Jump to content



Bitfenix Phenom M


Recommended Posts

Το πρόβλημα με τις θερμοκρασίες μπορεί να έχει μια βολική λύση, αρκεί να πιάνουν λίγο τα χέρια σου! :)

1. Βγάζεις τους δίσκους από εκεί που είναι (θα δούμε που θα πάνε :) ) και στην θέση τους βάζεις έναν 200ρη ανεμιστήρα , να βάζει αέρα μέσα στο κουτί.

2. Επειδή πολύ σωστά ειπώθηκε ότι έχοντας να το PSU να βγάζει τον ζεστό αέρα του κάτω από του κουτί, υπάρχει θέμα ανατροφοδότησης ζεστού αέρα μέσα στο κουτί, θα κάνεις την εξής "κόκκινη" παλικαριά:

kpetros-modding-01-large-11246.jpg

Θα κατασκευάσεις δηλαδή ένα μικρό φράγμα που θα αποτρέπει στον αέρα να πάει προς το πίσω μέρος του κουτιού. Ο αέρας από το τροφοδοτικό θα φεύγει πλάγια και προς τα εμπρός και στην συνέχεια προς τα πάνω!

Έτσι δεν θα αναμιγνύεται με τον δροσερό αέρα που θα μπαίνει στο κουτί!

Το υλικό μπορεί να είναι αλουμίνιο η πλαστική γωνιά (από συσκευασία μια χαρά θα είναι ), στερέωση , με βιδάκια , η πριτσίνια.

Τώρα για το που θα πάνε οι δίσκοι:

Δεν ξέρω αν χωράει , αλλά ίσως και να γίνεται η ακόλουθη "κόκκινη" παρέμβαση:

kpetros-modding-02-large-11247.jpg

Θέλει αρκετά μετρήματα (ευτυχώς όχι δύσκολα) από κατασκευή φτιάχνεις το ανάπτυγμα , τρυπάς και μετά λυγίζεις το αλουμίνιο.

Σίγουρα θα παίρνει ένα δίσκο πάνω του μπορεί και δύο, οπότε και οι δίσκοι δεν θα εμποδίζουν και θα είναι καταδρόσεροι , όντας μέσα στο ρεύμα του αέρα των πάνω ανεμιστήρων.

BTW Πάνω πόσους ανεμιστήρες έχεις βάλει?

Και μια σκέψη:

Αξίζει να πειραματιστείς λίγο με τους ανεμιστήρες.

Να βάλεις δύο πάνω και να δοκιμάσεις τις θερμοκρασίες με αυτούς σαν εξαγωγής , αλλά και σαν εισαγωγής.

Αυτό σε συνδυασμό με την τοποθέτηση και του pull ανεμιστήρα στην ψύκτρα, θα αλλάξει το airflow του κουτιού και μπορεί η εκ των άνω εισαγωγή αέρα να αντιβαίνει φαινομενικά την φυσιολογική ανοδική πορεία του αέρα, αλλά εν προκειμένω , ο αέρας του κουτιού θα βγαίνει κυρίως μέσω της ψύκτρας, οπότε ο αέρας που θα μπαίνει από πάνω, θα τροφοδοτεί την ψύκτρα με δροσερό αέρα.

Και μιας και πιαστήκαμε με τα μονταρίσματα -έστω και μικρής κλίμακας- δοκίμασε και το εξής:

Βάλε λίγο χαρτοταινία στα πλάγια της ψύκτρας για να δοκιμάσεις την συμπεριφορά της, είναι πολύ πιθανό να βελτιωθεί αισθητά η αποτελεσματικότητά της.

Αν θες, μπορείς να δείς τι εννοώ εδώ:http://www.thelab.gr/oi-dikes-sas-parousiaseis/noctua-nh-d14-cpu-cooler-optimization-77947.html#post1062805924

Όπου η βελτίωση της ροής του αέρα είναι εντυπωσιακή, εσύ βεβαίως έχεις καλυμμένη την επάνω πλευρά , όποτε η βελτίωση ίσως είναι λίγο μικρότερη , αλλά η βελτίωση είναι βελτίωση έστω και αν είναι μικρή, και μιας και είναι και εύκολη , δοκίμασε, και αν δεις ότι είναι αισθητή, τότε κατασκευάζεις καλύμματάκια από αλουμίνιο και τα στερεώνεις στην ψύκτρα.

Καλή συνέχεια ! ! !

:D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Θα κατασκευάσεις δηλαδή ένα μικρό φράγμα που θα αποτρέπει στον αέρα να πάει προς το πίσω μέρος του κουτιού. Ο αέρας από το τροφοδοτικό θα φεύγει πλάγια και προς τα εμπρός και στην συνέχεια προς τα πάνω!

και πάλι στο inflow του PSU? :unsure:

μήπως να βγαίνει από το πλάι καλύτερα;

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=24079]kazaboy[/MENTION]

τα ATΧ ειναι μεγαλα , τα mini-ITX ειναι σκατουλες . Κατ εμε , τα microATX ειναι η χρυση τομη , με λογικο μεγεθος , και λογικη επεκτασιμοτητα . Ναι , το mini itx αντιστοιχο κουτι , εχει καλυτερο airflow αλλα αμα μου την βιδωσει και παρω δευτερη καρτα γραφικων , ή αμα βαλω καρτα ηχου ή αμα χρειαστω καποια στιγμη wifi module θελω να ειμαι σε θεση να το κουμπωσω πανω στην μητρικη . Συνεπως τα mini itx σου δενουν τα χερια .

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

αμα κοψω λιγο απο αυτο το σπογκοδες υλικο που εχουν στις συσκευασιες για να μην υπαρχουν κραδασμοι ? και το κολισω απο κατω με ταινια διπλης οψεως , λες να κανει δουλεια ?

επανω εχω 2x 120mm ( αυτοι που ερχοντε με το κουτι , εχουν λιγα cfm)

οριστε μια φωτο απο το αλλο καπακι

1zq56ae.jpg

για αυτο λεω να αντικαταστησω τους 2x 250Gb , με εναν 2.5'' 500-750GB , ωστε να μεινει ελευθερο το μερος της μητρικης .

[επισης , το κουτι ερχετε ηδη με ενα bracket οπου χωραει 3χ 2.5 + 2χ 3.5 , και το βιδωνεις καθετα στην μερια της μητρικης , ομως η ψυχτρα ειναι πολυ ψηλη ]

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

και πάλι στο inflow του PSU? :unsure:

μήπως να βγαίνει από το πλάι καλύτερα;

Αυτό που λές δεν είναι άνευ βάσης, αλλά και στο κανονικό στήσιμο του κουτιού το PSU ρουφάει ένα μέρος από τον αέρα που βγάζει.

(Μια και είχα λίγο περισσότερο χρόνο, ας δούμε μερικά σκαριφήματα, στο "πόδι" είναι, αλλά δείχνουν αυτό που εννοώ.)

Αρχικά , χωρίς καμία παρέμβαση, το πράγμα έχει ως εξής:

exhaust-inisial-01-11248.png

exhaust-inisial-02-11249.png

Πέρα από αυτό, λόγω του ότι με το διάφραγμα αυτό (Μοβ) κλείνει ουσιαστικά η μισή περιοχή από όπου μπορεί να διαφύγει ο αέρας κάτω από το κουτί, αναγκαστικά ο αέρας που θα βγαίνει από το διατιθέμενο -μικρότερο πλέον- άνοιγμα , θα έχει μεγαλύτερη ταχύτητα, με αποτέλεσμα να απομακρύνεται λίγο περισσότερο πριν να έρθει στο ύψος της περιοχή που ρουφάει αέρα το κουτί.

Έτσι ανεβαίνοντας λίγο πιο μακρυά από την πρόσοψή του κουτιού , θα απορροφηθεί μέσα σε αυτό λιγότερος, από αυτό που μας έρχεται στο νου με την πρώτη σκέψη!

exhaust-barrier-01-11250.png

exhaust-barrier-02-11251.png

Βέβαια το πείραμα εδώ είναι χρήσιμο!

Μπορεί κάλλιστα να αποδειχθεί ότι το τροφοδοτικό ανασαίνει μια χαρά ακόμα και αν του "δώσεις" μόνο τα πλαϊνά ανοίγματα (δεν είναι πολύ πιθανό αλλά χάριν της "επιστήμης" αξίζει να δοκιμαστεί και αυτό ! :) )

Ένα ζήτημα που θα έχει μια τέτοια προσέγγιση είναι και το αισθητικό, γιατί αυτό το εμπρός διάφραγμα θα ψιλοφαίνεται, οπότε θα θέλει λίγο δουλίτσα για την ομορφιά!

Αν και τώρα που το σκέφτομαι τα πράγματα μπορούν να διευθετηθούν ακόμα καλύτερα χωρίς εμπρόσθιο φράγμα, αλλά με την προσθήκη ενός μικρού ελάσματος (πράσινο), το οποίο θα κατευθύνει τον αέρα λίγο χαμηλότερα. (κάτι σαν ακροφύσιο δηλαδή! :) )

exhaust-barrier-concentrator-01-11252.png

exhaust-barrier-concentrator-02-11253.png

Εδώ βέβαια αρχίζουν το παιχνίδι για την πολύ λεπτομέρεια, όσο και να 'ναι , μια .... αεροκουρτίνα σε PC ίσως είναι too mutch! ! ! :innocent:

Αλλά για πιο λόγο είμαστε εδώ, αν δεν τρέχει το μυαλό μας ακόμα και σε αυτά! ! ! :D

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=31456]kpetros[/MENTION]

"αμα κοψω λιγο απο αυτο το σπογκοδες υλικο που εχουν στις συσκευασιες για να μην υπαρχουν κραδασμοι ? και το κολισω απο κατω με ταινια διπλης οψεως , λες να κανει δουλεια ?

επανω εχω 2x 120mm ( αυτοι που ερχοντας με το κουτι , εχουν λιγα cfm)"

Lol ! ! !

Ποστάραμε σχεδόν ταυτόχρονα!

Δες το προηγούμενο ποστ, για λεπτομέρειες!

Ναι σίγουρα μπορείς πρόχειρα να πειραματιστείς με ένα αφρώδες φράγμα, δοκίμασέ το , δες και τι βελτίωση έχεις και μετά αποφασίζεις τι θα κάνεις! :)

(όσο για την φωτό που μόλις έβαλες , έχει "πεισμώσει" η αλεπού και δεν κατεβαίνει ολόκληρη!:) )

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω συμμετέχουν και άλλα "μυαλά" ας πω κι εγώ τα τρελά μου τώρα αφού πλέον γύρισα απ' την δουλειά. Για να μην μπαίνουμαι σε πολλές λεπτομέριες η εξαγωγή του ζεστού αέρα μπορεί να γίνει με ένα τρόπο χωρίς να εμπλέκεται αλλού. Η λύση είναι η παρακάτω, από αλουμίνιο ή γαλβανιζέ λαμαρίνα πλακέ με εσωτερική διάμετρος 1,0 -1,5 cm

9k=2Q==

post-24079-1416078210,344_thumb.jpg

post-24079-1416078210,4107_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από kazaboy
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=24079]kazaboy[/MENTION]

Εννοείς να φτιαχτεί κάτι σαν κανάλι (τετραγωνισμένος αεραγωγός) που θα παραλαμβάνει όλο τον αέρα από την έξοδο του PSU και θα τον διώχνει λοξά προς τα πίσω;

Αν ναι καλό ακούγεται, πολύ φοβάμαι όμως ότι η διαθέσιμη διατομή για την διέλευση του αέρα, θα είναι αρκετά μικρότερη από την υπολογισμένη για την "αναπνοή" του PSU!

Ίσως με έναν πιο ισχυρό ανεμιστήρα στο τροφοδοτικό, αυτό, να μην είχε σημασία, αλλά χωρίς επεμβάσεις στο τροφοδοτικό (που θα φέρναν και θόρυβο), θέλει προσοχή και πείραμα, όπως και κάθε λύση άλλωστε!:)

Και όσο αφορά στις λεπτομέρειες, μην διστάζεις.... αντέχουμε! :D

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό εννοούσα...με πιάνεις:T:, δεν έχει τουλάχιστο ούτε 1 cm; και δεν νομίζω να μην είναι επαρκές η διατομή για την διέλευση του. Θα βαφτεί και στο χρώμα του κουτιού και μετά θα είναι τζάμι. Θα είναι και μικρό το κόστος, τα βρίσκεις σε εταιρίες με αλουμίνια είτε ακόμη σε Leroy & Praktiker.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες , τι λετε για αλουμινια , ουτε τα εργαλεια εχω , ουτε τις γνωσεις για αυτα τα πραματα ..... για αυτο ειπα απλα με ενα αφροδες υλικο( να μην χτυπησει και το γραφειο)

το υψος των ποδιων , ειναι σχεδον ενα δαχτυλο (δικο μου ) οποτε 1 εκατοστο ...

Link to comment
Share on other sites

Τι μάτι έχω τέλος πάντων:sarcastic: σε βάλαμε σε τρελά κόλπα απλά ξέρεις άν έχεις το μεράκι να κάνεις πράγματα δεν έχεις σταματημό, αν θες δοκίμασέ το με το αφρόδες σχηματίζοντας ένα κανάλι δλδ αφρόδες και από μπροστά από το τροφοδοτικό και από πίσω για να βγαίνει απ' το πλάι ο αέρας.

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα τυπικό τροφοδοτικό αυτής της κατασκευής, η έξοδος του αέρα έχει διαστάσεις στο περίπου 7 χ 13 cm = 91 cm^2.

Αν σκεφτούμε ότι αυτός ο αέρας θα διαφεύγει από ένα άνοιγμα διαστάσεων (αν εκμεταλλευτούμε όλο το πλευρό σαν έξοδο) περίπου 8,5 x 1,5 cm x 2 = 25,5 cm^2

Σε αυτό που σκέφτεσαι αν υποθέσουμε ότι έχεις 1,5 cm διαθέσιμο ύψος η αντίστοιχη διατομή θα είναι : (1,5 χ 7) χ2 = 21 cm^2

Συνεπώς, ο λόγος των διατομών είναι 25,5 / 91 = 0,28 Δηλαδή το νέο άνοιγμα θα πλησιάζει είναι 4 φορές μικρότερο, με άλλα λόγια θα κόβει το 65% του περιμετρικά διαθέσιμου ανοίγματος!

Εκεί ακριβώς βρίσκεται η επιφύλαξή μου!

Αν το τροφοδοτικό δουλεύει "χαλαρά" δεν υπάρχει θέμα , πλην του θορύβου γιατί ο ανεμιστήρας του θα δουλεύει πιο ψηλά, αλλά αν τα πράματα ζορίσουν .....

Ήδη και αυτό που πρότεινα πριν, κόβει το 32 % του περιμετρικά διαθέσιμου ανοίγματος (πάντα υπολογίζω 1,5 cm κάτω απο το PSU), πόσω μάλλον να κοπεί και άλλο τόσο !

Μόνη λύση νομίζω σε μια τέτοια περίπτωση είναι να ψηλώσουν τα πόδια, για να έχει πιο πολύ ύψος κάτω από το κουτί, αλλά .....

:hmm:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες , τι λετε για αλουμινια , ουτε τα εργαλεια εχω , ουτε τις γνωσεις για αυτα τα πραματα ..... για αυτο ειπα απλα με ενα αφροδες υλικο( να μην χτυπησει και το γραφειο)

το υψος των ποδιων , ειναι σχεδον ενα δαχτυλο (δικο μου ) οποτε 1 εκατοστο ...

Εμ γιατί σου κάνω εγώ τα σχεδιάκια!

Άμα ήταν να μην ελπίζω ότι μπορεί να ψηθείς και να πάρεις κάνα εργαλείο .....!

Μη με ακούς και πάλι θα το έκανα!

:hehe:

:)

Επί του σοβαρού όμως, οι ιδέες πέφτουνε με αφορμή το πρόβλημα σου, αλλά δεν αφορούν αποκλειστικά αυτό, μπορεί οποιοσδήποτε ενδεχομένως να τις βρει χρήσιμες!

και ναι μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια χαρά και το αφρώδες υλικό (το είπα ήδη :) )

Όσο για νέο θέμα, μια χαρά ιδέα είναι (:T:), κάνε ένα νέο θέμα με την βελτίωση του airflow στο κουτί σου, να μεταφερθούν και αυτά εκεί, να μην "χαθούν".

Άντε, νομίζω ότι δεν θα είσαι ο μόνος που θα έχει ανάλογο πρόβλημα, μπορείς να αρχίσεις από τα απλά και μετά έρχεται και το εργαστήριο! :D

Από 'δω το έχω , από 'κει το φέρνω, πάλι στο εργαστήρι καταλήγω, λες το forum να έχει τυχαία το όνομα που έχει ! ! ! :nono:

:D

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει ενα θεμα παλια οπου ειχα μια προχειρη "παρουσιαση-ο-θεος-να-την-κανει" του κουτιου . Εδω

αμα μπορει καποιος μαστορας να μεταφερει τα "εξτρα" απο κει :p

οσο για το θεμα "ψησιμο" , δεν μπορεις να φανταστεις ποσο αγρια γουσταρω κατι τετοια πραματα , και γενικα "ποιανουν" τα χερια μου οταν παω να κανω κατι . Αλλα κυριος εμπλεκετε το οικονομικο , διοτι ως φοιτητης δεν εχω και μεγαλο διαθεσημο budget (για αγορα εργαλειων). Tυχαινει να σπουδαζω ηλεκτρολογος , και το μονο σιγουρο ειναι , πως αμα ειμαστε καλα και ακομα εδω , τα επομενα χρονια ολο και καποιο self-made κουτι με ενσωματομενο τροφοδοτικο θα δειτε :D [dream job θα ηταν να φτιαχνω custom pc cases + hardware αμα λαχει , και να τα πουλαω )

(να φανταστεις πως πριν παραγγειλω το κουτι αυτο , ελεγα να παρω απο κανα ebay καποιο plazma cutter , που ειχα δει οτι κοβει το αλουμινιο σαν να ειναι βουτιρο , και να εφτιαχνα δικο μου )

Link to comment
Share on other sites

DSC_0005.jpg

τοσες μερες δεν ειχα ορεξη να κανω αλλαγες

τις εκανα ομως σημερα

το ασπρο πραματακι ειναι το αφροδες υλικο που σας ελεγα , το εκοψα λιγο πιο χοντρο αποτι το υψος των ποδιων , για να παταει ομορφα στο γραφειο .

Τελικα οι δισκοι χωρεσαν!!! (Με λιγο σπρωξιμο βεβαια)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

δεν μου εκοψε να μετρησω το "πριν" για να κανω συγκρηση με το "μετα"

παντος πριν ειχα δει μετα απο πολυ λιωσιμο , τους δισκους να ποιανουν 55αρια , πλεον αυτο εγινε 45 , οχι και ασχημα .

επισης μου κανει αισθηση πως κατι δεν παει καλα . το CPUID HWMonitor μου λεει πως ολοι οι δισκοι εχουν ιδια θερμοκρασια (ακομα και ο SSD που ειναι ακομα στην πλατη της μητρικης ) , παιζει να εχω λαθος αριθμους ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.