Jump to content



Bitfenix Phenom M


Recommended Posts

Για την ώρα έχω τον SSD μόνο μέσα και μάλλον απλά θα συνδέσω με esata τον εξωτερικό. Εκτός αν μου την δώσει κ κάνω κάνα raid 5 πάλι, αλλά μάλλον θα γίνει χάος το κουτί.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Επειδή το χρωστάω ...αν και οικτρή ποιότητα (με τόσο ιδρώτα να μπουν οι ανεμιστήρες δεν έπαιζε να βγάλω και την μηχανή)

attachment.php?attachmentid=62307&stc=1&d=1401253785

Θα πρέπει να δοκιμάσω αν μπαίνει το πλαινό από την άλλη πλευρά γιατί είναι τελείως σπαστικό κάθε φορά που ανοίγεις να κάνεις κάτι να πρέπει πρακτικα να αποσυνδέεις ssd,usb3,power button κτλ.

Κατά την άποψή μου τραγικό λάθος της εταιρίας να βάλει τα led-power buttons σε πλαϊνό καπάκι...

Όπως είχα πει .. χώρεσε και το 18cm non modular psu και είχε και χώρο για συμμάζεμα :)

post-4274-1416078455,6539_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

οπως εχω αναφερει σε παλιοτερο ποστ , το πλαινο το βαζεις στην αλλη μερια και ξεμπερδεψες , επισης επιδη το συμβολο του ΟΝ/OFF και reset θα περιστραφουν , αμα εχεις στυλιστικο κολιμα μπορεις να τα ξεβιδωσεις και να τα γυρισεις.

βλεπω η GPU ειναι κατω απο 25 εκατοστα , για αυτο δεν βρισκει στο τροφοδοτικο :p ποια ειναι ?

λιγο τα καλωδιακια και εσυ , και εισαι νετα :D

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

καλοκαιρινο update?

σημερα προσθεσα τον bitfenix 230mm spectre pro , και να ευχαριστησω τον [MENTION=22530]sobi[/MENTION] για την συναλλαγη .

εχουμε και λεμε λοιπον

κλασσικα , prime95 για λιγη ωριτσα ( λες και θελουν πολοι οι haswell να ποιασουν την μεγιστη θερμοκρασια xD )

3 ζευγαρια μετρησεων , automatic(standar profile) και turbo 100% oλα τα fans

μια οπως ειχα αφησει το pc ,

μια με τον 230αρι ως εισοδο αερα ,

και μια με τον 230αρι ως εξοδο αερα

1η , automatic

image.jpg

1η ολα 100%

image.jpg

2η automatic

image.jpg

2η ολα 100%

image.jpg

3η automatic

image.jpg

3η ολα 100%

image.jpg

παροτι περιμενα ως εισοδο αερα ο ανεμιστηρας να ειναι καλυτερα σε σχεση με την εξοδο , βγηκα λαθος , ο μονος λογος που μπορω να σκεφτω ειναι παρομοιος με οταν εβαλα τον 140αρι , δηλαδη απλα του κουτι να μπουκωνει απο ζεστη .

σε idle καταστασεις ειμαι γυρο στους 45 ,

το δωματιο μου ειναι φουρνος , και οταν λεω φουρνος , ΤΟ ΕΝΝΟΩ ( εχω δουλεψει σε φουρνο :p )

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[MENTION=31456]kpetros[/MENTION]

Ξεθάβω λίγο το θεματάκι σου γιατί είμαι κι εγώ έτοιμος να παραγγείλω το Phenom M.

Ένα πράγμα είναι σημαντικό και με ενδιαφέρει για το κουτί.

Τους δίσκους, όπου κι αν βρίσκονται αυτοί, τους ψύχει άμεσα κάποιος ανεμιστήρας;

Δηλαδή, θέμα με τις θερμοκρασίες σε CPU δεν έχω. VGA δεν υπάρχει, παρά μόνον αυτή του επεξεργαστή. Το τροφοδοτικό είναι δροσερό και modular.

Θα μπούνε στο κουτί, 2 δίσκοι 4ΤΒ ο καθένας οι οποίοι είναι αρκετά ζεστοί από μόνοι τους και ένας SSD. O SSD είναι Samsung 830 που είναι κρύος. Οι δίσκοι που μπορούν να τοποθετηθούν μέσα στο κουτί ώστε να δροσίζονται από κάποιον ανεμιστήρα;

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=51]jax7480[/MENTION]

για να λες 4ΤΒ , μονο 3,5 . οποτε εχεις 3 πιθανα σημεια να τους βαλεις , στην κορυφη (bay) το οποιο θα παρει μονο εναν δισκο , θυσιαζοντας τον χωρο απο τον εναν επανω ανεμιστηρα , συνεπως μαλλον αυτη η θεση δεν σου κανει .

οποτε πλεον εχεις 2 επιλογες ,

-να βαλεις και τους 2 δισκους στον πατο του κουτιου , και τον ζεστο αερα να τον παρασερνει ο ανεμιστηρας εξοδου απο πισω

-να τους βαλεις στην μεταλικη κατασκευη που εχει το κουτι , οπως φαινεται σε μια απο τις παραπανω φωτογραφιες μου , εγω εχω βαλει 2x 2.5'' εκει , ομως απο την πισω πλευρα του μεταλου , μπορουν να μπουνε και 2x 3,5'' , στην περιπτωση αυτην θυσιαζεις λιγο το μεγυστο υψος της ψυχτρας του CPU , ομως σε εκεινο το σημειο μπορεις να τους ψυξεις αμεσα βαζοντας ανεμιστηρα στον πατο του κουτιου .

rrrrr.jpg

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=31456]kpetros[/MENTION]

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, αλλά μάλλον θα πάω στο Aerocool DS Cube ή στο Corsair Carbide Air 240 που τα βλέπω πιο μαζεμένα και με ανεμιστήρα να χτυπάει απ'ευθείας πάνω στα drives.

Link to comment
Share on other sites

το 240 το χαλβαδιαζω και εγω :p

ομως φαινεται πως εχει καποιον περιορισμο στην ψυχτρα cpu

περιμενω reviews για πιθανη αλλαγη κουτιου !!

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.