Jump to content



Εργασία και διαβίωση στη Νορβηγία


jax7480

Recommended Posts

Ζαχο πολύ ωραίο το ποστ και ενημερωτικό.

Δεν ξέρω αν το έχασα κάπου, αλλά πόσο είναι η φορολογία ξέρεις?

Προφανώς έχει βαθμίδες σαν τον υπόλοιπο πλανήτη εικάζω, απλά στο περίπου αν ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Ζαχο πολύ ωραίο το ποστ και ενημερωτικό.

Δεν ξέρω αν το έχασα κάπου, αλλά πόσο είναι η φορολογία ξέρεις?

Προφανώς έχει βαθμίδες σαν τον υπόλοιπο πλανήτη εικάζω, απλά στο περίπου αν ξέρεις.

Η φορολογία στη Νορβηγία είναι αρκετά υψηλή, ξεκινάει από το 28% και φτάνει μέχρι και το 54%, ανάλογα το εισόδημα.

:tongue:

Το θέμα είναι οτι λόγω αυτής της φορολογίας παίρνεις τρελές παροχές από το κράτος.

Έγινε επεξεργασία από Nickzzz
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την πλάκα, καλά τα οικονομοτεχνικά αλλά μίλα λίγο και για τους Νορβηγούς

Για τους Νορβηγούς:

Οι Νορβηγοί ως λαός είναι πάρα πολύ έντιμοι. Ο λόγος τους είναι συμβόλαιο. Ο φεμινισμός είναι το Α και το Ω στη χώρα. Επικρατεί η απόλυτη ισότητα. Οι κοινωνικές παροχές είναι πολλές.

Στους Νορβηγούς αρέσουν πολύ τα σπορ. Ειδικά τα χειμερινά σπορ.

Είναι όμως και ακραίοι πότες. Τα Σαββατοκύριακα πίνουν πάρα πολύ, ανεξαρτήτως φύλου και ηλικίας.

Το αλκοόλ είναι κρατικό μονοπώλιο. Αλκοόλ βρίσκεις μόνο σε κρατικές κάβες εκτός της μπύρας που πωλείται και σε supermarket μέχρι συγκεκριμένη ώρα. Το αλκοόλ είναι πανάκριβο. Ενδεικτικά μία εξάδα μισόλιτρες μπύρες κοστίζει περίπου 20€. Ένα πολύ φθηνό μπουκάλι κρασί κοστίζει 10€.

Δεν καπνίζουν. Σύμφωνα με τα στατιστικά το 23% των Νορβηγών είναι καπνιστές. Τα τσιγάρα στη Νορβηγία κοστίζουν 12.5€ το πακέτο.

Και για τις Νορβηγίδες: :p

Οι Νορβηγίδες είναι πολύ όμορφες σαν γυναίκες. Εξωτικές για τους Έλληνες. Δεν είναι όμως πολύ θηλυκές.
Link to comment
Share on other sites

Και για τις Νορβηγίδες: :p

Μόνο σε αυτό θα αναφερθώ λίγο...

Ο κουνιάδος μου που ζει στη Γενεύη και είναι και ελεύθερος, όταν ήρθε είπε:

Ζεις σε μία χώρα γεμάτη με πορνοστάρ!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ζάχο ισχύει το ίδιο και με την Σουηδία που μόλις σε ακούσουν να μιλάς αγγλικά τρέχουν να φύγουν σαν να τις κυνηγάει ένα imperial star destroyer γιατί δεν πάνε τους Αγγλάρες αλλά μόλις πεις, "Είμαι Έλληνα, συγνώμη ντεν μιλάει την γλώσσα, αλλά θέλει κάνει τρωκτικό μαζί σου" όλα είναι ΟΚ?

Έγινε επεξεργασία από astrolabos
ಠ_ಠ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι Νορβηγίδες κυνηγούν ξένους αλλά δεν τους παντρεύονται. Οι Νορβηγοί κυνηγούν ξένες και τις παντρεύονται.

Το καλοκαίρι η κατάσταση ξεφεύγει τελείως. Κυκλοφορούν όλες με καυτά σορτς και έχω δει να κυκλοφορούν μέχρι και με μπικίνι από πάνω. Από κάτω σορτς.

Επίσημα η Νορβηγία είναι η πρώτη χώρα σε one night stand.

Link to comment
Share on other sites

Οι Νορβηγίδες είναι πολύ όμορφες σαν γυναίκες. Εξωτικές για τους Έλληνες. Δεν είναι όμως πολύ θηλυκές.

Υποκειμενικό αυτό, τι εννοείς "θηλυκές"; Ένα από τα πράγματα που μου την σπάνε περισσότερο σε μια γυναίκα (δεν λέω Ελληνίδα, αν και μόνο σε Ελληνίδες παρατηρώ αυτή την συμπεριφορά) είναι η σπαστικιά, βεβιασμένα τσιριχτή φωνή και-καλά-νάζι του στυλ Πετρούλα Κωστίδου. Η αυτοεκπαίδευση ξεκινάει από το σχολείο και καταλήγει να γίνεται δεύτερη φύση. Και ξαφνικά, μερικά χρόνια μετά, την ακούς να μιλάει (φυσιολογικά) στην μητέρα της και νομίζεις ότι είναι άλλος άνθρωπος.

Το καλοκαίρι η κατάσταση ξεφεύγει τελείως. Κυκλοφορούν όλες με καυτά σορτς και έχω δει να κυκλοφορούν μέχρι και με μπικίνι από πάνω. Από κάτω σορτς.

Δώσε και κανα παράδειγμα να καταλαβαίνει ο κόσμος

DlQkcbp.jpg

37GwGOg.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.