Jump to content



Sony mh1c-mh1


Recommended Posts

Είμαι στη φάση που σκέφτομαι να αγοράσω κανα δυο ανταπτορες, αλλα με τρώει να κανω πατέντα.

Τσεκούρωμα εννοείς κόψιμο του καλωδίου καθετα , απογύμνωση και των 4 κλώνων και επανένωση με αντιστροφή mic/ground?

Αν το έκανες έτσι, μπορείς να μου λύσεις 2 απορίες:

- η αντοχή του καλωδίου σε αποτομα τεντώματα λογικά είναι πολύ μικρότερη καθώς θα λείπει πλέον κομμάτι απο το σκληρό μακαρονο-λάστιχο που τα προστατευε. Άντεξε το δικο σου ως τώρα?

- κολλάνε σχετικά ευκολα οι κλώνοι? Γιατι ανησυχω οτι είναι οι κλασσικοί γαλβανομένοι με κλωστή που καίγονται/λιώνουν και θα γινει χάλια δουλειά.....

Τα υποψήφια σημεία είναι είτε κοντά στο βύσμα (μάλλον άβολο), είτε λίγο πριν σπάσει σε Υ .... ειδικά εκει κολλητά στο υπάρχον λαστιχάκι θα ειναι σχεδόν αόρατη η επέμβαση αν υπάρχει καλο θερμοσυστελλόμενο να καλύψει τις κολλήσεις.

Εκεί στο καρφί δε γίνεται και η καλύτερη δουλειά.... αν πάς σε αυτή τη λύση, καλύτερα είναι να κοψεις το καλώδιο και να βάλεις ένα νέο καρφί. Το μόνο αρνητικό είναι οτι δεν βρισκεται καρφί γωνιακό και 4 επαφων στο ebay....

ΥΓ. σκέφτομαι να κόψω το λαστιχάκι στο σημείο διαχωρισμού Υ του αρχικού καλωδίου, αλλα τα λυπαμαι τα καημένα.... Φαντάζομαι οτι ίσως εκει να έχει καποια μινι πλακετίτσα και να γινεται πιο ευκολα η αντιμετάθεση. Μήπως κάποιος που έκανε recable μπορεί να τσεκάρει τι παιζει εκει κάτω απο το λαστιχάκι...???

Εφόσον το θερμοσυστελλόμενο χρησιμοποιηθεί σωστά, δεν υπάρχει περίπτωση να χάσεις αντοχή . Χάνεις λίγο σε ευκαμψία (ίσως να φταίνε όμως σε αυτό τα φτηνοθερμοσυστελλόμενά μου!)

Όντως όταν κόψεις τα καλώδια, πρέπει να κάψεις λίγα χιλιοστά από την περιβάλλουσα κλωστή. Είναι πρακτικά αδύνατο να καταφέρεις να κόψεις μόνο τα δύο, οπότε έχεις τέσσερις κολλήσεις να κάνεις...

Εγώ τουλάστιχον έκοψα, έκαψα, πέρασα θερμοσυστελλόμενα, κόλλησα (κολλητήρι, καλάι, σολντερίνη), θερμοσυνέστειλα, απέλαυσα...

Οφείλω να ομολογήσω ότι όμορφο το δικό μου πλέον δεν είναι. Και είναι 2πλά άσχημο γιατί έκανα δοκιμές σε 1-2 σημεία πριν κάνω τις κολλήσεις. Οπότε έχει περισσσότερο θερμοσυστελλόμενο από ό,τι θα έπρεπε...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 7 months later...

Μετά από καιρό είπα και εγώ να αλλάξω το καλώδιο γιατί έχει σταματήσει να δουλεύει το handsfree και μου είναι πολύ άβολο το καλώδιο οπότε δεν έχει νόημα να κάθεται έτσι. Έχετε κανένα δοκιμασμένο καλό και οικονομικό καλώδιο να προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω φτιαξει ενα ζευγαρι με αυτο το καλωδιο που δειχνεις. Δυστυχως μαπα το καρπουζι.

Το καλωδιο ειναι σκληρο και κανει θορυβο που ακουμπαει στα ρουχα. Στο 10λεπτο με πιανει πονοκεφαλος.

Κοιτα να τα στριψεις τα καλωδια γιατι σε βλεπω να πιανεις και ραδιοφωνο :p

Ήμουν στο τσακ να πάρω το καλώδιο του panos αλλά είδα αυτό το post του theo και συγκρατήθηκα... Μετά από τόσο καιρό.. ένα χρόνο. Έχει βρει κανείς καμιά καλή λύση που να μην ξεφεύγει σε τιμή; Έγινε επεξεργασία από mer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.