Jump to content



Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ #2 (photolab 2)


Recommended Posts

Δεν είχες πιο wide φακό να μην έκοβες το πουλί ?

Δεν ειανι θεμα wide...αλλα αποστασης.Το wide , θα χαλουσε την προοπτικη.Οσον αφορα την φωτογραφια για μενα χανει παρα πολυ η επεξεργασια , το καδραρισμα και γενικα ολο το στησιμο.

Δεν κανει εντονη αντιθεση το περιστερι με τον ουρανο , αυτο σημαινει οτι δεν ξεχωριζεις το θεμα.Επισης το ραμφος χανεται στο big ben.

Βαλε τη λαθος επεξεργασια ,οτι ειναι κεντρο το θεμα και ολο το υπολοιπο καδρο αδειο ,κανει την φωτογραφια αδυναμη.Θα μπορουσες η να απομονωσεις το περιστερι μονο η να ειχες αλλη ληψη σε συνδιασμο με το big ben.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειανι θεμα wide...αλλα αποστασης.Το wide , θα χαλουσε την προοπτικη.Οσον αφορα την φωτογραφια για μενα χανει παρα πολυ η επεξεργασια , το καδραρισμα και γενικα ολο το στησιμο.

Δεν κανει εντονη αντιθεση το περιστερι με τον ουρανο , αυτο σημαινει οτι δεν ξεχωριζεις το θεμα.Επισης το ραμφος χανεται στο big ben.

Βαλε τη λαθος επεξεργασια ,οτι ειναι κεντρο το θεμα και ολο το υπολοιπο καδρο αδειο ,κανει την φωτογραφια αδυναμη.Θα μπορουσες η να απομονωσεις το περιστερι μονο η να ειχες αλλη ληψη σε συνδιασμο με το big ben.

Με τον wide θα μπορούσε να "μεταφέρει" το Big Ben πρός τα δεξιά και πάνω, έτσι δεν θα χανότανε το ράμφος στο Big Ben και θα ήταν πιο καλά σαν composition.

Από την άλλη, μάλλον καλύτερα θα ήταν με έναν tele.

Link to comment
Share on other sites

Απλά έπρεπε να πάει λίγο πιο δεξιά και κάτω.  Το τέλειο κάδρο ήταν εκεί και φώναζε. 

 

Το γραφω για να το διαβάζω/ακούω και γω. :p

εκτος απο το καδρο φωναζε και η αδερφη μου τελειωνε βρεχομαι :p

Link to comment
Share on other sites

Aν και ειπα να μην ξανακυλησω, η πρωτη νομιζω μου φωναζε για BW..

(κλικ πανω να μεγαλωσει λιγο,...800pixel εχει πλατος..Ως attachment τη βαζει με μικροτερη αναλυση (και με μαλλον οτι να 'ναι συμπιεση)

 

post-31121-0-13034400-1433798532_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Οσο και να μου αρεσει η αποψη του Νικου , διαφωνω καθετα με το σκεπτικο να πειραζουμε τις φωτογραφιες των αλλων με το ετσι θελω.
Το σωστο ειναι να ζητησει την αδεια απο τον φωτογραφο για το ελευθερο της επεξεργασιας , η αν αυτο δεν εγκριθει απο τον φωτογραφο , τοτε να τυπωθει ελευθερα και ωραια η γνωμη ή η κριτικη πανω στην φωτογραφια του

Ωραιο πραγμα να σε μαγευει ενα μερος, να θες να αποθανιτισεις το τοπιο η την σκηνη και να το βγαλεις οπως ΕΣΥ το βλεπεις η το φανταζεσαι και να βλεπει ακριβως το ιδιο πραγμα ο θεατης.
Δεν ειναι ωραιο ομως να δειχνεις αυτο που νιωθεις μεσα απο την φωτογραφια και ο θεατης να βλεπει κατι αλλο.
Σε αυτη τη περιπτωση μπορει ο θεατης να απογειωσει την φωτογραφια με 2-3 κλικς αλλα αμεσα υποτιμαει την προσπαθεια του φωτογραφου.
Για αυτο λοιπον μη το κανεις , πεστου το σα γνωμη και ασε τον φωτογραφο να εκφραστει ελευθερα.Εκτος αν ζητησει το αντιθετο
Φωτογραφος δεν γινεσαι κανοντας επεξεγασια μονο.
Δε ξερω ,εμαι πολυ αυστηρος σε αυτο το θεμα και ποσο μαλλον για τις φωτογραφιες μου.Οχι δε μου εχει τυχει με το ετσι θελω να τις πειραζουν , αλλα με πειραζει πολυ να βλεπω να το κανουν στους αλλους.

 

Και οχι δε το παιζω μεγας και τρανος φωτογραφος , ουτε κανας κουλτουριαρης καλλιτεχνης.Απλα αγαπαω την φωτογραφια και δε θα παψει ποτε αυτο.

Σορρυ Νικολα αλλα επειδη βλεπω να γινεται συχνα και παντου, με αφορμη το ποστ σου , τα ειπα :)

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω και δεν διαφωνω κσθολου.

Το ειχα πει και παλιοτερα εξαλλου σε αλλη αφορμη.

 

Απλα ενεκα οτι ειμαι εγω (γνωριμος συνηθης υποπτος) ,ενεκα οτι σε μερικους χρηστες εχω μια α ελευθερια, δεν ηθελε και πολυ ....η ρημαδα η ζωη ...

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.