ασχοληθει κανεις με τη λογικη:p

Link to comment
Share on other sites

ρε τον απατεωνα τι εκανε..([MENTION=324]billpeppas[/MENTION])

Το ειχα φανταστει ..οτι καπως ετσι θα το εκανες..aλλα το παλεψες και με το χειροτερο τροπο..:p

Tωρα εχω δυο εκδοσεις και εγω.

Μονο που "παιζομαι" στη γη αν πρεπει να την κανω φωτεινη μιας και θα μοιαζει πιο λογικο (περισσοτερο δλδ..μιας και δεν εχει λογικη αυτη η φωτογραφια) ή σκοτεινη ωστε απλα να πεφτει το ματι στον ουρανο και να μην ασχοληθει κανεις με τη λογικη:p

Πρόχειρα τα έκανα όλα πλήν της μάσκας στο έδαφος ( και αυτή όχι τέλεια, έκοψα/εξαφάνισα κάτι κολώνες ρεύματος ολόκληρες ή μισές :p ).

Milky Way δεν βγαίνει εκεί με το παρών light pollution ούτε με DSF ( Deep Sky Filter / "Light Pollution reduction filter ).

Η λογική λέει σκοτεινό ή αρκετά σκοτεινό foreground, αλλά πιο ωραία κοζάρει με κάπως φωτεινό foreground, άλλωστε και στο φυσικό της είναι φωτεινή η γέφυρα και ο περίγυρος γιατί εκτός από τα φώτα κάτω στο κανάλι έχει και φώτα γύρω από την γέφυρα, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το αποτελεσμα αυτο ειναι προιον επεξεργασιας απο οτι καταλαβαινω..υπεροχο παντως!

Μπορεις να μας δειξεις τι ακριβως εχει γινει ωστε να καταλαβουμε;

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

mix 3 φωτογραφιών.

1 το κανάλι με την γέφυρα, το νερό, τα φώτα, κλπ ( μακράς διαρκείας λόγω νύχτας )

1 με πιο γρήγορο shutter speed για να πιάσει το καράβι ακίνητο

1 σε άλλο μέρος με πολύ σκοτεινό ουρανό για να φωτογραφηθεί το milky way

Link to comment
Share on other sites

mix 3 φωτογραφιών.

1 το κανάλι με την γέφυρα, το νερό, τα φώτα, κλπ ( μακράς διαρκείας λόγω νύχτας )

1 με πιο γρήγορο shutter speed για να πιάσει το καράβι ακίνητο

1 σε άλλο μέρος με πολύ σκοτεινό ουρανό για να φωτογραφηθεί το milky way

Τον γαλαξια τον εχεις σε μια ληψη μονο ή ειναι πανοραμα;

Γιατι εχεις πιασει πολυ μεγαλη επιφανεια!

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Το φανταστηκα ...οπως και αυτο με το πλοιο...απλα δεν περιμενα να δω warp τα αστρα και την σειρα με την οποια εβαλες τα (2) layers (ειναι αναποδα).

Στη λεπτομερεια δλδ..οχι οτι εχει ιδιαιτερη σημασια...απλα ειναι πιο ευκολο να εμφανισεις τα αστρα μεσα στον (πραγματικο) ουρανο και να γινει ενα ομορφο (λεμε τωρα) blend in και οχι τη γη κατω απο τα αστρα σαν να ειναι χαρτοκοπτικη.

Τεσπα..προχειρα και εγω(:p) την φωτεινη εκδοχη...(ως προς το εδαφος..στενα συγκεκριμενα)

attachment.php?attachmentid=60654&stc=1&d=1392647421

[attach]60654[/attach]

post-699-1416078150,357_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μην διανοηθείς οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας να αφήσεις το μηχανάκι εκεί για να κατέβεις κάτω να βγάλεις φωτογραφίες.

Με το γυφταριό που κυκλοφορεί εκεί ( μας έκλεψαν το αμάξι ) όταν θα γυρίσεις πάνω δεν παίζει να είναι εκεί το μηχανάκι σου.

----------------------

Απόψεις ζητούνται :p

Έχω ένα θέμα-αμφιβολία με τον "χρωματισμό" του milky way, ποιό από τα 2, ή άλλη πρόταση που μπορεί να έχετε ?

1557149_10203079799214367_1329823007_o.jpg

1911107_10203079674451248_1459841899_o.jpg

Πολύ καλή έμπνευση ρε μπαγάσα !

Η υλοποίηση θέλει δουλειά ακόμη, αλλά το πρώτο βήμα είναι πολύ σημαντικό κατά τη γνώμη μου.

Και επί τη ευκαιρία μιας απορία μιας που απουσιάζω φωτογραφικά το τελευταίο διάστημα,

Ο γαλαξίας είναι στην ίδια θέση (και με την ίδια "ορατότητα") όλες τις εποχές ή υπάρχουν καλά και κακά διαστήματα ;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή έμπνευση ρε μπαγάσα !

Η υλοποίηση θέλει δουλειά ακόμη, αλλά το πρώτο βήμα είναι πολύ σημαντικό κατά τη γνώμη μου.

Και επί τη ευκαιρία μιας απορία μιας που απουσιάζω φωτογραφικά το τελευταίο διάστημα,

Ο γαλαξίας είναι στην ίδια θέση (και με την ίδια "ορατότητα") όλες τις εποχές ή υπάρχουν καλά και κακά διαστήματα ;

Αλλάζει θέση και orientation.

Δεν το έψαξα ακόμα όμως το πιο ενδιαφέρον, να δω αν "οριζοντιόνεται" όπως είναι σε κάποια μέρη της λατινικής Αμερικής το καλοκαίρι.

Χειμώνα θες πιο καλές συνθήκες, γιατί τις ημέρες με πολύ υγρασία είναι χειρότερα τα αποτελέσματα στο ίδιο μέρος σε σχέση με ημέρα με λίγη ή και καθόλου υγρασία.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9931]soulclaimer[/MENTION]

Που το "πέτυχες" το"θεριό"!

Αν δε με γελάει η φώτο, sarplaninac πρέπει να είναι και μάλιστα σεβάσμιο!

Εξαιρετική η απόδοση του "ύφους" του!

:T:

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω το 58mm λεω "ααα ωραια ..εβαλε τον helios πανω!!Επιτελους"

Κανω το κοπο να δω exif στο φλικρ..."panasonic DMC-TZ5" :p

(επιτηδες το εκανες εε?)

Δε πιστευω να πουλησεις την 1100d και να μεινεις με την compact? : p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.