Jump to content



Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ #2 (photolab 2)


Recommended Posts

Ιν δε μηνταημ, απλά δοκιμαστική απ το μπαλκόνι μου με

ISO1600, f/10, 15s, autoWB, jpeg με NR@0, fb upload.

Εχει αερα και δεν αντεξα να αφήσω την μηχανή απλα στο καγκελο χωρίς να την κρατάω, παιζει να την κουνησα ελάχιστα. :hehe:

1980338_10203252638214877_523177391_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εκτός... από τον οδηγό... κάτι νοιώθω ότι μου λείπει.

Blur στα λάστιχα ? δεν είμαι σίγουρος.

uw_car_driftj8sil.jpg

Λείπει η σκόνη!!

Drift σε χωμα χωρις σκονη δε γινεται!!

Το τουτου ειναι λες και κατεβηκε με διαστημοπλοιο!!!:-O:-O:-O

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ότι στον Λάμπη έχουμε και νήμα για φωτογραφίες !!!!! !!!! Και είμαι τόσα χρόνια μέλος !!!!!!!!!! !! :wall: :wall: :wall:

Ορίστε μία HDR surreal από παραλία κοντά μου:

IMG_1646-HDR-2.jpg

Θα ακολουθήσουν και άλλες διάφορες εν καιρώ! Η φωτογραφία είναι το αγαπημένο χόμπι μου!!

EDIT: Άλλη μία για να μην κάνω νέο ποστ:

IMG_1644-HDR-2.jpg

Έγινε επεξεργασία από dimgr
Link to comment
Share on other sites

Απο καδραρισμα δεν έχουν κατι λάθος αλλα τις σκότωσες στο edit :p

Το hdr δεν χρησιμοποιείται σε τέτοιες περιπτώσεις

Δεν θέλω να δείχνουν φυσιολογικές! Θέλω να δείχνουν σουρεάλ, όπως άλλωστε είπα ήδη, με σκοπό να αποτελέστουν desktop στο PC. Εξ ου και το αιματηρό :hang2: edit! :)

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε δοκιμή είναι αυτή.

Σε άσφαλτο νύχτα θέλω να βγάλω, λέτε να μην ήξερα ότι έπρεπε να έχω σηκώσει και σκόνη από το χώμα ? :p

Μια ιδέα και ερώτησεις συνάμα:

1. Ο φωτογράφος που είναι?

Αν είναι στο έδαφος επειδή η γωνία λήψης είναι σχεδόν παράλληλη με τον άξονα του δρόμου, δεν δείχνει σωστό το θόλωμα του δρόμου γιατί απλά δεν μπορείς να πεις ότι οφείλεται σε paning που έκανε ο φωτογράφος.

Αν ο φωτογράφος είναι σε άλλο όχημα που ακολουθεί ! >>> Σωστό το θόλωμα του όλου τοπίου.

2. Κάνει παντιλίκι στην είσοδο στροφής μπροστοκίνητο, πώς το κάνει ?

Τιμονιά και χειρόφρενο ? >>>> Οι πίσω τροχοί ακίνητοι (και η ζάντα!) και να φαίνονται οι λαστιχιές στην άσφαλτο, οι μπροστινοί θολοί και εδώ κάποιες λαστιχιές ίσως λίγο πιο έντονες.

3. Αν είναι τετρακίνητο θέλει πιο πολύ στρίψιμο το τιμόνι νομίζω για να αντισταθμίζει την ώθηση των πίσω τροχών.

Ψείρισμα της μαϊμούς ... τέλος! :D

Link to comment
Share on other sites

Μια ιδέα και ερώτησεις συνάμα:

1. Ο φωτογράφος που είναι?

Αν είναι στο έδαφος επειδή η γωνία λήψης είναι σχεδόν παράλληλη με τον άξονα του δρόμου, δεν δείχνει σωστό το θόλωμα του δρόμου γιατί απλά δεν μπορείς να πεις ότι οφείλεται σε paning που έκανε ο φωτογράφος.

Αν ο φωτογράφος είναι σε άλλο όχημα που ακολουθεί ! >>> Σωστό το θόλωμα του όλου τοπίου.

2. Κάνει παντιλίκι στην είσοδο στροφής μπροστοκίνητο, πώς το κάνει ?

Τιμονιά και χειρόφρενο ? >>>> Οι πίσω τροχοί ακίνητοι (και η ζάντα!) και να φαίνονται οι λαστιχιές στην άσφαλτο, οι μπροστινοί θολοί και εδώ κάποιες λαστιχιές ίσως λίγο πιο έντονες.

3. Αν είναι τετρακίνητο θέλει πιο πολύ στρίψιμο το τιμόνι νομίζω για να αντισταθμίζει την ώθηση των πίσω τροχών.

Ψείρισμα της μαϊμούς ... τέλος! :D

1. Ο φωτογράφος είναι στον δρόμο με την κάμερα στο τρίποδο.

Η φώτο είναι το ψηφιακό αντίστοιχο μιας φωτογραφίας που τραβάς με car rig ( μηχανισμό στήριξης της κάμερας στο αμάξι, για να βγάζεις photos με το αμάξι να κινείται έχοντας το αμάξι tack sharp και τον δρόμο/τοπίο θολό λόγο του long exposure και της κίνησης του αυτοκινήτου, η κάμερα δηλαδή είναι πάντα σταθερή σε σχέση με το αμάξι ).

2. Αρκετοί τρόποι υπάρχουν για να το κάνεις αυτό.

Πρώτος και καλύτερος η τεχνική "scandinavian flick".

Συμφωνούμε στις λεπτομέρειες που αναφέρεις για τις ζάντες, λαστιχιές κλπ :)

3. FWD είναι όχι 4WD, οπότε είμαστε κομπλέ :p

H μαϊμού δεν έχει internet μαμώ τους άχρηστους που σκάβουνε ώπου να 'ναι, ούτε και καλό καιρό να πάει να κάνει την 2η εκτέλεση που θα είναι πιο καλοφτιαγμένη δοκιμή πρίν την 3η και καλύτερη που λέμε :p

Link to comment
Share on other sites

Μάνο Μπράβο! ! !:T:

Πολύ ωραίες!

Άντε ... και σε focus stacking σιγά-σιγά, έτσι για να πέφτουν σαγόνια!!!:clap:

Σε ευχαριστώ πολύ Στέλιο,θα το δοκιμάσω σύντομα!!!

From Outer Space - Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.