Jump to content



Bitcoin Η επανάσταση του χρήματος


Recommended Posts

  • Replies 531
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Mε bitcoin δεν θεωρώ πως υπάρχει κάποιο νόημα να ασχοληθείς πλέον.

Αντίθετα με τα άλλα δύο που ανέφερα παραπάνω μπορείς να βγάζεις ένα αξιοπρεπέστατο χαρτζιλίκι κάθε μήνα.

ωραία για στείλε μου τους οδηγούς των 5 λεπτών υπόθεση

Link to comment
Share on other sites

Σε linux πάντως η διαδικασία του mining είναι φοβερά απλή καθώς ούτε καν driver δεν χρειάζονται για τα usb σε αντίθεση με τα windows συν την άθλια σε δυνατότητες κονσόλα cmd που έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν θα έπρεπε κανείς να αποφύγει να συμμετέχει στο bitcoin η έστω να πάρει μέρος σε αυτή την επανάσταση έτσι όπως διαμορφώνετε μέχρι στιγμής.

και έχει όλα τα χαρακτηριστικά μιας cyber επανάστασης που όμοια της σπάνια βλέπουμε στον χώρο του διαδυκτίου. Λες και είναι βγαλμένη από τις ιστορίες του Gibson μια νέα cyberpunk πραγματικότητα διαμορφώνετε με όρους underground έτσι όπως πρέπει να παραμείνει το διαδύκτιο μακριά από φλώρους τύπου facebook η όλη αυτή την φλωράντζα που έχει κατακλύσει τον χώρο.

τι να πρωτοθαυμάσει κανείς το ότι αυτός ο μυστήριος τύπος που δεν υπάρχει καν σαν προσωπικότητα με το όνομα Satoshi Nakamoto έβγαλε μια επιστολή στο internet ανακονώνοντας την δημιουργία του p2p bitcoin.

Κανείς δεν ξέρει ποιος έιναι η ποιοί είναι αλλά σίγουρα εγκαινιάζει την νέα εποχή του cyberpun που ανατέλει που οι καινοτομίες έρχονται από την αφάνεια με πραγματικούς δημιουργούς του διαδικτύου.

Link to comment
Share on other sites

Λες και είναι βγαλμένη από τις ιστορίες του Gibson μια νέα cyberpunk πραγματικότητα διαμορφώνετε με όρους underground έτσι όπως πρέπει να παραμείνει το διαδύκτιο μακριά από φλώρους τύπου facebook η όλη αυτή την φλωράντζα που έχει κατακλύσει τον χώρο.

Μου θυμίζεις τον αδερφογ...α του Mikeius τώρα.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Tn9zrZLdTHs] Mikeius[/ame].

Επειδή το Facebook και κατ επέκταση η περιήγηση στο διαδίκτυο το έχει μάθει και ο κάθε κλαρινόγαμπρος, σημαίνει πως ο νέρντουλας πρέπει ντε και καλά να χωθεί σε κάτι καινούργιο και διαφορετικό έστω και αν είναι η π@...ρια του αιώνα?

Επανάσταση από τι ακριβώς χρειαζόμαστε , από το ότι οι μάζες έμαθαν με τόσο κόπο να χρησιμοποιούν την τεχνολογία για μια πληθώρα αναγκών? Το ότι τσούζει τον κάθε ιντερνετοχαρντκορά-δεν έχω ζωή πως πλέων το διαδίκτυο δεν είναι αποκλειστικό του προνόμιο δεν νομίζει να προσφέρει ικανή αφορμή cyberο-επανάστασης...

Είδαμε τόσο το ανώνυμο browsing (βλ. Tor) όσο και η ανώνυμη οικονομία (βλ. bitcoin) γιατί πρωτοχρησιμοποιήθηκε...για CP και καλούδια από SilkRoad. Εάν είναι να βλέπω άνθηση στην παιδική πορνογραφία και να ρέει το ναρκοτικό διαδικτιακά αβέρτα να μου λείπει, προτιμώ να μου λέει καλημέρα ο πράκτορας της NSA με το που boot-άρω.

Έγινε επεξεργασία από MavroManitari
Link to comment
Share on other sites

Είδαμε τόσο το ανώνυμο browsing (βλ. Tor) όσο και η ανώνυμη οικονομία (βλ. bitcoin) γιατί πρωτοχρησιμοποιήθηκε...για CP και καλούδια από SilkRoad. Εάν είναι να βλέπω άνθηση στην παιδική πορνογραφία και να ρέει το ναρκοτικό διαδικτιακά αβέρτα να μου λείπει, προτιμώ να μου λέει καλημέρα ο πράκτορας της NSA με το που boot-άρω.

Ειναι πραγματικα πολυ θλιβερο να διαβαζω κατι τετοιο απο ανθρωπους που υποτιθεται οτι τουλαχιστον δεν ειναι τεχνοφοβικοι. Ελπιζω να κανεις πλακα

Link to comment
Share on other sites

έχουμε και λέμε μόλις διακτινίστηκα και ανακάλυψα ότι είναι μια σκευωρία της Αμερικής με συνεργασία της AMD και φυσικά των :alien: ...

το bitcoin δημιουργήθηκε για δύο λόγους

α) πρώτος λόγος είναι για να πουλήσει κάρτες γραφικών οι ΑΜΔ, οι οποίες πάνε αρκετά καλά !!!

β) δεύτερος λόγος είναι ο τρόπος με τον οποίο η Αμερική θα καταφέρει να ανακτήσει (εξαγοράσει) πίσω το χρέος της από την Κίνα η οποία το κατέχει (30-45% αν θυμάμαι καλά) για αυτό το λόγο στην Κίνα που πήρα πρέφα τι πάει να γίνει απαγόρευσαν τις συναλλαγές με το bitcoin :triniti:

και εφόσον ισχύουν και τα δύο μπορούμε να προχωρήσουμε στο βραδινό μας :upside:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πραγματικα πολυ θλιβερο να διαβαζω κατι τετοιο απο ανθρωπους που υποτιθεται οτι τουλαχιστον δεν ειναι τεχνοφοβικοι.

To να υιοθετήσουμε μέσα ανώνυμης περιήγησης και επικοινωνίας και ίσως οικονομίας, το επικροτώ στις περιπτώσεις που χρειάζεται (πχ. πόλεμος/πραξικόπημα).

Το να υιοθετείς το paranoid mode στην καθημερινή σου ζωή χωρίς λόγο κατακρίνω. Δεν έχω προσωπηκά βίτσια ούτε ανασφάλειες για να φοβάμαι μην διαρρεύσει το κάθε post μου σε κανέναν πρακτοράκο. Όταν χρειαστεί να μείνω ανώνυμος θα το κάνω. Αλλά το να ζω σε ένα καθεστώς μίσους για το κράτος , το οικονομικό σύστημα και "τους φλώρους όπως Facebook" το θεωρώ κομπλεξικό στην καλύτερη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος μιλησε για καθεστως μισους για το κρατος?

Δεν ειναι ακραιο να λες λιγο πολυ οτι καλυτερα να σου λειπει η ανωνυμη οικονομια επειδη μπορει να διευκολυνει μεταξυ αλλων και παρανομες δραστηριοτητες?

Ολες οι μορφες της τεχνολογιας μπορουν να χρησιμοποιηθουν τοσο για καλους και για κακους σκοπους.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα στην καθημερινή χρήση δεν το θεωρώ αναγκαίο. Σιγά μην πάω στον μανάβη τώρα να πληρώσω με bitcoin.

Το θέμα μου δεν είναι γιατί μπορεί να χρησιμοποιηθεί...αλλά γιατί χρησιμοποιείται κυρίως.

Link to comment
Share on other sites

12 questions about Bitcoin you were too embarrassed to ask

To βρηκα σε αναφορα απο το αρθρο παραπανω. Απο τα καλυτερα που εχω διαβασει και θα λυσει αρκετες αποριες και παρεξηγησεις πανω στο θεμα

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν θα έπρεπε κανείς να αποφύγει να συμμετέχει στο bitcoin η έστω να πάρει μέρος σε αυτή την επανάσταση έτσι όπως διαμορφώνετε μέχρι στιγμής.

επανασταση ενος αποπληθωριστικου νομισματος... Ε ΟΧΙ... Ακομα κι αν ειχα την ελπιδα να βρισκομαι στην ελιτ της κατοχης του θα το θεωρουσα εντελως ανηθικο.

Το να το δεις σαν αρπαχτη, οκ, γιατι οχι? μαγκες ηταν οσοι προλαβαν, αλλα το να θες να επιβαλεις ως νομισμα κατι το οποιο ειναι εκατομμυρια φορες πιο αποπλυθωριστικο απο το χρυσο... ε μην τρελαθουμε κι ολας που θα το πουμε επανασταση

και έχει όλα τα χαρακτηριστικά μιας cyber επανάστασης που όμοια της σπάνια βλέπουμε στον χώρο του διαδυκτίου. Λες και είναι βγαλμένη από τις ιστορίες του Gibson

μαλλον λες και βγηκε απο τις ιστοριες του Philip Dick, και οπου "εταιριες" βαλε "Ελιτ κατοχων bitcoins" (κοινως μερικοι μαλ... που ετυχε να ειχαν καποτε καλες καρτες γραφικων, και λογο αυτου του "τιτλου ευγενειας" τωρα μπορουν να πηδανε τους υπολοιπους)
τι να πρωτοθαυμάσει κανείς το ότι αυτός ο μυστήριος τύπος που δεν υπάρχει καν σαν προσωπικότητα με το όνομα Satoshi Nakamoto έβγαλε μια επιστολή στο internet ανακονώνοντας την δημιουργία του p2p bitcoin.
αυτο που επιβαλλεται να θαυμασει καποιος ειναι ΑΝ σε μια εφιαλτικη τροπη του μελλοντος το εργο του παρει τα πανω του και οντως δημιουργηθει μια νεα ολιγαρχια του πιο αποπλυθωριστικου πραγματος στον πλανητη, αν θα αυτοκτονησει με τους παραδοσιακους τροπους ή λογο nickname θα κανει σεπουκου ...αν βεβαια κι αυτος πιστευε πως κανει επανασταση...

Φυσικα θεωρω σχεδον αδυνατο να συμβει κατι τετοιο μια και απλα... φουσκα ειναι και θα σκασει

Και σου ξαναλεω, αν θες οντως να κανεις επανασταση και νομιζεις πως εχεις τη δυνατοτητα βγαλε ενα νομισμα και μοιρασε το ΙΣΟΠΟΣΑ σε καθε κατοικο του πλανητη, ειτε εχει ειτε οχι υπολογιστη (ποσο μαλλον καλη καρτα γραφικων) και σε ενα κανονικο αριθμο που να μπορει να ανταποκριθει σε οικονομια και να το καταλαβαινει ο ανθρωπινος εγκεφαλος... πχ 500000-10000000 οχι 0.000000000000001 ουτε 10000000000000

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Μου θυμίζεις τον αδερφογ...α του Mikeius τώρα.

Mikeius.

Επειδή το Facebook και κατ επέκταση η περιήγηση στο διαδίκτυο το έχει μάθει και ο κάθε κλαρινόγαμπρος, σημαίνει πως ο νέρντουλας πρέπει ντε και καλά να χωθεί σε κάτι καινούργιο και διαφορετικό έστω και αν είναι η π@...ρια του αιώνα?

Επανάσταση από τι ακριβώς χρειαζόμαστε , από το ότι οι μάζες έμαθαν με τόσο κόπο να χρησιμοποιούν την τεχνολογία για μια πληθώρα αναγκών? Το ότι τσούζει τον κάθε ιντερνετοχαρντκορά-δεν έχω ζωή πως πλέων το διαδίκτυο δεν είναι αποκλειστικό του προνόμιο δεν νομίζει να προσφέρει ικανή αφορμή cyberο-επανάστασης...

Είδαμε τόσο το ανώνυμο browsing (βλ. Tor) όσο και η ανώνυμη οικονομία (βλ. bitcoin) γιατί πρωτοχρησιμοποιήθηκε...για CP και καλούδια από SilkRoad. Εάν είναι να βλέπω άνθηση στην παιδική πορνογραφία και να ρέει το ναρκοτικό διαδικτιακά αβέρτα να μου λείπει, προτιμώ να μου λέει καλημέρα ο πράκτορας της NSA με το που boot-άρω.

Και που έγραψα ότι θέλω το bitcoin να παραμείνει undergroung και να μην διαδοθεί. Μα τότε δεν θα έχουμε ούτε καν επανάσταση. Και αν δεν κατάλαβες επανάσταση χρειάζεσε στο να διαχειρίζεσαι μόνος σου την ζωή σου και το μέσο συναλλαγής σου γιατί τώρα το μόνο που κάνεις είναι να έχεις χρήμα που το διαχειρίζονται και το καρπώνονται οι τράπεζες. Αν δεν μπορείς να το καταλάβεις αυτό τότε δυστηχώς εγώ δεν μπορώ να κάνω τπτ.. :p

Link to comment
Share on other sites

Τι επαναστάσεις λέτε ρε παιδια; Άμα είναι να βρω το καριοφίλι μου!

Όλα τα κρυπτονομίσματα είναι @@ριες. Δε μπορούν να πάρουν τη θέση ενός πραγματικού νομίσματος: Η αξία του νομίσματος ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ να βασιζεται σε μοντέλο προσφοράς-ζήτησης, δεν είναι αγαθό. Ναι, σε επίπεδο συναλλάγματος επηρρεάζει κάπως το μοντέλο αυτό την αξία ένός νομίσματος, αλλά όχι εγχώρια.

Άμα είμαστε τώρα στο έλεος των τραπεζίτων/χρηματιστηριακών ιδρυμάτων, φανταστείτε τι θα γίνει άμα βασιζόμασταν σε ένα νόμισμα που η αξία του αλλάζει μέρα με τη μέρα.

Τέλος, τουλάχιστον με τα νομίσματα, κόβεις κανα-δυο δέντρα, άντε κ μερικούς τόνους χαλκού. Κάνεις ζημιά, αλλά νταξ, παλεύεται. Εδώ τα καλοκαίρια πολλές περιοχές δεν τους φτάνει το ρεύμα, πλακωνόμαστε να βρούμε άλλες μορφές ενέργειας για να μη πηδάμε την γη, και μου λέτε να το γυρίσουμε σε νομίσματα τα οποία το 1/3 της αξίας τους είναι σε καταναλισκομενο ρεύμα;

Έγινε επεξεργασία από Volrath
ορθογραφία
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.