Jump to content



Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ #2 (photolab 2)


Recommended Posts

Παντως θα ηθελα καποια κριτικη για τις φωτο - καδρο - επεξεργασιας κλπ κλπ. :) Τι θα μπορουσα να ειχα κανει καλυτερα για να μπορεσω να το βελτιωσω στα επομενα κλικ ...

 

Ειμαι τελειως αρχαριος οποτε καθε γνωμη ειναι ευπροσδεκτη 

 

θενκς 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2d9wsp4.jpg

^^ Οκ λοιπον.Στραβη.Επισης,.ειναι ΠΟΛΥ ασχημο η κατω μερια των σανιδων.(αποβαθρας ; )  Κοψιμο(αν προτιμας το εγχρωμο)

Ειδικα το κοκκινο αυτο χρωμα με το πορτοκαλι δεν ειναι ωραιος συνδιασμος με το εντονο μπλε που εχεις σε ολη την φωτογραφια.Τι θα εκανα ; Ασπρομαυρη σαν του Νικου χωρις κροπ γιατι το μαυρο παει ωραια , η αν επεμενα για εχρωμη , Οχι τοσο εντονο ουρανο σε χρωμα και σε contrast.Γενικα η εντονη επεξεργασια που εχεις δωσει , χαλαει αρκετα την δυναμικη της φωτογραφιας.Τα δενδρα δεξια , εχουν αλλο βαθος - τονο απο τα υπολοιπα..Το καδρο οπως σου ειπα θα ηταν πιο στενο ωστε να επικεντροθω στην λιτοτητα της φωτογραφιας.

Αποβαθρα - ηρεμη θαλασα και τα βουνα πισω.Αλλα οχι τοσο ουρανο και κατω μερος.

Η θα τραβαγα 2 να δω ποια μου καθεται.

 

2rz6jjo.jpg

Ωραια επεξεργασια , ωραιοι τονοι , σωστο καδραρισμα αλλα σα φωτογραφια δεν λεει κατι.Χιλιες φορες η παραπανω.

 

swvgpi.jpg

 

f3i9s7.jpg

Το λαθος εδω ειναι οι αναλογιες και τα ποσοστα σου.

Εχεις 60% ουρανο με εντονα συννεφα και το "θεμα" σου που ειναι ο φαρος κρυβεται στο υπολοιπο 30-40%

Το οτι ειναι στραβη δε το αναλυω.Ειανι το τελευταιο που μας ενδιαφερει οπως και στην αλλη,Αλλα σε τοπιου φωτογραφια ειναι το ΠΡΩΤΟ πραγμα που θα φτιαχνεις

Δε μπορω να διαλεξω ποια απο τις δυο γιατι και οι δυο εχουν βασικα λαθη..Εντονα χρωματα , χτυπαει αλλου το ματι και στην ασπρομαυρη υπαρχει το "αλο" γυρω απο τον φαρο.Πστευω φωτισες τοπικα αλλα σου εφυγε.Ειναι τελειως δυσαναλογη τονικα με το υπολοιπο καδρο.

Η φωτογραφια ηθελε πολυ λιγοτερο ουρανο.Οχι παλι τοσο εντονη επεξεργασια.ΠΟΛΥ μεγαλυτερο ποσοστο του φαρου με τα βραχια και να δινεις στο βαθος την αισθηση του ηλιουβασιλεματος και λιγο απο την αγριαδα των συννεφων.

Δε μπορω να σου φτιαξω κροπ απο δω γιατι ειναι απο λαθος σημειο τραβηγμενη.

Επισης , εχεις ανεβασει 4 φωτογραφιες που μας δειχνεις δυο ιδια μερη.

Θα διαλεγεις παντα μια.Απο τις 2 πρωτες ποια σου αρεσει περισσοτερο ; Η πρωτη ; αυτην θα ανεβασεις !

Το ιδιο και για τις τελευταιες.Και γενικα ετσι θα σκεφτεσαι για το προσωπικο σου αλμπουμ.

Το να ανεβαζεις πολλες απο το ενα θεμα , αφενος οτι κουραζει τον θεατη , αφετερου δειχνει και αναποφασιστο φωτογραφο :)

Δεν λεω οτι μας κουρασες.lol , απλα επειδη εισαι αρχαριος οπως λες, σου δινω συμβουλες που εχω ακουσει και εγω απο πιο εμπειρους.

Παντως δε ξερω τι μηχανη/φακο εχεις , αλλα ποιοτικα δε μου αρεσουν καθολου.Μπορει να ευθυνεται η επεξεργασια.

Αν ακουστηκα αυστηρος , συγχωρα με :p

 

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επρεπε να παω για ενα απογευμα στην Λακωνικη Μανη και ειπα να βγαλω καμμια φωτογραφια.Επιτελους μετα απο μηνες.
Τα μερη δεν τα γνωριζα..Οποτε εκανα μια μικρη βολτουλα για 2 ωρες.
18712171316_057ba62d44_z.jpgJSN_6395a by Jason Raptopoulos, on Flickr

18115195184_de110f247a_z.jpgJSN_6384a by Jason Raptopoulos, on Flickr

18737804675_1a9a4d57df_z.jpgJSN_6381a by Jason Raptopoulos, on Flickr

 

18549929088_688d74a25f_z.jpgJSN_6386a by Jason Raptopoulos, on Flickr

 

18737261485_ab37236002_z.jpgJSN_6409a by Jason Raptopoulos, on Flickr

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω.
Δεν εχω ιδεα για ποιο λογο δεν εμφανιζονται τα exif.

το exif της τελευταιας


File Info 1
File:    JSN_6409.NEF
Date Created:    6/9/2015 8:33:42 PM
Date Modified:    6/9/2015 8:33:42 PM
File Size:    26.0 MB
Image Size:    L (6016 x 4016), FX
File Info 2
Date Shot:    6/9/2015 20:33:42.20
Time Zone and Date:    UTC+2, DST:ON
Image Quality:    Lossless Compressed RAW (14-bit)
Artist:    Jason Rap                           
Camera Info
Device:    Nikon D600
Lens:    14mm f/2.8-1.4D
Focal Length:    14mm
Focus Mode:    Manual
AF-Area Mode:    Single
VR:
AF Fine Tune:    OFF
Exposure
Aperture:    f/7.1
Shutter Speed:    1/50s
Exposure Mode:    Aperture Priority
Exposure Comp.:    -1.0EV
Exposure Tuning:    -2/6
Metering:    Matrix
ISO Sensitivity:    1EV under 100
Flash
Device:
Image Settings
White Balance:    Color Temp. (5880K), 0, 0
Color Space:    sRGB
High ISO NR:    OFF
Long Exposure NR:    OFF
Active D-Lighting:    OFF
Image Authentication:
Vignette Control:    OFF
Auto Distortion Control:    OFF
Picture Control
Picture Control:    [NL] NEUTRAL
Base:    [NL] NEUTRAL
Quick Adjust:    -
Sharpening:    2
Contrast:    0
Brightness:    0
Saturation:    0
Hue:    0
Filter Effects:
Toning:
Location Info
Latitude:
Longitude:
Altitude:
Altitude Reference:
Heading:
UTC:
Map Datum:
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικα εχω απειρες αλλά είναι snapshotoειδείς οι περσσότερες.

Απ αυτο το σετ έχω κιαλλες αλλά δεν είναι κατι το ιδιαίτερο. 

Aυτή μου άρεσε γιατί λόγω της άκυρης ώρας δεν έχει ψυχή και έχει και τον γερανό κάτω απο το μανιτάρι που δείχνει κάπως το μέγεθος.

Έγινε επεξεργασία από soulclaimer
Link to comment
Share on other sites

Σταυρο , πολυ Oversaturated για τα ματια μου...και τα προσωπα δε θελουν τοσο πολυ..Ισως ειναι και η ωρα και το τσιτωμα που λες..Αλλα βλεπω σου αρεσει το DOF ε ; :p

Παντως επρεπε η γκομενα να "μισο ανοιγει" το ζακετακι και να παρει πιο παιχνιδιαρικη ποζα.
Τωρα δειχνει οτι κρυωνει με γυμνο το κατω μερος.Δεν στεκει
 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

αυτο το DOF...τι έχανα τοσο καιρο....

 

 

Αν εβαζες exif θα σου ελεγα τι εχανες..

 

(επι της ουσιας τιποτε δεν εχανες. Θεμα τεχνικης ειναι. ..και ενος φακου της προκοπης Εχει καποιες διαφοροποιησεις ανολογα την αποσταση, φακο και διαφραγμα..αλλα στο 90% των περιπτωσεων...μετα λυπης πλεον ειναι απλα θεμα τεχνικης. Δεδομενου οτι δεν δουλευεις wide open τον οποιο φακο εχεις..ή/και οτι μπορεις να βρεις ενα φακο 1.5 φορα κοντυτερο με ενα στοπ(αντε και 1/3 ακομα - 1+1/3)) κατω στο διαφραγμα, της προκοπης.)

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραία. σε ποιο σημείο περίπου είναι αυτό το εκκλησάκι ;

 

Σε ευχαριστώ,για δες αν στο εμφανίζει στο παρακάτω link...ίσως το έκανα λάθος :p :

 

https://www.google.gr/maps/dir//37.6588442,24.02746/@37.6589041,24.0268754,1898m/data=!3m1!1e3!4m2!4m1!3e0

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.