Jump to content


Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ #2 (photolab 2)


Recommended Posts

Η μεσαία μου αρέσει πάρα πολύ. Πολύ καλή υλοποίηση .

 

Ευχαριστω !!

 

Ωραία η μεσσαία Ραφαήλ.

Ίσως να έκανες μια ίδια αφαιρώντας τα αριστερά light trails του ενός αυτοκινήτου που πήγε στον παράδρομο ?

 

Και εμένα με χάλασε λίγο αυτό θα ήθελα να έμπαινε κατευθείαν στον δρόμο για να ήταν ομοιόμορφο άλλα σε σχέση με της υπόλοιπες που έβγαλα απο εκείνο το σημείο (και με διαφορετικές γωνίες ) μου άρεσε περισσότερο αυτή όποτε είπα μικρό το κακό . Θα ξανά πάω στο σημείο άλλα αυτήν την φόρα θα προσπαθήσω να μπω και να βγάλω από κάποιο μπαλκόνι του ξενοδοχείου.

Link to comment
Share on other sites

ας κάνω την πρώτη μου απόπειρα να ανεβάσω εδώ κάποιες φωτογραφίες που έβγαλα με την sony a5100 και τον 16-50 ...

ίσως δεν σας λένε και τίποτα απλά επιείκια παρακαλώ ...προσπαθώ να μάθω να εξασκώ το μάτι πρώτα...με τις ρυθμίσεις δεν πολυασχολήθηκα...

Παρακαλώ για τις όποιες παρατηρήσεις σας - επισημάνσεις των λαθών για να βελτιωνόμαστε (όπως πχ το σχοινί στο αερόστατο κρύβει τον ανθρωπάκο ...

Οι φωτογραφίες ίσως με μια επεξεργασία έλεγαν κάτι παραπάνω...απλά δεν γνωρίζω τίποτα από Lightroom κτλ...

Ευχαριστώ 

post-31542-0-56698400-1431419924_thumb.j

post-31542-0-86464100-1431419926_thumb.j

post-31542-0-05246700-1431419931_thumb.j

post-31542-0-90038000-1431419933_thumb.j

post-31542-0-73083900-1431419935_thumb.j

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη και η δεύτερη μου αρέσουν πολύ. Στην πρώτη θα ήθελα το crop να μην κόβει το πρώτο φανάρι/λάμπα απο αριστερά. Στη δεύτερη ναι θα ήθελα να μη κρύβεται το πρόσωπο. Επειδή ούτε εγώ είχα (και έχω) μεγάλη σχέση με το Photoshop κάτσε και δες tutorials στο youtube. Τα περισσότερα που ξέρω απο εκεί τα έχω μάθει. Θέλει χρόνο και διάθεση. Μόλις καταλάβεις τη φιλοσοφία του κάθε εργαλείου θα δεις ότι μπορείς να διορθώσεις πολλά. πχ η φώτο με το αερόστατο, με ένα πολύ γρήγορο πέρασμα απο το photoshop πάει κάπως έτσι χωρίς το σχοινί.

post-33144-0-89366200-1431610121_thumb.p

Αν κάτσεις και το παλέψεις λίγο θα βγάλεις πολύ καλό αποτέλεσμα σίγουρα.

Καλή αρχή σου εύχομαι και καλές λήψεις :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ας κάνω την πρώτη μου απόπειρα να ανεβάσω εδώ κάποιες φωτογραφίες που έβγαλα με την sony a5100 και τον 16-50 ...

ίσως δεν σας λένε και τίποτα απλά επιείκια παρακαλώ ...προσπαθώ να μάθω να εξασκώ το μάτι πρώτα...με τις ρυθμίσεις δεν πολυασχολήθηκα...

Παρακαλώ για τις όποιες παρατηρήσεις σας - επισημάνσεις των λαθών για να βελτιωνόμαστε (όπως πχ το σχοινί στο αερόστατο κρύβει τον ανθρωπάκο ...

Οι φωτογραφίες ίσως με μια επεξεργασία έλεγαν κάτι παραπάνω...απλά δεν γνωρίζω τίποτα από Lightroom κτλ...

Ευχαριστώ 

Μια χαρα μας λενε και πολυ ωραιες μαλιστα.Καλη αρχη

Λοιπον λιγη κριτικη αν επιτρεπεις.

Στην πρωτη εχεις λαθος καδραρισμα.Δεν περνας στον θεατη αυτο που "ειδες" εσυ πισω απο το ματακι της φωτογραφικης.Αρκετη πληροφορια που δεν χρειαζεται στον ιδιο τονο.(ξυλινη οροφη)Δεν επρεπε να ειχες τοσο πολυ ογκο ξυλο μεσα στο καδρο σου για να μπορεις να προβαλεις τα φωτιστικα με την "διαγωνιο" τους και τελος να σε κατευθυνει στο ρολοι.

Μιας κια μιλαμε για διαγωνιες γραμμες , παιξε και με λοξα καδρα και προσπαθησε το θεμα σου να πιανει το μεγαλυτερο μερος του καδρου.Εδω εισαι παραπανω απο το μισο σε καλυψη απο οροφη :)

Στην δευτερη (και καλυτερη) αρκετα καλη.Σαφως και θα επρεπε οπως πολυ σωστα ειπε η Αγαπη να φαινεται ξεκαθαρα το προσωπο (ξεχνας το σκεπτικο οτι θα το βγαλεις μετα στο φωτοσοπ) και ισως εναν αερα αριστερα-πανω να εδινε μια ανασα στο καδρο σου.Πολυ ωραιο feeling , ωραια χρωματα , ωραιοι τονοι.

Τριτη : Αδιαφορη.Απλα εχεις βγαλει τον κορμο.Τπτ αλλο.Η μη βγαλεις φωτο η προσπαθησε να πας πιο κοντα , να γεμισει ολο το καδρο απο τα "σκασιματα" του κορμου.

Παιξε λιγο.

Τεταρτη (πλακοστρωτος) : Αδεια.Ουτε μια λαμψη , ουτε μια αντανακλαση απο νερα η κατι που να σε τραβαει βλεποντας την.Κατι να βλεπεις ρε παιδι μου.

Τελευταια (βεσπα) Μια απλη σωστα καδραρισμενη φωτογραφια.Ως εκει.

Ειμαι λιγο αυστηρος οπως και ειναι αυστηροι σε μενα.Ετσι εμαθα και ακομα μαθαινω.

Και μια τελευταια συμβουλη.ΞΕΧΝΑ το φωτοσοπ.ΞΕΧΝΑ ΤΟ.Στην αρχη ΔΕΝ θα μαθεις να φτιαχνεις φωτογραφιες μεσω του φωτοσοπ ουτε θα γινουν καλυτερες.Στην αρχη θα μαθεις να τραβας.Μετα , οταν θα αποκτησεις και δικο σου στυλ , τοτε θα τις περνας απο το φωτομαγαζο για να περασεις το δικο σου στυλ.Η αν καποια ειναι "αδυναμη" και την δυναμωσεις με την επεξεργασια.

Δηλαδη , δεν σημαινει οτι επειδη περναει απο φωτοσοπ , αυτοματως χαρακτηριζεται και καλυτερη.

και θα την περασεις μονο οταν θα εχεις κατι στο μυαλο σου.Που αυτο θα ερθει πολυ μετα.

Και μετα απο χρονια θα ερθει η στιγμη που θα ακους "καταλαβα πως ειναι δικια σου η φωτο" :)

Καλη συνεχεια:)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

I aint know how to twiggle dis sorcery.

Quick and derti way, PhotoShop/LightRoom ACR ( Adobe Camera RAW ) -> Lens Corrections tab, Color, Defringe, στο Purple Amount, βάζεις 15 π.χ., από κάτω στο slider πας το αριστερά μέρος πρός το μπλέ, και αλλάζεις την τιμή από πάνω μέχρι να φύγει όλο το μπλε fringing.

Γίνεται και καλύτερη δουλειά ( π.χ. με μάσκα + per color channel saturation ) [ και άλλους 1002 τρόπους, έχει ποικιλία το φωτοτσόπ :p ]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.