Jump to content



Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ #2 (photolab 2)


Recommended Posts

χθες βρέθηκα σε μπαλκόνι με Θέα! δυστυχώς δεν είχα μαζί μου τρίποδο οπότε τα αποτελέσματα δε με ικανοποιούν και πολύ αλλά αξίζει νομίζω μερικές photos.

img-4954-10555.jpg

img-4930-10554.jpg

img-4923-10553.jpg

img-4904-10552.jpg

και δύο που έβγαλα όσο ήμουν Κρήτη

img-4862-10556.jpg

img-4888-10557.jpg

Καλή χρονιά να έχουμε με όμορφα και πολλά κλικς :)

Link to comment
Share on other sites

R7uj3hk.jpg

Γιατί πάλι αυτή η διαφορά ανάμεσα στο Irfanview και το Windows Photo Viwer δεν μπορώ να καταλάβω.. και το θέμα είναι ότι στο FB φαίνονται όπως το WPhotoViewer και σε όλα τα άλλα όπως το irfanview και δεν ξέρω τι να κάνω..

Στο PC στην Ρουμανια δεν έχω πρόβλημα σε ένα Lap-top που ήμουν δεν παρατήρισα τόση μεγάλη αλλαγή και τα Settings στο Export του Lightroom είναι πάντου ίδια τα SRGB είναι πατνού ίδια.. (Camera + Export) και δεν ξέρω τι να κάνω γιατί φαίνεται έτσι!!!

Και γενικά ότι ανεβάζω πάει στο FB γαμώτο και δεν ξέρω τι να κάνω τώρα..

Και θέλω να φαίνονται στο Upload όπως irfanview πείτε τίποτα.. βρείτε μου μια λύση να μπορέσουμε να κάνουμε δουλειά μας γμτ..

Link to comment
Share on other sites

θα ηταν καλυτερα να χρησιμοποιεις ενα προγραμα για να αποφυγεις ολο αυτο εγω χρησιμοποιω παντου την ιδια εκδοση photoshop κ ετσι βλεπω παντου το ιδιο

Και πάλι δεν παίζει ρόλο αυτό που λες..

Τι να χρησιμοποιώ μόνο το Windows Photo Viewer σαν πρόγραμμα προβολής δεν έχει καμία σημασία γιατί απλά δεν φαίνεται το ίδιο όπως στο Lightroom 5.3 (εκδοση)

kaKPtKn.jpg

Και το ίδιο ησχύει και με το Photoshop τι να την κάνω Edit εκεί πέρα το τελικό JPEG έτσι όπως το βλέπω και το κάνω δεν θα είναι το ίδιο τελικό..

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κάνεις τώρα Διονύση, ε;

Μαρίκα εννοείς, ε;

Για το infraview:

Options/Properties-settings/enable color management/Current Monitor Profile

Για τα άλλα δε μπορείς να κάνεις κάτι, άμα δεν έχουν color profiles/management

1213-10627.jpg

Έγινε επεξεργασία από Volrath
Link to comment
Share on other sites

Και να πω και την αλήθεια δεν ξέρω πως τις βλέπετε εσείς τώρα..

Αλλα στα τοπία δεν με νοιάζει και τόσο αλλά σε κάτι τετοία είναι

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΤΟ ΚΑΚΟ!

nWXvgAS.jpg

EDIT..

Aλλιώς στο Lightroom αλλιώς irfanview αλλα η κατάρα είναι στο Windows Photo Viewer και όπως το βλέπεις εκεί έτσι μπαίνει και στο FB..

Έγινε επεξεργασία από sfirculitu
Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχε κάνει σχετικό θέμα ο φίλος [MENTION=20975]karmen1983[/MENTION]. Νομίζω με καλιμπράρισμα (με μηχανηματάκι) έστρωσε το πράμα

Αλήθεια λες Μαρίκα μου!!!

:p

http://www.thelab.gr/ektypwtes-kai-psifiaki-fwtografia/giati-symvainei-ayto-126163.html

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.