Jump to content


Πληρωμές με PAYPAL


Recommended Posts

Παίδες (και κυρίες), μια ερώτηση γρήγορα.

Μου βάζει ένας σαν gift 370 USD στον λογαριασμό μου.

Πόσα $ ;h ευρώ, θα μου κρατήσει η ALPHABANK όταν τα μεταφέρω στον τραπεζικό μου λογαριασμό;

Link to comment
Share on other sites

Πηγα και εγω εχθες να βγαλω μια prepaid πειραιως, μου λεει να βγαλουμε και ενα λογαριασμο ταμειευτηριου με την δικη του καρτουλα για ευκολια, του λεω οκ και μετα απο 2 ωρες συστημικων σφαλματων καταφεραμε να βγαλουμε ολα τα αλλα εκτος απ την prepaid που ηθελα για συνδεση με paypal! στο τελος μου ειπε οτι την παρασκευη αλλαξαν απο xp σε 8.1 οποτε λογικο αυτο το "κλιμα" ασυμβατοτητας. Σημερα πρωι πηγα και την φτιαξαμε σε 5 λεπτα.

Εγινε κανονικα η συνδεση και μεσα σε ενα 2ωρο ειδα τον κωδικο απο web banking, οποτε τωρα περιμενω ενα 24ωρο για την τελικη ενεργοποιηση.

Ενα ερωτημα, μου κρατησε μια συναλλαγη 1.5€ και μια 1usd. μου επιστρεφονται και τα 2 ποσα η μονο το 1.5?

Link to comment
Share on other sites

Από την εμπειρία μου με Πειραιώς μόνο τα χειρότερα έχω να πω όσο αφορά τις χρεώσεις για την εκάστοτε αγορά είτε εντός είτε εκτός συνόρων. Ενώ η κάρτα ΔΕΝ είναι prepaid έτσι ώστε να έχω σε κάθε συναλλαγή χρέωση έχω πάντα μια χρέωση η οποία κυμαίνεται από 1 ευρώ έως 2,5 το μέγιστο την τελευταία φορά μετά την αγορά ενός επεξεργαστή από το πλαίσιο. Ακόμα και στον σκλαβενιτη βαράει έξτρα χρεώσεις σε κάθε αγορά κοντά στο 1,5 ευρώ. Πράγμα που στην Alpha δεν είχα ποτέ. Το μόνο μεγάλο συν κατεμε που και εκεί χωράει συζήτηση είναι το Web banking που είναι και εύχρηστο και γρήγορο ως προς τις συναλλαγές

Link to comment
Share on other sites

Από την εμπειρία μου με Πειραιώς μόνο τα χειρότερα έχω να πω όσο αφορά τις χρεώσεις για την εκάστοτε αγορά είτε εντός είτε εκτός συνόρων. Ενώ η κάρτα ΔΕΝ είναι prepaid έτσι ώστε να έχω σε κάθε συναλλαγή χρέωση έχω πάντα μια χρέωση η οποία κυμαίνεται από 1 ευρώ έως 2,5 το μέγιστο την τελευταία φορά μετά την αγορά ενός επεξεργαστή από το πλαίσιο. Ακόμα και στον σκλαβενιτη βαράει έξτρα χρεώσεις σε κάθε αγορά κοντά στο 1,5 ευρώ. Πράγμα που στην Alpha δεν είχα ποτέ. Το μόνο μεγάλο συν κατεμε που και εκεί χωράει συζήτηση είναι το Web banking που είναι και εύχρηστο και γρήγορο ως προς τις συναλλαγές

Δεν ξέρω τι κάρτα έχεις αλλά όποτε αγοράζω με χρεωστική της Πειραιώς δεν έχω καμία χρέωση εκτός αν αγοράζω σε άλλο νόμισμα οπότε και κρατάει μια προμήθεια 2% για την μετατροπή συναλλάγματος με μέγιστη χρέωση 6€.

Αντίθετα το Paypal κρατάει προμήθεια 4% για την μετατροπή συναλλάγματος.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, τι κάρτα είναι; Στις απλές/φυσιολογικές κάρτες, είτε πιστωτική είτε χρεωστική, για αγορές σε ευρώ δεν υπάρχει καμία προμήθεια.

(Έχω την εντύπωση πως ισχύει για όλες τις τράπεζες, όχι μόνο πειραιώς)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Δεν ξέρω τι διαφορές μπορεί να έχουν οι κάρτες της Πειραιώς μεταξύ τους, στην δική μου απλή χρεωστική έχει στην μέση τον αριθμό της κάρτας κι ακριβώς από δίπλα σε ένα άσπρο πλαίσιο το CVV. Να σου στείλω φωτό να τα δεις; ?

Πάντως, αν είναι χρησιμοποιημένη καιρό παίζει να ξεθωριάσει όντως; Δεν μου έχει ξανατύχει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

έχει ξεθωριάσει; συνήθως στο πίσω μέρος δοκίμασε με δυνατό φως μήπως διακρίνεται;

2. τηλεφώνησέ τους, λογικά έχουν 24ωρο στην γραμμή

Μιλάω για εικονική κάρτα, δεν την παίρνεις στα χέρια σου. 

Link to comment
Share on other sites

αν δεν αναφέρεται σε κάποιο email ή γράμμα που πιθανόν σου έχουν στείλει μόνο το τηλεφώνημα σου μένει. Δεν ξέρω καν αν δίνουν την πληροφορία τηλεφωνικά, λογικά όχι, αλλά να σε καθοδηγήσουν έστω πώς πρέπει να κινηθείς. Γράψε και το αποτέλεσμα της προσπα΄θειας αν βγάλεις άκρη και έχεις χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ πίκρα, όσο καιρό είχα μία τέτοια, μόνο στην αποθηκευμένη της φωτογραφία έβρισκα το CVV, στο web δεν την έβλεπα. Ελπίζω να το έχουν αλλάξει.

Κοίτα μήπως έχει ξεμείνει πουθενά στην αυτόματη συμπλήρωση του φυλλομετρητή σου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, επειδή δεν έχω πολλά χρόνια λογαριασμό paypal λήγει η κάρτα της πειρεως, πως βάζω την καινούρια αν μου στείλουν; θα πρέπει να κάνω όλη την διαδικασία πατώντας remove card; 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.