Jump to content


Κινέζικα Tablets... merimobiles κλπ


Recommended Posts

Επίσης μην ξεχνάς τον παράγοντα γνώση. Υπάρχουν αρκετοί που δουλεύουν σε υπολογιστοί αλλά δε σκαμπάζουν γρί. Και θέλουν να κάνουν τη δουλειά τους, αλλά η εποχή επιβάλει να την κάνουν μέσω υπολογιστή. Πες μου αυτοί οι άνθρωποι ειδικά στην Ελλάδα που η εκπαίδευση είναι μηδενική πως μπορούν να μάθουν και τι πηγές γνώσεις υπάρχουν για windows σε σχέση με linux κλπ κλπ. Το tablet που πήρες με 160€ έδινες άλλα 50 και το έπαιρνες απο Ελλάδα. Αγόραζες ένα galaxy 10άρι και σε κάλυπτε απόλυτα στην δουλειά σου και εκεί που το θές. Γιατί μη μου πεις θέλεις το tablet για gaming κλπ. Το tab4 έχει 223€ και θεωρώ οτι σε καλύπτει απόλυτα.

 

Κάποιες σκέψεις:

 

α) Οι άνθρωποι που είναι εντελώς ανίδεοι όπως γράφεις είναι και αυτοί που δεν μπορούν/δεν ξέρουν/δεν θέλουν να παραγγείλουν από e-shop @ 223€. Θα πάνε στο πλαίσιο και θα δουν 350€ τιμή. Επίσης @223€ από το x eshop δεν είμαι και σίγουρος ότι θα έχει διετή εγγύηση αλλά μονοετή (άρα περιορίζεται έτι περαιτέρω το προηγούμενο επιχείρημά σου περί εγγυήσεων)

 

β) Έστω όμως ότι συγκρίνουμε 160€(Κίνα) vs (223€) Ελλάδα-eshop. Τι παίρνει ο αγοραστής;

 

octa core @ 1.7  vs  quad core @ 1.2

2gb ram vs 1.5gb RAM

8mp camera vs 3mp camera

3g vs wifi μόνο

10.000 mAh vs 6.800mAh

retina display vs 1280x800 (μάλλον με καλύτερα χρώματα)

 

Ναι και με τα 2 θα κάνεις τη δουλειά σου. Όμως είναι σαφές ότι η κινεζιά @ 160€ είναι πολύ περισσότερο future proof (με την προϋπόθεση/ρίσκο ότι δεν θα σου μείνει στο χέρι πριν την ώρα της).

Το συμπέρασμα στο οποίο εγώ καταλήγω είναι ότι αξίζει το ρίσκο η κινεζιά γιατί και σημαντικό ποσό χρημάτων γλιτώνεις και έχεις ΠΟΛΥ ανώτερα specs. Ούτως ή άλλως το tablet έχει μεγάλη επικινδυνότητα για πέσιμο/σπάσιμο/λούσιμο και εκεί οι συνέπειες θα είναι ίδιες είτε έχεις επώνυμο samsung είτε όχι.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.