Jump to content



Εργασία και διαβίωση στη Νορβηγία


jax7480

Recommended Posts

Υποκειμενικό αυτό, τι εννοείς "θηλυκές"; Ένα από τα πράγματα που μου την σπάνε περισσότερο σε μια γυναίκα (δεν λέω Ελληνίδα, αν και μόνο σε Ελληνίδες παρατηρώ αυτή την συμπεριφορά) είναι η σπαστικιά, βεβιασμένα τσιριχτή φωνή και-καλά-νάζι του στυλ Πετρούλα Κωστίδου. Η αυτοεκπαίδευση ξεκινάει από το σχολείο και καταλήγει να γίνεται δεύτερη φύση. Και ξαφνικά, μερικά χρόνια μετά, την ακούς να μιλάει (φυσιολογικά) στην μητέρα της και νομίζεις ότι είναι άλλος άνθρωπος.

Επιμένω σε αυτό που λέω, γιατί ξέρω τι βλέπω. Κι εμένα δεν μου αρέσει το στυλ της Πετρούλας, αλλά όταν βλέπεις γυναίκα να περπατάει σαν το Σαραβάκο και να φτύνει στο δρόμο, τότε έχει χαθεί κάθε έννοια θηλυκότητας.

Δεν είναι όλες όπως στις φωτογραφίες ρε, αλλά ένα μεγάλο ποσοστό. Αν δηλαδή στην Ελλάδα, στην Ιταλία, στην Ισπανία βλέπεις 2 στις 10 ωραίες γυναίκες, στην Νορβηγία είναι σίγουρα 5.

Δεν ισχύουν αυτά που λέει. Επειδή έχω πρόσφατη εμπειρία από συνάδελφο, πρέπει να είσαι τουλάχιστον 7 χρόνια με άδεια παραμονής για να πάρεις υπηκοότητα. 7 χρόνια γεμάτα (αφαιρούνται οι ημερομηνίες που ήσουν διακοπές). Είναι πολύ αυστηροί με αυτό και καλά κάνουν βασικά, γιατί μόλις πάρεις υπηκοότητα είσαι και εκκατομυριούχος...

Fun fact, νομίζω η Νορβηγία έχει την πιο ακριβή βενζίνη σε όλη την Ευρώπη. :nerd:

Επίσης για θέρμανση καίνε παντού ρεύμα που έχουν άφθονο από τα υδροηλεκτρικά. :magic:

Όντως έχουν την πιο ακριβή βενζίνη στην Ευρώπη αλλά εχουν και σχεδόν τους μεγαλύτερους μισθούς. Επίσης δεν καίνε ρεύμα παντού για θέρμανση. Εμείς στο διαμέρισμα έχουμε φυσικό αέριο.

Με την πράσινη ενέργεια έχουν μεγάλο κόλλημα. Κυκλοφορούν πλέον λεωφορεία σε όλο το Όσλο (λεωφορεία της γραμμής) με bio-fuel.

Θέλεις fun fact, διάβασε αυτό:

Η Νορβηγία έχει το μεγαλύτερο ποσοστό παγκοσμίως στην ενδοοικογενειακή βία...

Από γυναίκες προς άντρες.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύουν αυτά που λέει. Επειδή έχω πρόσφατη εμπειρία από συνάδελφο, πρέπει να είσαι τουλάχιστον 7 χρόνια με άδεια παραμονής για να πάρεις υπηκοότητα. 7 χρόνια γεμάτα (αφαιρούνται οι ημερομηνίες που ήσουν διακοπές). Είναι πολύ αυστηροί με αυτό και καλά κάνουν βασικά, γιατί μόλις πάρεις υπηκοότητα είσαι και εκκατομυριούχος...

Ζάχο, νομίζω αυτό λέει:

have stayed in Norway for a total of seven years during the past ten years on permits, each of which must have been granted for at least one year (see the exemptions below)
Link to comment
Share on other sites

....αλλά όταν βλέπεις γυναίκα να περπατάει σαν το Σαραβάκο και να φτύνει στο δρόμο....

Yup.+The+other+team+always+seems+to+be+hardened++_c348de8ec3c4bee27f1379f2061a9035.jpg

....αλλά όταν βλέπεις γυναίκα να περπατάει σαν το Σαραβάκο και να φτύνει στο δρόμο....

Η Νορβηγία έχει το μεγαλύτερο ποσοστό παγκοσμίως στην ενδοοικογενειακή βία...

Από γυναίκες προς άντρες.

Makes sense. :tongue:

Με την πράσινη ενέργεια έχουν μεγάλο κόλλημα. Κυκλοφορούν πλέον λεωφορεία σε όλο το Όσλο (λεωφορεία της γραμμής) με bio-fuel.

Καλά ναι , όλες οι σκανδιναβικές χώρες νομίζουν οτι θα σώσουν τον κόσμο μέσω των biofuels, της ανακύκλώσης και του fairtrade καφέ.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε απο μηχανικους γνωριζεις ποιες ειδικοτητες ζητανε? πολιτικοι (structural συνηθως), αρχιτεκτονες κ πετρελαιου ειδα πολλους σε σελιδες. Απο τοπογραφους ή μηχανικους που ασχολουνται με εργα υποδομης γνωριζεις κατι?

Κ το πιο σημαντικο, γιατι εχω κ θεμα με τις γλωσσες, τα αγγλικα περνανε ή θελουν γαλλικα/γερμανικα-νορβηγοφιορδικα? (Παντα για θεσεις μηχανικων πολιτικων-τοπογραφων κ σχετικών με αυτα, οχι με υπολογιστων)

Link to comment
Share on other sites

Εχθές συνειδητοποίησα πάντως ότι η Νορβηγία δεν είναι στην ΕΕ... Για αυτό πάνε μπροστά οι άνθρωποι...

Στην ευρωζωνη οκ, αλλα στην ΕΕ γιατι να μην ειναι? Η Σουηδια/Δανια/Φινλανδια τι παθανε απο τη συμμετοχη τους σε αυτη?

Link to comment
Share on other sites

Δώσε και κανα παράδειγμα να καταλαβαίνει ο κόσμος

DlQkcbp.jpg

37GwGOg.jpg

Θέλεις fun fact, διάβασε αυτό:

Η Νορβηγία έχει το μεγαλύτερο ποσοστό παγκοσμίως στην ενδοοικογενειακή βία...

Από γυναίκες προς άντρες.

μπρος στα κάλλη, τι ειναι ο πονος

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε απο μηχανικους γνωριζεις ποιες ειδικοτητες ζητανε? πολιτικοι (structural συνηθως), αρχιτεκτονες κ πετρελαιου ειδα πολλους σε σελιδες. Απο τοπογραφους ή μηχανικους που ασχολουνται με εργα υποδομης γνωριζεις κατι?

Κ το πιο σημαντικο, γιατι εχω κ θεμα με τις γλωσσες, τα αγγλικα περνανε ή θελουν γαλλικα/γερμανικα-νορβηγοφιορδικα? (Παντα για θεσεις μηχανικων πολιτικων-τοπογραφων κ σχετικών με αυτα, οχι με υπολογιστων)

Απ'όσο γνωρίζω ζητάνε όλα τα παραπάνω. Το Όσλο έχει τρελή ανοικοδόμηση αλλά και πάρα πολλά δημόσια έργα που γίνονται.

Τα αγγλίκα περνάνε αλλά πάντα εξαρτάται από την εταιρεία. Δυστυχώς όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ, στις περισσότερες δουλειές πλέον, ζητάνε Νορβηγικά.

Και ένα βιντεάκι που σατυρίζει τους Νορβηγούς, αλλά λέει αλήθειες...

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=UrLu4MmMCSE]Shit Expats in Norway Say - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=51]jax7480[/MENTION] δύο διευκρινίσεις:

1. Στις αγγελίες, ο μισθός που αναφέρουν είναι μεικτά ή καθαρά;

2. Όταν έχουν από-εώς, τι σημαίνει αυτό;

1. Συνήθως αναφέρουν τον ετήσιο μισθό προ φόρων αλλά δεν είναι στάνταρ.

2. Από-εώς, σημαίνει πως ανάλογα με τη μόρφωση και την προϋπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που είπες, μου θύμισε λίγο Ελβετία. Έχω ένα φίλο εκεί και με ψήνει να πάω. Σίγουρα θα υπάρχουν και διαφορές, αλλά τελικά υπάρχει κι άλλος κόσμος.. :flag:

Τον έχω ζήσει στην Ελβετία αλλά νόμιζα πως μόνο εκεί είναι έτσι.

Σουπερμάκετ τι έχουν; Coop και Migros;; :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 months later...

Καλημέρα σε όλους,

Ξέρω οτι το θέμα έχει καιρό να ενημερωθεί αλλα έχω κάποιες απορίες και θα ήθελα αν είναι εύκολο να μου απαντήσετε. Καταρχάς εγώ και ο άντρας μου κάνουμε μαθήματα νορβηγικών εδώ και 6 μήνες και σκεφτόμαστε έντονα να φύγουμε στην Νορβηγία, δεν είναι επιτακτική η ανάγκη, μιας και οι δύο εργαζόμαστε στην Ελλάδα αλλα θεωρούμε οτι το επίπεδο ζωής εδώ δεν είναι πια αυτό που θα θέλαμε γιανα προχωρήσουμε στην δημιουργία οικογένειας. Εγώ εργάζομαι στον ναυτιλιακό τομέα(γραμματέας) και ο άντρας μου είναι υπεύθυνος για το δίκτυο καταστημάτων μεγάλης πολυεθνικής εταιρείας, και οι δύο μας είμαστε απόφοιτοι πανεπιστημίων. Θεωρείτε οτι θα είναι εύκολο να βρούμε δουλειά με βάση την προυπηρεσία μας;

Έχουμε επίσης κλείσει και ενα 4ήμερο ταξίδι για το Όσλο στις 16-19/10, θέλουμε να δούμε την χώρα που σκοπεύουμε καλώς ερχόντων των πραγμάτων να μεταναστεύσουμε. Θα ήθελα αν υπάρχει κάποιος που μένει εκεί να μας πεί τι να δούμε. Θέλουμε να πάρουμε μια γεύση απο την πραγματική ζωή και όχι απο την ζωή του τουρίστα.

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=33003]Anati24[/MENTION]

Καλημέρα.

Αν μιλάτε τη γλώσσα, έστω και ελάχιστα (ώστε να μπορείτε να συννενοηθείτε για λίγα πράγματα) είναι πολύ πιο εύκολο να βρεις εργασία.

Η εύρεση εργασίας στο Όσλο είναι πλέον δύσκολη με τη συρροή των μεταναστών από παντού. Όχι όμως και ακατόρθωτη. Απλά σε άλλες πόλεις, πιο δυτικά ή πιο βόρεια είναι πιο εύκολο να βρεις εργασία.

Εννοείτε πως και τα πτυχία αλλά και η προϋπηρεσία μετράνε πάρα πολύ.

Καλό θα είναι από τη στιγμή που το σκέφτεστε να μεταναστεύσετε, να αρχίσετε ήδη να στέλνετε βιογραφικά για δουλειές.

Με το τι να δείτε δεν ξέρω ακριβώς τι εννοείς. Η πραγματική ζωή περιλαμβάνει μετακινήσεις με τα ΜΜΜ, σουπερμάρκετ, επιλογές για φαγητό, για διασκέδαση κτλ. Όλα αυτά (εκτός του SM ίσως) θα τα δείτε και σαν τουρίστες.

Αν είμαι εδώ στις 16-19/10 (γιατί υπάρχει πιθανότητα να έχω κατέβει Ελλαδα για μία εβδομάδα) πολύ ευχαρίστως να τα πούμε και από κοντά για να σας μιλήσουμε και τους 2 για το Όσλο και τη Νορβηγία γενικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ζάχο σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Αυτό που εννοούσα οταν είπα να δούμε την πόλη οχι σαν τουρίστες, είναι οτι θα ήθελα πχ να πάμε απο το ελληνικό σχολείο του Όσλο(αν γίνεται) και φυσικά κανένα σουπερμάρκετ, αν και απο οτι ακούω απο την καθηγήτρια μας (είναι απο Νορβηγία) μάλλον με τις τιμές που θα δούμε εκει θα πάθουμε ενα σοκ.

Σχετικά με τα βιογραφικά, θέλουμε να εντατικοποιήσουμε τα μαθήματα γιανα αποκτήσουμε μια σχετικά καλή γνώση και να αρχίσουμε να στέλνουμε απο τις αρχές του 2015. Ούτως ή άλλως είμαστε ανοιχτοί και σε άλλες πόλεις οπότε ελπίζω να μην δυσκολευτούμε πολύ.

Αν δεν κατέβεις Ελλάδα τις μέρες που θα ανέβουμε θα είναι χαρά μας να σας συναντήσουμε και φυσικά αν θές τίποτα απο την πατρίδα με χαρά να σου το φέρουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.