Jump to content



Bitfenix Phenom M


Recommended Posts

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

δεν μου εκοψε να μετρησω το "πριν" για να κανω συγκρηση με το "μετα"

παντος πριν ειχα δει μετα απο πολυ λιωσιμο , τους δισκους να ποιανουν 55αρια , πλεον αυτο εγινε 45 , οχι και ασχημα .

επισης μου κανει αισθηση πως κατι δεν παει καλα . το CPUID HWMonitor μου λεει πως ολοι οι δισκοι εχουν ιδια θερμοκρασια (ακομα και ο SSD που ειναι ακομα στην πλατη της μητρικης ) , παιζει να εχω λαθος αριθμους ?

Ε, εντάξει δεν έκανες και καμιά μεγάλη παρέμβαση, μπορείς να βγάλεις το "σφουγκαράκι" κάποια στιγμή και να μετρήσεις την κατάσταση χωρίς αυτό!

Πάντως 10 βαθμοί κάτω δεν είναι και λίγο ! :T:

Αυτό που λες για του δίσκους, είναι πιθανό να υπάρχει κάποια ασυμβατότητα στο πρόγραμμα, ή πρόβλημα στον αισθητήρα, σε μένα δουλεύει καλά το συγκεκριμένο πρόγραμμα, ίσως κάποιος άλλος φίλος να μπορεί να βοηθήσεις περισσότερη βοήθεια.

Στην πράξη όμως -λογικά- ο SSD πρέπει να είναι αρκετά δροσερότερος από του HDD, αν η επαφή με το χέρι το επιβεβαιώνει αυτό, όλα καλά, μπορείς να δοκιμάσεις και με άλλο πρόγραμμα (π.χ. το Hard Disk Sentinel)

ashampoo-snap-2014-03-12-09h15m05s-001-11308.png

Παρέχει αρκετή πληροφορία και θα έχεις και μια "δεύτερη γνώμη" ! :)

Αν όμως τον αισθάνεσαι ζεστό, θέλει ψάξιμο να δεις τι το προκαλεί!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

το HD sentinel , μου βγαζει ??????? στον SSD . και οι 2 μηχανικοι εχουν ιδια θερμοκρασια , η αντε αποσταση 1-2 βαθμους . Με το χερι σαφος ο SSD ειναι πιο δροσερος .. , αλλα γιατι να μην βλεπει ποσα ποιανει ? -.-

aaa.jpg

επισης , τωρα ειναι "δροσερα" , στους 25 , αμα αρχισω και το λιωνω , και ποιασει 40-45 , μετα δυσκολευεται να κανει cooldown , αυτο οφειλεται στο οτι δεν εχω ανεμιστηρα πισω ?

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Είδες που σου έλεγα για τους σκληρούς σου ότι ψήνονται 50+ °C, μπράβο 10 βαθμούς μείον είναι καλό για αρχή, τώρα βέβαια γύρο στους 25-35 °C είναι η ιδανική θερμοκρασία για hdd αλλά θα χρειαστείς με κάποιον τρόπο να χτυπάει αέρας πάνω τους για να τους πιάσεις. Όσο για τον ssd επειδή είναι από πίσω από την mb φτάνει κι αυτός σε υψηλά επίπεδα, αυτό είναι σίγουρο ότι συμβάλει στην αύξηση της θερμοκραίας του αλλά μπορεί να παίζει και κάτι ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=31456]kpetros[/MENTION]

Πιθανόν να υπάρχει ασυμβατότητα του δίσκου (αισθητήρας θερμοκρασίας) με το πρόγραμμα!

Για την ίδια τη θέση του δίσκου (SSD), πίσω από τη μητρική , είναι λίγο πιο ζεστά λόγω του ότι αυτή ακτινοβολεί μέρος από την θερμότητά της , αλλά δεν νομίζω να έχει σημαντική διαφορά!

Πάντως αφού έχεις θέση και αλλού, κάνε την μετακίνηση, αρκεί να μην έχεις θέμα με τις καλωδιώσεις, του αισθητικού μη εξαιρουμένου! ;)

Και επιπλέον, η θέση που σκέφτεσαι είναι στην πλάτη των HDD, ίσως και πάλι να υπάρχει θέμα , αν υποθέσουμε ότι τώρα υπάρχει! :)

Νομίζω , πρώτα πρέπει να στήσεις το air flow στην κανονική του / πλήρη σύνθεσή του και μετά να δεις τι άλλο χρειάζεται να κάνεις!

ΒΤW δες κι εδώ: http://www.hdsentinel.com/compatibility_ssd.php

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανόν είναι η ασυμβατότητα με τον ssd, το είχα κι εγώ σε αυτόν της υπογραφής μου, μετά από update του HDSentinel δούλεψε ρολόι.

kpetros

Αυτές είναι τελικά οι θερμοκρασίες που ανέβασες προηγουμένος? Αν ναι μπράβο, είδες εδω πρέπει να είσαι, άντε μέχρι και 35-38 το πολύ πρέπει να παίζεις από εκεί και πάνω για εμένα προσωπικά είναι θέμα.

Έγινε επεξεργασία από kazaboy
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

intel 520 180GB εχω.... συμφωνα με την λιστα που εδωσες , θα επρεπε να τα βλεπει .

παντος σε αυτο που λες , το σκεφτομουν και γω , ειτε πλατη μητρικης , ειτε πλατη δισκων , τα ιδια ειναι , απλα στους δισκους εχει χωρο για να φευγει η ζεστη . Το κουτι παροτι τους εβγαλα απο κατω , δεν εχει ακομα σωστο ariflow , και αυτο το βλεπω απο τον τραγικα πολυ χρονο που κανουν να μου κρυωσουν . Τελςο του μηνα μαλλον πρεπει να κανω αγορα 2 ανεμιστηρων 140+230/200 .

Αλλα πως να μπουνε ?

image.jpg

image.jpg

image.jpg

τους 2 επανω τους εχω ηδη , και ειναι 43CFM συμφωνα με την εταιρια , επισης ο 140αρις και ο 200αρις απο την ιδια , ειναι 47CFM

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=31456]kpetros[/MENTION]

Αυτή τι στιγμή πόσους ανεμιστήρες έχεις και που?

κάνε ενα σκαρίφημα!

Γράψε πάνω και την παροχή τους (cfm)!

Και ποια είναι η κάρτα σου να δούμε από που ρουφάει αέρα.

Και όπως λέει -πολύ καλά - και ο Αστρο οι απαντήσεις εδώ:

http://www.thelab.gr/oi-dikes-sas-parousiaseis/bitfenix-phenom-m-130892.html

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

Να σου πώ την μαύρη μου αλήθεια, αυτή η "κουμούτσα" ψύκτρα μας χαλάει τα όλα σχέδια του airflow σου.Σίγουρα όχι την δεύτερη διάταξη, ο αέρας πρέπει να φεύγει από πίσω αλλά και να ήθελες να το κάνεις έτσι ο αέρας θα εγκλοβίζονταν μέσα,έχεις μόνο μία εξαγωγή του στο κάτω μέρος το οποίο δεν είναι και το ιδανικότερο. Άποψή μου και με τις αλλαγές που έχεις κάνει με τους σκληρούς και τα fan που θέλεις να πάρεις είναι : κάτω 200/230mm εισαγωγή αέρα , ψύκτρα 2ος 140mm με εξαγωγή προς τα πίσω , πάνω τα δύο fan που έχεις με εξαγωγή προς τα πάνω. Μην ξεχάσουμε πως για την εισαγωγή από κάτω δεν θα έχουμε εισροεί ζεστού αέρα απο το psu αφού πρόσθεσες τον αφρώδη "τοίχο".

Έγινε επεξεργασία από kazaboy
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

qqqq.jpg

[MENTION=24079]kazaboy[/MENTION]

η gpu δεν θα πεινασει αμα της τραβαω ολο τον αερα?

επισης ειδα πως οι 230mm bitfenix PRO , εχουν μεχρι και 190CFM!!! οποτε μαλλον μονο με τον μεγαλο για εισαγωγη , θα ειναι αρκετος ο αερας μεσα

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=24079]kazaboy[/MENTION]

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

BitFenix Spectre Pro All Black 200mm | Skroutz.gr

BitFenix Spectre Pro PWM 140mm | Skroutz.gr

BitFenix Spectre Pro All Black 230mm | Skroutz.gr

ο PRO PWM , απο τον σκετο PRO (140αρις)

εχουν 2ευρο διαφορα . η μητρικη υποστηριζει ελενχο μεσο PWM (asus gryphon) , να το προτιμησω , η μπα

Link to comment
Share on other sites

"η gpu δεν θα πεινασει αμα της τραβαω ολο τον αερα? "

Δεν θα έχεις πρόβλημα.

"ο PRO PWM , απο τον σκετο PRO (140αρις)

εχουν 2ευρο διαφορα . η μητρικη υποστηριζει ελενχο μεσο PWM (asus gryphon) , να το προτιμησω , η μπα"

Ναι, εννοείτε.

Link to comment
Share on other sites

δεν την βρισκω δυσκολη την προταση του Seafalco , αμα βρω λεπτο κομματι αλουμινιου , που το κοβεις με ψαλιδι , θα μπορουσα να φταξω ενα καλυμα μεταξυ ψυχτρας και ανεμιστηρα . απλα μου φαινεται πιο ευκολο να βιδωθει στις πισω οπες απτον ανεμιστηρα , αντι για πανω στην ψυχτρα .

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ευχαρίστως να σου έδεινα γιατί έχω αλλά δεν ξέρω αν είσαι Θεσσαλονίκη. Εγώ το πήρα γιατί κατασκευάζω μόνος μου κουτί,βέβαια ακόμη είμαι στα σχέδια και στην όλη συναρμολόγηση αλλά μόλις το τελειώσω θα το ανεβάσω να το δείτε. Μπορείς να το κάνεις από γαλβανιζέ λαμαρίνα όπου θα σου κοστίσει πολύ πιο φθηνά από το αλουμίνιο. Για μικρά κομμάτια αλουμινίου μπορείς να βρεις και στο Leroy αλλά τσιμπάει η τιμούλα ανάλογα τις διαστάσεις & το πάχος πχ (50cm x25cm περίπου 15-20€ ίσως και παραπάνω) εγώ για φύλλο 1.250cm x 2.500cm με πάχος 2cm πλήρωσα 73,00€ από εταιρεία εμπορίου και επεξεργασίας χάλυβα. Όποιαδήποτε απόφαση κι αν πάρεις και χρειαστείς βοήθεια μας λες, εδώ είμαστε. :pleasantry:

Link to comment
Share on other sites

off topic αλλά θα έσκαγα ... Αν δε βιαζόταν ο seafalco μπορεί και να σου έλυνε και μία εξίσωση με το μποζόνιο του Higgs...

Απλά respect!!!:worship:

LoL ! ! !

Για μποζόνιο δεν ξέρω... αλλά για μπουζόνια πολύ ευχαρίστως!! :p

Αν και τελευταία μου "κλείνουν το μάτι" κάτι "γοητευτικά σωματίδια" ! :D

Να σαι καλά ! :T:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=24079]kazaboy[/MENTION]

αθηναιος!!!

μηπως τα 15-20 παραειναι πολλα ? για αλουμινιο μιλαμε ....

βρηκα τουτο εδω το σαιτ

Φύλλο αλουμινίου

μου φαινεται αρκετα λογικο τα 5ε για 5 φυλλα 33 x 25 cm σε 2mm παχος

Link to comment
Share on other sites

Όχι να μην σου φαίνεται καθόλου παίζει ρόλο και το είδος αλουμινίου ε, αν μπορέσεις να πάς θα δείς και μόνο σου, σε 5 ευρώ δεν παίζει τίποτα, έδω έχουν το plexiglass 12€ τα 50x50.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.