Jump to content



Ανοιγμα μαγαζιού ηλεκτρονικών υπολογιστών


LeoNaXe

Recommended Posts

Επισης τουλαχιστον τα 2 πρωτα χρονια πρεπει ο νεος επιχειρηματιας να μην φορολογειται για να ορθοποδησει..

Και θα ανοιγοκλείνουν οι επιχειρήσεις στο όνομα φίλων και μπατζανάκιδων...:p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τη να πω ρε μάγκες όλα σωστά αυτά που λέτε απλά είναι κάτι που θέλω να κάνω και είναι η μόνη μου ευκαιρία, δεν θα έχω περιθώρια στο μέλλον να κάνω κάτι τέτοιο. Δεν έχω έξοδα σε τίποτα (άντε το καφεδάκι), τα βγάζω πέρα μόνος μου και δεν έχω καμία οικογενειακή υποχρέωση για τα επόμενα 2 χρόνια.

Πότε θα δοκιμαστώ, όταν παντρευτώ και αν δεν πάει καλά δεν θα έχω λεφτά να φέρω στο σπίτι;

Για τα έξοδα του μαγαζιού, για να γίνει ένα καλό στήσιμο δεν θέλω πολλά έξοδα, δουλεύω απο τα 14 μου και έχω δουλέψει 3 χρόνια ως γυψάς, πέρα τις άλλες δουλειές που έχω κάνει. θα τα κάνω όλα μόνος μου και έχω ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα εργαλεία (γύψο, πλακάκια, σιδερικά, για βάψιμο κ.α.) για να κάνω το μαγαζί. Το μαγαζί δηλαδή μπορώ να το στήσω με ένα 1.5 χιλιάρικο άνετα.

Για την ιστοσελίδα του μαγαζιού θα μου βγεί ένα 100άρικο, μαζί με το domain και το hosting, έχω φίλο που είναι ειδικός στο opencart και θα μου κάνει την δουλειά με 2 μεροκάματα.

Με αυτά που υπολογίζω και τα έχω μετρήσει αμέτρητες φορές μου βγαίνει η έναρξη 3500 εκτός το εμπόρευμα. οπότε έχω 2500 για εμπόρευμα, μέσα σε αυτό δεν βάζω υπολογιστή για το γραφείο. Θα πάω το δικό μου υπολογιστή στο γραφείο και δεν θα έχω τίποτα σπίτι (καλύτερα για εμένα για να ξεκολλήσω λίγο όταν δεν θα είμαι δουλειά και να αρχινήσω να κάνω κάτι πιο ενδιαφέρον, να έχω περισσότερο χρόνο για την οικογένειά μου) οπότε στην βιτρίνα θα βάλω την κεντρική μονάδα όπου οι ανεμιστήρες που φωτίζουν κόκκινα θα δουλεύουν ασταμάτητα με χώρια τροφοδοσία και μέσω HDMI θα κάνω την δουλειά μου στο γραφείο. (το σύστημα είναι στην υπογραφή μου)

Οπως λέει και ο φίλος sakinor δεν θα καθίσω απο τον ενθουσιασμό να ξοδευτώ μια περιουσία και μετά να μείνω με το καλάμη στο χέρι.

Αυτό για το Sleeving που αναφέρθηκε ότι θα βρώ δύσκολα προμηθευτές, έχω βρεί με τιμή στο μέτρο να μου το δίνει στα 0.40$ μου φαίνεται μια χαρά λογική τιμή (μην βάλω τωρα και όλο το τιμολόγιο εδώ), για περισσότερα μπορεί να μας πεί η @karmen1983 .

Για προμηθευτές εκτός τις Octabit και InfoQuest υπάρχουν και στο εξωτερικό, για να μπορέσω να μιλήσω όμως και να μάθω περισσότερα πρέπει να έχω την άδεια, δεν μπορώ να τους πώ ΘΑ ανοίξω και θέλω προϊόντα.

Για θέμα franchise το σκέφτομαι πάρα πολύ, μου έχει κολλήσει με το EBW να δοκιμάσω να στείλω απλά δεν ξέρω κατα πόσο αξίζει και τη προϋπόθεση θέλει κάθε κατάστημα. Γενικά δεν ξέρω πως δουλεύει, αν ξέρει κανένας ας με ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχω την εντύπωση (και με συγχωρείς) πως τα λες λίγο μπακάλικα και αγνοείς πολλά πράγματα. Με 6 χιλιάρικα δεν κάνεις δουλειά. Δεν κάνεις λέμε, δεν έχεις σκεφτεί κάτι για θέρμανση/ψύξη του καταστήματος π.χ. και ούτε το σέρβις σου δε θα στήσεις έτσι που τα λες... Μιλάμε για το σέρβις που θα είναι το 80%++ των εσόδων σου.... Επίσης 2.500 για στοκ είναι ΨΙΧΟΥΛΑ.... πάνω από χιλιάρικο θες για μελάνια που λέει ο λόγος, έλεος! Το e-shop τι να το κάνεις; Ποιον θα χτυπήσεις σε τιμές;;; Κουεστ και οκταμπιτ έχουν απειροελάχιστα χαμηλότερες τιμές από το σκρουτζ, πολλές φορές και υψηλότερες. Τιμές από εξωτερικό δε χτυπάς καλές αν δεν κάνεις παραγγελία χιλιάδων τεμαχίων... Επίσης πλέον δεν παίζει πλαφόν και πίστωση, τα θέλουν ντούκου... Δεν υπολογίζεις χρήματα για έναρξη/εφορία/τεβε/ταμεία εμπόρων και τόσα άλλα... Δεν υπολογίζεις καβάτζα για πιθανές παραγγελίες πελατών μεγάλης αξίας, δεν υπολογίζεις τόσα που δε μου φτάνουν 2 σελίδες για να τα αναφέρω απλά!

Πρόσεξε, δε σου λέω να μη το κάνεις, αλλά σου λέω πως έχεις 200% λάθος εντύπωση για το πως στήνεται, πως συντηρείται και πως δουλεύεται αυτό το πράμα που λέγεται 'το μαγαζί ΜΟΥ'. 1η του μήνα βάζεις το κλειδί στην πόρτα και είσαι μέσα ένα χιλιάρικο, ντε φάκτο._

Επίσης αυτό το να πειραματιστείς τώρα που σε παίρνει δεν έχει λογική... Περιμένεις να διοριστείς ξέρω γω;;; Ακόμα και να τα καταφέρεις (και στο εύχομαι αν αυτό θες) η λύση ενδιάμεσα δεν είναι να ανοίξεις μαγαζί...

Λες για επιδοτήσεις;;; Έχω πάρει 21 χιλιάρικα από ΟΑΕΔ... Αυτά τέλειωσαν αλλά και να βρεις κάτι τέτοιο πρώτα πρέπει να ανοίξεις, να κάνεις τα έξοδα που πρέπει να τα δικαιολογήσεις για να σου δώσουν επιδότηση, πρέπει να παρακολουθήσεις σεμινάρια, να δώσεις επιχειρηματικό πλάνο, να τους πείσεις πως μπορείς να κάνεις την επιχείρηση βιώσιμη και αν αποφασίσουν να σε επιδοτήσουν, να την κρατήσεις κάποια χρόνια... 5-6 νομίζω... Αν διοριστείς σε 2; Αν δεν πας καλά; Ξέρεις πόσο μέσα μπορείς να μπεις σε 5-6 χρόνια; Ή μήπως περιμένεις επιδότηση από ΕΣΠΑ; Γιατί εκεί πάλι πρέπει να ανοίξεις, να πληρώσεις και αααααν περάσεις στο πρόγραμμα να πάρεις ένα ποσοστό.

Λες θα το φτιάξεις 100% μόνος σου επειδή έχεις δουλέψει ως γυψάς, ένα κατάστημα τεχνολογίας πρέπει να έχει και την κατάλληλη εμφάνιση, δε γίνεται να μοιάζει με πατσατζίδικο ξέρω γω...

Γενικά λες τόσα πράματα που δε στέκουν... νομίζεις θα τα βγάζεις πέρα με 20€ το φορμάτ... Τα βλέπεις τόσο αθώα τα πράγματα.. Για να ισοφαρίσεις τα 15 μαύρα, ανάλογα και με το φόρτο εργασίας τα 15 ισοδυναμούν με 40-50..... Βρες κάποιον με παρόμοιο κατάστημα να σου πει τι παίζει, μπες σε έναν τέτοιο χώρο να δουλέψεις λίγο να δεις πως είναι, δεν είναι άιντε το ανοίγουμε το μαγαζί και δουλεύει...

Ψαξ' το πολύ φιλαράκο, ψάξου, μάθε ακριβώς πως δουλεύει το πράγμα, φτιάξε ένα υγιές επιχειρηματικό πλάνο στο μυαλό σου με αντικειμενικά κριτήρια και αν δεις ότι σε παίρνει, κάν' το πράξη. Πάντως οι εποχές δε σε βοηθάνε καθόλου...

EDIT: Επειδή διάβασα για φραντσάις πιο πάνω. Αν θες την προσωπική μου άποψη.. ΜΑΚΡΙΑ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι γνωστης της αγορας αυτης (απο την πλευρα των πωλητων) μιας και ειμαι εδω και 20 χρονια απλα πελατης.

Η τυχη ευννοει τους τολμηρους αλλα μια μονο παρατηρηση:

περιγραφεις για 600ε εξοδα (με πληρη αναλυση).

Δεν ειναι σωστος προγραμματισμος αυτος.

Θα πρεπει να τα διπλασιασεις για να κανεις τα σχεδια σου.

Τσιμα τσιμα θα εισαι μονιμα μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχετε δίκιο αλλά μπορεί και όχι, θα το μάθουμε όταν το ανοίξω με το καλό.

Το ξαναλέω και δεν θέλω να ξεφύγουμε πάλι το είπα στην αρχή, είμαστε στην 2η σελίδα και δεν έχω δεί και πολλά απο αυτά που άνοιξα το τοπικ. αν είναι να λέτε όλοι διάφορα πείτε καλύτερα να κλείσει το θέμα. Δεν θέλω να παρεξηγώ κανέναν απλά τα έχω ακούσει και τα ακούω κάθε μέρα. Ξέρω θέλετε να με βοηθήσετε να μην καταστραφώ και ευχαριστώ πολύ για αυτό απλά δεν μπορώ να το σταματήσω.θα χάσω λεφτά, ας τα χάσω. τουλάχιστον θα έχω την ψυχή μου άνετη, θα λεω το δοκίμασα και δεν έπιασε.... η ζωή συνεχίζεται.

Οπότε θα παρακαλούσα αν κάποιος έχει κάποια σημαντική πληροφορία. Προμηθευτές, όνομα για το μαγαζί (υπόψιν θα είναι και για ιστοσελίδα), ντεκόρ ή ότι άλλο σας κατεύει όπου θα μου ήταν μια πληροφορία έστω και άσχετη θα ήθελα να ακούσω την άποψή σας πάνω σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

EDIT: Επειδή διάβασα για φραντσάις πιο πάνω. Αν θες την προσωπική μου άποψη.. ΜΑΚΡΙΑ

Θα μου ήταν πολύ χρήσιμη η πληροφορία σου σχετικά για αυτό που λες, γιατί μακριά; τη κακό έχει αν κάνω συμφωνία με φραντσαις;

Link to comment
Share on other sites

μάλλον δεν κατάλαβες,δεν σου λένε ότι θα χάσεις τα λεφτά που έχεις,σου λένε ότι θα μπεις μέσα

το κατάλαβα και αυτό φίλε μου, απλά δεν μπορώ να τα κρατήσω και να τα γράψω όλα. είναι 2μιση τα μεσάνυχτα.

Link to comment
Share on other sites

Sorry φίλος, αλλά σε συμπεριφορά, σκέψη κλπ μου θυμίζεις παιδάκι 13 ετών.

Και η 17χρονη ξαδέρφη μου αν της πείς αυτά που σου είπανε τα παιδιά σε μισό λεπτό θα καταλάβει τι βλακεία λέει, πόσο έξω είναι οι υπολογισμοί της, πόσες μηδαμινές πιθανότητες έχει να πετύχει ακόμα και αν ξεχάσουμε εντελώς πως με 2.500-3.000€ δεν στοκάρει ούτε 3 μητρικές του κώλου.

Κάτι δεν μου κάθεται καλά, είτε δεν είσαι όσο λες ηλικιακά είτε μας trollάρεις...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι όταν τα υπολογίζω εγώ μου βγαίνουν αλλιώς τότε, τη μου λείπει. βάζω τους υπολογισμούς μου κάτω και πείτε μου τη λείπει να δώ πόσο ξεφεύγω. @billpeppas φίλε έχω τελειώσει παιδαγωγικό χωρίς να χάσω έτω και έπειτα απο κέφια πήγα ΙΕΚ νοσηλευτικής, ταυτόχρονα δούλευα και σε δουλειές παραέξω. ξέρω πολύ καλά την αξία του χρήματος γιατί δεν στηρίχθηκα ποτέ στους γονείς μου.

Ιδού λοιπόν τα δικά μου (πείτε μου απλά τη λείπει)

Μαγαζί:

200 Μπογιές

600 Έπιπλα (τα γύψηνα τα έχω όλα)

350 Ταμιακή

400 Ινβέρτερ

220 ΔΕΗ

80 ΗΟΛ

500 Ενοίκιο/Εγγύηση

100 Λέιζερ Εκτυπωτής

100 Χαρτιά, καφέδες (για εμένα), Καθαριστικά και μικρομ@λ@κίες

500 Χαρτούρα για τα μάτια του κράτους

εδώ έχουμε 3050 Ευρώ. οπότε απο τα 6166,66 μου μένουν 3116,66

Εμπόριο:

10 ποντίκια 50 Ευρώ

5 πληκτρολόγια 35Ευρώ

5 HDMI 15Ευρώ

5 USB 8GB 30Ευρώ

5 USB 16GB 40Ευρώ

5 USB 32GB 55Ευρώ

5 HDD 2.5 Case 20Ευρώ

5 HDD 3.5 Case 30Ευρώ

5 10xCD 20Ευρώ

5 25xCD 40Ευρώ

5 10xDVD 25Ευρώ

5 25xDVD 45Ευρώ

5 SD 4GB 20Ευρώ

5 SD 8GB 30Ευρώ

5 SD 16GB 40Ευρώ

5 Uni. Laptop Char. 50Ευρώ

10 Μελάνια Μαυρα 200Ευρώ

10 Μελάνια χρώμα 300Ευρώ

2 HDD 1TB 130Ευρώ

1 HDD 2TB 80Ευρώ

5 Fan 120mm 30Ευρώ

4 Fan 140mm 30Ευρώ

5 Ψύκτρες 150Ευρώ

2 Cases 100Ευρώ

2 PSU 100Ευρώ

1 5,1 ηχεία 50Ευρώ

3 2,1 ηχεία 70Ευρώ

3 2,0 ηχεία 30Ευρώ

2 USB WiFi 25Ευρώ

1 USB BT 5Ευρώ

2 Set RAM 200Ευρώ

3 Drive 30Ευρώ

2 Ex HDD 2TB 170Ευρώ

5 Webcam 50Ευρώ

100m FTP 50Ευρώ

5 Πολύμπριζα 40Ευρώ

Απο τα 3116,66 λοιπόν μου μένουν 646,66Ευρώ.

Αυτοί είναι οι δικοί μου υπολογισμοί και δεν πιστεύω να βγαίνω πολύ έξω που λέτε εσείς. για αυτό και μου είναι δύσκολο να πιστεύω ότι θέλει ένα μαγαζί 10κ ευρώ και βάλε για να μην γίνει

σε τη βγαίνω έξω και δεν κάνω καλά τους υπολογισμού. σε πολλά απο τα προϊόντα έχω βάλει τιμές που κάνουν τώρα όχι τα πιο φτηνά και σε μερικά έβαλα και παραπάνω.

Έγινε επεξεργασία από LeoNaXe
Link to comment
Share on other sites

Για τα 600ε (που δεν αλλα λεμε τωρα) θελεις ΠΕΡΙΠΟΥ 40επισκεψεις με 15+ φπα παντα τη καθε μια.

Και αυτο χωρις να σου μενει καθολου κερδος.

Δεν θα ασφαλισεις το καταστημα σου ?

Δεν θα βγαλεις ασφαλεια κλοπης ?

Αν στο ανοιξουν κι παρουν 40μηχανηματα (λεμε τωρα) απο μεσα θα τα πληρωσεις απο τη τσεπη σου ?

Δεν ξερω καθολου την αγορα της Ξανθης οπου θα στησεις τη επιχειριση σου αλλα θα σου πως με τα δεδομενα της αθηνας.

Με παροχη υπηρεσιων σε επισκευη η/υ δεν κρατας ενα μαγαζι.

Εξωτερικες υπηρεσιες δεν θα κανεις ?

Θα πρεπει να εχεις εναν υπαλληλο να σου κραταει το μαγαζι.

Οποτε 400ε το μηνα + το ικα του αν θελεις να εισαι νομιμος.

Αν πιστευεις πως ΣΟΒΑΡΟΣ πελατης βλεπωντας το μαγαζι σου ποτε κλειστο ποτε ανοιχτο θα εμπιστευτει το μηχανημα του σε σενα.

Ενα τοσο μικρο μαγαζι με το καλημερα θελει πελατεια και συνεχης εισροη νεων πελατων.

Βαλε δελτια παραλαβης (για να εισαι καλυμμενος απο καθε αποψη και απο καθε περιεργο πελατη ο οποιος θα προσπαθησει να στη φερει κλπ)

Ενα προγραμμα μηχανογραφησης

Ενα τηλ κεντρο

Ταμπελες

Προσωπικα δεν θα επαιρνα τιποτα να κρατησω στοκ καθως το πιθανοτερο ειναι να το φας στο πωλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε συνεχίζεις να παραλείπεις το σέρβις που ειναι το πιο σημαντικο... Εργαλεία; μητρικές μνήμες και psu χρειάζεσαι μπόλικα για σέρβις, είναι αυτά που χρειάζονται αλλαγή τις περισσότερες φορές. 400 για ινβέρτερ μαγαζιού; Ηλεκτρολογικά/φωτισμός/ταμπέλα μαγαζιού;;

Modem/Router/switch? waterCooling που λες οτι θες να δουλέψεις? Vga/Dvi? Καμία κάρτα γραφικών? ραμ λάπτοπ? χεντσετ? ασυρματα πλ/ποντ.? pci controllers? καθαρηστικά για οθόνες/πληκτρολόγια κλπ??? Modding parts? Να συνεχίσω;

Φραντσάις όχι γιατί δίνεις λεφτά για μαγαζί και δεν είσαι αφεντικό.

Τέσπα μιλάω και στο τηλ, τα υπόλοιπα αργότερα αν θες

Link to comment
Share on other sites

ναι ομως το franchise θα βοηθησει και θα εχει μεγαλυτερη πελατεια

πχ αν εγω θελω 10 pc για το νεο μου γραφειο που θα δουλεουν ασταματητα θα προτιμησω π.χ το eshop-πλαισιο-,multirama γιατι εχει εγγυηση σε αντιθεση με τον ενα που ανοιξε τωρα και σε 5 μηνες κλεισει:smoke:

Link to comment
Share on other sites

Kοιτα φιλαρακο τα ειπαμε και χθες,τα λεμε και σημερα,δεν ειναι τοσο απλο να κρατησεις να δουλεψεις και να φτιαξεις μαγαζι,εγω σου ειπα,το σωστο ειναι να δουλεψεις πρωτα,να ψηθεις,να μαθεις τη ζηταει ο πελατης και να φερεσαι σωστα και εξυπνα,μιλαμε γιαυτον που θα σου δινει το ψωμι στο σπιτι σου.

Κανεις λαθος υπολογισμους συνεχεια,καταρχην ξεκινα απο την εναρξη στην εφορια,εγγραφη στο ΤΕΒΕ 100 ευρω,επιμελητηριο 50 ευρω ,πινακιδες μαγαζιου καρτες σουξου μουξου παει το χιλιαρικο.Αυτα ειναι βασικα πραματα.

Απο κει και περα σου ειπα και χτες,αν σκοπευεις να μπεις σε προγραμμα του ΟΑΕΔ δεν σου επιδοτουν ετοιμο μαγαζι,πως θα δικαιολογισεις 7000 χιλ ευρω σε τιμολογια βρε αδερφε?ποσο εικονικα να το κανεις?απλα δεν βγαινει με τιποτα,τους εχεις για χαζους?

Στο δικο μου μαγαζι μπηκε μεσα,σοβατζης πλακατζης ηλεκτρολογος,υδραβλικος αλουμινας μπογιατζης συν τα υλικα.....Αγορασα γραφεια καρεκλες ραφια σωματα κλιματισμος φωτιστικα καφετερια και αλλες τοσες χαζομαρες που θελω βιβλιο να στα γραψω.Συνολο 20.000 αερας πατερας χωρις εμπορευμα.

Τωρα πως θα τα καταφεις με 6.000 χιλιαρικα ολα αυτα δεν ξερω μακαρι να τα καταφερεις.

Παντως τα χρονια δεν σε πηραν και δεν ειναι η ευκαιρια της ζωης σου αυτη οπως λες.

Θα αλλαξεις πολλες δουλειες ακομα.

Ολα αυτα για το καλο σου τα λεω,φιλικα μην με παρεξηγεις.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι όταν τα υπολογίζω εγώ μου βγαίνουν αλλιώς τότε, τη μου λείπει. βάζω τους υπολογισμούς μου κάτω και πείτε μου τη λείπει να δώ πόσο ξεφεύγω. @billpeppas φίλε έχω τελειώσει παιδαγωγικό χωρίς να χάσω έτω και έπειτα απο κέφια πήγα ΙΕΚ νοσηλευτικής, ταυτόχρονα δούλευα και σε δουλειές παραέξω. ξέρω πολύ καλά την αξία του χρήματος γιατί δεν στηρίχθηκα ποτέ στους γονείς μου.

Ιδού λοιπόν τα δικά μου (πείτε μου απλά τη λείπει)

Μαγαζί:

200 Μπογιές

600 Έπιπλα (τα γύψηνα τα έχω όλα)

350 Ταμιακή

400 Ινβέρτερ

220 ΔΕΗ

80 ΗΟΛ

500 Ενοίκιο/Εγγύηση

100 Λέιζερ Εκτυπωτής

100 Χαρτιά, καφέδες (για εμένα), Καθαριστικά και μικρομ@λ@κίες

500 Χαρτούρα για τα μάτια του κράτους

εδώ έχουμε 3050 Ευρώ. οπότε απο τα 6166,66 μου μένουν 3116,66

Εμπόριο:

10 ποντίκια 50 Ευρώ

5 πληκτρολόγια 35Ευρώ

5 HDMI 15Ευρώ

5 USB 8GB 30Ευρώ

5 USB 16GB 40Ευρώ

5 USB 32GB 55Ευρώ

5 HDD 2.5 Case 20Ευρώ

5 HDD 3.5 Case 30Ευρώ

5 10xCD 20Ευρώ

5 25xCD 40Ευρώ

5 10xDVD 25Ευρώ

5 25xDVD 45Ευρώ

5 SD 4GB 20Ευρώ

5 SD 8GB 30Ευρώ

5 SD 16GB 40Ευρώ

5 Uni. Laptop Char. 50Ευρώ

10 Μελάνια Μαυρα 200Ευρώ

10 Μελάνια χρώμα 300Ευρώ

2 HDD 1TB 130Ευρώ

1 HDD 2TB 80Ευρώ

5 Fan 120mm 30Ευρώ

4 Fan 140mm 30Ευρώ

5 Ψύκτρες 150Ευρώ

2 Cases 100Ευρώ

2 PSU 100Ευρώ

1 5,1 ηχεία 50Ευρώ

3 2,1 ηχεία 70Ευρώ

3 2,0 ηχεία 30Ευρώ

2 USB WiFi 25Ευρώ

1 USB BT 5Ευρώ

2 Set RAM 200Ευρώ

3 Drive 30Ευρώ

2 Ex HDD 2TB 170Ευρώ

5 Webcam 50Ευρώ

100m FTP 50Ευρώ

5 Πολύμπριζα 40Ευρώ

Απο τα 3116,66 λοιπόν μου μένουν 646,66Ευρώ.

Αυτοί είναι οι δικοί μου υπολογισμοί και δεν πιστεύω να βγαίνω πολύ έξω που λέτε εσείς. για αυτό και μου είναι δύσκολο να πιστεύω ότι θέλει ένα μαγαζί 10κ ευρώ και βάλε για να μην γίνει

σε τη βγαίνω έξω και δεν κάνω καλά τους υπολογισμού. σε πολλά απο τα προϊόντα έχω βάλει τιμές που κάνουν τώρα όχι τα πιο φτηνά και σε μερικά έβαλα και παραπάνω.

Μητρικές δεν θα έχεις ?

Επεξεργαστές ?

Κάρτες γραφικών ?

SSD ( δεν είδα να τα αναφέρεις καν παρότι είσαι ψαγμένος που λες, και παρότι τα SSD είναι κάτι που μπορείς να προωθήσεις και μέσω αυτών να πάρεις και τα service σου, αναβαθμίσεις κλπ ) ?

Γράφεις για USB Bluetooth adapter 5€ κόστος για εσένα.

Τι θα βάλεις ? no name κινεζιές ?

Τις επιστροφές που θα φας τις έχεις σκεφτεί ή λες χωριάτες είναι δεν θα ξέρουνε την ύπαρξη εγγύησης και τους νόμους ?

Μετά, 200€ λες για μπογιές.

Πόσο μικρό θα είναι το μαγαζί ?

Τι βάψιμο σκοπεύεις να κάνεις ? Μονόχρωμο και μετριότατης ποιότητας υλικά και να φαίνεται σαν τον αγρότη που άκουσε ότι τα PC έχουνε λεφτά και είπε να ανοίξει μαγαζί στην γειτονιά ?

Ασφάλεια, υπάλληλο, κλπ που σου λένε τα παιδιά τα κάνεις αβαβά, ενώ είναι από τα σημαντικότερα.

Για το αμάξι που λες, ξέρεις θα πρέπει να είναι αποκλειστικά δικό σου και όχι όποτε δεν το πάρει η μάνα ή ο πατέρας.

Σε παίρνει ένας και σου λέει σε θέλω άμεσα στην επιχείρηση μου κατέρευσε το δίκτυο και θέλω λύση άμεσα, τι θα του πείς ? συγγνώμη κύριε Τάκη δεν έχω αυτοκίνητο το πήρε η μάνα μου να πάει στην λαϊκή ?

Θυμάμαι το πρώτο σου σχετικό thread που είχες ανοίξει, και δεν μπορώ να βρω τον λόγο που άνοιξες αυτό όταν έχεις ακριβώς την ίδια συμπεριφορά, άγνοια και σκεπτικό, καθώς και το ίδιο ακριβώς τροπάριο, ρώτας για να απορρίψεις ότι σου λένε όλοι.

Κάνε ρε παιδί μου έναν μονόλογο σαν της Ιφιγένειας να το ευχαριστηθείς αφού είσαι αποφασισμένος να το κάνεις ( αφού είσαι τόσο αποφασισμένος που λες, γιατί δεν το κάνεις δίχως τι πως που αλλά και thread και κάθεσαι εδώ και ανοίγεις thread με ερωτήσεις για τις οποίες δεν γυρεύεις και δεν θες να δεχτείς τις πραγματικές απαντήσεις ? τράβα πάρε μπογιές και ξεκίνα το βάψιμο ).

ναι ομως το franchise θα βοηθησει και θα εχει μεγαλυτερη πελατεια

πχ αν εγω θελω 10 pc για το νεο μου γραφειο που θα δουλεουν ασταματητα θα προτιμησω π.χ το eshop-πλαισιο-,multirama γιατι εχει εγγυηση σε αντιθεση με τον ενα που ανοιξε τωρα και σε 5 μηνες κλεισει:smoke:

Το support από Πλαίσιο-e-shop-multirama είναι το ίδιο ανέκδοτο ή και χειρότερο από ένα καλό και τίμιο μάστορα της γειτονιάς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάθε καλά τι εστί δική σου επιχείρηση. Μίλα με 10-20 μαγαζάτορες, πες τους ότι θέλεις να ανοίξεις μαγαζί. Άκου την αγορά. Κάνε μία έρευνα τι θέλει η περιοχή σου και όχι τι θέλεις εσύ να δώσεις.

Μέτρα το πελατολόγιο σου, μετά κόψε το στη μέση και υπολόγισε πόσες φορές θα το δεις στο χρόνο. Μία; Δύο; Τρείς;

Δες τον ανταγωνισμό σου, έχεις μεγάλα καταστήματα κοντά σου;

Μην στοκάρεις. Τίποτα. ΤΙΠΟΤΑ. Άντε κανά φλασάκι.

Βρες ένα λογιστή που να τον εμπιστεύεσαι. Να σου πει πόσα λεφτά πρέπει να δώσεις για να ξεκινήσεις. Να σου πει τι ποσοστό πρέπει να βάζεις από τις εισπράξεις σου πρέπει να βάζεις στην άκρη. Πες στο λογιστή σου ότι σε αυτό το εμπόριο θα έχει περιθώριο κέρδους 3-10% κατά κύριο λόγο.

Αν δεν έχεις εργασιακή εμπειρία ξέχνα τα όλα. Δούλεψε κάπου, έστω λίγους μήνες.

Μου τα λέγανε και μένα και δεν άκουγα. Ακόμα δεν έχω ξεχρεώσει το χρέος του μαγαζιού. Είναι δύσκολοι καιροί για ρομαντισμούς.

Ο ΟΑΕΔ αν το κλείσεις το μαγαζί θα σου ζητήσει τα χρήματα της επιδότησης πίσω. Κι αυτό το μάθαμε the hard way.

Link to comment
Share on other sites

θα σιχαθείς την ζωή σου μέσα στο μαγαζί,θα δουλεύεις περισσοτερο δεν θα κερδίζεις τπτ και θα χρεωθείς και από πάνω

οπωσδήποτε θα χρειαστείς υπάλληλο/βοηθό/παρτ ταιμ πες τον όπως θες γιατί οι ώρες απλά δεν βγαίνουν

καλύτερα να γίνεις δημόσιος υπάλληλος.βρέξει-χιονίσει η καραβάνα θα γεμίσει (νιώθω πολύ μλκ που εγώ δεν έγινα δλδ) :dance3:

Link to comment
Share on other sites

Ημερομηνία γέννησης

12-02- 1990 (23)

δεν το βλέπω να πιάσω σύντομα δουλειά έχω μπροστά μου 2 χρόνια (μέχρι το γάμο με το καλό)

Πρωτον : [ame=http://www.youtube.com/watch?v=EW5KC7QiXW4]ΝΙΚΟΣ ΒΕΖΥΡΑΚΗΣ-ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΑΝΤΡΕΥΟΜΑΙ - YouTube[/ame]

( :p )

Δευτερον : νομιζω το κουρασαμε πολυ το θεμα, αφου εχεις ηδη ενα κεφαλαιο και εχεις κανει 14 μηνες θητεια (μπραβο σου) πηγαινε σε μια πολιτισμενη χωρα - αν βρισκεται εκτος Ευρωπαικης Ενεσης ακομα καλυτερα - ψαξε στην αρχη για μια δουλεια - οποιαδηποτε δουλεια - και ασε την αυτο-απασχοληση σαν τελευταια σου επιλογη, καλυτερα 6 χιλιαρικα και στο χερι παρα 10 και στον Στουρναρα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερες,

Φιλε LeoNaXe, εγω θα σου πω οτι απο τη στιγμη που θελεις τοσο πολυ να κανεις αυτο το βημα, να το κανεις απλα να εισαι προετοιμασμενος για τις συνεπιες μιας αποτυχιας.

Η δικια μου αποψη ομως ειναι να αποφασισεις, αν θες να ασχοληθεις ως τεχνικος, δηλαδη να κανεις support σε επιχειρησεις, χρηστες κλπ ή αν θες να ασχοληθεις με το εμποριο. Αφου στην αρχη θα εισαι one man show ειναι σημαντικο. Ή θα εχεις μαγαζι-βιτρινα και θα το φτιαξεις ομορφο, περιποιημενο (οχι με το pc της επιχειρησης στην βιτρινα), με επιλογες που θα κανουν τον υποψηφιο αγοραστη να σε προτιμησει σε σχεση με τον ανταγωνισμο και εσυ να εισαι στο κομματι των πωλησεων και μονο (πιτσιρικας στο εργαστηριο για τα φορματ) ή θα βρεις την πιο μικρη τρυπα που υπαρχει στην Ξανθη ωστε τα εξοδα να ειναι οσο πιο χαμηλα γινεται και εσυ να εισαι ολη την ημερα εξω στην αγορα. Και τα δυο θα ειναι αποτυχια και ειναι κριμα.

Στη θεση σου με τα χρηματα που διαθετεις θα εκανα το δευτερο. Θα κοιτουσα πρωτα ομως να παρω καποιες πιστοποιησεις και να αρχισω να δουλευω στομα με στομα. Καθαρα ως τεχνικος με το smart της μαμας. Ουτε βιτρινα , ουτε στοκ , ουτε τιποτα. Θελει ο γνωστος του γνωστου pc, του δινεις προσφορα απο ενα ετοιμο και εσυ χρεωνεις υπηρεσια. 1000 το pc και 100 εγω για να ερθω να στο σεταρω και να σου δωσω το τηλ μου που θα παιρνεις αν εχεις προβλημα. Αν δεις μετα απο λιγο καιρο οτι παει καλα η δουλεια τοτε ισως να μπορεις να σκεφτεσαι για κατι αλλο.

Τελειωνοντας θα ηθελα να σου πω χωρις διαθεση να σε προσβαλω, οτι εχοντας τελειωσει παιδαγωγικο και νοσηλευτικη, με εμπειρια στις γυψοσανιδες κλπ δεν πιστευεις οτι θα ειναι λιγο δυσκολο να ανταγωνιστεις παιδια του χωρου που εχουν περισσοτερη καταρτηση στην πληροφορικη; Γι'αυτο και παραπανω σου λεω για πιστοποιησεις.

Πολλα θα μπορουσα να γραψω αλλα νομιζω οτι δεν μπορει κανεις να σου αλλαξει γνωμη οποτε Καλη επιτυχια!

Υγ.Think different!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.