Jump to content



Ανοιγμα μαγαζιού ηλεκτρονικών υπολογιστών


LeoNaXe

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι σε αυτό το τόπικ.

Αρχικά να αναφέρω ότι έχω ξανά ανοίξει αυτό το θέμα περί μαγαζιού οπότε δεν χρειάζεται να αναφερθεί πως τα έχουμε πει, έχουν αλλάξει αρκετά τα δεδομένα.

Μετά απο το στρατό που εκπλήρωσα τους τελευταίος 14 μήνες (ως ΔΕΑ) ήρθε η στιγμή να προχωρήσω να φτιάξω την ζωή μου, μιας και σαν δάσκαλος δεν το βλέπω να πιάσω σύντομα δουλειά έχω μπροστά μου 2 χρόνια (μέχρι το γάμο με το καλό) για να πειραματιστώ στην ζωή μου για να δω πως θα πάει (πάντα προχωράμε με σκοπό πως όλα θα πάνε καλά)

Αυτό που θέλω λοιπόν είναι να με βοηθήσετε και με τις δικές σας απόψεις για το μαγαζάκι που έχω όνειρο εδώ και χρόνια να ανοίξω, ένα μαγαζί που θα πουλάω υπολογιστές και με ενδιαφέρει περισσότερο με υπολογιστές που ο μεσαίος σε γνώση στους υπολογιστές κόσμος δεν βλέπει συχνά, πχ watercooling. Δεν αποκλείω όμως και τους υπολογιστές που θέλει ο κόσμος να κάνει την δουλειά του.

Πέρση το μαγαζί ήταν να το ανοίξω συνεταιρικά αλλά όπως το σκέφτηκα και όπως μου είπατε εσείς για ποιόν πρώτα. Οπότε και εγώ αποφάσισα να εκπληρώσω την θητεία μου σαν ΔΕΑ και να μαζέψω τα λεφτά. Είμαι σε φάση λοιπόν να έχω 6.000 ευρώ στην άκρη αλλά μπορώ να τα κάνω εύκολα έως 10.000 (δεν σκοπεύω να φτάσω τόσο όμως)

Οπως είχα αναφέρει και στο προηγούμενο τοπικ να το αναφέρω και εδώ μιας και δεν θα το έχετε δεί όλοι (έχει περάσει χρόνος και παραπάνω) είμαι απο Ξάνθη και έχω βρεί ήδη το μαγαζάκι που είναι στο κέντρο. Το μαγαζί είναι στα 60τμ με ωραία βιτρίνα και σε πολύ καλό μέρος (πολύ κεντρικό)

Ας ξεκινήσω να λέω λοιπόν την ηδέα μου, αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι να πουλάω προιόντα στο ίντερνετ (για σκρουτζ ακόμα δεν ξέρω αρχικά αλλα στο μέλλον γιατί όχι) αλλά και να πουλάω προϊόντα που δεν τα βρίσκουμε εύκολα στην ελληνική αγορά, ας πάρουμε παράδειγμα το sleeving ή τα περίεργα πετυχημένα thermal paste όπως και πολλά άλλα.

Εχω να πώ ότι έχω κλείσει ήδη συμφωνία για τα sleeving απο εξωτερικό και μετά απο δείγμα που πήρα ήταν πολύ ποιοτικά. Εχω μιλήσει και με εταιρία στην Ευρώπη για τα watercooling και έχω πάρει προσφορά απο 20% έως 90% (αναλόγως το προϊόν), με λίγα λόγια προσπαθώ να το ψάχνω όσο μπορώ να και να έχω πράγματα που δεν βρίσκουμε στην Ελλάδα, και συν τα υπόλοιπα που θα έχω που θα είναι στανταρ προϊόντα υπολογιστώ.

Αυτό που θέλω σαν άποψη είναι το όνομα του μαγαζιού περισσότερο και τη πρέπει να προσέχω, περιμένω να το ανοίξω απο Ιανουάριο μιας και ακούγονται πολλά προγράμματα και θα προσπαθήσω να το εκμεταλλευτώ, αν με συμφέρει δεν θα έλεγα όχι.

Για τα έξοδα του μαγαζιού υπολογίζω 250Ενοίκιο/200ΤΕΒΕ/30Ρευμα/40Λογιστή/30Τηλέφωνο, και ένα 50άρικο για τα απρόοπτα, δηλαδή περίπου 600 ευρώ κάθε μήνα. Για ασφάλεια δεν θα χρειαστεί να βάλω (έτσι θέλω να πιστεύω) μιας και το μαγαζί έχει ήδη στόρια και απέναντί του έχει περίπτερο ανοιχτώ 24άωρο και έχει στάσεις για Ταξί.

Μου έχουν πει πάρα πολλοί να μην το ανοίξω (να μπορώ να πω ότι έχουν άδικο) απλά στην ζωή αν δεν δοκιμάσεις δεν μαθαίνεις, μαθαίνουμε απο τα λάθη μας (είχε πεί και ένας στο προηγούμενο τοπικ) και θέλω αυτό το λάθος (εύχομαι να μην είναι) να γίνει πριν έχω υποχρεώσεις ακόμα πάνω μου.

Μάλλον έγραψα πολλά απλά κάτι τελευταίο, αν γίνεται να μείνουμε όσο πιο δυνατόν στο θέμα γιατί στο προηγούμενο είχε γίνει μεγάλο μπάχαλο, θέλω να λέτε όλες της απόψεις σς, ας είναι και αρνητικά, μην ξεχνάμε ότι μερικές φορές η αλήθεια μπορεί να μην είναι καλή απλά πρέπει να την δεχόμαστε.

Έγινε επεξεργασία από LeoNaXe
Link to comment
Share on other sites

Για τα έξοδα του μαγαζιού υπολογίζω 250Ενοίκιο/200ΤΕΒΕ/30Ρευμα/40Λογιστή/30Τηλέφωνο, και ένα 50άρικο για τα απρόοπτα, δηλαδή περίπου 600 ευρώ κάθε μήνα. Για ασφάλεια δεν θα χρειαστεί να βάλω (έτσι θέλω να πιστεύω) μιας και το μαγαζί έχει ήδη στόρια και απέναντί του έχει περίπτερο ανοιχτώ 24άωρο και έχει στάσεις για Ταξί.

Μεγα λαθος λογικη, γενικοτερα. Πχ, αν πιασει φωτια θα τρεχει ο περιπτερας με τους κουβαδες?

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ, η επιμονη ως χαρακτηριστικό μπορεί να αποβεί δίκοπο μαχαίρι.

Από τη μια είναι ένα εξαιρετικό εργαλείο για να κανεις τι δουλειά σου και να αναπτυχθείς σε βάθος χρόνου. Από την άλλη, αν δεν έχεις εξαρχής τις “σωστές” βάσεις τότε θα γίνει ο χειρότερος σου εφιάλτης.

Δεν με ενδιαφέρει να σου πω αν πετύχει, αν δεν πετύχει, ποίες είναι οι πιθανότητες Η γενικότερα τι να κανεις. Στρατό πηγες, ενήλικας είσαι, τις απόψεις στο άλλο thread τις γνωρίζεις ήδη. Οι αποφάσεις είναι καθαρά δικες σου.

Από κει και πέρα, το μονο που θα κάνω εγώ είναι να σχολιάσω (με τυχαία σειρά) κάποια σημεία.

Για τα έξοδα του μαγαζιού υπολογίζω 250Ενοίκιο/200ΤΕΒΕ/30Ρευμα/40Λογιστή/30Τηλέφωνο, και ένα 50άρικο για τα απρόοπτα, δηλαδή περίπου 600 ευρώ κάθε μήνα. Για ασφάλεια δεν θα χρειαστεί να βάλω (έτσι θέλω να πιστεύω) μιας και το μαγαζί έχει ήδη στόρια και απέναντί του έχει περίπτερο ανοιχτώ 24άωρο και έχει στάσεις για Ταξί.

Για τα απρόοπτα εγώ θα έβαζα επιπλέον 100% το μηνα, όχι απλά ένα ~10% (το 50αρίκο που ανέφερες).

Στη περίπτωση που έχεις (έως και) μηδενικό τζίρο, τι θα κανεις με το μαγαζί? Ποσο καιρό θα το κρατήσεις πριν αρχίσεις να ζημιώνεσαι προσωπικά?

Μου έχουν πει πάρα πολλοί να μην το ανοίξω (να μπορώ να πω ότι έχουν άδικο) απλά στην ζωή αν δεν δοκιμάσεις δεν μαθαίνεις, μαθαίνουμε απο τα λάθη μας (είχε πεί και ένας στο προηγούμενο τοπικ) και θέλω αυτό το λάθος (εύχομαι να μην είναι) να γίνει πριν έχω υποχρεώσεις ακόμα πάνω μου.

Από το κείμενο σου καταλαβαίνω ότι ο ορος “υποχρεώσεις” σημαίνει οικογένεια. Αν υποθέσουμε ότι ανοίγεις το μαγαζί και αν η επιλογή που έκανες καταλήξει λάθος, τα χρήματα που επένδυσες δεν είναι σαν να τα στέρησες από την οικογένεια σου?

Ακόμα χειρότερο σενάριο. Αν (πάλι) Η επιλογή είναι λάθος και το μαγαζί εμφανίζει ζημιες, είσαι σίγουρος ότι θα πάρεις μια απόφαση να το κλείσεις Η θα επιμείνεις σε αυτό με αποτέλεσμα να εμφανίζει περισσότερες ζημιες, και κατά συνέπεια να στερείς όλο και περισσότερα χρήματα (στη περίπτωση που δεν πάει καλά) από την οικογένεια σου?

Αλήθεια, αν σε ρωτούσε κάποιος εσύ τι θα πάρεις από όλη αυτή τι διαδικασία (πέρα από τα πιθανά λεφτά), τι θα του απαντούσες?

αν δεν δοκιμάσεις δεν μαθαίνεις, μαθαίνουμε απο τα λάθη μας

Δεν μαθαίνουμε πάντα από τα λάθη μας (τουλάχιστον όχι αμεσως)

Αυτά. Good luck!

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

ακριβώς...η εφορία έχει: 26% φόρο από το 1ο ευρώ, ΦΠΑ κάθε τρίμηνο, 650 έκτακτη εισφορά επιτηδευματία (ετήσια) και επειδή είμαστε large και προκαταβολή φόρου χχ% (ήταν 55%, τώρα και γω δεν ξέρω πόσο) για το επόμενο έτος ...αυτό μόνο στην ελλάδα πρέπει να γίνεται. welcome to ΑΝΑΠΤΥΞΗ club

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μεγα λαθος λογικη, γενικοτερα. Πχ, αν πιασει φωτια θα τρεχει ο περιπτερας με τους κουβαδες?

Αυτό δεν το έχω σκεφτεί φίλε, έχεις δίκιο. θα το ψάξω αυτό το θέμα σε σεκιούριτι

Αδερφέ, η επιμονη ως χαρακτηριστικό μπορεί να αποβεί δίκοπο μαχαίρι.

Από τη μια είναι ένα εξαιρετικό εργαλείο για να κανεις τι δουλειά σου και να αναπτυχθείς σε βάθος χρόνου. Από την άλλη, αν δεν έχεις εξαρχής τις “σωστές” βάσεις τότε θα γίνει ο χειρότερος σου εφιάλτης.

Δεν με ενδιαφέρει να σου πω αν πετύχει, αν δεν πετύχει, ποίες είναι οι πιθανότητες Η γενικότερα τι να κανεις. Στρατό πηγες, ενήλικας είσαι, τις απόψεις στο άλλο thread τις γνωρίζεις ήδη. Οι αποφάσεις είναι καθαρά δικες σου.

Από κει και πέρα, το μονο που θα κάνω εγώ είναι να σχολιάσω (με τυχαία σειρά) κάποια σημεία.

Για τα απρόοπτα εγώ θα έβαζα επιπλέον 100% το μηνα, όχι απλά ένα ~10% (το 50αρίκο που ανέφερες).

Στη περίπτωση που έχεις (έως και) μηδενικό τζίρο, τι θα κανεις με το μαγαζί? Ποσο καιρό θα το κρατήσεις πριν αρχίσεις να ζημιώνεσαι προσωπικά?

Από το κείμενο σου καταλαβαίνω ότι ο ορος “υποχρεώσεις” σημαίνει οικογένεια. Αν υποθέσουμε ότι ανοίγεις το μαγαζί και αν η επιλογή που έκανες καταλήξει λάθος, τα χρήματα που επένδυσες δεν είναι σαν να τα στέρησες από την οικογένεια σου?

Ακόμα χειρότερο σενάριο. Αν (πάλι) Η επιλογή είναι λάθος και το μαγαζί εμφανίζει ζημιες, είσαι σίγουρος ότι θα πάρεις μια απόφαση να το κλείσεις Η θα επιμείνεις σε αυτό με αποτέλεσμα να εμφανίζει περισσότερες ζημιες, και κατά συνέπεια να στερείς όλο και περισσότερα χρήματα (στη περίπτωση που δεν πάει καλά) από την οικογένεια σου?

Αλήθεια, αν σε ρωτούσε κάποιος εσύ τι θα πάρεις από όλη αυτή τι διαδικασία (πέρα από τα πιθανά λεφτά), τι θα του απαντούσες?

Δεν μαθαίνουμε πάντα από τα λάθη μας (τουλάχιστον όχι αμεσως)

Αυτά. Good luck!

Ωραία τα λες φίλε απλά αυτός είναι ο μονόδρομος για εμένα πλέον, δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα άλλο που θα μου αρέσει να κάνω και θα το κάνω με μεράκι.

Αυτό με τα λεφτά που αναφέρω είναι λεφτά που τα έχω βγάλει στο στρατόπεδο και δεν έχουν καμία σχέση με την οικογένειά μου, δεν επιβαρύνομαι σε τίποτα στην οικογένειά μου πλέον, τα βγάζω πέρα μόνος μου. και για αυτόν τον λόγο θέλω να το ανοίξω με πρόγραμμα για να μπορώ να τα πάω και καλύτερα

Αυτό που λες στο να με ρωτήσει κάποιος για το τη θα πάρω απο αυτήν την διαδικασία, θα έλεγα ότι θα είμαι σε ένα μέρος που πάντα είχα το όνειρο να το κάνω και ότι κάνω μέσα θα το κάνω με πολύ αγάπη.

ξέχασες την εφορία που μόλις κάνεις έναρξη,θα γίνει αυτόματα συνεταίρος σου,βγάζεις-δεν βγάζεις λεφτά

Το μηνιαία έξω δεν θα τα πάω στα 100% αλλά θα τα κάνω 700Ευρώ, όπου μέσα είναι εφορία και η ασφάλεια αν χρειαστεί και μένουν και παραπάνω. Ας πούμε ότι είναι 700.

Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα απο το τελευταιαο σου θεμα, οντως εχουν αλλαξει, αλλα προς το χειροτερο.

Ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ δυσκολο το να κρατησεις μια μικρη επιχειρηση οικονομικα υγιεις, οταν εχεις απεναντι σου μεγαθηρια τυπου Πλαισιο /Multirama κλπ που δαπανουν χιλιαδες χρηματα σε προσφορες. Εξάλου αυτοι εχουν άλλες τιμες αγορας απο τους εισαγωγεις, οποτε απο εκει εισαι εκτος ανταγωνισμου.

Μετα εχουμε το σερβις...Εκει περα απο τα μεγαλα μαγαζια, θα εχεις να ανταγωνιστεις αλλα μικρα μαγαζια, ΑΛΛΑ και παλικαρακια σαν κ εμας που προσπαθουν να βγαλουν ενα μικρο μεροκαματο. Αυτοι παιρνουν κανα 20αρικο συνηθως και φυσικα μαυρα. Αυτο το νουμερο ΔΕΝ μπορεις να το ανταγωνιστεις.

Οπως καταλαβαινεις ειναι σχεδον αδυνατο να ανοιξεις μαγαζι.Λυπαμαι αν σε ριχνω απο τα συννεφα, αλλα ειχα μπει σε εναν κυκλο τετοιας επιχειρησης απο τον Ιανουριου του 2010 εως τον φετινο Φεβρουαριο (3 χρονια κλεισμενα), οποτε μιλαω εκ πειρας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα απο το τελευταιαο σου θεμα, οντως εχουν αλλαξει, αλλα προς το χειροτερο.

Ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ δυσκολο το να κρατησεις μια μικρη επιχειρηση οικονομικα υγιεις, οταν εχεις απεναντι σου μεγαθηρια τυπου Πλαισιο /Multirama κλπ που δαπανουν χιλιαδες χρηματα σε προσφορες. Εξάλου αυτοι εχουν άλλες τιμες αγορας απο τους εισαγωγεις, οποτε απο εκει εισαι εκτος ανταγωνισμου.

Μετα εχουμε το σερβις...Εκει περα απο τα μεγαλα μαγαζια, θα εχεις να ανταγωνιστεις αλλα μικρα μαγαζια, ΑΛΛΑ και παλικαρακια σαν κ εμας που προσπαθουν να βγαλουν ενα μικρο μεροκαματο. Αυτοι παιρνουν κανα 20αρικο συνηθως και φυσικα μαυρα. Αυτο το νουμερο ΔΕΝ μπορεις να το ανταγωνιστεις.

Οπως καταλαβαινεις ειναι σχεδον αδυνατο να ανοιξεις μαγαζι.Λυπαμαι αν σε ριχνω απο τα συννεφα, αλλα ειχα μπει σε εναν κυκλο τετοιας επιχειρησης απο τον Ιανουριου του 2010 εως τον φετινο Φεβρουαριο (3 χρονια κλεισμενα), οποτε μιλαω εκ πειρας.

Ωραία τα λές φίλε μου απλά εδώ είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα, αυτό με τα μαυρα το κάνω και εγώ εδώ πέρα και πολλοί με προτιμάνε κιόλας λόγο καλής δουλειάς που άνω, με γνωρίζουν πάρα πολλοί και πολλοί περιμένουν κιόλας να το ανοίξω για να πάρουν υπολογιστές.

Αυτό με τον ανταγωνισμό απο τα μικρά μαγαζιά στην Ξάνθη υπάρχει αλλά όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό. εγώ το φορμάτ το έπαιρνα 15 ευρώ τώρα και στο μαγαζί δεν θέλω να ξεπεράσω τα 20 ευρώ (μιλάμε για ένα απλό φορματ με τα drivers και άντε και κανένα AntiV. Αν ο πελάτης θέλει περισσότερα πράγματα εκεί πάει αναλόγως, έχω επίσης γνωστούς στην ηλικία μου που μεγαλώσαμε μαζί και έχουν μαγαζιά. ένας φωτογράφος (νέος και αυτός) και ένας που κάνει κινητά. καθένας έχει τους γνωστούς του και όταν ρωτήσουν για υπολογιστές σε αυτούς θα πούν εμένα, και αν ρωτήσουμε εμένα για κινητά η φωτογραφία θα πώ αυτούς. Ετσι πάει το κύκλωμα, και δεν είναι μόνο αυτό.

Οπως το λέω και στο αρχικό, δεν θέλω να περιοριστώ μόνο στην ξάνθη αλλα να πουλάω και στο ιντερνετ πράγματα που δεν υπάρχουν ευκολα. Να πάρω παράδειγμα τα Sleeving, ποιό κατάστημα έχει πλήρες όλα αυτά που ζητάει κανένας; Ενα έχω δεί και αυτό δεν το βλέπω στα τόσο σοβαρά, απο εξωτερικό αν κάνει x Ευρώ και το έχω και εγώ τόσο απο ποιό κατάστημα θα το πάρεις;

Εξίσου το ίδιο και άλλα πράγματα, Αν ζητήσει κάποιος ShinEtsu πάστα όπου απο Αγγλία θα κάνει να έρθει 5 ημέρες και χώρια που θα δώσει τα λεφτά για τα μεταφορικά απο ποιο κατάστημα θα το προτιμήσει;

Για τέτοια πράγματα λέω, αρχικά δεν μπορώ να τα σκεφτώ όλλα απλά έχω πολλά στο μυαλό μου, μερικά πράγματα για να τα κάνω πρέπει να ανοίξω το μαγαζί και έπειτα να τα κάνω. Εχω μεράκι και στα Modding, δεν θα μου είναι τίποτα να καθίσω να ασχοληθώ στο μαγαζί, θα έχω αρκετά μεγάλο εργαστήριο

Για αυτούς τους λόγους δεν μπορώ να το βγάλω απο το μυαλό μου και πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά, δεν ξέρω γιατί απλά δεν μπορώ να αποδεχτώ ότι δεν θα πάει καλά, κάθομαι και το σκέφτομαι μέρες πως μεγάλη πιθανότητα δεν θα πετύχει αλά απο την άλλη λέω σιγά και να μην πετύχει τη έχω να χάσω, είναι μια δοκιμασία που πρέπει να την κάνω, δεν θέλω μετά μια ζωή να με τρώει το αν το άνοιγα τη θα γινόταν. Εδώ υπάρχουν οικογένειες που παίρνουν δάνεια για να πάρουν ένα αμάξι να πουλάνε απλά μούρη. εγώ που θέλω για το μέλλον μου να το κάνω γιατί όχι;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε τα ιδια ελεγα και εγω πριν ανοιξω το μαγαζι μου,τα ιδια ονειρα ειχα και εγω.

Μετα απο 3 χρονια λειτουργιας λεω αναθεμα που πηγα και το ανοιξα,τετοια αρπαγη δεν εχω ξαναδει απο τον συνεταιρο κρατος....

Κατεληξα με διακανονισμο στον μεγαλυτερο κλεφτη συνεταιρο το ΤΕΒΕ ακα ΟΑΕΕ τρομαρα τους,και με ρυθμιση στην εφορια.

Και να φανταστεις ανοιξα και σε καλυτερες εποχες και ειχα ενα πελατολογιο Α.

Ξεκινησα καλα αλλα μετα απο 1.5 χρονο τελειωσαν ολα,στηριξη απο το κρατος?:suicide2:

Συμβουλη:Μην ανοιγεις τωρα,περιμενε περιμενε περιμενε,οσο χρειαστει,αν εισαι ετοιμος

και το εχεις παρει αποφαση βρες ΓΑΤΟ λογιστη.

ααα και το ΤΕΒΕ δεν ειναι 200 μην τα υπολογιζεις σε μηνα,στο διμηνο ειναι γυρω στα 450 και πρεπει να τα εχεις..

Έγινε επεξεργασία από argi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τι πιστεύεις οτι έχει αλλάξει από τότε που είχες ανοίξει τα παλιότερα θέματα ή τι πιστεύεις θα σου πουν διαφορετικό τώρα;

1) τώρα θα το ανοίξω μόνος μου (οπότε δεν μοιράζομαι τίποτα)

2) Θά μπώ σε κάποιο πρόγραμμα όπου θα πάρω αρχικά λεφτά για το μαγαζί

3) το μαγαζί θα το ανοίξω σε κεντρικό σημείο (όχι μακρια απο κεντρο που ήταν)

Φιλε τα ιδια ελεγα και εγω πριν ανοιξω το μαγαζι μου,τα ιδια ονειρα ειχα και εγω.

Μετα απο 3 χρονια λειτουργιας λεω αναθεμα που πηγα και το ανοιξα,τετοια αρπαγη δεν εχω ξαναδει απο τον συνεταιρο κρατος....

Κατεληξα με διακανονισμο στον μεγαλυτερο κλεφτη συνεταιρο το ΤΕΒΕ ακα ΟΑΕΕ τρομαρα τους,και με ρυθμιση στην εφορια.

Και να φανταστεις ανοιξα και σε καλυτερες εποχες και ειχα ενα πελατολογιο Α.

Ξεκινησα καλα αλλα μετα απο 1.5 χρονο τελειωσαν ολα,στηριξη απο το κρατος?:suicide2:

Συμβουλη:Μην ανοιγεις τωρα,περιμενε περιμενε περιμενε,οσο χρειαστει,αν εισαι ετοιμος

και το εχεις παρει αποφαση βρες ΓΑΤΟ λογιστη.

ααα και το ΤΕΒΕ δεν ειναι 200 μην τα υπολογιζεις σε μηνα,στο διμηνο ειναι γυρω στα 450 και πρεπει να τα εχεις..

Φίλε πολύ καλά τα λες για το λογιστή και για να το περιμένω, ο λογιστής είναι απο τους καλύτερους τις Ξάνθης και φίλος του πατέρα μου, ξέρει τα πάντα και ότι ευκολία υπάρχει μου τα λέει.

Για το ΤΕΒΕ σωστά δίνει ανα 2μηνο αλλά αρχικά είναι 400/420 και μετά ανεβαίνει στα 450 και πάει λέγοντας αναλόγως τα χρόνια.

Το τόπικ το έχω ανοίξει περισσότερο για να μου πείτε απόψεις και ιδέες για το μαγαζί, δεν θέλω να παρεξηγούμε αλλα και το προηγούμενο τοπικ κατέληξε να κλείσει λόγο τέτοιου θέματος.

Με ενδιαφέρουν ιδέες για το μαγαζί, τη πρέπει να προσέχω, κανένα όνομα για το μαγαζί και τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι γαμάουα τεχνικός ( γαμάουα τεχνικός δεν εννοώ να ξέρεις να βάζεις windows, να βάζεις drivers, και να στήνεις ένα PC ) ίσως έχεις ελπίδα... βεβαίως εκεί στην Ξάνθη σε βλέπω χλωμό.

Και σε αστικό κέντρο ( Αθήνα/Σαλόνικα ) να είσαι και ο γαμάουα που αλλάζει ολοκληρωμένα, μοντάρει κουτιά σε επίπεδο δουλειάς @Κοπρίτη, κάνει γρήγορο και εύστοχο troubleshooting, έχεις καλές τιμές, πάλι παίζεται πολύ και δύσκολα θα πας καλά ακόμα και με όλα αυτά τα "εργαλεία".

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να σε βοηθησω οσο μπορω και οσα ξερω απο την δικια μου εμπειρια πανω σε μαγαζι παντα προς το καλυτερο.

Απο τι βλεπω εισαι 23 χρονων,να φανταστω οτι δεν εχεις δουλεψει πουθενα,αυτο ειναι ενα μεγαλο μειονεκτημα,βασικη προυποθεση λοιπον του οτι δεν εισαι ετοιμος να κανεις αυτη την κινηνη κατε με.

Ενα μεγαλο λαθος ακομα ειναι οτι οι γονεις επηρεαζουν τα παιδια τους λαθος,με εκφρασεις τυπου ανοιξε αγορι μου εγω ειμαι εδω μην φοβασαι κατι πρεπει να κανει κατι και εσυ στη ζωη σου και αλλα διαφορα κουτα...Αυτο στο λεω γιατι πιο πανω ειπες οτι ο λογιστης ειναι καλος φιλος του πατερα σου,μπορει να ειναι καλος ο λογιστης δεν λεω,αλλα ο τροπος μερικες φορες που οι γονεις κατευθυνουν τα παιδια τους ειναι

λανθασμενος.

Οποτε βασικη προυποθεση ειναι η επαγγελματικη εμπειρια,παταω στα ποδια μου γερα γνωριζω καλα τη δουλεια μου και κινουμαι σωστα.

Πουθενα δεν αναφερεις αυτοκινητο της δουλειας,να ξερεις οτι καποια μερα μπορει να χρειαστει να πεταχτεις καπου,δεν μπορεις να αφησεις καποιον ασχετο στο μαγαζι ουτε να το κλεισεις,μπορει τη στιγμη που θα κλεισεις να περασει καποιος καλος πελατης που τον συστησε καποιος να μην σε βρει εκει και να μην ξαναπατησει.

Και αλλα πολλα πολλα πολλα που θελουμε σελιδες να γραφουμε.

Γνωμη μου,πρωτα να δουλεψεις σε καποιον επαγγελματια,να αποκτησεις επαγγελματικη ταυτοτητα,δηλαδη θα ερθει ο πελατης μεσα και θα πει,που ειναι ο Leonaxe θελω να μιλησω με τον ιδιο, ;) εμπιστωσυνη

φιλικα παντα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι γαμάουα τεχνικός ( γαμάουα τεχνικός δεν εννοώ να ξέρεις να βάζεις windows, να βάζεις drivers, και να στήνεις ένα PC ) ίσως έχεις ελπίδα... βεβαίως εκεί στην Ξάνθη σε βλέπω χλωμό.

Και σε αστικό κέντρο ( Αθήνα/Σαλόνικα ) να είσαι και ο γαμάουα που αλλάζει ολοκληρωμένα, μοντάρει κουτιά σε επίπεδο δουλειάς @Κοπρίτη, κάνει γρήγορο και εύστοχο troubleshooting, έχεις καλές τιμές, πάλι παίζεται πολύ και δύσκολα θα πας καλά ακόμα και με όλα αυτά τα "εργαλεία".

Μεγάλε το γαμαουα δεν ξέρω κατά πόσο το θέτεις απλά ξέρω να κάνω καλά την δουλειά μου. αν έπαιρνα κανονικά λεφτά για τις δουλειές που έκανα και έπαιρνα απο τα περισσότερα λεφτά δεν θα χρειαζόταν να ανοίξω καν το μαγαζί, τα τα έβγαζα πέρα απο εκεί.

Εγω θελω να σε βοηθησω οσο μπορω και οσα ξερω απο την δικια μου εμπειρια πανω σε μαγαζι παντα προς το καλυτερο.

Απο τι βλεπω εισαι 23 χρονων,να φανταστω οτι δεν εχεις δουλεψει πουθενα,αυτο ειναι ενα μεγαλο μειονεκτημα,βασικη προυποθεση λοιπον του οτι δεν εισαι ετοιμος να κανεις αυτη την κινηνη κατε με.

Ενα μεγαλο λαθος ακομα ειναι οτι οι γονεις επηρεαζουν τα παιδια τους λαθος,με εκφρασεις τυπου ανοιξε αγορι μου εγω ειμαι εδω μην φοβασαι κατι πρεπει να κανει κατι και εσυ στη ζωη σου και αλλα διαφορα κουτα...Αυτο στο λεω γιατι πιο πανω ειπες οτι ο λογιστης ειναι καλος φιλος του πατερα σου,μπορει να ειναι καλος ο λογιστης δεν λεω,αλλα ο τροπος μερικες φορες που οι γονεις κατευθυνουν τα παιδια τους ειναι

λανθασμενος.

Οποτε βασικη προυποθεση ειναι η επαγγελματικη εμπειρια,παταω στα ποδια μου γερα γνωριζω καλα τη δουλεια μου και κινουμαι σωστα.

Πουθενα δεν αναφερεις αυτοκινητο της δουλειας,να ξερεις οτι καποια μερα μπορει να χρειαστει να πεταχτεις καπου,δεν μπορεις να αφησεις καποιον ασχετο στο μαγαζι ουτε να το κλεισεις,μπορει τη στιγμη που θα κλεισεις να περασει καποιος καλος πελατης που τον συστησε καποιος να μην σε βρει εκει και να μην ξαναπατησει.

Και αλλα πολλα πολλα πολλα που θελουμε σελιδες να γραφουμε.

Γνωμη μου,πρωτα να δουλεψεις σε καποιον επαγγελματια,να αποκτησεις επαγγελματικη ταυτοτητα,δηλαδη θα ερθει ο πελατης μεσα και θα πει,που ειναι ο Leonaxe θελω να μιλησω με τον ιδιο, ;) εμπιστωσυνη

φιλικα παντα.

Μεγάλε τα λες πολύ ωραία και το πρώτο που είπες είναι αυτό που με επηρεάζει, δεν έχω δουλέψει σε τέτοιο μαγαζί αλλά έχω καθίσει πολλές φορές σε φίλο και βλέπω πως πάει η δουλειά, όλοι αυτοί που έρχονται είναι να πάρουν κανένα CD, κανένα φορμάτ, καμία κάρτα ήχου και τέτοια. Οταν όιμως ο φίλος γύρησε και μου είπε πως δεν είναι όπως παλιά τα πράγματα. απόρησα και τον ρώτησα πόσο σου μένουν καθαρά και μου λέει δεν ξεπερνάω πλέον τα 1500 omg λέω απο μέσα μου, ας βγάλω εγώ τα 700 για αρχή θα είμαι υπερευχαριστημένος.

Για αμάξι που λές θα πάρω μαζί με τον πατέρα μου ένα Smart όπου το θέλει για την μαμά περισσότερο αλλά θα το έχω εω κατα βάση, οπότε με καλύπτει.

Αυτό που θέλω εγώ είναι φίλε απλά πράγματα, τα είπα και πάνω και τόσες φορές. δεν είδα κανένας να λέει τίποτα όμως. αυτά που αναφέρετε (τα περισσότερα) τα έχω ακούσει και τα ακούω κάθε μέρα, δεν θα αλλάξω γνώμη. το έχω δώσει απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα σου πω πολλές ιδέες για το μαγαζί σου, αυτό είναι υποκειμενικό θέμα. Θα σου πω πρώτα για κάποια πράγματα που τα σκέφτεσαι λάθος μιας και διατηρώ τέτοιο κατάστημα εδώ και 5 χρόνια.

1) 6.000 για διαμόρφωση χώρου / έναρξη επιχείρησης / στοκ και τα απαραίτητα εργαλεία για το σερβις σου; Μόνο τα βασικά βασικά βγαίνουν πάνω από 4.000-5000 (ένα καλό πισι για το γραφείο -αλίμονο, δουλειά σου είναι- ταμιακή μηχανή, γραφείο, καρέκλα, ράφια ή όποια κατασκευή για τα προϊόντα, κλιματιστικό), άντε μετά να πάρεις στοκ, να φτιάξεις βιτρίνα, να φτιάξεις το σέρβις, να το βάψεις, να διαμορφώσεις σωστά το χώρο (γυψοσανίδες/ηλεκτρολογικά κτλ)... Και με το στοκ πρέπει να είσαι προσεκτικός, πρέπει να δείχνεις γεμάτος για να μπει ο άλλος μέσα, από τις πωλήσεις δε θα βγάλεις τίποτα, στο υπογράφω αλλά έτσι θα μπαίνει κόσμος στο μαγαζί και θα τσιμπάς και τα σέρβις σου.... Τέσπα, ξεκίνα με μπάτζετ 15.000 και πάλι με πολλές παραχωρήσεις. Και το εννοώ το με ΠΟΛΛΕΣ παραχωρήσεις...

2) 30€ το μήνα για ρεύμα;;; Σε ποια εποχή ζεις; Επίσης ξεχνάς σημαντικά πράματα, σακούλες, καθαριστικά και αρωματικό χώρου είναι άνετα κανένα 40άρι το μήνα και είναι πολλά ακόμα μικροέξοδα. Γενικά, τα έξοδα σου τα υπολογίζεις από 800€ και πάνω το μήνα για αρχή. Εκτός από τα έξοδα πρέπει να έχεις και κάποια χρήματα καβάτζα. Έρχεται ο άλλος και σου παραγγέλνει 5 υπολογιστές που κοστίζουν σε σένα 3.000€, τι θα του πεις, δώσε μου τα χρήματα πρώτα;

3) Αν δεν έχεις κάνει υπάλληλος (ειδικά σε κάτι παρόμοιο) δεν μπορείς να γίνεις σωστό αφεντικό. Θα σου πάρει αρκετό χρόνο τέλος πάντων να το κουμαντάρεις σωστά το θέμα.. Άποψη μου είναι να δουλέψεις σε κάτι έστω και λίγο παρεμφερές, κανένα Κωτσόβολο στην τελική, να δεις πως κινείται η αγορά, να καταλάβεις λίγο τον καταναλωτή από τη μεριά του πωλητή και σε 2-3 χρόνια με τα λεφτά που θα έχεις μαζέψει να κάνεις κάτι πιο προσεκτικά.

4) Όπως είπαν και πολλοί άλλοι -επειδή τα βλέπεις απ' έξω ακόμα- το κράτος θα σε ΓΑ-ΜΗ-ΣΕΙ, μικρά και μεσαία καταστήματα Η/Υ κλείνουν το ένα μετά το άλλο, εδώ εγώ που στην ευρύτερη περιοχή είμαι ο μοναδικός του είδους και έχω ουσιαστικά όλα τα σέρβις για πάνω από 6.000 κατοίκους, τον τελευταίο χρόνο βγάζω τα έξοδα του καταστήματος μόνο, οπότε υποχρεωτικά ξεκινάω και κάτι παράλληλο....

Αν αποφασίσεις να το ανοίξεις, το μόνο που μπορώ να σε συμβουλέψω είναι να είσαι πάντα ενημερωμένος και να εμπνέεις με τη δουλειά σου σιγουριά, να ξέρει ο άλλος ότι αν θα πάρει κάτι από εσένα, θα είσαι εκεί να τον υποστηρίξεις. Επίσης αυτό με τα ''ψαγμένα'' συστήματα κτλ δεν έχει μέλλον, απευθύνεσαι σε μία ήδη κορεσμένη αγορά οπότε στόχος σου θα πρέπει να είναι πιο πολύ το mainstream σύστημα για να έχεις και τζίρο.

Καλή τύχη σε ότι και αν αποφασίσεις τελικά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αλλο να εχεις καθισει και να κοιτας και αλλο να ζεις τη δουλεια και να εργαζεσαι,εχει διαφορα.Επαγγελματικη εμπειρια θα αποκτησεις δουλευοντας.

Τωρα,εχω και εγω ενα φιλο εδω στην κοζανη με μαγαζι υπολογιστων και κανει και δευτερη δουλεια για να βγαλει περα,οποτε,οπου ακους πολλα κερασια κρατα και μικρο καλαθι.

Σε προγραμμα του ΟΑΕΔ θα μπεις?Τα λεφτα που δινει ο ΟΑΕΔ ειναι παρηγορια στον αρρωστο να ξερεις,απλα μειωνουν για λιγο την ανεργια και στην ουσια δεν βοηθαν καθολου ετσι οπως στα δινουν,και στα παιρνουν απο την πισω πορτα οι νταβατζηδες του ΤΕΒΕ και της ΔΟΥ.

Αν δεν κανω λαθος το μαγαζι που πρεπει να βρεις πρεπει να ειναι στα τουβλα και οχι ετοιμο,δηλαδη πρεπει να δικαιολογησεις εργασιες και να κοπουν τιμολογια,τα λεφτα δηλαδη θα τα παρεις σε τρεις δοσεις,και σε καθε δοση θα πρεπει να κοβεις συγκεκριμενα ποσα.Τα εχεις ρωτησει αυτα?

αχχ που πας και μπλεκεις ουτε ο στουρναρας δεν θα ανοιγε μαγαζι τωρα.. :tomato:

Έγινε επεξεργασία από argi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε, εγώ με 6000€ κεφάλαιο, και έστω την επιδότηση του ΟΑΕΔ, δεν θα προχωρούσα με τίποτα, την δεδομένη στιγμή, ακόμα, και αν είχα ένα πελατολόγιο Α. Χωρίς να ξέρω την τοπική αγορά, να έχεις υπόψιν σου, ότι τα τελευταία 3 χρόνια, οι επιχειρήσεις στην Ελλάδα, ακολουθούν φθίνουσα πορεία, χωρίς καμία στήριξη και βοήθεια από το κράτος, αντιθέτως, έχει υιοθετηθεί μια πολιτική ξεζουμίσματος των ελεύθερων επαγγελματιών, λες και βγάζουν τα εκατομμύρια. Οι απόψεις των παιδιών παραπάνω, όχι μόνο είναι σωστές, αλλά πιστεύω ότι συγκρατιούνται για να μην αρχίσουν να βρίζουν.

Και εξηγούμαι: θες εσύ, καλή ώρα, να ξεκινήσεις κάτι δικό σου, για να βγάζεις ένα μεροκάματο. Τα νούμερα που έχεις για τα έξοδα, είναι το λιγότερο αισιόδοξα, για παράδειγμα, φέτος η προκαταβολή φόρου αν θυμάμαι καλά αγγίζει το 100%, και επίσης θες να στοκάρεις ένα προϊόν, το οποίο χάνει την αξία του μέρα με την μέρα.. με τι κεφάλαιο φίλε μου; με τα 6000 που θα δώσεις για να στήσεις το μαγαζί, και που σίγουρα δεν φτάνουν; εργαλεία με τι θα αγοράσεις; είπες ότι σκέφτεσαι το online εμπόριο, στο οποίο θα συμφωνούσα, αλλά, πως θα μπορέσεις εσύ να ανταγωνιστείς το πλαίσιο και το κάθε πλαίσιο, που αγοράζει τα προϊόντα του σε τιμές που εσύ δεν πρόκειται να πάρεις ποτέ; και επίσης έχεις ψάξει το πόσο κοστίζει να στηθεί μια τέτοια σελίδα;

Για να μην μακρηγορώ, προσωπικά, για να πω ότι θα έκανα κάτι τέτοιο, και για στοκάρω όσο θα ήθελα, θα ξεκίναγα με 30000 σίγουρα... ακόμα, να ξέρεις, ότι ο κόσμος που θα σε προτιμήσει, θα το κάνει για την υποστήριξη, και εδώ τίθεται το ρώτημα, μπορείς να ανταπεξέρθεις; Και δεν μιλάμε για το Pc του φίλου σου του Κώστα, μιλάμε για εργαλείο δουλειάς, με απαίτηση να δουλεύει 24/7. Επίσης, με λογιστικά προγράμματα και φορολογικούς μηχανισμούς έχεις ασχοληθεί; Θα σου ζητηθεί φίλε μου. Μην στοχεύεις σε συγκεκριμένη κατηγορία, πχ watercooling, θα πρέπει να είσαι all around για να μπορείς να δουλέψεις αξιοπρεπώς.

Τώρα, για το θέμα που είπε ο [MENTION=13162]argi[/MENTION] σχετικά με ΟΑΕΕ και εφορία δυο κουβέντες. Αν χρωστάς, που κατά πάσα πιθανότητα θα χρωστάς, αν ξεκινήσεις έτσι, στο τεβε, δεν μπορείς να θεωρήσεις βιβλία, άρα γιοκ αποδείξεις, άρα δεν μπορείς να πουλήσεις, γιατί πόσο μαύρα να δώσεις ρε αδερφέ, και ο λογιστής, όχι μόνο πρέπει να είναι γάτος, θα πρέπει να γαμ@ει και να δέρνει, να ξέρει παραθυράκια, στην τελική, αυτος είναι που θα σε γλιτώνει από τα προστιμα… πρόστιμα που απορρέουν από την πολυπλοκότητα του φορολογικού συστήματος, κοινώς, αν θέλουν να σε γράψουν, θα σε γράψουν… τέλος.

Και κάτι που δεν ανέφερε κανείς… Δεν θα έχεις πλέον προσωπικό χρόνο…. Στην αρχή, θα σου φαίνεται καλά, αλλά στο τέλος, αν συγκρίνεις το χρόνο που δαπανάς, με το αποτέλεσμα, δεν θα σου αρέσει το αποτέλεσμα…

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου,

εγω πιστευω να κανεις αυτο που σου αρεσει.ομως μην πας και ξοδεψεις τοσα λεφτα και στην τελικη κανεις μια τρυπα στο νερο.

σκεψου λιγο αυτα

1)προσωπικο?

2)προμηθευτες?

3)skroutz best price?

4)τιμες

προμηθευτες για sleeves,modes δυσκολα βρισκεις

πρεπει να μπεις σε καποιο skroutz.gr για να σε μαθει ο κοσμος

τιμες, πως θα παιξεις εκει?

σκεψου το καλα γιατι τωρα μπορει να εχεις 6κ ομως μετα να μην εχεις 10 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν ειναι μονο να σε μαθει ο κοσμος βρε παιδια,το θεμα ειναι οτι ο κοσμος δεν εχει πλεον αγοραστικη δυναμη,τον εχουν στιψει σαν λεμονι.Ανταγωνισμος υπηρχε και θα υπαρχει παντα, αλλα δεν μιλαμε πλεον για εποχες 2004 οπου δουλευαν ολα τα επαγγελματα,μιλαμε πλεον για αγριες καταστασεις.

Αυτοι που κρατανε τα μαγαζια τους ακομα οσο μπορουνε βεβαια,ειναι αυτοι που δεν εχουν ενοικια και βασιζονται στιν οικογενειακη επιχειρηση οπου δεν εχουν προσωπικο.

Δεν υπαρχει γιατρεια για την σημερινη κατασταση οταν το ιδιο το κρατος προσπαθει να σε

καταστρεψει αντι να σε στηριζει,θα πρεπει να σου δινει την δυνατοτητα να επιλεγεις εσυ την ασφαλεια που θες και οχι να δενει χειροποδαρα με τον ΟΑΕΕ.

Επισης τουλαχιστον τα 2 πρωτα χρονια πρεπει ο νεος επιχειρηματιας να μην φορολογειται για να ορθοποδησει..τη ζηταω τρομαρα μου:tomato:

Δεν μπορει οτι βγαζω να μου παιρνει τα μισα η εφορια,ειναι βασικα πραγματα που τα εχουμε πει χιλλιες φορες εδω μεσα ολοι.Αν δεν αλλαξουν πολιτικη θα ειμαστε σε αδιεξοδο...

Το σκεφτομαι να παρω τα πραγματακια μου και να παω Γερμανια,τουλαχιστον εκει υπαρχει σταθερο επιχειρηματικο περιβαλλον και υγιες.πριν 2 μηνες ημουν εκει και τα ειδα με τα ματια μου.

Ευχομαι φιλε Leonaxe καλη τυχη οτι και αν κανεις. :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.