Jump to content



Τι ρυθμό ανανέωσης εικόνας έχει η οθόνη σας;


Ποιος είναι ο ρυθμός ανανέωσης της οθόνης σας;  

652 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Αγαπητες φίλες,

Κινέζο (αυτόν με τα 300 ευρώ στην πόρτα μου) δεν βάζω σπίτι μου.

Η Eizo ωραία φαίνεται αλλα λίγη (σε ιντσες και ανάλυση)

Η σύγκριση με τα mouse λιγο υπερβολική γιατί απλώς με ασύρματο mouse (οχι πολυ καλο / έχω ν ασχοληθώ και χρόνια βέβαια) απλώς δεν το παλεύεις σε υψηλές αναλύσεις.

Με τα 60 σε fps δεν ειναι δα οτι δεν την παλεύεις κιόλας. Απλώς με τα 120 πας για το παραπανω.

Οπότε θα μείνω στην dell (δεν ειμαι δα και κανα φανατικός fpsας)

ΥΓ Την μακροςτενη γραφείο ξανασκεψου την. Η διαφορα ανάλυσης ειναι μεγαλη.

ΥΓ Μαρι, τόσα χρόνια πέρασαν, διοικείς αυτοκρατορία και ακόμα λιωνεις στο PC; Poor daddy...:p

βασικα πριν παρω την Υamakasi ειχα την HP Z2740W την οποια ειχα μοσχοπληρωσει αφου την ειχα αγορασει καινουργια.

Να μην αναλυω τις διαφορες τους (αν και νομιζω οτι καποιοι θα το εβρισκαν ενδιαφερον) θα σου πω οτι η HP απο την επισημη ελληνικη αντιπροσωπεια χαλασε σε 3 μηνες μεσα και η αντικατασταση εγινε με refurbished ενω η κινεζικη που την εχω πανω απο χρονο και εχει κλοκαριστει πολλες φορες στα 120hz (δυστυχως τωρα δεν εχω και την καρτα γραφικων να την δουλεψω αλλα και τον χρονο για games) δεν εχει βγαλει τιποτα,ουτε καμμενο-κολλημενο pixel ουτε το παραμικρο.

Οποτε να διαφωνισω περι του κινεζου που λες (προσωπικη μου αποψη επειδη περα απο οθονη εχω παρει και κινητα απο γνωστα κινεζικα site χωρις ποτε να εχω προβλημα και χωρις βεβαια να εχω μοσχοπληρωσει στους ευρωπαιους-αμερικανους μεγαλοκαρχαριες της samsung-apple) .Το πιο βασικο ομως ειναι οτι και οι ευρωπαιοι αμερικανοι κατασκευαστες οθονων-κινητων στην κινα εχουν τα εργοστασια τους οποτε αν το δουμε πιο σφαιρικα ολα κινεζικα ειναι απλα τα επωνυμα τα πληρωνεις 200+ ευρω πιο πανω λογο και καλα των προδιαγραφων που εχουν στην κατασκευη .

Καλο ειναι να βγαλουμε απο το μυαλο μας την αντιληψη που ειχαμε πριν 10+ χρονια για τα κινεζικα προιοντα που τοτε περιοριζονταν συνηθως στα ρολογια και ρουχα που βρισκαμε στο παζαρι του Πειραια και στην αγια βαρβαρα και ηταν κακιστα και να δουμε διαφορετικα τα πραγματα.

Έγινε επεξεργασία από Aias
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ναι θα συμφωνήσω πως μετά τα 120Hz δεν υπάρχει γυρισμός. BenQ XL2410T εδώ και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Εκπληκτικά αποτελέσματα και με το SVP (Smooth Video Project) στα 120Hz για θέαση ταινιών με motion compensation.

Εκπληκτικό και το 3D ως δυνατότητα (όπου υπάρχει), εκπληκτικό και το gaming. Η καθημερινή χρήση και η συνολική εμπειρία είναι αισθητά πιο ξεκούραστη και ομαλή, ειδικά σε επεξεργασία εικόνας, βίντεο και 3D/CAD εφαρμογές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω που είναι το πλεονέκτημα σε παραπάνω από 60Hz ανανέωση εικόνας. Αν θέλεις να γράψεις π.χ. ένα κείμενο ή να στείλεις ένα e-mail, τα 60Ηz είναι υπεραρκετά.

Μην ξεχνάμε ότι οι LCD δεν λειτουργούν σαν τις παλιές CRT, όπου ίσχυε ο κανόνας "μεγαλύτερη συχνότητα ανανέωση = καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα".

Τώρα, αν θέλει κανείς να δει ταινίες στο μόνιτορ, ας ξεκινήσει πρώτα με το madVR σε monitor των 60Ηz και βλέπει.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και τα >60hz δεν είναι για όλους. Οι παιχνιδάδες ζητούν την βέλτιστη ακαριαία απόδοση της οθόνης σε παιχνίδια γρήγορης δράσης. Το θάμπωμα το οποίο προκαλείται από οθόνες με ανανέωση στα 60hz μπορεί να είναι η διαφορά μιας σφαίρας στο κεφάλι. Του δίκού σου ή του αντιπάλου :p

Περισσότερα μπορείς να δεις εδώ: PHOTOS: 60Hz vs 120Hz vs LightBoost | Blur Busters

Link to comment
Share on other sites

ανάλογα, 1600x1200@85, 2048x1536@60

CRT εδώ ;)

Κι εγώ στα 85Hz. Νόμιζα ήμουν ο μόνος που έχω ξεμείνει με CRT ακόμα. (1280x960 desktop, 1600x1200 games)

Προφανώς και τα >60hz δεν είναι για όλους. Οι παιχνιδάδες ζητούν την βέλτιστη ακαριαία απόδοση της οθόνης σε παιχνίδια γρήγορης δράσης. Το θάμπωμα το οποίο προκαλείται από οθόνες με ανανέωση στα 60hz μπορεί να είναι η διαφορά μιας σφαίρας στο κεφάλι. Του δίκού σου ή του αντιπάλου :p

Περισσότερα μπορείς να δεις εδώ: PHOTOS: 60Hz vs 120Hz vs LightBoost | Blur Busters

Πολύ ενδιαφέρον link!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 10 months later...

Άλλαξα οθόνη χτες, έβαλα μια Philips 190c (19 inch LCD 4:3) που είχαμε σπίτι και δεν ήξερα ότι υπήρχε.

1280x1024 @60Hz.

 

Δε δούλευε καλά, την έσπασα μέσα σε 2 μέρες και ξαναγύρισα σε CRT EIZO FlexScan T761 που μου χάρισε μέλος εδώ. Η F730 τα τίναξε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.