Jump to content


Θόρυβος στα ηχεία


Recommended Posts

Για να καταλάβω....έχεις αφήσει χωρίς γείωση μόνο τα ηχεία σου? μόνο το πισι σου? η και τα δυο??

EDIT: τσεκαρε και μια το latency http://www.thesycon.de/deu/latency_check.shtml

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
Link to comment
Share on other sites

Είναι το λεγόμενο ground loop.Μου έχει τύχει σε tv που εμφάνιζε "θόρυβο" στην οθόνη.

Το σωστό δεν είναι όμως να βγάλεις την γείωση,αλλά να χρησιμοποιήσεις ένα isolator,είτε αυτό είναι για τον ήχο,είτε για το καλώδιο της κεραίας στην tv.

Έγινε επεξεργασία από rory
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω....έχεις αφήσει χωρίς γείωση μόνο τα ηχεία σου? μόνο το πισι σου? η και τα δυο??

Μόνο τα ηχεία έχω χωρίς γείωση. Περιμένω πάντως μέσα στην εβδομάδα να μου στείλουν μία usb κάρτα ήχου...

Link to comment
Share on other sites

Είναι το λεγόμενο ground loop.Μου έχει τύχει σε tv που εμφάνιζε "θόρυβο" στην οθόνη.

Το σωστό δεν είναι όμως να βγάλεις την γείωση,αλλά να χρησιμοποιήσεις ένα isolator,είτε αυτό είναι για τον ήχο,είτε για το καλώδιο της κεραίας στην tv.

Στο αυτοκίνητο πάντως που είχα αντίστοιχο πρόβλημα με isolator δεν έγινε δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=l4famaQmWnA]Troubleshoot and Eliminate AC Hum on Sound System - YouTube[/ame]

http://www.skroutz.gr/c/349/diafora-aksesouar-dj.html?from=catspan&keyphrase=%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%B9%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%B9%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C+%CF%86%CE%AF%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%BF

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
Link to comment
Share on other sites

Στο αυτοκίνητο πάντως που είχα αντίστοιχο πρόβλημα με isolator δεν έγινε δουλειά.

Πως το έλυσες το πρόβλημα στο αμάξι;

Μου είχε τύχει και στο αυτοκίνητο όταν έβαλα το sub και το έλυσα βάζοντας τις γειώσεις και των δυο ενισχυτών στο ίδιο σημείο.

Σε φίλου που έχει το ίδιο πρόβλημα έχουμε δοκιμάσει τα πάντα χωρίς αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μολονότι είναι «σπαστικό» δυστυχώς δεν είναι και ανήκουστο!

Ήδη ειπώθηκε πολύ σωστά, ότι το πρόβλημα οφείλεται σε κάποια ανάδραση «σήματος»

λόγω βρόχου γειώσεων (ground loop)!

Και όταν το θέμα πάει σε γειώσεις τα πράματα μπλέκουν , γιατί ένα pc δεν είναι φτιαγμένο

με την λογική ενός συστήματος Hi-Fi , όπου –τουλάχιστον στα καλά – το θέμα των γειώσεων

των σημάτων το φροντίζουν με ευλαβική προσοχή!

Το πρόβλημα έγκειται στο ότι ΟΛΑ τα σήματα θα πρέπει να έχουν ΕΝΑ ΚΟΙΝΟ σημείο σύνδεσης

ΟΛΩΝ των θωρακίσεων και γενικά όλων των καλωδίων / αγωγών που έχουν το δυναμικό της

«γής» (εδώ γη εννοείται το κοινό , η βάση αναφοράς όλων των τάσεων).

Αυτό όμως σε μία κατασκευή όπως είναι ένα PC, όπου συνδέονται και οι κάρτες ήχου ,

δεν είναι απαραίτητο να τηρείται.

Όταν δε, συνδέουμε σε αυτές, εξωτερικές συσκευές που έχουν και

εκείνες δική τους τροφοδότηση από το δίκτυο, τότε το πράμα μπορεί να μπερδέψει !

Αλλά ας κάνω μια υπόθεση τι μπορεί να συμβαίνει και γιατί «ανατάχθηκε» το πρόβλημα

με την κατάργηση των γειώσεων από τους ενισχυτές των ηχείων!

Οι περιπτώσεις είναι δύο, σχετίζονται μεταξύ τους αλλά ας τις δούμε με τη σειρά!

Α. Κακές γειώσεις στο PC.

Το φις ή η πρίζα στην οποία συνδέεται το τροφοδοτικό του PC έχει κακή επαφή, με αποτέλεσμα τα μικρά ρεύματα που διαρρέουν στο σασί,

(ένα μέρος από αυτά οφείλεται στους πυκνωτές του αντιπαρασιτικού φίλτρου εισόδου του τροφοδοτικού) δεν βρίσκουν δρόμο να επιστρέψουν στην «γή».

Παραμένουν «αλητεύοντα» και ψάχνουν «διέξοδο» ! !

Με το που συνδέθηκαν τα ηχεία που έχουν δική τους σύνδεση στο δίκτυο από την μια μεριά

και σύνδεση στο PC από την άλλη (μέσω των καλωδίων που μεταφέρουν το σήμα από

την κάρτα ήχου προς τον ενισχυτή του κάθε ηχείου), δόθηκε μια διέξοδος!

Αυτή δεν είναι άλλη από τους μανδύες αντιπαρασιτικής προστασίας των καλωδίων που μεταφέρουν το προς ενίσχυση σήμα.

Από ότι βλέπω τα «σώματα» των βυσμάτων των ηχείων «προσγειώνονται στην μεταλλική πλάτη των ηχείων.

Το ίδιο συμβαίνει και στα «σώματα» των βυσμάτων της κάρτας ήχου.

Όλα αυτά είναι σωστά και φυσιολογικά!

Αλλά….!!!

Πάντα υπάρχει ένα αλλά !

Εμείς έχουμε ένα σασί που δεν έχει καλή σχέση με την γή και αίφνης παρουσιάζεται ένας δρόμος

για τα ρεύματα που λέγαμε πριν να πάνε προς την γή , μέσω των σωμάτων των βυσμάτων

που συνδέονται με τα κουτιά και τους μανδύες των καλωδίων.

Έχουμε δηλαδή:

Σασί PC >>> έλασμα στήριξης κάρτας >>> Σώμα βύσματος κάρτας >>>

μανδύας καλωδίου σήματος >>> Σώμα βύσματος ηχείου >>>

πλάτη ηχείου >>> Αγωγός γειώσεως καλωδίου τροφοδοσίας >>>

Επαφές γειώσεων πρίζας >> Δίκτυο !

Το κακό στην ιστορία είναι ότι ο μανδύας αυτός, είναι για να προφυλάσσει τους αγωγούς που περιβάλει από εξωτερικά «ραδιοσήματα» και όχι για να μεταφέρει ο ίδιος κάποια ρεύματα και μάλιστα εναλλασσόμενα !

Δεν χρειάζεται να είναι μεγάλα τα ρεύματα για να αποτελέσει πρόβλημα, η μικρή επίδρασή τους στα καλώδια που «προστατεύουν»!

Και ο λόγος είναι ότι αυτά τα καλώδια μεταφέρουν επίσης μικρά σήματα ήχου, και έτσι τελικά

«πάνω" στο χρήσιμο σήμα του τραγουδιού ας πούμε, «κάθεται» και ο βόμβος των 50 HZ του δικτύου

που έχουν τα ρεύματα που διαρρέουν πλέον τον μανδύα του καλωδίου!

Όλο αυτό το σύνολο λοιπόν, το παίρνει ο ενισχυτής και μια χαρά σωστά το ενισχύει ,

παράγοντας μουσική και βόμβο , με μεγάλη πιστότητα ! :)

Και εμείς με την σειρά μας είμαστε έτοιμοι να πάρουμε τα «βουνά»!

Όπως σίγουρα καταλάβατε, με το που καταργήθηκε η επαφή των τροφοδοσιών των ηχείων με την γείωση του δικτύου

(αφαίρεση επαφών γείωσης από το «Ταυ» ), έπαψε να υπάρχει επικοινωνία με την γή

και συνεπώς τα ρεύματα που έρεαν μέσω των θωρακίσεων των καλωδίων, πλέον δεν έχουν κανένα λόγο να το κάνουν,

γιατί δεν υπάρχει διέξοδος προς την γή πλέον μέσω αυτών!

Αυτό βέβαια σημαίνει αυτόματα ότι δεν υπάρχει πλέον πρόβλημα επηρεασμού και βόμβου !

Είναι μια «λύση», αλλά εις βάρος της ασφάλειας!!!

Β. Κακές γειώσεις στα ηχεία.

{Στην περίπτωσή μας , εφόσον το θέμα λύθηκε με την αφαίρεση των γειώσεων από το «Τ» της τροφοδοσίας των ηχείων, δεν ισχύει η περίπτωση αυτή , αλλά ας πούμε δυο λόγια, γιατι μπορεί να ισχύει σε άλλη περίπτωση !}

Εδώ ισχύουν ανάλογα πράγματα με αυτά που ειπώθηκαν πιο πριν , με την διαφορά ότι τώρα τα ρεύματα που αναζητούν διέξοδο προς την γή προέρχονται από τα ηχεία !

Βέβαια η «πατέντα» του φίλου [MENTION=22470]makisko[/MENTION] βοηθάει να καταλάβουμε τι συμβαίνει, αλλά καλό είναι να πούμε και δυο πράματα για την διερεύνηση του προβλήματος και την λύση του!

Ήδη ο φίλος @ Infotech το έπιασε το θέμα σωστά!

Αν λοιπόν η υπόθεση εργασίας που έκανα είναι σωστή:

1. Μετρώντας με ένα καλό όργανο μεταξύ του PC (το σασί του) και της γείωσης της πρίζας των ηχείων

(η κάποιας άλλης κοντινής πρίζας ), θα πρέπει να διαπιστώνουμε την ύπαρξη τάσης .

Αυτό σημαίνει ότι το σασί του PC δεν έχει καλή επαφή με την γή!

2. Μετράμε μεταξύ των επαφών γείωσης της πρίζας των ηχείων και μιας γειτονικής για να δούμε αν έχουν καλή συνέχεια

(δεν πρέπει να δείχνει τάση με την προϋπόθεση, ότι είναι στο ίδιο κύκλωμα και δεν υπάρχουν άλλα φορτία σε αυτό )

3. Εφόσον διαπιστώσουμε ότι έχουμε δυο καλές πρίζες, μεταφέρουμε το φίς του PC

στην πρίζα που είχαμε βάλει τα ηχεία και μετράμε το σασί του ως προς την γείωση της άλλης καλής πρίζας .

Αν τα πράγματα πάνε καλά δεν θα πρέπει να διαβάζουμε τάση στο όργανο!

4. Μεταφέρουμε τα ηχεία (ΜΕ ΓΕΙΩΣΕΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ) στην δεύτερη αυτή πρίζα!

Αν τώρα δεν μας κάτσει καλά το πράγμα , και θέλουμε να μειώσουμε ( έως ενδεχομένως εξαλείψουμε το πρόβλημα), η αν θέλουμε να "καραεξασφαλιστούμε" ,

μπορούμε να πειραματιστούμε με τα εξής:

1. Επαναφέρουμε τις γειώσεις που πειράξαμε σε κανονική κατάσταση !

(με το φις "Τ" ανά χείρας :)

2. Συνδέουμε μεταλλικό έλασμα κάρτας ήχου (ίσως πάνω στην βίδα του bracket της κάρτας)

και πλάτη των ηχείων με ένα παχύ καλώδιο (διαλέγουμε μια βολική βίδα κοντά στο βύσμα τροφοδοσίας.

3. Απομονώνουμε ηλεκτρικά το σασί του τροφοδοτικού μας από το σασί του κουτιού μας!

Για να γίνει αποτελεσματικά αυτό , θα πρέπει να έχουμε ελαστικά διέλευσης , αλλά επειδή αυτά είναι δυσεύρετα, μπορούμε να κάνουμε μια πατέντα που έχω προτείνει σε άλλη περίπτωση για αποθορυβοποίηση , αλλά μας κάνει μια χαρά και για ηλεκτρικούς λόγους!

Lakisss%27s_Waser.jpg?m=1327951198

Και φυσικά φροντίζουμε το σασί του τροφοδοτικού να μην έχει καμιά άλλη ηλεκτρική επαφή με το κουτί μας ! (ποδαράκια , πλευρά κλπ)

Χαρά στο κουράγιο σας που φτάσατε ως εδώ , γιατί είναι η ώρα για το πιο σημαντικό !

Καλό και επιβεβλημένοι είναι να απευθυνόμαστε σε ένα ειδικό και να μην το παλεύουμε μόνοι μας!

Διότι έχει αποδειχθεί πλείστες όσες φορές ότι αποτελούν πολύ σοφή στάση τα:

ΔΕΝ ΑΝΑΚΑΤΕΥΌΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΟ ΡΕΥΜΑ !

ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΈΧΟΥΜΕ ΣΙΓΟΥΡΗ ΚΑΙ ΔΙΑΠΙΣΤΕΥΜΕΝΗ ΓΝΩΣΗ! ! !

ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΎΤΕΡΑ ΤΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ! ! !

Ελπίζω να βοήθησα με το –το ξέρετε ότι δεν την παλεύω!:)- σεντόνι ετούτο ! :D

Να είμαστε καλά και πάντα ανήσυχοι !! :T:

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

Πως το έλυσες το πρόβλημα στο αμάξι;

Μου είχε τύχει και στο αυτοκίνητο όταν έβαλα το sub και το έλυσα βάζοντας τις γειώσεις και των δυο ενισχυτών στο ίδιο σημείο.

Σε φίλου που έχει το ίδιο πρόβλημα έχουμε δοκιμάσει τα πάντα χωρίς αποτέλεσμα.

Δεν το έλυσα! Είχα αλλάξει RCA, μετά έβαλα και φίλτρο αλλά τίποτα! Λέω να αλλάξω θέση στην γείωση κάποια στιγμή. προς το παρών το έχω παρατήσει το θέμα και απλώς έχω αποσυνδέσει τα πίσω ηχεία από τον ενισχυτή για να μην ακούω τον θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω αυτο το θεμα σε μικρο βαθμο βεβαια στο ενα ηχειο.Πιστευω ο λογος ειναι το ενα rca που δεν ειναι ποιοτητας σωστης οπως εχω στο αλλο.Ο λογος ειναι οτι ηθελα μεγαλυτερα μετρα καλωδιο και δεν υπηρχε και περιμενω να μου φερουνε απο το μαγαζι.Το καλωδιο που χρησιμοποιω στο ενα ηχειο το οποιο κανει και μαμω τις δουλειες ειναι το ''canare 75ohm''και ειναι και made in japan :p και τα βυσματα ειναι neutrik profit.Hxεια krk rokit8 g3 καρτα ηχου asus xonar stx και τα εχω ενωμενα με rca unbalanced

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω αυτο το θεμα σε μικρο βαθμο βεβαια στο ενα ηχειο.Πιστευω ο λογος ειναι το ενα rca που δεν ειναι ποιοτητας σωστης οπως εχω στο αλλο.Ο λογος ειναι οτι ηθελα μεγαλυτερα μετρα καλωδιο και δεν υπηρχε και περιμενω να μου φερουνε απο το μαγαζι.Το καλωδιο που χρησιμοποιω στο ενα ηχειο το οποιο κανει και μαμω τις δουλειες ειναι το ''canare 75ohm''και ειναι και made in japan :p και τα βυσματα ειναι neutrik profit.Hxεια krk rokit8 g3 καρτα ηχου asus xonar stx και τα εχω ενωμενα με rca unbalanced

Για δώσε κάνα λινκ απο το καλώδιο (Σχεδόν ίδιο σεταπ έχουμε :D)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είχα 2 φορές θέμα με ήχο στα ηχεία. ..

Την πρώτη φορά είχα ψεύτικα rca κ διορθώθηκε οταν έβαλα κατι επιχρυσα που είχα στο αυτοκίνητο (οταν είμασταν παιδιά κ είχαμε λεφτά :p )

Την δεύτερη γιατί είχαν τραβήξει υγρασία στις ενώσεις! ! ( το δωμάτιο μου είχε αρκετή υγρασία)

Αυτα θεωρώ πως είναι τα δύο βασικά προβλήματα που πρέπει να κοιτάξει κάποιος!!

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Για δώσε κάνα λινκ απο το καλώδιο (Σχεδόν ίδιο σεταπ έχουμε :D)

Eλα τσιμπα τα Mogami NF "Absolute Pure", RCA, 0,50 m, Neutrik Profi-RCA-Stecker | eBay

Και καλωδιο ειναι αυτο αρκετα καλο http://www.cs1.net/products/canare/L-5CFB_digital_audio.htm

Παντος με τα ηχεια απο την αποδοση που εχουν εχω παθει λαλα δεν το περιμενα να παιζουν ετσι σε αποδοση ποιοτητας και εντασης.Ειδικα στην τιμη αυτη περιμενα κατοτερες επιδοσεις

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
Link to comment
Share on other sites

Eλα τσιμπα τα Mogami NF "Absolute Pure", RCA, 0,50 m, Neutrik Profi-RCA-Stecker | eBay

Και καλωδιο ειναι αυτο αρκετα καλο Canare L-5CFB Coaxial Digital Audio Interconnect Cable

Παντος με τα ηχεια απο την αποδοση που εχουν εχω παθει λαλα δεν το περιμενα να παιζουν ετσι σε αποδοση ποιοτητας και εντασης.Ειδικα στην τιμη αυτη περιμενα κατοτερες επιδοσεις

OMG!!!!! Είσαι τρελός!!! :D

δεν δίνω τόσα λεφτά για καλώδιο hahaha

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14283]tsakali[/MENTION] [MENTION=14427]BloodMage[/MENTION] Nαι ξερω ειναι ακριβο αλλα κανει πολυ καλη δουλεια ξερω ειναι υπερβολη και με λιγοτερα κανω δουλεια.

[MENTION=14283]tsakali[/MENTION] εσυ τι rca εχεις ρε συ στειλε κανα link γιατι θελω να φτιαξω 2α με καλα rca γιατι βρηκα καλο αμερικανικο 75αρι καλωδιο :nuke:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14283]tsakali[/MENTION] [MENTION=14427]BloodMage[/MENTION] Nαι ξερω ειναι ακριβο αλλα κανει πολυ καλη δουλεια ξερω ειναι υπερβολη και με λιγοτερα κανω δουλεια.

[MENTION=14283]tsakali[/MENTION] εσυ τι rca εχεις ρε συ στειλε κανα link γιατι θελω να φτιαξω 2α με καλα rca γιατι βρηκα καλο αμερικανικο 75αρι καλωδιο :nuke:

Με αυτά μοιάζουν, δεν γράφουν επάνω κάτι γιατί μάλλον έχει ξεθωριάσει από την πολυκαιρία... αν και από ότι θυμάμαι κάπου στο 15αρι το είχα πάρει...

Link to comment
Share on other sites

Eλα τσιμπα τα Mogami NF "Absolute Pure", RCA, 0,50 m, Neutrik Profi-RCA-Stecker | eBay

Και καλωδιο ειναι αυτο αρκετα καλο http://www.cs1.net/products/canare/L-5CFB_digital_audio.htm

Παντος με τα ηχεια απο την αποδοση που εχουν εχω παθει λαλα δεν το περιμενα να παιζουν ετσι σε αποδοση ποιοτητας και εντασης.Ειδικα στην τιμη αυτη περιμενα κατοτερες επιδοσεις

Placebo ftw

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με το Servise της Yamaha, και με άλλα δύο μαγαζιά με μουσικά όργανα σαν τον Νάκα και μου είπαν ότι δεν θα έχω κανένα πρόβλημα αν δεν είναι γειωμένα τα ηχεία. Οπότε τα αφήνω όπως είναι!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Ηλεκτρολόγος δεν είμαι, αλλά από ότι μου έχουν πει, πολλά κτίρια έχουν ανεπαρκή γείωση, με αποτέλεσμα όλες οι συσκευές του κτιρίου να αποδίδουν στατικό ηλεκτρισμό ο οποίος δεν γειωνεται αλλά αντιθέτως χρησιμοποιεί την δικτύωση σαν μέσο γείωσης.

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα συσκευές όπως ηχεία κλπ, ειδικά αυτά που έχουν γείωση για να είναι καθαρός ο ήχος,

να γίνονται δεκτές του ηλεκτρικού φορτίου αυτού.

Γι'αυτό και καθάρισε ο ήχος μετά.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.