Jump to content


Τι ρυθμό ανανέωσης εικόνας έχει η οθόνη σας;


Ποιος είναι ο ρυθμός ανανέωσης της οθόνης σας;  

652 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

144 hz Εδώ.

Θα γίνω λίγο αιρετικός όμως και θα πώ οτι ο ενθουσιασμός μου δεν είναι ανάλογος όσων έχουν τέτοιες οθόνες.Καλή δεν λέω αλλά δεν κατάλαβα, με τα δικά μου ματια, χαοτική διαφορά.Προσωπικά θεωρω καλύτερη επιλογή μια ips στα 60.

Link to comment
Share on other sites

Παίζεις παιχνίδια;

Ναι bf3 κυρίως.Το ξερω μπορει να ακουγεται παραξενο σε κάποιους εδω αλλα δεν είπα και ουαου μόλις επαιξα.

edit: Ναι ξέρω και τις ρυθμίσεις εχω ωστε να πιανει πολλά καρέ low-medium με gtx670 και εχω δοκιμασει ολες τις συχνοτητες για να δω διαφορες και lightboost δοκιμασα.

Έγινε επεξεργασία από Peter_Line
Link to comment
Share on other sites

Εχω να παιξω FPS κατι χρονια και εχω παρει χαμπαρι γενικα τι παίζει με τα > 60

Μιας και ειπα να στησω ενα PC, παρηγγειλα με DELL 2713HM από την οποία είμαι πολυ ευχαριστημενος στο γραφειο.

Για πειτε, που εχω μεινει πίσω; :p

Πού σε συ μαρί! :inlove:

Πολύ καλό το Dell σίγουρα, για all-around λύση μάλλον απ τις καλύτερες σήμερα.

Εγώ στο γραφείο έχω ακόμα το θρυλικό 244Τ, που μου είχες μοσχοπουλήσει 1000€ εν έτη 2005-6? :hehe:

Θα δυσκολευτώ πολύ να το αλλάξω με 21:9 που το ψήνω για office use.

Στο σπίτι είχα μια HP LP2475w, πολύ αξιόλογο και αυτό, πλέον είναι δευτερεύον στο γραφείο.

Πηγαίνοντας λοιπόν απο την HP στη BenQ, έκανα τους απαραίτητους συμβιβασμούς λόγο TN panel αλλά η απόκριση και η ο ομαλότητα της με έκανε να ξεχάσω τα κουσούρια!

Ο κύριος λόγος που την αγόρασα ήταν το BF3-BF4, όπου η διαφορά είναι απλά μέρα με τη νύχτα.

Στα άλλου είδους παιχνίδια έχει μεν διαφορά (F12012-13, Grid2 πχ), αλλά όχι κάτι τρομακτικό.

Εσύ τι χρήση θες να κάνεις με αυτό το PC? (εκτός απο p0rn :p )

Link to comment
Share on other sites

Πού σε συ μαρί! :inlove:

Πολύ καλό το Dell σίγουρα, για all-around λύση μάλλον απ τις καλύτερες σήμερα.

Εγώ στο γραφείο έχω ακόμα το θρυλικό 244Τ, που μου είχες μοσχοπουλήσει 1000€ εν έτη 2005-6? :hehe:

Αυτο με τα 63ms input lag ? :hehe:

http://www.thelab.gr/othones-kai-panels/dell-vs-eizo-vs-samsung-30848-3.html#post443084

http://www.thelab.gr/othones-kai-panels/dell-vs-eizo-vs-samsung-30848-5.html#post445562

Αμα κανει καποιος μεταβαση απο ενα τετοιο μονιτορ που προοριζοτανε αυστηρα για επαγγελματικη χρηση σε 120αρι και δεν καταλαβει διαφορα τοτε ειναι το λιγοτερο ...... ψηφοφορος του Αδωνι :p

Link to comment
Share on other sites

Πού σε συ μαρί! :inlove:

Πολύ καλό το Dell σίγουρα, για all-around λύση μάλλον απ τις καλύτερες σήμερα.

Εγώ στο γραφείο έχω ακόμα το θρυλικό 244Τ, που μου είχες μοσχοπουλήσει 1000€ εν έτη 2005-6? :hehe:

Θα δυσκολευτώ πολύ να το αλλάξω με 21:9 που το ψήνω για office use.

Στο σπίτι είχα μια HP LP2475w, πολύ αξιόλογο και αυτό, πλέον είναι δευτερεύον στο γραφείο.

Πηγαίνοντας λοιπόν απο την HP στη BenQ, έκανα τους απαραίτητους συμβιβασμούς λόγο TN panel αλλά η απόκριση και η ο ομαλότητα της με έκανε να ξεχάσω τα κουσούρια!

Ο κύριος λόγος που την αγόρασα ήταν το BF3-BF4, όπου η διαφορά είναι απλά μέρα με τη νύχτα.

Στα άλλου είδους παιχνίδια έχει μεν διαφορά (F12012-13, Grid2 πχ), αλλά όχι κάτι τρομακτικό.

Εσύ τι χρήση θες να κάνεις με αυτό το PC? (εκτός απο p0rn :p )

lol @ μαρί (ηθελα κι εγω να το γραψω στο αρχικό ποστ αλλα ειπα να μην εκτεθω (κι αλλο) :p)

Α, μιλαμε για TNουρες δλδ....μακρυα κι αγαπημενοι

Και να με πλΕρώνουν δεν τα πλησιάζω.

Ειδαμε και παθαμε να πλησιάσουμε θρυλικά κομματια (σαν το 244Τ που λες - btw την προηγουμενη εβδομαδα μου ψοφησε ενα που χα στο γραφειο) με τα S-IPS (τοσο χρονια με μονο TN να παιζουν ετρεμα μην μου χαλασει το Sammy)

Την νεα την παίρνω για all around χρηση σπιτι. Λίγο να συνδεω το Mac πανω (gay, I know :p), λίγο το game PC που λεω φετος να δεησω να στησω (μη γελάς! :p)

Απο περιεργεια ρε φιλεναδα ομως, τα 60 δλδ δεν σου φτανουν στα FPS (και θες παραπανω με χειρότερα μαυρα κλπ των TN) ;

ΥΓ Την 29αρα την σκεφτομουν κι εγω αλλα φοβάμαι οτι ακόμα και για γραφειο θα ειναι πολυ μακρόστενη (το θες το ύψος)

Και για το σπιτι παλι ειναι η αναλυση περιεργη για τα games...

Τελικα, φοβαμαι μονο για ταινιες ειναι ή πολυ εξειδικευμενη χρηση γραφειου

Link to comment
Share on other sites

lol @ μαρί (ηθελα κι εγω να το γραψω στο αρχικό ποστ αλλα ειπα να μην εκτεθω (κι αλλο) :p)

Α, μιλαμε για TNουρες δλδ....μακρυα κι αγαπημενοι

Και να με πλΕρώνουν δεν τα πλησιάζω.

Ειδαμε και παθαμε να πλησιάσουμε θρυλικά κομματια (σαν το 244Τ που λες - btw την προηγουμενη εβδομαδα μου ψοφησε ενα που χα στο γραφειο) με τα S-IPS (τοσο χρονια με μονο TN να παιζουν ετρεμα μην μου χαλασει το Sammy)

Την νεα την παίρνω για all around χρηση σπιτι. Λίγο να συνδεω το Mac πανω (gay, I know :p), λίγο το game PC που λεω φετος να δεησω να στησω (μη γελάς! :p)

Απο περιεργεια ρε φιλεναδα ομως, τα 60 δλδ δεν σου φτανουν στα FPS (και θες παραπανω με χειρότερα μαυρα κλπ των TN) ;

ΥΓ Την 29αρα την σκεφτομουν κι εγω αλλα φοβάμαι οτι ακόμα και για γραφειο θα ειναι πολυ μακρόστενη (το θες το ύψος)

Και για το σπιτι παλι ειναι η αναλυση περιεργη για τα games...

Τελικα, φοβαμαι μονο για ταινιες ειναι ή πολυ εξειδικευμενη χρηση γραφειου

Απελευθερώσου! :p

Όπως κατάλαβα τα πράγματα είναι απλά για σένα, 2 επιλογές έχεις για την ώρα αν πεις να δοκιμάσεις τα 120Hz.

http://www.thelab.gr/othones-kai-panels/120hz-refresh-rate-va-panel-einai-dynaton-128412.html

http://www.thelab.gr/othones-kai-panels/27-s-ips-2560x1440-me-300-eyrw-107040-9.html

Aν και καλά θα ήταν να δεις απο κοντά καμία BenQ-Asus 120Hz, αν και ΤΝ, έχουν βελτιωθεί πολύ σε σχέση με παλιότερα πανελ(όχι ότι έχουν σχέση με PVA ή καλό IPS but still),τόσο στο χρώμα όσο και στο μαύρο, οι γωνίες θέασης είναι εξίσου χάλια όμως.

Η Ειζο είναι πολλά υποσχόμενη και θα θελα να την δω απο κοντά κάποια στιγμή, το πως δε ξέρω...

Αντε αντε πάρτην να σε κάνουμε πειραματόζωο :p

Εχω κολλήσει με το BF, οπότε ναι το trade off είναι αποδεκτό για μένα στο gaming PC.

Tα 60hz όχι δε φτάνουν αν ασχοληθείς λίγο με τα 120 και FPS, αφού γύρισα για δοκιμή τα settings στα 60Hz και νόμιζα ότι έτρεχα σε βάλτο αντί για άσφαλτο...

Στο γραφείο σου είπα, για SoftOne-Word-Excel-mail-browsing κάποια στιγμή του χρόνου θα πάω σε μακρόστενη.

Για games δε νομίζω να είναι καλή λύση, είναι καθαρά office-movies panel όπως είπες.

Link to comment
Share on other sites

lol @ μαρί (ηθελα κι εγω να το γραψω στο αρχικό ποστ αλλα ειπα να μην εκτεθω (κι αλλο) :p)

Α, μιλαμε για TNουρες δλδ....μακρυα κι αγαπημενοι

[H]ard|Forum - View Single Post - Eizo Foris FG2421: 120hz VA Panel

Αν εχεις τυχη (και 500 ευρω) διαβαινε :p

Θυμαμαι πολυ καλα παλαιοτερα ποστ σου που εκραζες διαφορα ασυρματα ποντικια και ποση διαφορα ελεγες οτι εχουν τα 125hz με τα 1000 στο polling rate του mouse, τα 60hz για FPS φτανουν μεχρι την ημερα που θα εχεις δοκιμασει τα 120 :)

edit : Παρε 4K IPS να γουσταρεις :hehe:http://hardforum.com/showpost.php?p=1040393300&postcount=868

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητες φίλες,

Κινέζο (αυτόν με τα 300 ευρώ στην πόρτα μου) δεν βάζω σπίτι μου.

Η Eizo ωραία φαίνεται αλλα λίγη (σε ιντσες και ανάλυση)

Η σύγκριση με τα mouse λιγο υπερβολική γιατί απλώς με ασύρματο mouse (οχι πολυ καλο / έχω ν ασχοληθώ και χρόνια βέβαια) απλώς δεν το παλεύεις σε υψηλές αναλύσεις.

Με τα 60 σε fps δεν ειναι δα οτι δεν την παλεύεις κιόλας. Απλώς με τα 120 πας για το παραπανω.

Οπότε θα μείνω στην dell (δεν ειμαι δα και κανα φανατικός fpsας)

ΥΓ Την μακροςτενη γραφείο ξανασκεψου την. Η διαφορα ανάλυσης ειναι μεγαλη.

ΥΓ Μαρι, τόσα χρόνια πέρασαν, διοικείς αυτοκρατορία και ακόμα λιωνεις στο PC; Poor daddy...:p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.