Jump to content



SteamGifts.com Thread 2.0 (GiftLab)


Recommended Posts

Το παρόν thread αφορά καθαρά χρήστες του Steam

Μιας και το παλιό θέμα πολυκαίρισε και έφτασε σχεδόν τις 150 σελίδες και αφού έχουν αλλάξει αρκετά απ' όταν δημιουργήθηκε, θεώρησα σωστό να αλλάξουμε έκδοση και να γίνει μια σύντομη αναφορά στο πως έχουν τα πράγματα τώρα.

>Εισαγωγικά

Το SteamGifts.com λοιπόν (για συντομία θα χρησιμοποιώ τα αρχικά SG) είναι ένα site από έναν τύπο (με το ψευδώνυμο cg), με στόχο να διευκολύνει άτομα που θέλουν να μοιραστούν έξτρα κόπιες παιχνιδών τους αποκλειστικά για Steam, με τυχαίους χρήστες στο internet. Ουσιαστικά πρόκειται για μία συλλογή από κληρώσεις παιχνιδιών για Steam.

>Πως λειτουργεί το site;

Η λογική είναι απλή, κάποιος που έχει ένα ή περισσότερα παιχνίδια υπό μορφή Steam Gift ή μη εξαργυρωμένου Steam Key ή Humble Bundle gift URL, μπορεί να φτιάξει μία κλήρωση (για κάθε τέτοιο παιχνίδι) και αργότερα να στείλει στον νικητή (που επιλέγεται τυχαία από το site) το παιχνίδι. Έπειτα ο νικητής της κλήρωσης (aka giveaway) πρέπει να εξαργυρώσει το παιχνίδι στον λογαριασμό του Steam που έχει και να μαρκάρει στο SG ότι έλαβε το παιχνίδι.

>Πως γίνομαι μέλος του site αυτού;

Αρκεί να έχεις παιχνίδια αξίας μεγαλύτερη από 100$ στον λογαριασμό σου στο Steam. Βέβαια το πως υπολογίζεται αυτό είναι σχετικό, αλλά δεν χάνετε κάτι να δοκιμάσετε.

>Ωραία έγινα μέλος του SG και τώρα;

Τώρα όπως κάθε καλό μέλος οποιασδήποτε online κοινότητας, πρέπει να διαβάσεις το FAQ. Όπως οι περισσότερες online κοινότητες έτσι και αυτή έχει τους κανόνες της, τους οποίους αν παραβείς είτε θα βρεθείς προσωρινά ή ακόμα και μόνιμα εκτός αυτής. Έπειτα περιηγήσου στο SG για να το συνηθίσεις, μπες σε κληρώσεις ή ακόμα καλύτερα φτιάξε και εσύ αν έχεις να δώσεις παιχνίδια.

>Κάποια άλλη συμβουλή σχόλιο;

Το SG είναι καλό, αλλά δεν είναι τέλειο. Αρκετές φορές οι servers του έχουν πρόβλημα. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι υπομονή. Επίσης μην ξεχάσεις να χρησιμοποιήσεις κάποιο από τα add-ons για το site που βοηθάνε αρκετά την περιήγηση στα giveaways, όπως αυτό. Καλό είναι να δίνεις και όχι μόνο να παίρνεις. Εκτός από τη χαρά της προσφοράς, στην παρούσα φάση στο SG όταν δίνεις ανεβαίνει το Contribution Value (CV) σου, το οποίο με τη σειρά του σου δίνει τη δυνατότητα να μπεις σε giveaways που έχουν κατώτατο όριο CV. Αργότερα μάλιστα ίσως σε δεχθούν και σε private groups στα οποία ίσως έχεις περισσότερες πιθανότητες νίκης στα "group giveaways".

>Καλά όλα αυτά, αλλά εγώ θέλω να γίνω μέλος του group σας!

Το προφίλ των μελών του TheLab.gr@SG θα πρέπει να συνοψίζεται στην εξής πρόταση:

Ενεργά μέλη του TheLab.gr που ασχολούνται με το SG και παίζουν παιχνίδια στο Steam.

Πως μεταφράζεται αυτό; Τα παρακάτω είναι ενδεικτικά και δεν εξασφαλίζουν σίγουρη συμμετοχή στο group
- Πρέπει να έχει κλείσει κάποιους μήνες στο TheLab.gr
- Πρέπει να συμμετέχει ενεργά τουλάχιστον το τελευταίο διάστημα στο TheLab.gr
- Δεν πρέπει να έχει αρνητικές ενδείξεις στο SteamRep ούτε αρνητικό ιστορικό στο SG

Όπως είδατε δεν έβαλα νούμερα στις παραπάνω προτάσεις γιατί είναι σχετικά. Όπως και να έχει όμως πρέπει να είσαι μέλος (ή να γίνεις) και του "ανοιχτού" και επίσημου group του TheLab εδώ.

Από εκεί και πέρα την απόφαση δεν την παίρνω εγώ, την παίρνουν όλα τα ήδη μέλη του TheLab.gr@SG. Πως; Εσύ πρέπει να φτιάξεις ένα post με τα εξής στοιχεία σου (πχ τα δικά μου):

 



Καθώς και να γράψεις λίγα λόγια γιατί θέλεις να γίνεις μέλος του group.

Ανάλογα με το αν πάρεις στο post σου αρκετά likes από μέλη του group, τότε θα γίνεις invite. Αν όχι, μπορείς να προσπαθήσεις μετά από τουλάχιστον ένα μήνα.
Σε καμία περίπτωση μην επικοινωνήσεις προσωπικά μαζί μου (ή με κάποιον άλλο admin) για να γίνεις invite.
 

Έγινε επεξεργασία από tragikos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνοπτικό και πολύ κατατοπιστικό το επικαιροποιημένο post φίλε [MENTION=4676]tragikos[/MENTION].

Θέλω να ευχηθώ καλό ταξίδι στο thread 2.0 και να φτάσει μέχρι το v. 100 και ακόμα παραπάνω.

Και μιας και βρέθηκα αυτή την ώρα εδώ λέω να δώσω ένα δωράκι για το καλώς σας βρήκα!

signature.png

Καλή τύχη σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή με το νέο thread και χρόνια πολλά στον [MENTION=10425]thanoolhs[/MENTION] και ότι επιθυμεί!

Ας ξανακάνω και εγώ την αίτηση μου μιας και στο προηγούμενο θέμα, νομίζω πέρασε απαρατήρητη.

Επίσης έχω και ένα Age of Empires II HD - 50% OFF Coupon + ένα Shufflepuck Cantina Deluxe - 66% OFF Coupon. Όποιος ενδιαφέρεται ας με κάνει add να του τα στείλω για να μην πάνε χαμένα.

Έγινε επεξεργασία από UltraB
Link to comment
Share on other sites

τι ειναι το steamgift?

Εισαγωγικά

Το SteamGifts.com λοιπόν (για συντομία θα χρησιμοποιώ τα αρχικά SG) είναι ένα site από έναν τύπο (με το ψευδώνυμο cg), με στόχο να διευκολύνει άτομα που θέλουν να μοιραστούν έξτρα κόπιες παιχνιδών τους αποκλειστικά για Steam, με τυχαίους χρήστες στο internet. Ουσιαστικά πρόκειται για μία συλλογή από κληρώσεις παιχνιδιών για Steam.

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι το steamgift?

Πήγαινε στο Win Steam Gifts or Create a Giveaway for Your Gaming Community, κάνε "Sign in through Steam" και άρχισε να το χαζεύεις. Αν δεν κάνεις κάτι παράλογο, το χειρότερο που μπορεί να σου συμβεί είναι να κερδίσεις κανένα παιχνίδι. Για λεπτομέρειες, διάβασε το FAQ.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή στο thread και σε όσους συμμετέχουν

Steam Profile

Steamrep

Steamgift

Θέλω και γω να γίνω μέλος τους group διότι και μ`αρέσουν τα games παρ`οτι 40+ και να δυναμώσουμε ακόμη περισσότερο το Group ανταλλάσοντας ιδέες και games φυσικά

Έγινε επεξεργασία από alldaynews
Link to comment
Share on other sites

Από την κλήρωση για το TheLab.gr Official Steam Group

signature.png

τυχερός είναι ο proeretik (???)

και από το TheLab.gr@SG group

signature.png

Πρώτος των πρώτων (sic) @overclocked (Sent friend request)

Συγχαρητήρια και καλή διασκέδαση!

Έγινε επεξεργασία από Nikos1071
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, εγώ από τους 3 αναμένοντες την εισδοχή στο γκρουπ που βλέπω εδώ έχω μια απορία. Είστε κάτι μήνες γραμμένοι στο SG (9/12/2) και έχετε μπει σε ελάχιστες κληρώσεις (20/16/19). Εγώ δεν έχω καμία αντίρρηση, το αντίθετο! Όσο περισσότεροι είμαστε, τόσο το καλύτερο.

Όμως αναρωτιέμαι αν όντως έχετε δει λίγο τους βασικούς κανόνες, για να μην έχουμε εκ των υστέρων γκρίνιες με περιπτώσεις regifting/trading/οτιδήποτε. Είναι κρίμα να χαλάμε τις καρδιές μας για πράγματα που μπορούν να αποφευχθούν με λίγο περισσότερη τριβή με το SG.

Ειλικρινά, θα σας παρακινούσα να μπείτε σε μερικές ανοιχτές κληρώσεις, να εκτεθείτε λίγο και στα καλά και στα κακά του SG και να αποφασίσετε αν αξίζει το χρόνο σας. Για την ώρα, θα βρω σε ποιους δεν έχω βάλει ψήφο και θα σας ευχηθώ καλή τύχη. Ελπίζω να σας βλέπουμε κιόλας που και που! ;)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα πω , ναι ειμαι καινουριος στο steamgifts μπηκα σε καποιες κληρωσεις ετσι για να δω τι παιζει, ειχα ασχοληθει στο steamtrades το οποιο ομως έχει ψιλοβαλτωσει καθως όλοι έχουν ολα και δεν γουσταρω να μπλεξω με tf2,dota ,cs keys, οποτε αποφασισα να κανω καποια περισευουμενα κλειδια μου steamgifts και κατα επεκταση αντι να τα δωρισω στο συμπαν να τα δωρισω στην πιο "κοντινη" μου κοινοτητα (και γιατι οχι να συμμετεχω σε καποιες κληρωσεις απο παιχνιδια που δεν εχω).

Απο κει και περα δηλωνω ολιγον ενοχλημενος καθως αισθανομαι λες και θελω να μπω σε ενα κλειστο club που μοιραζει χρυσαφι στα μελη του και με κοιτανε καχυποπτα και με ελεγχουν πατοκορφα. Αν μιλαμε για ενα club στο οποιο προσφερουμε ενεργα (και αποδεδειγμενα) και όχι μόνο μας προσφερουν με σκοπο να αρμεξουμε καμμια χρυση αγελαδα τότε ναι θα ηθελα να συμετεχω , αμα είναι να εχω καποιον να με αστυνομευει συνεχως τι επαιξα γιατι και ποσο και να αμφισβητει τις προθεσεις μου τοτε οχι δεν θα ηθελα να συμμετεχω και ευχαριστω για τον χρόνο σας.

Αμα πιθανον προσβαλλει με οποιονδηποτε τροπο ή προκαλει το post μου , παρακαλω να διαγραφει

Έγινε επεξεργασία από Orgios
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα πω , ναι ειμαι καινουριος στο steamgifts μπηκα σε καποιες κληρωσεις ετσι για να δω τι παιζει, ειχα ασχοληθει στο steamtrades το οποιο ομως έχει ψιλοβαλτωσει καθως όλοι έχουν ολα και δεν γουσταρω να μπλεξω με tf2,dota ,cs keys, οποτε αποφασισα να κανω καποια περισευουμενα κλειδια μου steamgifts και κατα επεκταση αντι να τα δωρισω στο συμπαν να τα δωρισω στην πιο "κοντινη" μου κοινοτητα (και γιατι οχι να συμμετεχω σε καποιες κληρωσεις απο παιχνιδια που δεν εχω).

Απο κει και περα δηλωνω ολιγον ενοχλημενος καθως αισθανομαι λες και θελω να μπω σε ενα κλειστο club που μοιραζει χρυσαφι στα μελη του και με κοιτανε καχυποπτα και με ελεγχουν πατοκορφα. Αν μιλαμε για ενα club στο οποιο προσφερουμε ενεργα (και αποδεδειγμενα) και όχι μόνο μας προσφερουν με σκοπο να αρμεξουμε καμμια χρυση αγελαδα τότε ναι θα ηθελα να συμετεχω , αμα είναι να εχω καποιον να με αστυνομευει συνεχως τι επαιξα γιατι και ποσο και να αμφισβητει τις προθεσεις μου τοτε οχι δεν θα ηθελα να συμμετεχω και ευχαριστω για τον χρόνο σας.

Αμα πιθανον προσβαλλει με οποιονδηποτε τροπο ή προκαλει το post μου , παρακαλω να διαγραφει

Εγώ δεν κατάλαβα πώς εξέλαβες το "έχεις την ψήφο μου, καλό είναι να εξοικειωθείς και λίγο με το SG" σαν "θέλουμε να κοιτάμε τι έπαιξες και πόσο".

Με τους κανόνες ως έχουν, ζητάς την έγκριση των υπαρχόντων μελών με την μορφή "like" - με όποια κριτήρια μπορεί να έχει ο καθένας. Εγώ έχω ξεκαθαρίσει ότι πλην τρανταχτών εξαιρέσεων όλοι έχουν την συγκατάθεσή μου, αλλά σίγουρα ο τρόπος που αντέδρασες επιδέχεται βελτίωση...

Θα σου θυμίσω ότι σε ένα πρόσφατο ξεκαθάρισμα του γκρουπ αφαιρέθηκαν μέλη που δεν ήταν ενεργά, οπότε η ενεργή δραστηριότητα στο SG είναι ουσιαστικά προαπαιτούμενη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.