Jump to content



Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ #2 (photolab 2)


Recommended Posts

Μην ξεγελιέσαι από την προοπτική... στα 135mm ήταν η photo.

Τα βραχάκια ήταν... mini-βραχάκια :p

 

Ψάχνω να βρω το κατάλληλο μέρος και βραχάκια για τέτοια photo από χαμηλά που λες, αλλά ακόμα δεν έχω βρεί κάτι το δυνατό.

Link to comment
Share on other sites

Καποιες πρωτες δοκιμες με την X-E2 και τον 18-55 f/2.8-4 .

 

Απείραχτες οι 3 έγχρωμες. η 4η  bw και ελαφρυ πειραγμα στο camera raw.

 

 

15446563353_cc8d85f791_b.jpg

 

 f/2.8  1/14 ISO 1600

 

 

15880521237_9eaa352628_b.jpg

 

f/2.8 1/26 ISO 3200

 

 

 

 

16040429636_fa99b5eecd_b.jpg

 

f/3.6  1/30  ISO 12800

 

 

15443914874_386813102b_b.jpg

 

f/2.8  1/15 ISO 3200

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικη! Γράψε λίγες εντυπώσεις αν μπορείς.. :)

 

 

Μετά από καιρό, 2 από Ρουμανία

 

16066104182_7a52763b8e.jpgfl1 by Tzavaras A., on Flickr
 
15880721979_aa3ed80b63.jpgfl2 by Tzavaras A., on Flickr
Έγινε επεξεργασία από racer
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτίσω ρε παιδιά έχει κανείς ιδέα πως κάνουμε αυτό το Vintage στις φωτο σαν Instagram φάση?

που είναι σαν ξεθωριασμένες αλλά Full Contrast και Saturated? κάπου είδα τώρα μέσα εκεί αλλά σίγουρα χρησιμοποιούν κάποια Dslr και της ανεβάζουν..

αλλά επειδή μπερδεύομαι και δεν μπορώ να ξεχωρίσω τις πειράζουν μέσα στο Instagram η κατευτείαν από πρόγραμμα..

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτίσω ρε παιδιά έχει κανείς ιδέα πως κάνουμε αυτό το Vintage στις φωτο σαν Instagram φάση?

που είναι σαν ξεθωριασμένες αλλά Full Contrast και Saturated? κάπου είδα τώρα μέσα εκεί αλλά σίγουρα χρησιμοποιούν κάποια Dslr και της ανεβάζουν..

αλλά επειδή μπερδεύομαι και δεν μπορώ να ξεχωρίσω τις πειράζουν μέσα στο Instagram η κατευτείαν από πρόγραμμα..

Τράβα την photo με ότι γουστάρεις, και πέρνα τη στο PhotoFX της Topaz Labs, έχει ένα κάρο πολύ ωραία του είδους φίλτρα ;)

υ.γ. Επισκέφθηκα έναν παλιό φίλο εχθές... εντάξει, πρέπει να πάω κάποια μέρα για ανατολή του ηλίου με ωραίο ουρανό στο background.

 

10863975_10205260716615939_1931677828550

Link to comment
Share on other sites

billpeppas 

Δεν με βολεύει αυτό άσε που το ξεθωριάζει πάρα πολύ δεν είναι σαν Insta φάση και έχω δοκιμάσει όλα τα Plugins..

Τώρα το θέμα μου είναι άλλο, πες οκ κάνω το Edit και πάω κλασσικά το Jpeg μέσα στο κινητό και από εκεί στο Instagram αλλά μου κάνει Crop ξέρω και την άλλη την μέθοδο με το Instasize που οι περισσότεροι το κάνουν έτσι αλλά σου έχει τα edges λευκό/μάυρο.. τώρα η ερώτηση μου είναι σε τι Ratio πρέπει να έχω τo τελικό να διαλέξω το σημείο που θέλω για να είναι Full στο Instagram και ας είναι Cropped αλλά θα το έχω διαλέξει εγώ ο ίδιος στο Photoshop/Lightroom..

Link to comment
Share on other sites

panoc

το κανω με το κλασικό πλέον περασμα το jpeg στο κινητό και όπως βγει.. μόνο το Crop λιγο με ενοχλεί αλλα οκ τι να κανουμε..

 

Και μια σημερινή..

 

9TLVZDA.jpg

Έγινε επεξεργασία από LazyGreek
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις ορεξη και λιγο χρονο ...και ενα οποιοδηποτε τριποδακι...

 

μπορεις να φτιαξεις ενα μινι "σκηνικο" στο σπιτι σου και να βγαλεις φωτος ανα στοπ διαφραγματος?

(ισο 100 ..και να αλλαζεις ο χρονος..προτεραιοτητα διαφραγματος δλδ).

Link to comment
Share on other sites

οτι να 'ναι...απλα κατι που να εχει υφες και "λεπτομερεια".:p

 

 

(και κρατα και τα raw ευκαιρα ..γιατι μαλλον αυτα θα χρειαστω..θελω πληρη αναλυση βασικα ..ολο το καδρο, γωνιες included)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E τα γνωστά dpreviewίστικα θα θέλει μάλλον, κανα μπουκάλι λικερακι, κανα περιοδικό, κανα βαλσαμωμένο σκίουρο :hehe:

 

@ΝTG, ISO 100 δεν εχει RAW αφού.

Έγινε επεξεργασία από soulclaimer
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.