Jump to content



Sony mh1c-mh1


Recommended Posts

ξανά σε προσφορά, καλά πόσα πήρανε, με το κιλό τα πλήρωσαν?

Μόλις τα σύνδεσα στο iphone 3gs και παίζουν πάρα πολύ καλά. Το κόλπο με το καλώδιο μανταλάκι έγινε γιατί χωρίς αυτό ακουγόταν λες και ήμουν σε θέατρο.

άντε να περάσουν οι γιορτές για τους Κινέζους ώστε να παραγγείλω τον αντάπτορα.

Link to comment
Share on other sites

Το απόγευμα θα βάλω λινκ για άλλη μια προσφορά για σονυ ακουστικά, Μόλις μου το ανέφερε ένας συνάδελφος!

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα έβαλα κι εγώ χτες κάτω. Χρειαζόμουν από OMTP να τα κάνω CTIA

Αρχικά χωρίς να σκεφτώ ακολούθησα τις οδηγίες ενός που λέει να αλλάξουμε στο χειριστήριο το mic+/mic-

Αλλά έπρεπε και πάλι να πατάω το κουμπί και δε με συγκινούσε η κατάσταση.

Εκεί κατάλαβα πόσο άκυρη ήταν η κίνηση. Το τελικό ground πρέπει να αντιμετατεθεί με το τελικό mic και όχι αυτά που βρίσκονται στο χειριστήριο...

:whip::whip::whip:

Αφού αυτομουντζώθηκα, έψαξα τον εύκολο τρόπο, αλλά το ρημάδι το βύσμα ήταν ένα κολλημένο πράγμα και δεν είχα ελπίδα. Οπότε έκοψα το καλώδιο λίγο πιο πάνω και έκανα την αντιμετάθεση.

Χρησιμοποίησα μετά το θερμοσυστελλόμενό μου και όλα ΟΚ.

Σε σύγκριση με παλαιότερα sony ericsson hands free που χρησιμοποιώ μπορώ να πω ότι η διαφορά στη μουσική είναι εμφανής ακόμη και σε κάποιον που δεν πολυκαίγεται για την ποιότητα του ήχου.

Το ταλαιπώρησα όμως και ταλαιπωρήθηκα κι εγώ πολύ.

Η όλη διαδικασία εφόσον ξεκινήσει σωστά δεν είναι πάνω από ένα 15λεπτο

Link to comment
Share on other sites

Τα έβαλα κι εγώ χτες κάτω. Χρειαζόμουν από OMTP να τα κάνω CTIA

Αρχικά χωρίς να σκεφτώ ακολούθησα τις οδηγίες ενός που λέει να αλλάξουμε στο χειριστήριο το mic+/mic-

Αλλά έπρεπε και πάλι να πατάω το κουμπί και δε με συγκινούσε η κατάσταση.

Εκεί κατάλαβα πόσο άκυρη ήταν η κίνηση. Το τελικό ground πρέπει να αντιμετατεθεί με το τελικό mic και όχι αυτά που βρίσκονται στο χειριστήριο...

:whip::whip::whip:

Αφού αυτομουντζώθηκα, έψαξα τον εύκολο τρόπο, αλλά το ρημάδι το βύσμα ήταν ένα κολλημένο πράγμα και δεν είχα ελπίδα. Οπότε έκοψα το καλώδιο λίγο πιο πάνω και έκανα την αντιμετάθεση.

Χρησιμοποίησα μετά το θερμοσυστελλόμενό μου και όλα ΟΚ.

Σε σύγκριση με παλαιότερα sony ericsson hands free που χρησιμοποιώ μπορώ να πω ότι η διαφορά στη μουσική είναι εμφανής ακόμη και σε κάποιον που δεν πολυκαίγεται για την ποιότητα του ήχου.

Το ταλαιπώρησα όμως και ταλαιπωρήθηκα κι εγώ πολύ.

Η όλη διαδικασία εφόσον ξεκινήσει σωστά δεν είναι πάνω από ένα 15λεπτο

Tα καλώδια στο καρφί δεν είναι που πάνε και στο χειριστήριο; γιατί να μην δουλεύει η αντιμετάθεση στο χειριστήριο και να δουλεύει στο καρφί;

Link to comment
Share on other sites

Πιθανώς επειδή το ουδέτερο που αλλάζεις στο χειριστήριο είναι το ένα από τα τρία που δημιουργούν συνενούμενα το τελικό ουδέτερο στο καρφί (δεξί ακουστικό, αριστερό και μικρόφωνο)

Link to comment
Share on other sites

Πιθανώς επειδή το ουδέτερο που αλλάζεις στο χειριστήριο είναι το ένα από τα τρία που δημιουργούν συνενούμενα το τελικό ουδέτερο στο καρφί (δεξί ακουστικό, αριστερό και μικρόφωνο)

Άρα είναι απίθανο να μπορεί να γίνει κάτι από το χειριστήριο;

Link to comment
Share on other sites

Άποψή μου, αν δε θες να το κάνεις σωστά, τότε απλά βάλε το κλιπάκι ή ένα μικρό δεματικό να πατάει το μεσαίο κουμπάκι και τελείωσες...

Επειδή δεν μου "αρέσει" ούτε εμένα η πατέντα με το πατημένο κουμπάκι, μπορείς να μου δώσεις κάποιο link με το βύσμα που χρειάζομαι και να μου πεις ποιο είναι το κόστος του; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρατήρησα ότι το μεταλλικό βαρελάκι στο καρφί περιστρέφεται. Υπάρχει περίπτωση να βγαίνει και να μπορούμε να αλλάξουμε τα καλώδια χωρίς να χρειστεί να κόψουμε το καλώδιο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γιατί να αλλάξεις βύσμα αν το τσεκουρώσεις? Αντιστρέφεις μικρόφωνο και γείωση και κολλάς/βάζεις θερμοσυστελλόμενο.

Είμαι στη φάση που σκέφτομαι να αγοράσω κανα δυο ανταπτορες, αλλα με τρώει να κανω πατέντα.

Τσεκούρωμα εννοείς κόψιμο του καλωδίου καθετα , απογύμνωση και των 4 κλώνων και επανένωση με αντιστροφή mic/ground?

Αν το έκανες έτσι, μπορείς να μου λύσεις 2 απορίες:

- η αντοχή του καλωδίου σε αποτομα τεντώματα λογικά είναι πολύ μικρότερη καθώς θα λείπει πλέον κομμάτι απο το σκληρό μακαρονο-λάστιχο που τα προστατευε. Άντεξε το δικο σου ως τώρα?

- κολλάνε σχετικά ευκολα οι κλώνοι? Γιατι ανησυχω οτι είναι οι κλασσικοί γαλβανομένοι με κλωστή που καίγονται/λιώνουν και θα γινει χάλια δουλειά.....

Τα υποψήφια σημεία είναι είτε κοντά στο βύσμα (μάλλον άβολο), είτε λίγο πριν σπάσει σε Υ .... ειδικά εκει κολλητά στο υπάρχον λαστιχάκι θα ειναι σχεδόν αόρατη η επέμβαση αν υπάρχει καλο θερμοσυστελλόμενο να καλύψει τις κολλήσεις.

Μετά από αρκετό κόπο κατάφερα να "ανοίξω" το καρφί αλλά ακόμα δεν έφτασα στα καλώδια! Καμιά ιδέα για την συνέχεια;

Εκεί στο καρφί δε γίνεται και η καλύτερη δουλειά.... αν πάς σε αυτή τη λύση, καλύτερα είναι να κοψεις το καλώδιο και να βάλεις ένα νέο καρφί. Το μόνο αρνητικό είναι οτι δεν βρισκεται καρφί γωνιακό και 4 επαφων στο ebay....

ΥΓ. σκέφτομαι να κόψω το λαστιχάκι στο σημείο διαχωρισμού Υ του αρχικού καλωδίου, αλλα τα λυπαμαι τα καημένα.... Φαντάζομαι οτι ίσως εκει να έχει καποια μινι πλακετίτσα και να γινεται πιο ευκολα η αντιμετάθεση. Μήπως κάποιος που έκανε recable μπορεί να τσεκάρει τι παιζει εκει κάτω απο το λαστιχάκι...???

Έγινε επεξεργασία από dith
προσθηκη ΥΓ
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 5 μονο ωρες ακροασης τα δικα μου μας αφησαν χρονους καθως ακουγεται κανονικα μονο το δεξι ηχειο, ενω το αριστερο ακουγεται ελαχιστα.

Δεν τα ειχα μονταρει, δουλευανε με ανταπτορα.

Μπορω να τα στειλω στο e-s©hop για αντικατασταση ή επειδη ήταν προσφορα θα μου πουνε οτι δεν καλυπτονται απο εγγυηση?

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι διαβάζω σε αλλα φόρουμ το προβλημα οφειλεται σε υγρασία που πιάνει το εσωτερικο σφουγγαράκι των ακουστικών, κι όταν στεγνώσουν επανέρχονται. Κάποιος ισχυριζεται οτι αν τους ανοιξεις μια τρυπούλα επιδιορθώνονται {SONY ERICSSON MH1 8.80 € @e-shop - Σελίδα 26 - Προσφορές - Insomnia.gr - Σελίδα 26}

Το eshop πάντως έχει κανει αντικαταστάσεις για το προβλημα αυτο και δεν εχει σημασια αν ήταν σε προσφορα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.